راه‌های مختلفی برای مقابله با بد غذایی در کودکان وجود دارد و روشی که شما انتخاب می‌کنید باید با توجه به تحمل کودک شما و همینطور دلایل عوض شدن عادت غذایی او باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کودکت همراه شو.

به گفته یکی از متخصصان اطفال در مرکز پزشکی ژوهانسبورگ:

بد غذایی، یک مرحله مشترک بین مراحل رشد کودکان مختلف است. این طبیعی است که کودکان بین سن ۱۲ تا ۳۶ ماهگی از خوردن غذاهایی که قبلا می‌خوردند، پرهیز کنند یا از خوردن غذاهای جدید اجتناب کنند. روش برخورد شما با این موضوع مشخص می‌کند که این مرحله از رشد چه مدت به طول می‌انجامد؟

والدین همه راه‌های معامله یا مذاکره کردن را امتحان می‌کنند. ممکن است والدین به بچه‌ها قول بدهند که در ازای غذا خوردن به آن‌ها چیزی بدهند، آن‌ها با رفتارها و جایزه‌های مختلف کودک خود را تشویق می‌کنند. البته این رفتارها، عادت‌های بدی را در کودکان پرورش می‌دهد و توقعی را به وجود می‌آورد که خوب غذا خوردن، جایزه دارد. ممکن است گاهی اوقات کودک از خوردن هرچه شما به او می‌دهید خودداری کند تا خود را نشان بدهد.

بیشتر بخوانید: ده راهکار ساده و مفید برای تغذیه کودکان بد غذا

حالت های مختلف بد غذایی در کودکان

زمانی که والدین به بد غذایی در کودکان واکنش نشان می‌دهند، واکنش چه منفی و چه مثبت باشد این رفتار را در کودک خود تشدید می‌کنند. همینطور پیشنهاد غذاهای مورد علاقه‌ او و غذای جدا پختن هم باعث شدت گرفتن بد غذایی در کودکان می‌شود. تشخیص اینکه کجا و چرا کودک شما بهانه‌گیری می‌کند به شما کمک می‌کند که روش درستی را برای مقابله با این عادت انتخاب کنید.

تقلید از اطرافیان

بد غذایی در کودکان

کودکان از نمونه‌های اطراف خود یاد می‌گیرند و اگر کودک، شما را در در حال خوردن غذاهای نامناسب و شیرینی‌‌ها ببیند به احتمال زیاد همان رفتار را تکرار می‌کند. از زمانی که کودک خود را از شیر می‌گیرید، آن را با غذاهای سالم و آداب صحیح غذا خوردن آشنا کنید. وقتی فرزند شما ببیند که شما همه غذای خود را سر میز شام میل می‌کنید، او نیز همین کار را انجام می‌دهد.

لیندسی آرچیبالد، متخصص اطفال می‌گوید:

کودکان با تقلید از شما، خواهر برادرها، پدر بزرگ و مادر بزرگ ها و دوستان خود نحوه غذا خوردن را یاد می‌گیرند. سعی کنید با کودکان خود غذا بخورید و برای آن‌ها الگوهای خوبی فراهم کنید. همان غذایی را که همه خانواده می‌خورند به او بدهید و غذای جداگانه درست نکنید.

نمایش استقلال

بد غذایی در کودکان

بعضی از کودکان ممکن است با اشتیاق شروع به خوردن غذاهای کمکی مثل پوره‌ی سبزیجات کنند. در حالی که شما از این وضعیت رضایت کامل دارید، ناگهان این رفتار متوقف می‌شود.

لیندسی بر این باور است که:

بد غذایی می‌تواند نتیجه نمایش استقلال کودک باشد. غذا خوردن، منطقه‌ای است که کودک به راحتی به آن مسلط می‌شود.

در این مرحله امتناع از غذا خوردن به نوع غذا مرتبط نیست. این نوع از بد غذایی معمولا موقت است و والدین باید بدانند که بهتر است آرامش خود را حفط کنند و به کودک اجازه بدهند برای مدت زمان کوتاهی این رفتار را بروز بدهد. در این مرحله می‌توانید غذاهای مختلفی به او پیشنهاد بدهید تا او غذای مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کند. این کار به تقویت حس استقلال در کودک شما کمک می کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ خوراکی مفید برای رشد مناسب کودک

بیرون دادن غذا

بد غذایی در کودکان

والدین اغلب نگران هستند که مواد مغذی مورد نیاز کودک به بدن او نمی‌رسد. آن‌ها از سر ناامیدی و به امید بهبود وضعیت فرزندان، غذاها و طعم‌های جدیدی را با ذائقه آن‌ها آشنا می‌کنند. ممکن است کودکان در این موقعیت برعکس عمل کنند و غذایی را که به آن‌ها می‌دهید، تف کنند. بیرون دادن غذا معمولا مربوط به مسئله‌ی حسی است، احتمالا بو و مزه غذا برای کودک ناخوشایند است که آن را تف می‌کند.

یهترین راه حل برای کودکان حساس این است که تا حد ممکن محیط غذا خوردن را برای کودک آرام کنید. شما همچنین می توانید راجع به احساس مختلف مثل گرما و سرما با کودک خود صحبت کنید تا راحت‌تر با حس‌های پیش آمده برخورد کند.

طعم غذا

بد غذایی در کودکان

خیلی از کودکان غذاهای شیرین را بیشتر دوست دارند. سبزیجات کبابی شیرینی خود را خارج می‌کنند و با اضافه کردن کمی آبلیمو می‌توانید تلخی آن‌ها را بگیرید و برای فرزند خود سرو کنید. کمی زمان می‌برد تا فرزند شما به طعم غذاهای جدید عادت کند و ذائقه‌ی او شکل بگیرد. خیلی خوب است که شما سعی کنید کمی بروکلی به کودک خود بدهید اما هدف اصلی شما باید عادت دادن او به طعم بروکلی برای طولانی مدت باشد.

بیشتر بخوانید: عادت های خوب غذایی را در کودک خود پرورش بدهید

لیندسی در ابن باره پیشنهاد می‌کند:

همیشه غذاهای مورد علاقه فرزندتان را در بشقاب برای او سرو کنید و غذاهایی را که معمولا نمیخورد هم به عنوان یک گزینه در بشقاب قرار بدهید. بدون زور و فشار با خوش زبانی کودک را تشویق به امتحان غذاهای جدید یا غذاهایی که دوست ندارد بکنید. او را تشویق کنید تا یک تکه از آن را بخورد و او را تحسین کنید.

ظاهر غذا

بد غذایی در کودکان

به طور کلی بچه‌ها به راحتی به غذا و غذا خوردن علاقه‌مند نمی شوند. تزئین زیبای غذا در بشقاب و درست کردن شکل‌های مختلف با غذا، تجربه غذا خوردن را برای کودک جذاب و لذت‌بخش می‌کند. شما همچنین می‌توانید غذاها را با کلمات جدید و کودکانه صدا کنید تا کودک ارتباط بهتری با غذا برقرار کند.

شما با رعایت چند نکته ساده می‌توانید، دوران بد غذایی کودک خود را پشت سر بگذارید.

ما را از تجربیات خود در زمینه مواجهه با بد غذایی کودکان مطلع کنید.

یک دیدگاه

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید