اگر صفحات شخصی و عکس‌ هایی که مادران خانه دار یا شاغل از زندگی خود در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند را دیده باشید، احتمالا فکر می‌کنید که زندگی عالی و بدون نقصی دارند. برای مثال مادرانی هستند که روز آن‌ها با تمیز کردن خانه، گردش رفتن با کودکان و درست کردن کیک‌های فانتزی و زیبا می‌گذرد و هنگام شب هم باید برای ۸ نفر غذا درست کنند. همه فکر می‌کنند که این افراد مادران فوق‌العاده‌ای هستند و هیچ وقت خسته نمی‌شوند. اما اتفاقی که می‌افتد درست بر عکس تصورات من و شما است؛ این مادران اغلب در پایان روز احساس می‌کنند که نرسیده‌اند همه کارها را انجام بدهند و همین باعث ایجاد احساس ناکارآمدی در مادران می‌شود.

شما با این که مادر خوبی هستید و همه وظایفتان را درست انجام می‌دهید؛ بازهم احساس می‌کنید که به اندازه کافی وظیفه مادرانه خود را انجام نمی‌دهید. اگر بازهم با رعایت همه وظایف این احساس بد و عذاب وجدان را دارید، باید بگوییم که شما دچار نوعی وسواس فکری درباره احساس ناکارآمدی و ناکافی بودن شده اید. قبول کنید که شما آدم کاملی نیستید؛ خانه شما ممکن است تمیز و مرتب نباشد یا لباس‌های شسته نشده زیادی داشته باشید، پروژه‌های شخصی زیادی دارید که همه ناتمام مانده است یا وقتی که با بچه‌هایتان سپری می‌کنید، ممکن است چندان با کیفیت و خوب نباشد. حتی ممکن است کمی اضافه وزن داشته باشید و لباس‌هایی که قبل از بارداری داشته‌اید دیگر اندازه شما نباشد. کارهای زیادی است که شما می توانید انجام بدهید و حس می‌کنید که اگر کمی بیشتر تلاش کنید به مادر نمونه و کاملی تبدیل می شوید.

مقاله مرتبط: با ۱۷ عادت خوب مادران شاد و موفق آشنا شوید

تشویق و تشکر مهمترین عامل رفع احساس ناکارآمدی در مادران

تشویق و تشکر از مادرها

همه ما، مادرها می دانیم که نمی توانیم از زمان سبقت بگیریم. در این صورت حتما می‌توانستیم مثل بقیه چیزها با این فکر بد و منفی و احساس ناکارآمدی هم خیلی راحت مبازره کنیم. اما واقعیت این است که مادرهایی که احساس ناکارآمدی می‌کنند بیش از هر مادر دیگری از نظر روحی و جسمی خسته اند و خود را عذاب می‌دهند. آن‌ها نیاز دارند مدام از دیگران بشنوند که “تو کاملی” یا “تو عالی و نمونه هستی”. اما مشکلی که در این جا مطرح می‌شود این است که آن‌ها بیشتر از مشکل کمبود اعتماد بنفس رنج می‌برند. پس مادرانی که احساس این چنینی دارند، باید اعتماد به نفس خود را بالاتر ببرند و برخی حقایق را درباره مادر نمونه و خوب بودن بدانند و هرگز تصور و احساس ناکارآمدی نداشته باشند. زیرا مادران زیادی هستند که تمام تلاششان را برای فرزندان خود ابه کار می‌گیرند، اما این به منزله وقف کامل خود برای کودکانشان نیست.

مادرها هر روز درخواست‌های متعددی را پاسخ می‌دهند. از درخواست‌های بی پایان بچه‌ها مانند «مامان (فلان چیز) را درست کن» و دستورهای شبیه به این را می‌شوند. درکنار این درخواست‌های همسران خود مانند « عزیزم می‌توانی…» را هم باید جواب بدهند. تصور کنید که اگر مادر آن کار را انجام ندهد یا دیرتر انجام دهد. قطعا با نارضایتی افراد خانه یا صدای فریاد آن‌ها رو به رو می‌شود. در کنار همه این‌ها فریادها و گریه نوزاد را هم تصور کنید. شرایط روحی و استرس‌زایی که یک مادر باید آن را تحمل کند و در صورتی که از پس کنترل و جواب دادن به این‌ها بر نیاید احساس ناکارآمدی و کافی نبودن دارد. همه چیزی که زن‌ها و مادرها از همسر یا افراد خانواده خود انتظار دارند این است که صادقانه از آن‌ها برای کارهایشان تشکر شود.

عدم توجه بچه‌ها و احساس ناکارآمدی در مادران

به احتمال زیاد اعضای خانواده شما متوجه کارهای کوچک شما یا تمیزی کل خانه نمی‌شوند. ولی وقتی برایشان پیتزای یخ زده درست می‌کنید یا برای شام آن‌ها را بیرون می‌برید خیلی زود خوشحال می‌شوند. آن‌ها هرگز متوجه نخواهند شد، شما برای کارهایی که در خانه انجام می‌دهید چه چیز را قربانی کرده‌اید. کمتر پیش می‌آید که از شما برای کارهای کوچکی که انجام داده‌اید تشکر کنند. آنها نمی‌دانند دقیقا چقدر در راحت‌تر شدن زندگیشان تاثیر دارید. آن‌ها شما را همان‌طور که الان هستید می‌بینند و از شما توقع انجام این کارها را دارند.

مقاله مرتبط: ۸ نکته برای یک مهمانی خوب با حضور کودکان

لازم نیست فرد کاملی باشید تا مادر خوبی شوید

لازم نیست مادر کاملی باشید. در حقیقت چیزی به اسم «مادر کامل» یا حتی «انسان کامل» وجود ندارد. بنابراین خود را از قید کلیشه‌ها و تفکرات اشتباه ذهنی رها کنید. شما هم مانند همه افراد عیب و نقص‌هایی دارید و فرد کاملی نیستید. باید خودتان را با همه تفاوت‌ها و عیب و نقص‌هایتان بپذیرید و دوست داشته باشید و از این احساس ناکارآمدی رها شوید. لازم نیست تاییدیه دیگران را داشته باشید تا حس کنید آدم خوب وکاملی هستید. معیار‌های خوب و بد بودن خود را بر اساس نظرات دیگران تنظیم نکنید.

شخصیت مادرانه‌ای که هر زن باید داشته باشد ترکیبی از زنی است که هم به خودش اهمیت می‌دهد و هم مادر خوبی است. برای خودش وقت می‌گذارد و به ورزش و کلاس‌های مورد علاقه‌اش می پردازد. کتاب می‌خواند و شیک پوش است و در مجموع زن شادی است. در عین حال خانه‌ای مرتب دارد و خود را با کار زیاد و محدود کردن افسرده نکرده است. و هرگز به خود اجازه نمی‌دهد که احساس ناکارآمدی داشته باشد. اگر شما تغییر کنید، انتظارات شما هم تغییر می‌کند. پس باید به فکر تغییر در حالت روحی خود باشید و وقت بیشتری به خود اختصاص دهید. تا با تقویت اعتماد به نفس شما، این احساس نا کارآمدی نیز کاسته شود.

برای رفع احساس ناکارآمدی با واقعیت مادر بودن روبه‌رو شوید

با واقعیت مادر بودن روبه‌رو شوید

مطالعات اخیری که توسط روزنامه welch انجام شد، نشان داد که مادران ۲/۵ برابر بیش از افرادی که شغل تمام وقت دارند،کار می کنند. جالب است بدانید آن‌ها به صورت رایگان و تمام وقت در اختیار خانواده خود هستند. احتمالا شما بیش از اینکه به خود اهمیت بدهید، به بچه‌ها و بعد به شوهر خود اهمیت می‌دهید. در درجه سوم، خود و خواسته‌هایتان را در نظر دارید.

مادر بودن کار خسته کننده‌ای است

مادر بودن کار خسته کننده‌ای است

مادر بودن یک شغل ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته است. برای این شغل شما حقوقی دریافت نمی‌کنید. تعطیلات و مرخصی ندارید، در روزهای مریضی و شرایط سخت آب و هوایی هیچ تعطیلی ندارید. همه جا این شغل را با خود دارید. در فروشگاه در مهمانی در ماشین و هرجای دنیا که باشید باید به شغل خود بپردازید. به نظر می‌رسد که مادرهای این چنینی به همه چیز، به جز مراقبت کردن از خود، اهمیت بیشتری می‌دهند.

اگر شما هم از این دسته مادرها هستید، به احتمال زیاد، نه تنها به اندازه کافی کار می کنید بلکه بیش از حد توانتان هم تلاش می‌کنید. شما هیچ زمانی را برای خود و رسیدن به امور شخصی و سرگرمی در نظر نمی‌گیرید. تمام وقت خود را صرف برطرف کردن احساس ناکارآمدی در خود می کنید.

مقاله مرتبط: ۴ روش برای ایجاد اوقات فراغت در زندگی یک مادر پر مشغله

وقت آن رسیده اولویت‌های خود را بشناسید

دوست دارید به تک تک اعضای خانواده خود اهمیت دهید و هر آن چه می‌خواهند را به آن‌ها بدهید؟ زمان‌هایی مجبور هسیتد بین داشتن خانه‌ای تمیز و بچه‌های خوشحال و سلامتی خود و رسیدن به علایق و سرگرمی‌های شخصی، یکی را انتخاب کنید. شاید بهتر باشد در برخی موارد کمی خودخواه باشید. خودتان و سرگرمی‌هایی که دوست دارید را به تمیز کردن خانه ترجیح بدهید. می‌دانید که نمی‌شود همه چیز را باهم داشت. پس بهتر است دست به کار شوید و فهرستی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید، تهیه کنید. سپس، از میان آن‌ها سه اولویت خود را به ترتیب بیرون بکشید.  سعی کنید در میان کارهای خانه یا حتی به قیمت آماده نبودن غذا و تمیز نکردن خانه به سرگرمی خود برسید. وقت آن شده بیشتر به خودتان توجه کنید.

شما فرد موردعلاقه بچه‌هایتان هستید

اگر شک دارید که مادر خوب و کارآمدی هستید، کافی است وقتی در اتاق راه می‌روید نگاهی به چهره بچه‌های خود بیاندازید. یا وقتی برای بوسیدن شما می‌آیند، می‌توانید عشق و محبتی که به شما دارند را در نگاهشان بخوانید. بدانید که آن‌ها در تمام سیاره زمین شما را بیش از هرچیز دوست دارند. شما بهتر از هرکسی آن‌ها را می‌شناسید.

اگر خسته هستید بخوابید

اگر واقعا احساس خواب‌آلودگی و خستگی دارید بهتر است کار خانه را هرجا هست رها کنید.  به تخت خواب بروید، اجازه دهید تا همسر شما بخشی از مسئولیت را به عهده بگیرد و بچه‌ها را به تختشان ببرد. لازم نیست نصفه شب شروع به کار و تمیز کردن خانه کنید. وقت خواب است و بهتر است به اندازه کافی بخوابید.

شما مفید و کارآمد هستید

شما مفید و کارآمد هستید

مقاله مرتبط: بد غذایی در کودکان ؛ روش های مختلف مقابله با آن

روزهایی را به خودتان اختصاص دهید و کامل استراحت کنید. اگر نگران لیست کارهای انجام نشده خانه هستید، بهتر است این لیست را برای یک روز هم که شده فراموش کنید. همین کار ساده به تنهایی می تواند در رفع احساس ناکارآمدی در مادران بسیار مفید باشد. می‌توانید نگاهی به لیست قبلی کارهای روزانه خود بیاندازید. ببینید که در طول یک روز عادی چقدر کار می‌کردید و از این بابت به خودتان افتخار کنید. شما باید اعتماد به نفس داشته باشید و بیشتر برای خود وقت بگذارید. به خودتان احترام بگذارید و مدام زمزمه کنید که مادر و زن قوی و کارآمدی هستید. شما شایستگی شنیدن هر روزه «من عالی و کارآمد هستم» را دارید؛ پس مدام این جمله را با خود تکرار کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید