تغذیه‌ی کودکان بد غذا و تلاش برای تهیه‌ی یک غذای مناسب برای آنها، نباید به قیمت خستگی شما تمام شود. به کمک برخی روش‌ها نه تنها از غذا خوردن کودک بد غذا شگفت‌زده می‌شوید، بلکه می‌توانید یک غذای خوشمزه برای کودک و تمام اعضای خانواده تهیه کنید. همچنین به کمک این روش‌ها می‌توانید یک رژیم غذایی متعادل ‌و مطلوب برای کل خانواده داشته باشید.

خوب است بدانید، فقط شما نگران تغذیه‌ی کودکتان نیستید. تغذیه‌ی کودکان بد غذا تقریبا در تمام خانواده‌ها تبدیل به یک موضوع نگران‌کننده شده است. بسیاری از والدین نگران این هستند که کودک چه غذایی را باید بخورد و به چه غذایی اصلا نباید لب بزند. در این میان، ممکن است عده‌ای از کودکان بد غذا در طول هفته به دلیل نگرانی بیش از حد والدین و فشار آنها، بیش از اندازه‌ی مورد نیاز خود، ویتامین و مواد معدنی دریافت کنند.

۱. به میزان اشتهای کودکان بد غذا توجه کنید

تغذیه مناسب کودکان

اگر کودک شما گرسنه نیست، او را مجبور به خوردن میان‌وعده یا وعده‌ی اصلی نکنید. کودک را برای خوردن غذا فریب ندهید. او را مجبور به خوردن غذا‌های خاصی نکنید. همچنین  او را مجبور به تمام کردن محتویات بشقاب خود نکنید. این رفتار شما، باعث لجبازی و یکدندگی بیشتر کودکان بد غذا خواهد شد. فشار شما کودک را هنگام غذا خوردن دچار اضطراب می‌کند و این باعث می‌شود پیام‌های سیری و گرسنگی به درستی به مغز مخابره نشوند.

۲. طبق روال همیشگی پیش بروید

سعی کنید غذا و میان‌وعده‌ها را هر روز در زمان مشخصی برای کودک تهیه کنید و در اختیار او بگذارید. اگر کودک مایل به خوردن وعده‌ی اصلی نباشد، دادن میان‌وعده‌های به موقع و در زمان مشخص می‌تواند نیاز کودک را به ویتامین‌ها و مواد مغذی تامین کند. شما می‌توانید یک لیوان شیر یا آب میوه‌ی طبیعی در کنار غذا برای کودک فراهم کنید. البته بهتر است به او پیشنهاد دهید که آب میوه یا شیر در بین دو وعده میل کند. اگر کودک بیش از اندازه مایعات مصرف کند، ممکن است دیگر میلی به خوردن غذای اصلی نداشته باشد.

۳. بگذارید کودک غذای جدید را امتحان کند

تغذیه کودکان بد غذا

مقاله مرتبط: بدغذایی کودک را با ۱۰ روش ساده از همان ابتدا از بین ببرید

کودکان زمانی که با یک غذای جدید مواجه می‌شوند، مایلند که طعم، رنگ و بوی آن را امتحان کنند. حتی ممکن است قطعات کوچکی از غذا را در دهان بگذارند و بعد بیرون بیاورند. با صحبت کردن درباره‌‌ی رنگ، بو و طعم غذا کودک را به خوردن آن تشویق کنید. غذا‌های جدید را در کنار غذا‌های مورد علاقه‌ی کودک قرار دهید. سعی کنید در طول مدت زمانی که کودک با خوراکی‌های جدید ساز‌گاری پیدا می‌‌کند، بیشتر او را با غذا‌های مناسب و سالم آشنا کنید.

۴. به خواسته‌ی او سریع پاسخ ندهید

در صورت نپذیرفتن وعده‌ی اصلی توسط کودکان بد غذا سعی کنید یک وعده‌ی جدا‌گانه تهیه کنید. با این کار او تشویق به خوردن غذایی می‌شود که به آن میل و رغبتی نداشته است. کودک را تشویق به ماندن روی میز کنید، حتی، زمانی که مایل به خوردن غذا نباشد.

۵. غذا‌ها را متنوع و جذاب کنید

می‌توانید برای جلب توجه کودک کلم بروکلی و سایر سبزیجات را همراه با غذا‌های مورد علاقه یا سس سرو کنید. سعی کنید از خوراکی‌های رنگی برای مشتاق کردن کودک استفاده کنید.

۶. از کودکتان کمک بگیرید

تشویق کودکان به غذا خوردن

مقاله مرتبط: عادت های خوب غذایی را در کودک خود پرورش بدهید

در فروشگاه مواد غذایی از کودک بخواهید که به شما در انتخاب سبزی‌ها، میوه‌جات و سایر خوراکی‌ها کمک کند. خوراکی‌هایی که فرزند شما میلی به خوردن آن ندارد، نخرید. از کودکتان بخواهید که در شستن، مخلوط کردن و گذاشتن این خوراکی‌ها روی میز شما را همراهی کند.

۷. الگوی کودک باشید

اگر از مواد غذایی تازه و سالم استفاده کنید، مطمئنا کودکان هم با دیدن عادت غذایی شما، مثل شما رفتار می‌کند. الگو‌های سالم غذایی والدین در ذهن کودکان ثبت می‌شود.

۸. خلاق باشید

می‌توانید در سس اسپاگتی از بروکلی یا فلفل دلمه‌ای خرد شده استفاده کنید. همچنین در سوپ می‌توانید از هویج یا کدو رنده شده هم استفاده کنید.

۹. حواس کودک را پرت نکنید

خوراکی سالم برای کودک بد غذا

سعی کنید هنگام غذا دادن به کودکان بد غذا حواس او را با فیلم و کارتون پرت نکنید. تمام وسایل الکترونیکی و ارتباطی را قطع کنید. این به فرزند شما کمک می‌کند که روی غذا تمرکز کند. حواستان باشد که تبلیغات تلویزیونی می‌تواند کودک را تشویق به خوردن خوراکی‌های مضر و خیلی شیرین کند.

۱۰. دسر را به عنوان پاداش در نظر نگیرید

دادن دسر به کودکان بد غذا این پیام را به او می‌دهد که دسر، بهترین غذا است و میل او را به مصرف غذا‌های شیرین زیاد می‌کند. یک یا دو روز در هفته را به دسر اختصاص دهید و سعی کنید در بقیه‌ی روز‌های هفته، غذا‌های سالم و مغذی تهیه کنید.

اگر نگران تغذیه کودکان بد غذا هستید و می‌ترسید که این مسئله به سلامتی او آسیب برساند، حتما با یک پزشک مشورت کنید. دکتر می‌تواند رشد کودک شما را روی یک نمودار رشدی ترسیم کند و مصرف انواع و مقادیر مواد غذایی را بررسی کند. گزارش مربوط به غذا‌های مصرف شده توسط کودک، می‌تواند به تشخیص درست پزشک کمک کند. همواره به یاد داشته باشید که عادت‌های غذایی کودک یک شبه تغییر نمی‌کند. صبر داشته باشید و آهسته جلو روید. به کمک روش‌هایی که در این مقاله درباره‌ی آن صحبت شد، می‌توانید سلامت کودکت را برای تمام طول عمر او تضمین کنید.

یک دیدگاه

  1. پشر من عمیقا معتاد شده به مورد ۹ و خیلی ناراحتم از این بابت.
    ولی یه محض اینکه سعی میکنم این کارو ترک کنم کلا هیچی نمیخوره. واقعا هیچی

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید