در طول دوران بارداری، شما مجبور به رنج کشیدن و تحمل کردن حالت تهوع در زمان بارداری نیستید، راه‌های زیادی برای درمان حالت تهوع صبحگاهی وجود دارد که به شما کمک می‌کند احساس بهتری را تجربه کنید. اگرچه حالت تهوع صبح‌گاهی دوران بارداری  بسیار معمول است اما به این معنی نیست که درمانی برای آن وجود ندارد. با استفاده از درمان‌های طبیعی و داروهای سنتی می‌توانید اثرات آن را کاهش دهید. (اما چنانچه در طول ۲۴ ساعت نمی‌توانید غذا و مایعات مصرف کنید، پیوسته وزن کم می‌کنید یا بدن شما کم آب شده است، فورا به پزشک خود مراجعه کنید).

درمان حالت تهوع صبحگاهی در خانه

خیلی از خانم‌ها  یافته‌اند با ترکیب برخی از روش‌ها، استفاده از غذاهای مشخص، داروهای طبیعی و داروهای سنتی می‌توانند ۳ ماهه اول بارداری خود را بدون حالت تهوع پشت سر بگذارند. این توصیه‌ها را امتحان کنید و همیشه ، مقداری از آن‌ها را به همراه یک کیسه پلاستیکی، دستمال مرطوب، دستمال  کاغذی، آب برای شستشوی دهان و خوشبو کننده‌ دهان در کیف خود همراه داشته باشید.

غذاهایی که به درمان حالت تهوع صبحگاهی کمک می‌کند

درمان حالت تهوع صبحگاهی

تهوع صبحگاهی شما بی‌دلیل نیست و تغییرات هورمون‌ها نقشی اساسی در آن دارد. این توصیه‌ها ساده و کاربردی هستند، به راحتی می‌توانید آن‌ها را تهیه کرده، مصرف کنید و به جنگ تهوع صبح‌گاهی بروید.

زنجبیل

این ریشه گیاه در طب چین معروف است و خواص آن  در سیستم گوارش بسیار شناخته شده است. می‌توانید آن را با چای یا شربت خود بنوشید یا هر زمانی که احساس تهوع کردید آبنبات زنجبیلی بخورید.

مواد ترش

اگر اوضاع معده شما بسیار ناگوار است، دارید، یک ماده ترش به شما کمک می‌کند. یک آبنیات ترش ، کمی آبلیمو یا حتی استشمام یک ماده ترشبه شما کمک می‌کند .

نعناع

خوردن یا استشمام نعناع یا هر چیزی با طعم نعناع، باعث کاهش حالت تهوع شما می‌شود. استفاده از طعم نعنایی بعد از حالت تهوع نیز توصیه می‌شود.

بیسکویت شور یا نان تست

غذاهای حاوی  کربوهیدرات‌ ساده به درمان تهوع صبحگاهی کمک می‌کند.

اسموتی‌ها

زمانی که شما در معده‌ خود احساس ناآرامی می‌کنید، به جای خوردن غذاهای جامد از اسموتی‌ها استفاده کنید. با خوردن اسموتی اسید معده خنثی می‌شود، قند خون تنظیم می‌شود، حالت تهوع شما کم می‌شود و حال بهتری را تجربه می‌کنید.

ترکیب مواد مغذی

ترکیب میوه‌ها، مغزها و کمی شکلات نیمه شیرین شما را سیر نگه می‌دارد و در عین حال از کاهش وزن شما جلوگیری می‌کند.

ویتامین ب۶

کمی ویتامین ب۶ اضافه به درمان تهوع صبحگاهی شما کمک می‌کند. دکتر هاکاخا می‌گوید:

علاوه بر مصرف ویتامین‌های بارداری، روزی ۳ بار ۲۵ میلی گرم ویتامین ب۶ استفاده کنید.

مایعات

اگر شما معمولا استفراغ می‌کنید، درطول روز  ۱۰ بار مایعات مصرف کنید؛ یعنی دو بار بیشتر از حالت طبیعی توصیه شده در طول روز. اگر با خوردن آب زیاد مشکلی دارید می‌توانید از جایگزین‌هایی چون آب هندوانه، شربت آبلیمو و آبمیوه‌های دیگر برای تامین آب مورد نیاز خود استفاده کنید. بهتر است مایعات را در بین وعده‌های غذایی مصرف کنید.

داروهای طبیعی برای درمان حالت تهوع صبحگاهی

درمان حالت تهوع صبحگاهی

اگر غذاهای مختلف به بهبود اوضاع شما کمک نکرد، یکی از درمان‌های طبیعی  زیر را برای کاهش تهوع خود استفاده کنید.

طب سوزنی

این تکنیک که با استفاده از فشارهای کم و سوزن‌های کوچک بر مراکز عصبی خاصی در بدن انجام می‌شود،  می‌تواند در کاهش تهوع کمک کند. برای این کار شما می‌توانید از باندهای دریایی، مچ بندهای نازکی که روی مراکز عصبی مچ‌ها فشار اعمال می‌کند، استفاده کنید یا به پزشک مخصص طب سوزنی مراجعه کنید.

شما می‌توانید تمرین‌های ساده‌ای هم در خانه انجام بدهید، نوک ۳ تا از انگشتان را به آرامی کف دست خود، دقیقا بالاتر از محل نبض فشار بدهید. نفس عمیق بکشید و آن ناحیه را با سر انگشتان خود برای ۱ دقیقه یا بیشتر فشار بدهید؛ به تدریج فشار را بیشتر کنید تا جایی که کمی احساس ناراحتی کنید. باید به شما احساسی شبیه ماساژ کوچک را یاداوری کند.

تمرین بدنی

شما احتمالا نمی‌توانید در زمان بارداری به معنای واقعی بدوید، اما ۲۰ دقیقه پیاده‌روی روزانه  به ترشح اندورفین در بدن کمک کرده و با خستگی و حالت تهوع مبارزه می‌کند.

تغییر الگوی غذایی

سعی کنید در مدت بارداری معده شما خالی نباشد. به توصیه دکتر هاکاخا بهتر است شما در حجم کم اما وعده‌های زیاد غذا بخورید،  به محض بیدار شدن از خواب غذا بخورید، و تا جایی که ممکن است غذاهای سالم بخورید.

لوسیون دست لیمو یا نعناع

عطرهای ملایم به شما کمک می‌کند آرام و ریلکس باقی بمانید در عین حال بوییدن آن‌ها کمک می‌کند بوی ناخوشایند غذاهای دیگر را خنثی کنید.

پاک کننده‌های صورت

شستن صورت و استفاده از پاک‌کننده‌ها  با ضربات آرام تغییر حالتی سریع و لذت‌بخش را برای شما همراه دارد.

داروهای مناسب برای درمان حالت تهوع صبحگاهی

درمان حالت تهوع صبحگاهی

در موارد شدیدتر بیماری‌های صبحگاهی و زمانی که درمان‌های خانگی کارساز نیست، پزشک دارو تجویز می‌کند. همان‌طور که می‌دانید مصرف الکل و بسیاری از داروهای معمول در دوران بارداری ممنوع است؛  از این رو  بسیاری از مادران نگران هستند مصرف این داروها به جنین صدمهبزند . اما نگران نباشید. پزشکان هیچ‌گاه دارویی را که برای شما یا کودک شما ضرر داشته باشد، تجویز نمی‌کنند.  پیش از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای بدون نسخه

بنادریل (دیفن هیدرامین) و اونیسم (دوکسیلامین) بیشترین داروهایی هستند که برای درمان حساسیت و بی‌خوابی به کار می‌روند، اما در درمان تهوع هم موثر  هستند؛ به خصوص اگر صبح‌ها، بلافاصله بعد از بیدار شدن احساس تهوع کنید.

داروهای رفلاکس اسید

استفراغ کردن مداوم به مری و گلوی شما آسیب می‌زند و به تدریج موجب سوزش معده و رفلاکس معده می‌شود. استفاده از داروهای رفلاکس اسید،  اسید معده و آسیب‌های ناشی از استفراغ کردن را کاهش می‌دهد و مهم‌تر از همه از رفلاکس معده جلوگیری می‌کند.

داروهای تهوع ناشی از حرکت

داروهایی که به بر طرف کردن تهوع ناشی از حرکت کمک می‌کند، مثل اسکوپولامین (هیوسین) به درمان تهوع صبح‌گاهی نیز کمک می‌کند.

داروهای نسخه‌ای

اگر  تهوع صبح‌گاهی شما بسیار شدید است، مثل تهوع مداوم و سخت بلعیدن غذاها و مایعات، به پزشک مراجعه کنید تا برای شما داروهای مناسب را تجویز کند تا به درمان تهوع شما کمک کند و مواد مغذی را به شما و جنین شما برای داشتن بارداری سالم برساند.

شما هم می‌توانید از طریق وبسایت کودکت تجربیات بارداری خود را با ما در میان بگذارید. چه کارهایی برای بر طرف کردن تهوع صبح‌گاهی خود انجام دادید؟

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید