تغذیه در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است. غذاهایی هستند که باید خوردن آ‌ن‌ها را در دوران بارداری متوقف یا کمتر مصرف کنید؛ چون می‌توانند باعث مسمومیت غذایی شوند یا به جنین آسیب برسانند. حتی غذاهایی هم هستند که به درمان حالت تهوع صبحگاهی در دوران بارداری کمک می‌کنند. با مطالعه مقاله «اسموتی‌های مقوی در دوران بارداری» می‌توانید احساس ضعف و بی‌حالی خود را هم از بین ببرید اما غذاهای نامناسب برای زنان باردار کدامند؟

غذاهای نامناسب برای زنان باردار

در ادامه تعدادی از خواکی‌ها و غذاهای نامناسب برای زنان باردار را مرور می‌کنیم.

۱. پنیر

پنیر در دوران بارداری

پنیرهایی که به صورت قالبی و فرآوری شده هستند مانند بری و کمبر، پنیرهای نرم رگه آبی مانند روکفور و همچنین پنیرهای نرم غیرپاستوریزه مانند آن‌هایی که از شیر گوسفند و بز تهیه می‌شوند، نباید در دوران بارداری مصرف شوند. این پنیرها می‌توانند حاوی باکتری لیستریا باشند. لیستریا می‌تواند باعث عفونتی به نام لیستریوزیس شود که ممکن است به جنین شما آسیب وارد کند.

شیرها و پنیرهای نرم غیرپاستوریزه جزو غذاهای نامناسب برای زنان باردار هستند. آن‌ها احتمالا حاوی باکتری هستند که می‌توانند موجب مسمومیت غذایی شوند. با این حال، پنیرهای سفت مانند پارمسان و پکورینو حتی اگر با شیرهای غیرپاستوریزه هم درست شده باشند، خوردن آن‌ها برای شما خطری به همراه ندارد؛ چون خطر ابتلا به لیستریوزیس از طریق این پنیرها خیلی کم است.

۲. تخم مرغ

تخم مرغ در دوران بارداری

مقاله مرتبط: رفع تهوع بارداری و یبوست با فهرستی از غذاهای مناسب و مفید

از تخم‌مرغ‌های دارای علامت سلامت استفاده کنید و تخم‌مرغ‌های خام یا عسلی هم نخورید. تخم مرغ سالم به احتمال بسیار کم دارای باکتری سالمونلا است. سالمونلا باکتری است که موجب مسمومیت غذایی می‌شود و بسیار شایع است. اگر به تخم مرغ‌هایی که می‌خواهید مصرف کنید اطمینان ندارید، آن‌ها را بپزید تا حدی که زرده وسفیده تخم مرغ سفت شوند. این گونه هر نوع باکتری سالمونلایی از بین می‌رود.

از خوردن دسر موس (خامه زده)، بستنی خانگی یا سس مایونز تازه در رستوران‌ها یا فست‌فودها اجتناب کنید؛ مگر این که نسبت به تخم مرغ استفاده شده برای درست کردن آن‌ها مطمئن باشید. با این حال، سس‌های سالاد و بستنی‌های سوپرماکت‌ها به طور معمول با استفاده از تخم مرغ‌های پاستوریزه درست می‌شوند، بنابراین برای خوردن مناسب هستند.

۳. گوشت و جگر

غذاهای نامناسب برای زنان باردار

جگر هم از دیگر غذاهای نامناسب برای زنان باردار است؛ چون حاوی مقادیر زیادی رتینول (ویتامین آ) است که شاید برای جنین شما مضر باشد. گوشت‌های دیگر به غیر از جگر تا زمانی که کامل پخته شوند، قرمز یا خون‌آلود نباشند یا عصاره گوشت شفاف باشد برای خوردن مناسب هستند. در هنگام مصرف گوشت کبابی یا غذاهای آماده‌ای که حاوی گوشت هستند، بیشتر مراقب باشید.

بهتر است از خوردن گوشت‌های خشک شده اجتناب کنید؛ چون کمی احتمال ابتلا به لیستریوزیس وجود دارد. تمام خمیرهای تازه‌ای که از گوشت، ماهی یا سبزیجات تهیه می‌شوند ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشند که برای جنین مضر است. با این حال، خمیرهای حرارت داده شده یا UHT برای خوردن مناسب هستند تا زمانی که حاوی جگر نباشند.

۴. ماهی

غذاهای نامناسب برای زنان باردار

مقاله مرتبط: تهوع بارداری از چه زمانی شروع می‌شود و چه زمانی تمام می‌شود؟

در دوران بارداری ماهی یا صدف خام از غذاهای نامناسب برای زنان باردار است؛ چون ممکن است باعث مسمومیت غذایی شود. می‌توانید در دوران بارداری سالمون دودی بخورید؛ چون فرآیند پخت آن باعث از بین رفتن باکتری لیستریا می‌شود. با این حال، اگر قبل از مصرف به طور کامل خشک یا منجمد نشده باشد، ممکن است باکتری‌ لیستریا باقی بماند. بنابراین اگر شما تصمیم به خوردن ماهی سالمون خشک شده دارید، اطمینان حاصل کنید که که از مکان‌های معتبر مانند فروشگاه‌ها خریداری شده است.

ماهی چرب برای شما و کودک مفید است؛ چون منبع خوبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین است. به بزرگسالان توصیه می‌شود تا هفته‌ای دو بار ماهی بخورند که یکی از آن وعده‌ها باید شامل ماهی چرب باشد اما ماهی چرب می‌تواند حاوی آلودگی‌های محیطی (PCBs) باشد. بهتر است از خوردن آن بیش از دو بار در هفته اجتناب کنید.

انواع دیگر ماهی و صدف ممکن است حاوی سطوح مشابهی از دی‌اکسین‌ها و آلودگی‌های محیطی همانند ماهی چرب باشند. این‌ موارد شامل ماهیان سیم، سپر ماهی، هالیبوت، سگ ماهی، خرچنگ و ماهی خاردار است. بنابراین مصرف این نوع ماهی‌‌ها را به دو بار در هفته محدود کنید. کوسه، اره و نیزه ماهی نخورید؛ چون این ماهی‌ها حاوی مقادیر بالایی از جیوه هستند. ماهی تن هم حاوی جیوه است، بنابراین در هفته بیش از چهار قوطی متوسط یا دو ماهی تن تازه کبابی نخورید.

۵. نوشیدنی‌ها

غذاهای نامناسب برای زنان باردار

میزان مصرف کافئین خود را به ۲۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید که معادل دو لیوان قهوه فوری، یک لیوان قهوه دم کرده، دو لیوان چایی یا پنج قوطی کولا در روز می‌شود. مصرف زیاد کافئین به صورت منظم در دوران بارداری باعث سقط جنین یا تولد نوزاد با وزن کم می‌شود.

در دوران بارداری بیشتر مستعد مسمومیت غذایی هستید، بنابراین هنگام تهیه مواد غذایی نیاز است بیشتر احتیاط کنید. همیشه میوه‌ها و سبزیجات را برای کاهش خطر توکسوپلاسموز بشورید. میز و وسایل آشپزخانه را کاملا تمیز کنید، تا از دیگر مسمومیت‌های غذایی اجتناب کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید