آسم در کودکان چگونه است؟ اگر فرزند شما هنگام تنفس صدایی خِس‌خِس مانند از خود بروز می‌دهد، لزوما به آسم مبتلا است؟ نشانه‌ها و علائم مختلفی برای آسم در کودکان وجود دارد. اگر کودک شما با صدا نفس می‌کشد و همان‌طور که گفته شد صدایی خس‌خس‌مانند از خود خارج می‌کند، شاید آسم پیدا کرده باشد. اما این تمام ماجرا نیست.

آسم در کودکان چگونه نمود می‌یابد؟

آسم در کودکان - علائم

بیش از ۳۰ درصد کودکان حداقل در یک دوره از کودکی خود تا ۳ سالگی به شکل صدادار تنفس می‌کنند. این موضوع بیشتر زمانی رخ می‌دهد که ویروسی به بدن کودک وارد می‌شود یا عفونتی در نواحی فوقانی تنفسی مانند گلو ایجاد شده است یا خیلی ساده سرما خورده است. وقتی عفونت از بین می‌رود معمولا صدای ناهنجار هم ناپدید می‌شود. بیشتر کودکان با شروع سن مدرسه دیگر این علائم را به هنگام ورود ویروس به بدن تجربه نمی‌کنند. اگر فرزند کوچک شما این علائم را دارد و ضمنا خبری از سرماخوردگی در بدن او نیست، حتما به پزشک مراجعه کنید.

علائم آسم در کودکان چگونه است؟

آسم در کودکان - علت

راه‌های تنفسی و هوایی کودک بسیار کوچک و ظریف هستند به شکلی که ممکن است در هنگام تنفس صدایی مشابه صدای تنفس افراد آسمی پیدا کنند. وجود این صدا در هنگام نفس کشیدن کودکان زیر ۳ سال کاملا طبیعی است.

آسم نوعی بیماری مزمن و التهابی بلندمدت است که در آن لوله‌های نازک تنفسی (برونشیول)کودک در شُش‌ها دچار التهاب می‌شود. تشخیص علائم آسم در کودکان تنها از سوی پزشک و با بررسی علائم در بازه‌ای از زمان ممکن است. علائم آسم در کودکان به این صورت است:

  • سرفه‌های خشک و مداوم که شب‌ها و صبح زود شدیدتر هستند،
  • تنگی نفس و درد در قفسه سینه کودک

تشخیص اینکه کودک شما آسم دارد یا خیر کمی دشوار است به همین خاطر، پزشک معمولا در دوره‌ای کوتاه برای کودک داروهای آسم را تجویز می‌کند. اگر علائمی که کودک از خود نشان می‌داد با مصرف داروها بهبود پیدا کند، مشخص می‌شود که به آسم مبتلا بوده است.

علت ایجاد آسم در کودکان چیست؟

آسم در کودکان - دلایل

آسم در کودکان معمولا به دلیل تحریک شدن از سوی عاملی حساسیت‌زا ایجاد می‌شود. مثلا ادرار و پوست یا بزاق حیوانات می‌تواند موجب این تحریک بشود. کِرم‌های موجود در گرد و غبار و دانه گرده گل و گیاه و… هم از دلایل این مشکل هستند. تخم باکتری‌ها و قارچ‌ها، دود سیگار و… هم بی‌تأثیر نیستند. عفونت‌های تنفسی ویروسی مانند آنچه در سرماخوردگی رخ می‌دهد هم ممکن است عاملی برای شروع آسم در کودکان باشند.

در سایر انواع حساسیت، محرک برای حمله، آنتی‌بادی‌هایی را که هیستامین و سایر مواد حساسیت‌زا  تولید می‌کنند، برمی‌انگیزد. حال وقتی کودک شما به آسم مبتلا می‌شود این واکنش‌ها در شُش‌های او به وقوع می‌پیوندد. مواد شیمیایی که از آنتی‌بادی‌ها ترشح شده‌اند باعث تورم پوشش داخلی شُش‌ها می‌شوند و ماهیچه‌های دریچه هوایی و تنفسی کودک را تنگ می‌کنند. ضمن اینکه مخاط هم ساخته می‌شود.

خطر ابتلا به آسم در کودکان چه موقع افزایش می‌یابد؟

آسم در کودکان - خطر ابتلا

در شرایط زیر امکان ابتلا به آسم در کودکان بیشتر خواهدشد:

  • وقتی والیدن یا اطرافیان سیگار می‌کشند، احتمال ابتلا به آسم ۴ برابر می‌شود.
  • وقتی مادر در دوران بارداری سیگار بکشد.
  • وقتی کودک زودتر از موعد به دنیا می‌آید یا نارس است و وزن بسیار کمی دارد.
  • وقتی والدین کودک دچار آسم یا سایر مشکلات آلرژیک مانند اگزما باشند.
  • وقتی کودک دچار حساسیت به برخی از مواد غذایی یا اگزما است.
  • وقتی محیط اقامت کودک مرطوب و دَم کرده است.

چرا ابتلا به آسم در حال گسترش است؟

آسم در کودکان - شیوع

مقاله مرتبط: چگونه تشخیص دهیم تب کودک خطرناک است؟

متاسفانه به دلیل اینکه سیستم ایمنی کودکان در دهه‌های اخیر بنا به دلایل مختلف ضعیف‌تر شده، ابتلا به آسم هم شیوع بیشتری پیدا کرده است. در گذشته به دلیل رواج بیماری‌های مثل سرخچه و سیاه‌سرفه، سیستم ایمنی کودکان نسبت به ویروس‌های ساده‌تری که باعث آسم می‌شوند، مقاوم‌تر بود. یعنی حساسیت سیستم ایمنی بدن کودکان بیشتر شده است و ممکن است محرک‌های مختلف زمینه ابتلا به آسم را در آنها زودتر از گذشته مهیا کند.

برخی از متخصصان معتقد هستند که قرار گرفتن در معرض برخی از باکتری‌ها باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن کودک در برخورد با بیماری‌هایی نظیر آسم، تقویت بشود. مثلا کودکانی که در مزرعه زندگی می‌کنند به خاطر اینکه در معرض باکتری‌های متنوعی هستند، کنتر به آسم دچار می‌شوند.

آیا آسم در کودکان درمان می‌شود؟

آسم در کودکان - درمان

آسم نوعی بیماری مزمن و طولانی‌مدت است و هیچ‌گونه درمان قطعی برایش مشخص نشده است. با این وجود، بسیاری از کودکان با رشد و بزرگ‌تر شدن درمان می‌شوند یا علائم بیماری در آنها کاهش پیدا می‌کند. شما می‌توانید با از بین بردن محرک‌ها یا استفاده از داروهای مخصوص، این مشکل را در کودک کنترل کنید. برای یافتن بهترین راه درمان باید با پزشک مشورت و همکاری کنید. ابتلا به آسم در کودکان نباید مانع از انجام فعالیت‌های عادی و ورزش بشود. پزشک معالج به درمان توجه دارد پس شما سعی کنید کودک را به ورزش و فعالیت برای قوی‌تر شن بُنیه کمک کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید