فکر می‌کنید هنگام تولد یک سالگی فرزند شما باید چه اتفاقی رخ بدهد؟ تولد یک سالگی کودک شما شاید یکی از مهم‌ترین و به یاد ماندنی ‌ترین لحظات زندگی شما باشد. بیایید با هم ببینیم تا پیش از تولد یک سالگی فرزند ما چه اتفاقاتی می‌افتد که چنین لحظه خاطره انگیزی برای ما ثبت می‌کند.

من دو فرزند دارم. یکی ۶ ساله و دیگری چیزی نمانده ۴ سالش تمام شود. سال‌های اول نسبت به الان خیلی دیرتر می‌گذشت. کمی مثل  ورود به دبیرستان است. چهار سالش اندازه یک عمر می‌گذرد؛ در حالی که هشت سال قبلش به چشم به هم‌زدنی گذشته بود. سال‌هایی که شخصیت شما در حال شکل گرفتن است به اندازه سال‌هایی که نقش پدر یا مادر بودن را به عهده می‌گیرید مهم، نگران کننده و دشوار هستند. روزهایی ممکن است آنقدر سرگرم بچه‌ها شوید که کاملا شریک زندگی خود را فراموش کنید و اصلا یادتان برود چنین شخصی هم در زندگی شما وجود دارد. نقش شریک زندگی شما مثل نقش کمک خلبان در هواپیما است. سوال‌هایی هست که شما باید قبل از تولد یک سالگی فرزندتان از او بپرسید.

پرسش‌های مهم قبل از تولد یک سالگی فرزند چیست؟

تولد یک سالگی - پرسش‌های مهم

جان سالم به در بردن کل خانواده، باید تنها هدف شما برای سال اول تولد فرزندتان باشد.همین برای تولد یک سالگی کافی است (می شود حدس زد چرا همه معمولا به خاطر جشن تولد یک سالگی دستپاچگی به جانشان می‌افتد). اگر همه شما به سلامت از سال اول زندگی کودک گذر کرده‌اید به شما تبریک می‌گویم، خیلی خوب از پس کار برآمده‌اید.

هدف بعدی این است که در سال اول بچه‌داری، هیچ‌کس از لحاظ روحی و جسمی آسیب نبیند. هدف بعد هم لذت بردن از روزها است؛ البته به شرطی که هدف دوم فدای این کار نشود و کسی آسیب نبیند. این هدف دور از دسترس و  نشدنی نیست. فقط نیازمند توجه و تلاش است.

حتما بخوانید:  احساس ناکارآمدی را فراموش کنید؛ شما مادر فوق العاده‌ای هستید

یکی از راه‌های رسیدن به اهدافی که در بالا به آن اشاره کردم؛ پرسیدن سوالاتی از شریک زندگیتان است. سوالاتی که فضای گفت‌و‌گو را میان شما بهبود ببخشد. ممکن است همیشه یادتان نماند چه سوالاتی باید بپرسید یا حتی ممکن است همیشه حوصله بحث‌های عمیق را نداشته باشید( مخصوصا بعد از خواب سه ساعته نصفه و نیمه، در حالی که نوزادتان روی شما بالا آورده و به سینه شما چسبیده)؛ اما هنوز فکر می‌کنم پرسیدن این سوالات مهم است. زیرا به شما کمک می‌کند با همسرتان هم گام باشید یا دست کم به او می‌فهمانید که شما کجای کار هستید و چه حالی را تجربه می‌کنید. پرسش‌های که در ادامه این مقاله کودکت نوشته شده را همواره تا پیش از تولد یک سالگی فرزند خود در نظر داشته باشید.

تا پیش از تولد یک سالگی «حالت چطور است» فراموش نشود

تولد یک سالگی - رسیدگی به همسر

پرسیدن حال همسرتان خیلی مهم است. حواستان باشد که یک بار پرسیدنش هم چندان فایده‌ای ندارد. حتی اگر هم مدت زیادی از تولد نوزاد می‌گذرد؛ باز خوب است از همسرتان حالش را بپرسید. وقتی چنین تغییر بزرگی در زندگی شما اتفاق افتاده، این سوال حیاتی می‌شود. همه چیز در حال تغییر است. سبک زندگی شما، بدنتان (حتی اگر کودکی را به فرزندی قبول کرده باشید هم بدنتان تغییر می‌کند، زیرا کمبود خواب روی بدن همه تاثیر می‌گذارد)، سلامت روحی- روانی شما، اولویت‌هایتان و وضعیت مالی، خلاصه همه چیز شکل دیگری گرفته و این سال اول تولد فرزند شما را سخت و سخت‌تر می‌کند.

همه ، مدام در حال تغییر هستند. می‌دانم که شما به زور دوام می‌آورید. اما به همسرتان نگاه کنید و ببینید او چگونه هر وقت که می‌خواهید در کنار شما است. اگر بخواهم بیش از حد خودخواه باشم باید بگویم پرسیدن این سوال باعث می شود طرف مقابل هم حال شما را بپرسد. در واقع نوعی گفتگو و ارتباط میان زوج‌ها به وجود می‌آید که نتیجه آن به نفع هر دو است.

بیشتر بخوانید:  چرا مادران به هشت ساعت نیاز دارند؟

حالمان چطور  است؟

پرسیدن حال همسرتان مهم است اما در عین حال باید حواستان به وضعیت رابطه‌تان هم باشد. آیا فرصت شده با هم حرف بزنید؟ وضعیت رابطه جنسی شما چطور است؟ آیا از میزان رابطه فیزیکی، احساسی و توجه فکری که بین شما به عنوان یک زوج می‌گذرد راضی هستید؟  قطعا هر دوی شما می‌دانید که در وضعیتی اضطراری قرار دارید و قرار نیست همه چیز فوق العاده پیش برود. در حقیقت زمان گذاشتن برای داشتن یک رابطه ایده‌آل، جزو اولویت‌های شما نیست. اما نگذارید کاملا هم از فهرست کارهایتان خارج شود. اگرچه شاید با تولد یک سالگی فرزندتان همه چیز بهتر شود!

شرایط واقعا سخت شده؛ نه؟

اعتراف کنید که شرایط سخت است. این به معنی اعتراف به شکست نیست. برای همه سخت است و این طبیعی است. این که بدانید شرایط برای دیگری هم مثل شما دشوار است بسیار آرام‌بخش و سازنده خواهد بود. این باعث می‌شود احساس کنید که تنها نیستید. باید گوشزد کنم که این کار ممکن است دری به روی گلایه‌های شخصی و نگرانی ها باز کند. در این صورت، حواستان به هدایت و مدیریت درست بحث باشد.

چه چیزی را بیشتر از همه درباره بچه داشتن دوست داری؟

تولد یک سالگی - علاقه به کودک

ظرافت و معرفتی عمیق در جمله «کمی تامل کن و عطر گل‌های باغچه را استشمام کن» وجود دارد. این که در حین قدم زدن به هم مسیرتان بگویید، نگاه کن. گل‌ها عجب بوی خوشی دارند. این طور فکر نمی‌کنی؟ 

همان اندازه که اعتراف به سختی کار می‌تواند آرامش بخش باشد؛ توجه به لذت‌های پدر و مادر شدن هم خوشایند است؛ حتی اگر روزهایی وجود دارد که بویی از خوشی نبرده‌اند و شما از آرامش ایده‌آل کیلومترها فاصله دارید.

این مقاله را از دست ندهید:  کدام دعوای والدین به شدت روی ازدواج فرزندان تاثیر می‌گذارد؟

نظرت درباره تقسیم کار ی که انجام داده‌ایم چیست؟

عادت‌های بد از همان اول آغاز می‌شوند. باید از همان سال اول بچه دار شدن طوری تقسیم کار کنید که شرایط عادلانه باشد. چه کسی قرار است چه کاری انجام بدهد؟ آیا برنامه‌ای که ریخته‌اید قابل اجرا است؟ آیا دیگری می‌تواند کار بیشتری انجام دهد؟ باید از حجم کار کسی کم شود؟ این‌ها سوالات بسیار مهمی برای سلامت رابطه والدین بعد از تولد نوزادشان، به خصوص تا پیش از تولد یک سالگی نوزاد، هستند.

می خواهی بیرون بروی؟

بسیاری از والدین از این که نوزاد تازه متولد شده خود را ترک کنند و کمی برای خودشان وقت بگذرانند، احساس گناه می‌کنند. احساس گناه نکنید، جدی می‌گویم. حال نوزاد شما خوب است. بیشتر از یک سال برای دور شدن از او صبر نکنید. اگر احساس گناه شما را رها نمی‌کند به خودتان بگویید کمی وقت گذرانی برای خودم به سلامت خانواده و نوزادم هم کمک می‌کند. این یکی از مسائل مهمی است که باید هنگام تولد یک سالگی نوزاد خود در نظر داشته باشید و حسابی روی آن فکر کنید

زندگی خانوادگی چقدر هدف‌های دیگر زندگی‌ات را تحت تاثیر قرار داده است؟

تولد یک سالگی - اهداف زندگی

لازم نیست در سال اول قبل از تولد یک سالگی کودکت، تصمیم‌های نهایی بگیرید. در واقع من خلافش را توصیه می‌کنم. به شخصه معتقدم تصمیمات بزرگ را نباید وسط هرج و مرج و بحران گرفت. می‌توان گفت سال اول بچه‌داری  و قبل از تولد یک سالگی چیزی جز بحران نیست. به نظر خود درباره هدف‌های کاری، مسائل مالی، وضعیت زندگی، تحصیلات و برنامه‌های آینده خانوادگی فکر کنید، اما تصمیمی نگیرید.

آیا احتیاج به استراحت داری؟

منتظر نباشید که همسرتان بگوید نیاز به استراحت دارد. ممکن است یادش برود اما دلیل نمی‌شود که نیاز نداشته باشد.

 من احتیاج به استراحت دارم. چه زمانی برای تو مناسب است که من استراحت کنم؟

اگر از شما نپرسیدند که احتیاج به استراحت دارید یا نه، خودتان مسئله را مطرح کنید. حتما همسرتان در غیاب شما  راهی برای مراقبت از خانه پیدا می‌کند (همانطور که شما این کار را برای او انجام می‌دهید). وقت گذراندن دو نفره با همسرتان، می‌تواند فکر بسیار خوبی باشد. اما یادتان نرود شما در عین حال فردیت هم دارید و باید زمانی را فقط به خودتان اختصاص دهید. باز هم می‌گویم ممکن است به اندازه کافی زمانی برای خودتان نداشته باشید. اما همین هم در سال‌های اول بچه‌داری غنیمت است.

حتما دوست دارید بدونید:  خواباندن کودک بدون دردسر در طول شب چه اصولی دارد؟

کسی خونه نیست؟!

می دانم، سوالی درست و حسابی به حساب نمی‌آید. اما کمی شوخی و مزاح می‌تواند شما را در شرایط بحرانی سال اول بچه داری کمک کند و فضا را تغییر دهد. پس شما هم مثل من که با شما شوخی کردم، کمی طنز و شیرین زبانی را به فضای خانه وارد کنید.

تمام چیزی که در این مقاله می‌خواستم به آن اشاره کنم، این است که حتما قبل از تولد یک سالگی حواستان را بیشتر به خود و همسرتان معطوف کنید. زیرا در قبل از تولد یک سالگی زمان مناسبی برای تعیین خطوط مسیر آتی زندگی خانوادگی در اختیار دارید. شما سال اول تولد کودکت را چطوری گذراندید؟

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید