اوتیسم و کودکان عنوان گفتگوی آنلاین من با سرکارخانم لادن طبابایی و سرکارخانم عاطفه تاجیک، مادران گرانقدر فرشته‌های اوتیسم بود. این گفتگو در تاریخ ۲۵ فروردین ۹۷ به مناسبت ماه اطلاع‌رسانی اوتیسم (آوریل) برگزار شده است. در ادامه این گفتگو، برای تکمیل بحث از نظر علمی، دو کارشناس گرانقدر به گفتگو دعوت شدند. خانم دکتر مریم کشاورز، دکترای ژنتیک و محقق، بعد از گفتگوی بی‌نظیرشان درباره ژنتیک و کودکان،  این‌بار در مقابل دوربین درباره علل و چگونگی پیدایش اختلال اوتیسم و عوامل ژنتیکی و محیطی موثر در ایجاد این اختلال صحبت کرده‌اند. صحبت‌های علمی، معتبر و در عین حال ساده و روان این دانشمند جوان، می‌تواند دریچه‌ای جدید از درک مفهوم تفاوت کودکان اوتیسم با دیگران، به روی همگان باز کند. مهم نیست که فرزند شما اوتیسم داشته باشد یا نه، مهم نیست که تاکنون درباره این اختلال مطلبی خوانده‌اید یا نه، در هر صورت تماشای این ویدیو به همه افرادی که می‌خواهند در ساختن جامعه‌ای زیباتر و آماده‌تر برای زندگی همه کودکان فراهم کنند، توصیه می‌شود. تجربه‌های مادران کودکان اوتیسم، یکی از بهترین راه‌های کسب آگاهی در مورد ویژگی‌های زندگی این کودکان است و گفتگوی آنلاین با سرکارخانم طباطبایی و سرکارخانم عاطفه تاجیک نمونه‌ای ارزشمند از این انتقال تجربه است که ویدیوی آن را می‌توانید اینجا می‌بینید.

در ادامه صحبت‌های خانم دکتر کشاورز، مصاحبه‌ای حضوری با سرکارخانم فریبا مدرسی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی درباره علائم و نشانه‌های اختلال اوتیسم و درک مفاهیمی چون طیف اوتیسم، آسپرگر، بیش‌فعالی و … انجام شده‌است. از آن‌جا که من، قبل از تمام دغدغه‌ها و اشتیاقم برای آگاهی و اطلاع‌رسانی درباره موضوعات مربوط به دنیای فرزندپروری، یک مادر هستم، دختر کوچکم هانا در مصاحبه حضوری من و سرکارخانم مدرسی حضور دارد و بدون برنامه‌ریزی قبلی جلوی دوربین حاضر می‌شود.

دانلود ویدیوی گفتگو درباره اوتیسم

امیدوارم این تلاش جمعی که با حمایت معنوی بی‌دریغ سایت خوب کودکت برای تهیه و انتشار تمام محتواهای آموزشی مرتبط با اوتیسم صورت گرفته است، آغاز راهی باشد برای همدلی‌ها و حرکت‌های دسته‌جمعی همه ما در ایجاد جامعه‌ای که کودکان و خانواده‌های اوتیسم به‌راحتی و مثل دیگران از آن بهره‌مند شوند.

5 دیدگاه‌ها

  1. خانم دکتر کشاورز صحبتهای شما عالی بود. همیشه مطالب سخت را به ساده ترین روش بیان میکنید. بسیار روان و سلیس و شفاف که کاملا قابل درک هست. بسیار ممنون. همیشه موفق باشید. شما باعث افتخار همه ما هستید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید