جشن سیسمونی یک نوع مهمانی است که در تمام دنیا رواج دارد. جشن سیسمونی که امروز در ایران برگزار می‌شود نسبت به گذشته تغییراتی داشته است. این جشن همچنین با نام حمام زایمان شناخته می‌شود. اما جزئیات این جشن چیست و چگونه و چه زمانی باید آن را برگزار کرد؟ با کودکت همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

جشن سیسمونی

بیشتر بخوانید: ایده هایی جذاب و خلاقانه برای برگزاری جشن تعیین جنسیت

جشن سیسمونی یا جشن تعیین جنسیت کودک سرشار از شادی هستند. در این جشن اقوام و آشنایان شما دور هم جمع می‌شوند. این دورهمی با کادو یا غذا و پذیرایی خوب گرم خواهد شد. اما چندین سوال وجود دارد. چه کسی باید این جشن را برگزار کند؟ چه کسانی دعوت می‌شوند؟ آیا مردان هم به این جشن دعوت هستند؟

چه کسی باید جشن سیسمونی را برگزار کند؟

جشن سیسمونی

در گذشته بیشتر رسم بر این بوده که یکی از اعضای دور خانواده یا یک دوست این جشن را برگزار کند. بدین ترتیب اقوام مطمئن می‌شدند که خانواده اصلی به دنبال جمع‌آوری کادو نیستند. در عوض خود جشن و دورهمی اهمیت داشت. البته این‌ها قوانین نیستند و این جشن به شیوه‌های مختلفی برگزار می‌شود.

امروزه ممکن است که خواهر شما، مادرشوهر یا اعضای دیگر فامیل این جشن را برگزار کنند. عموما هم مشکلی میان عقیده آشنایان وجود ندارد و این مسئله جا افتاده است. البته هنوز هم کمی عجیب است که یک مادر خودش برای خودش چنین جشنی را برگزار کند.

چه کسانی باید به جشن سیسمونی دعوت شوند؟

دوستان نزدیک و اعضای نزدیک خانواده باید در لیست مهمان‌ها حضور داشته باشند. اگر به فکر اضافه کردن نفرات دیگری هستید، باید مطمئن شوید که این نفرات امکان و قصد خرید یک هدیه را دارند. حضور در چنین مهمانی به هر حال نیاز به یک هدیه دارد و بهتر است که از راحتی طرف مقابل آگاه شوید.

آیا پدر و مردان هم به جشن سیسمونی دعوت می‌شوند؟

ممکن است در برخی مهمانی‌ها جمعیتی مختلط را ببینید. این نوع برگزاری جشن سیسمونی در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه بوده است. با این حال حضور مردان در چنین جشنی حس و حال مراسم را تغییر خواهد داد. باید از خود بپرسید که به دنبال یک مراسم سنتی با حال و هوای زنانه هستید، یا اینکه قصد دارید مراسمی مختلط ترتیب دهید.

همچنین شخصیت مردان و مخصوصا پدری که قرار است در مراسم حضور یابد را در نظر بگیرید. یک پدر ممکن است در بخش‌های مختلف بارداری همکاری کند؛ مردی دیگر ممکن است خیلی با این شرایط راحت نباشد. حتما از مادری که برای او این جشن را برگزار می‌کنید مشورت بگیرید. از او در مورد شخصیت همسرش سوال کنید.

بیشتر بخوانید: در استخدام پرستار برای کودک خود به چه نکاتی باید دقت کنید؟

کودک دوم و زمان برگزاری

آیا امکان برگزاری جشن سیسمونی برای کودک دوم وجود دارد؟

جشن سیسمونی

هر بارداری و هر کودکی نیازمند شادی و جشن است. اما هدف اصلی یک جشن سیسمونی جمع‌آوری ابزار و لوازمی است که برای تربیت کودک نیاز است. اگر قصد دارید برای فرزند دوم یا سوم خانواده جشن برگزار کنید، بهتر است که جشنی سنتی برگزار نکنید.

حتما بخوانید: تولد یک سالگی فرزندتان را با آمادگی بیشتری برگزار کنید؛ چگونه و چطور؟

می‌توانید به مهمانان جشن بگویید که نیازی به هدایای سنتی و همیشگی نیست. به جای خرید لوازم کودک، می‌توان در تربیت کودکان تازه به دنیا آمده کمک کرد. به عنوان مثال می‌توان برای پدر و مادر هدیه خرید، یا اینکه قول پرستاری از بچه را داد و در این روند به آن‌ها کمک کرد.

جشن سیسمونی باید چه زمانی برگزار شود؟

عموما یک جشن سیسمونی چهار تا شش هفته قبل از به دنیا آمدن کودک برگزار می‌شود. البته رسم و رسوم هر مذهب یا حتی هر خانواده ممکن است در این زمان تاثیرگذار باشد. برخی از فرهنگ‌ها دریافت هدیه قبل از تولد کودک را به بدشانسی ربط می‌دهند. به همین خاطر می‌توان نسبت به تفکرات و عقاید زمان را تغییر داد.

در برخی موارد هم شرایط حرف اول را می‌زند. شرایط خانوادگی و شرایط بارداری باید برای یک جشن مناسب باشد. همچنین اگر مادر و پدری سرپرستی یک کودک شیرخوار را به عهده می‌گیرند، جشن سیسمونی می‌تواند در روز ورود کودک به خانه این خانواده باشد.

جشن سیسمونی نیاز به تم دارد؟

نه، نیازی به برگزاری یک مراسم یا تم و شیوه لباس پوشیدن نیست. همچنین هیچ قانونی مبنی بر وجود بازی و سرگرمی هم وجود ندارد. به صورت کلی جشن سیسمونی برای خوشحالی و کمک به مهمان اصلی یعنی مادر است. البته مادر هم می‌تواند انعطاف بیشتری در مورد شرایط و شکل مهمانی داشته باشد.

هدایای جشن سیسمونی

نیاز به اعلام از پیش هدیه است؟

جشن سیسمونی

برخی از والدین ممکن است از پیش اعلام کنند که به چیزی نیاز دارند و مهمانان برای هدیه خود یکی از این لوازم را تهیه کنند. ممکن است برخی با اینکار راحت نباشند. همچنین ممکن است حس بدی نسبت به خرید هدیه به مهمان‌ها منتقل شود. با این حال اینکار مزایای خود را دارد. زمان و هزینه زیادی ذخیره می‌شود و هیچ هدیه‌ای دو بار خریداری نخواهد شد.

اگر قصد دارید از پیش هدایا را مشخص کنید، بهتر است که این را جدا از دعوتنامه بگویید. همچنین می‌توانید اجازه دهید که خود مهمانان شما از شما سوال کنند. که به چه چیزی نیاز دارید. از همین طریق هر کس که مایل باشد می‌تواند از برنامه شما پیروی کند.

کسانی که حضور ندارند باید هدیه تهیه کنند؟

لزوما نیاز به تهیه هدیه نیست. اگر یک مهمان نمی‌تواند در جشن سیسمونی شما حضور داشته باشد، مجبور نیست که هدیه ارسال کند. البته اگر خود آن‌ها مایل باشند می‌توانند هدیه را به خانه شما بفرستند. دعوت به چنین جشنی، تنها دعوت به یک جشن است. هیچ الزامی برای هدیه وجود ندارد. مهمان شما ممکن است حتی بعد از جشن تولد به شما هدیه دهد.

جشن و مهمانی پس از تولد

جشن سیسمونی

پس از تولد هر فرهنگی یک نوع مهمانی خاص خواهد داشت. شما هم می‌توانید نسبت به شرایط و رسوم خانوادگی خود تصمیم بگیرید. اما یک سری نکته کلی در مورد تمامی مراسم‌ها وجود دارد.

چه کسانی دعوت شوند؟

دعوت از خانواده، دوستان و آشنایان به انتخاب شما بستگی دارد. آیا می‌خواهید مراسمی صمیمی و کوچک داشته باشید یا اینکه دوست دارید مراسمی بزرگ ترتیب دهید؟ اما تلاش کنید که به عنوان والدین جدید یک کودک، مراسمی سبک ترتیب ببینید. مراسمی را برگزار کنید که از پس آن بربیایید. همچنین درخواست کمک از اعضای خانواده مشکلی ندارد و می‌توان تقسیم وظایف کرد.

مهمانان چگونه دعوت شوند؟

برای چنین مراسمی نیاز به یک دعوت رسمی نیست. تماس تلفنی کافی است. می‌توانید با هر مهمان تماس بگیرید و مشخصات لازم را به آن‌ها ارائه دهید. از این طریق دیگر نیاز نیست کارت دعوت تهیه کنید.

باید خوراکی هم آماده کرد؟

این بستگی به خود شما دارد و اینکه شکل مهمانی‌های فامیل شما چگونه است. لازم نیست غذا یا خوراکی آماده کنید، اما اگر علاقه دارید حتی یک چای و کیک هم کافی خواهد بود. والدین جدید مطمئنا زیر فشار چنین کاری نخواهند بود. چون ممکن است از نظر فیزیکی یا حتی مالی اینکار سنگین باشد. مراسم باید حول محور ارتباط گرفتن و کنار هم بودن باشد تا اینکه برای صرف غذا ترتیب داده شود.

آیا حضور کودک در تمام مراسم الزامی است؟

اگر کودک شما نیاز به خواب دارد یا نیاز دارد که در خلوت باشد، بهتر است که او را از مهمانی دور کنید. خواب کودک مهم‌تر از مهمانی است. مهمانان فرصت دیگری برای دیدن کودک شما پیدا خواهند کرد. اگر فامیل خیلی دور کودک هستند و همه در حال بغل کردن او هستند، می‌توانید کودک را پیش خود نگه دارید.

باید انتظار هدیه از مهمانان داشت؟

آوردن هدیه در مهمانی‌های پس از تولد کودک مرسم نیست. برخی خانواده‌ها ممکن است یک هدیه کوچک به شما بدهند، اما به صورت کلی نباید انتظار هدیه بزرگی داشت. هدیه متعلق به مهمانی همچون جشن سیسمونی است.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید