رژیم غذایی تنها چیزی نیست که باید در دوران بارداری آن را تغییر دهید، علاوه بر غذا و خوراکی‌ها، باید نوشیدن آب در دوران بارداری را هم در این دوران افزایش دهید، زیرا تاثیر زیادی در پیشرفت بارداری و زایمان راحت‌تر دارد.

چرا نوشیدن آب در دوران بارداری ضروری است؟

مادران در طول دوران بارداری خود باید همیشه سیراب بمانند زیرا رعایت این نکته برای رشد جنین بسیار ضروری است. آب نه تنها اکسیژن و مواد مغذی را به سلول‌ها، بافت ها و اندام های ضروری بدن زن باردار می‌رساند، بلکه همه این مواد را به جنین هم منتقل می‌کند. نوشیدن آب در دوران بارداری نقش کلیدی و مهمی در انتقال ویتامین‌های مورد نیاز به بدن جنین ایفا می‌کند.

زمان بارداری نیاز به نوشیدن آب بیشتری دارید تا نیاز بدن به مواد مغذی را تامین کند. آب و نوشیدن مقدار مناسبی از آن، نقش مهمی در تولید و افزایش شیر مادر دارد و یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده شیر مادر است.

مزایای نوشیدن آب در دوران بارداری

مزایای نوشیدن آب در دوران بارداری

شاید به این فکر کرده باشید که چگونه تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن جنین از طریق شما به او می رسد، هیدراته ماندن در طول دوران بارداری یکی از اولین کارها و نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. باهم نگاهی به مزایای مختلف نوشیدن آب در دوران بارداری می‌اندازیم:

۱. نوشیدن آب بدن شما را هیدراته می کند. اگر بدن شما در طول دوران بارداری به خوبی هیدراته نشود و آب کافی به آن نرسد با مشکلاتی مانند سردرد، گرفتگی عضلات و تهوع رو به رو می‌شوید.

۲. نوشیدن آب در دوران بارداری مانع از ورم بیش از حد بدن و خشکی و قرمزی کهیر و حساسیت های پوستی می‌شود.

۳. نوشیدن مقادیر مناسب آب در سه ماهه سوم بارداری مانع از بروز انقباضات دردناک می‌شود و خطر زایمان زودرس را کاهش می‌دهد.

۴. نوشیدن آب مانع از بروز عفونت ادراری که در این دوران بسیار شایع است می‌شود.

۵. هیدراته ماندن در طول روز و به خصوص در دوران بارداری باعث هضم بهتر غذا و حرکت راحت‌تر روده‌ها می‌شود.

۶. با کاهش یبوست مانع از بروز مشکل هموروئید در بارداری می‌شود.

۷. نوشیدن آب باعث دفع مواد مضر و سمی و سدیم از بدن می‌شود، به این ترتیب تورم پا و مچ پا را کاهش می‌دهد.

۸. نوشیدن آب در دوران بارداری با کنترل دمای بدن باعث می‌شود احساس گرما و داغی در بدن شما که در بارداری بسیار شایع است کمتر شود و احساس خنکی کنید.

۹. همچنین در کاهش حالت تهوع صبحگاهی، سوزش معده و رفع حالت اسیدیته شدن آن کمک می‌کند.

۱۰. به کاهش احساس خستگی کمک می‌کند.

زنان در دوران بارداری باید چقدر آب بنوشند؟

زنان در دوران بارداری باید چقدر آب بنوشند؟

در دوران بارداری شما باید بیشتر از حالت عادی، آب بنوشید و این میزان تقریبا حدود ۱۰ لیوان در روز یا ۲ الی ۳ لیتر آب است.

مقاله مرتبط: مضرات سیگار کشیدن در دوران بارداری

با این حال احساس نیاز به نوشیدن آب در زنان باردار باهم متفاوت است. اگر احساس می‌کنید بیشتر یا کمتر از این میزان نیاز به آب دارید بسیار طبیعی است. برای این که بدانید بدن شما به آب بیشتری نیاز دارد می توانید به رنگ ادرار خود دقت کنید. در صورتی که ادرار رنگ پریده یا بی‌رنگ بود نشان می‌دهد که شما به اندازی کافی آب می‌نوشید ولی اگر بسیار کم ادرار می‌کنید یا رنگ ادرار شما بسیار تیره و زرد رنگ است باید میزان مصرف آب نوشیدنی خود را افزایش دهید.

اگر ورزش می‌کنید یا در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید یا حتی محل زندگی شما از سطح دریا ارتفاع زیادی دارد و در ارتفاعات زندگی می‌کنید باید همیشه یک بطری آب نزدیک خود داشته باشید و همیشه هیدراته بمانید. شرایط محل زندگی بر میزان آب مورد نیاز شما بسیار تاثیر گذار است.

آیا نوشیدن آب، تنها راه هیدراته ماندن است؟

آیا نوشیدن آب، تنها راه هیدراته ماندن است؟

منظور از افزایش نوشیدن آب در دوران بارداری فقط نوشیدن آب نیست، هر نوشیدنی دیگری هم می‌تواند بدن شما را هیدراته کند. شیر، چای، قهوه، آبمیوه‌ها و اسموتی‌ها و آب سبزیجات می‌توانند میزان آبی که به بدن شما را می‌رسد را افزایش دهند. البته دقت کنید از نوشیدن زیاد مایعاتی مانند قهوه، چای و هر نوشیدنی دیگری که آب بدن را کاهش می‌دهد، در حد امکان دوری کنید. نوشیدنی‌هایی که آب بدن را کاهش می‌دهند یا به اصطلاح دیورتیک نامیده می‌شوند، با افزایش میزان ادرار شما باعث می‌شوند تا آب بیشتری را از دست بدهید.

برخی زنان بارداری به اشتباه تصور می‌کنند که نوشیدن زیاد آب باعث می‌شود که آب بیشتری از دست بدهند و برای جنین بد باشد، برعکس باید گفت که نوشیدن مقادیر مناسب در دوران بارداری مانع از خشکی آب دور جنین و آبریزش‌های دوران باردای می‌شود. تهوع زیاد در این دوران هم باعث می‌شود آب زیادی از دست بدهید، بنابراین اگر زیاد دچار تهوع می‌شوید باید مقادیر بیشتری آب بنوشید. اگر با طعم آب معمولی در بارداری مشکل دارید، می‌توانید از آب طعم‌دار استفاده کنید. می توانید این کار را با اضافه کردن لیمو ترش تازه به آب شروع کنید.

راه های مختلف برای افزایش نوشیدن آب در دوران بارداری

راه های زیادی برای افزایش میزان مصرف آب در دوران بارداری وجود دارد. برای مثال:

۱. بعد از هر بار حمام آب بنوشید.

۲. مطمئن شوید هر دو ساعت یک بار یک لیوان آب می‌نوشید.

۳. همیشه یک بطری آب در نزدیکی خود داشته باشید و هر از گاهی مقداری آب بنوشید.

۴. می‌توانید یک تایمر برای یادآوری زمان‌های نوشیدن آب داشته باشید.

۵. می‌توانید از میوه هایی که مقادیر بیشتری آب دارند، مانند هندوانه و خیار استفاده کنید.

اگر طعم آب ساده را دوست ندارید کمی مزه و طعم به آن اضافه کنید. می‌توانید کمی آب پرتقال یا لیموی تازه به آن اضافه کنید.

۶. می توانید بجز آب از نوشیدنی‌های دیگر مانند، شیر نارگیل یا شیر پاستوریزه و آبمیوه ها استفاده کنید.

چگونه از سلامت آب آشامیدنی خود مطمئن شوید؟

اگر نوشیدن آب در دوران بارداری بسیار اهمیت داشته باشد، نوشیدن آب تمیز و سالم حتی از آن هم مهم‌تر است. بسیار اهمیت دارد که از سلامت و پاکیزگی آبی که استفاده می‌کنید مطمئن باشید. توصیه می‌شود در دوران بارداری از آب معدنی یا فیلتر‌های تصفیه آب و آب فیلتر شده در بطری‌های شخصی استفاده کنید تا از بروز بیماری هایی که از طریق آب منتقل می‌شود جلوگیری کنید. زمانی که می‌خواهید از خانه بیرون بروید بهتر است، از بطری آب شخصی خود استفاده کنید و آن را به همراه داشته باشید. اگر فراموش کردید، بهتر است از آب تصفیه شده یا آب معدنی بخرید و از مخازن آب عمومی استفاده نکنید. مطمئن شوید که در بطری به خوبی بسته شده و پلمپ باشد. تاریخ انقضای روی شیشه را هم بخوانید.

از نوشیدنی های گاز دار بهتر است دوری کنید و اگر دوست دارید نوشیدنی خنکی میل کنید آب سرد را انتخاب کنید. از نوشیدن آب با تکه های یخ در محیط های آلوده و عمومی هم دوری کنید زیرا ممکن است آلوده باشند.

اثرات مصرف آب کافی در دوران بارداری

اثرات مصرف آب کافی در دوران بارداری

اگر به درستی در دوران بارداری هیدراته نشوید ممکن است عوارض زیادی برای شما و جنین داشته باشد. برخی از عوارض بهداشتی که ممکن است در صورت عدم نوشیدن آب کافی به آن دچار شوید عبارت هستند از:

• ممکن است احساس گرما و حرارت بیش از حد کنید، حرارت زیاد بدن ممکن است باعث نقص در سیستم عصبی جنین شود.
• کمبود آب در بدن ممکن است منجر به کاهش سطح مایع آمنیوتیکی شود که از جنین محافظت می کند و یکی از مهم‌ترین عوامل رشد کودک است.
• مصرف آب ناکافی ممکن است خطر زایمان زودرس را افزایش دهد.
• ممکن است دچار سرگیجه شوید، یکی از شایع ترین علائم کم آبی بدن، سرگیجه است.
• به دلیل کمبود آب بدن ممکن است دچار سردرد‌های شدید و بسیار بدی شوید.
• علاوه بر این مصرف نامناسب آب در دوران بارداری در میزان شیر مادر پس از بارداری بسیار موثر است.

نوشیدن آب در دوران بارداری برای رشد و سلامت کودک شما و سلامتی خودتان بسیار ضروری است. با هیدراته ماندن در دوران بارداری مشکلات مربوط به کم آبی را می توانید کاهش دهید. در صورت بروز علائم کم آبی در بدنتان سریع با پزشک خود تماس بگیرید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید