برخی از انواع دعوای والدین نوع روابط و زندگی آینده‌ی فرزندان را تحت تاثیر قرار می‌هد. حتما بار‌ها و بار‌ها با رفتار‌های کنترل‌گرانه‌ی والدین و دعوا‌های آنها در این زمینه مواجه شده‌اید. اینکه چه چیزی بخورید یا چه زمانی بخوابید. همچنین ممکن است به عنوان پدر و مادر همواره در حال بحث برای چگونگی نظارت و کنترل فرزندانتان باشید. همیشه یکی از والدین، دیگری را بابت سازش و نرمش در رفتار با بچه‌ها سرزنش می‌کند و از او می‌خواهد که نسبت به آنها سخت‌گیر باشد. پدر و مادر‌ها متوجه نیستند که دعوای والدین تاثیرات ناخوشایندی روی روان کودکان می‌گذارد. در واقع این دعوای والدین، اضطراب و استرس ناشی از برخورد‌های خشن آنها روی کیفیت روابط، ازدواج و پدر و مادر شدن ما در آینده تاثیر مهمی دارد. ممکن است که عده‌ای از کودکان دارای والدین قانونمند باشند و عده‌ای والدین مقتدر داشته باشند.

رفتارهای تحکم آمیز والدین

مقاله مرتبط: چگونه خشم خود را در برابر کودکان مدیریت کنیم؟

یک پدر و مادر قانونمند زمانی که فردا تعطیل باشد و کودکشان بخواهد تا پاسی از شب بیدار بماند، به او ضرر‌های شب‌بیداری و اهمیت زود خوابیدن را توضیح می‌دهد. در حالی که یک پدر و مادر مقتدر و خشن، با لحن جدی و دستوری به کودک امر به خوابیدن می‌کنند. در این بین، پدر و مادر‌ها مدام در حال بحث و دعوا به منظور اداره کردن این وضعیت هستند. هر یک از والدین، شروع به سرزنش و انتقاد از دیگری می‌کند و دیگری را بار‌ها متهم می‌کند و این نوع دعوای والدین هر چند روز یکبار، تکرار خواهد شد. اگر زندگی مشترک شما در این مرحله‌ی بحرانی قرار دارد یا شما هم الگو‌های رفتاری والدین خود را پیش گرفته‌اید، از طریق روش‌هایی می‌توانید مشکلات بین خود را بهبود دهید.

۱. از همسر خود حمایت کنید برای جلوگیری از دعوای والدین

تاثیر دعوای والدین روی فرزند

در صورتی که با نظر همسر خود موافق نیستید، در مقابل بچه‌ها از او انتقاد نکنید. سعی کنید در برابر بچه‌ها از گفته‌های او حمایت کنید و زمانی که بچه‌ها حضور ندارند، نظر مخالف خود را بیان کنید. این روش، محبت، همدلی و اتحاد بین شما را به بچه‌ها نشان می‌دهد. همچنین این روش، میزان بحث‌ها و مجادلات شما را کاهش می‌دهد.

۲. هر موضوعی ارزش بحث و مجادله ندارد

قبل از اینکه وارد بحث و دعوا با همسرتان شوید، به این فکر کنید که آن موضوع تا چه اندازه ارزش مجادله دارد. بنابر‌این زمانی که فکر می‌کنید عصبانی هستید یا نمی‌توانید جلوی احساسات خود را بگیرید وارد مذاکره نشوید.

۳. وارد گفت و گوی سودمند شوید

تعامل والدین با یکدیگر

برای بعضی از والدین به دلیل رفتار‌های انضباطی خاصی که دارند، توانایی گوش دادن به صحبت‌های همسرشان و بیان تصمیمات خودشان را ندارند. زمان مناسب برای گفت و گو، وقتی است که هر یک از والدین در وضعیت روانی آرامی قرار دارند و می‌توانند با خونسردی نظرات و تصمیمات خودشان را با هم در میان بگذارند. حتما شگفت‌زده می‌شوید، چون به همان چیزی فکر می‌کنید که طرف مقابل راجع به آن صحبت می‌کند.

۴. با فرزندتان همدردی کنید

زمانی که از تصمیم همسرتان حمایت می‌کنید و در عین حال هنوز مخالف نظر او هستید، می‌توانید با فرزندتان درباره‌ی این موضوع درد و دل کنید و به او بگویید که کاملا ناراحتی آنها را درک می‌کنید و بابت این مشکل، فکرتان مشغول است. البته هیچ وقت حرمت و ارزش همسرتان را در نگاه فرزندتان از بین نبرید. فقط در این حد به آنها بگویید که با تصمیم طرف مقابل موافق نیستید. این برخورد، تحمل این وضعیت را برای همه آسانتر می‌کند.

یادتان نرود دعوای والدین تاثیرات نامطلوبی روی شخصیت و رفتار فرزندان دارد. تلاش برای ایجاد همکاری و مشارکت بین بچه‌ها بسیار چالش‌برانگیز و در عین حال قابل تحسین است. هر تصمیمی که برای ایجاد وحدت و صمیمیت بین اعضای خانواده بگیرید، برای پایان دادن به منازعات خانوادگی و ایجاد صلح و آرامش اهمیت زیادی دارد.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید