ژنتیک و کودکان شاید یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های هر مادر عاشق فرزندش باشد. همه ما  دوست داریم بدانیم چه عوامل ژنتیک در رشد کودک یا تربیت او تاثیر دارد. به نظر من بهترین کسی که می‌تواند به سوالات من و تمام والدین مشتاق دانستن درباره ژنتیک در کودکان پاسخ بدهد، مریم کشاورز است. دکتر مریم کشاورز، دانش آموخته رشته زیست‌شناسی دانشگاه شیراز است. در آن سال‌های دانشجویی، همیشه صدای گرمش را دوست داشتم، دغدغه‌های اجتماعی‌اش را و بیش از هر چیز، علاقه شدید او به درس خواندن و یادگرفتن، در کنار شخصیت مثبت‌نگرش او را از دیگران متمایز می‌کرد. دانشگاه ما پر از دانشجوهای عاشق زیست‌شناسی بود اما در سال آخر دوره کارشناسی، مریم توانست در بین تمام دانشجوهای زیست‌شناسی کشور، رتبه یک کارشناسی ارشد جنین شناسی را از آن خود کند. برای من اصلا عجیب نبود. چون او از آن دست آدم‌هایی است که هر چیزی را که بخواهند به دست می‌آورند. دوره کارشناسی ارشد جنین شناسی را در دانشگاه تهران به سرعت و با رتبه ممتاز به‌ پایان رساند و چند ماه بعد از یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحقیقاتی زیست شناسی اروپا بورسیه گرفت. در این سال‌ها در تمام سفرهایش به شیراز، همدیگر را دیده‌ایم و با دوست مشترکمان مریم از دغدغه‌های مشترک و غیرمشترک حرف زدیم. در آخرین دیدارمان، دختر کوچکم هانا هم همراه ما بود و مادر شدن من دلیلی برای گفتگوهایی با موضوع تربیت کودک و فرزندپروری بود. از آن زمان همیشه فعالیت‌های مرا دنبال می‌کند و با پیام‌های الهام بخشش به من نیرو می‌بخشد.

« ژنتیک و کودکان » نام اولین گفتگوی آنلاین مشترک من (مژده شاه نعمت الهی) و خانم دکتر مریم کشارز است که بعد از دو ماه هماهنگی و برنامه‌ریزی در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۶ در صفحه اینستاگرام me.as.a.mom برگزار شد. محورهای اصلی این گفتگو درباره تاثیر ژن در شخصیت کودکان و عوامل ژنتیکی و محیطی موثر در فرایند رشد کودک است. آنقدر این گفتگو جذاب و تاثیرگزار بود که در عرض چند ساعت هزاران هزار بار دیده شد و مخاطبان زیادی درباره آموخته‌هایشان از دکتر کشاورز، پست‌ها و مطالب زیبایی منتشر کردند.

اگر تا به حال این ویدیو را ندیده‌اید، همین الان روی دکمه نمایش ویدیو کلیک کنید و این ویدیو پربار درباره ژنتیک در کودکان و آثار آن بر رشد و تربیت کودک را تماشا کنید:

فارغ از ماجرای رفاقت ما، وجود نخبه‌های جوانی مثل خانم دکتر مریم کشاورز که با تمام عشق و اشتیاق خود برای آگاهی بخشی اجتماعی تلاش می‌کنند، مایه افتخار است. مختصری از رزومه این دانشمند جوان را در ادامه می‌خوانید:

  • منتخب کمیته ی جهانی نوبل به عنوان دانشمندی جوان، که رهبری دیگر دانشمندان جهان را در آینده به عهده خواهد گرفت ۲۰۱۸
  • کشف اولین مکانیسم مولکولی و ژنتیکی چگونگی شکل‌گیری شخصیت ۲۰۱۷
  • عنوان محقق برتر در موسسه ماکس پلانک آلمان ۲۰۱۷
  • رتبه ی یک کنکور سراسری کارشناسی ارشد جنین شناسی ۲۰۱۱
  • برگزیده ی المپیاد زیست شناسی دانشجویی کشور ۲۰۱۱
  • برگزیده ی جشنواره خوارزمی استانی ۲۰۰۶

اگر دوست دارید ویدیوهای بیشتری در زمینه تربیت فرزند بینید، با کودکت همراه شوید. ما هر هفته ویدیوهای جذاب برای آگاه‌تر کردن والدین و ساختن جامعه‌ای بهتر با فرزندانی شادتر برای شما تهیه می‌کنیم.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید