سیگار کشیدن در تمام دوران‌های زندگی می‌تواند اثر مخربی بر سلامت و وضعیت جسمانی شما داشته باشد، اما سیگار کشیدن در دوران بارداری نه تنها به سلامت شما بلکه به سلامت جنین هم آسیب می‌رساند و خطر به دنیا آمدن نوزادان نارس را افزایش می‌دهد.

سیگار کشیدن در دوران بارداری

متاسفانه سیگار کشیدن در دوران بارداری علاوه بر افزایش احتمال ناباروری، خطر سقط جنین را هم افزایش می‌دهد و باعث افزایش ۲۵ درصدی احتمال مرگ کودکان در ماه‌های ابتدایی تولد هم می‌شود. بنابراین بهتر است برای حفظ سلامت خود و جنین، همین امروز مصرف سیگار را ترک کنید.
علاوه بر موارد گفته شده، سیگار کشیدن در دوران بارداری باعث افزایش احتمال بروز مشکلات زیر هم می‌شود:
• حاملگی خارج از رحم
انقباض جفت و جدا شدن جنین از جفت
• خونریزی واژینال
• زایمان زودرس
• به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم
نوزادانی که مادران آن‌ها در طول دوران بارداری سیگار می‌کشیدند، به طور معمول وزنی کمتر از سایر نوزدان دارند و از نظر اندازه هم کوچک‌تر هستند. وزن کودک در زمان به دنیا آمدن یکی از علل اصلی بیماری و ناتوانی او در بقیه زندگی است و علاوه بر این نوزادان متولد شده از زنانی که در دوران بارداری سیگار می کشیدند، به طور متوسط خیلی کوچکتر از سایر نوزادان هستند. وزن کم هنگام تولد یکی از علل اصلی بیماری و ناتوانی در نوزادان است و همچنین خطر به دنیا آمدن نوزادان مرده را هم افزایش می‌دهد. اگر به محض بروز نشانه‌هایی حاکی از اینکه جنین رشد بسیار کمی دارد و آرام تر از حالت معمول رشد می‌کند سریعا سیگار کشیدن را ترک کنید. اگر عادت دارید به پشت بخوابید بهتر است خیلی سریع این عادت را ترک کنید و سعی کنید به طرفین خود بخوابید، خوابیدن به کمر باعث افزایش احتمال خفگی جنین و پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین می‌شود.

سیگار کشیدن در بارداری

مقاله مرتبط: در کدام مرحله از بارداری احتمال سقط جنین بیشتر است؟

سیگار کشیدن در دوران بارداری باعث می‌شود که کودک شما در معرض بروز نواقصی مانند شکاف لب و کام یا همان لب شکری شدن قرار گیرد. علاوه بر این، خطر ابتلا به دیابت در نوزدان را هم افزایش می‌دهد و بر رفتارها، هوش و ذهنیت نوزاد هم تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش ضریب هوشی یا بیش فعالی کودک می‌شود. همچنین تحقیقات جدید ثابت کرده قرار گرفتن مادران در معرض دود سیگار در دوران بارداری خطر بروز مشکلات بینایی در کودکان را نیز افزایش می‌دهد.
سیگار کشیدن در اوایل بارداری خطرات بیشتری را متوجه سلامت شما و جنین می‌سازد. اگر در نیمه اول بارداری سیگار نکشید احتمال دارد که کودک شما با وزن طبیعی به دنیا بیاید. اما اگر بدون برنامه‌ریزی قبلی باردار شده‌اید و در همان هفته‌های اول متوجه شدید، بهتر است سیگار کشیدن را ترک کنید. هر سیگاری که در دوران بارداری نمی‌کشید نشانه یک پیروزی بزرگ برای شما و جنین است و سلامت آینده هردو نفر شما را تضمین خواهد کرد.
در صورتی که دوست دارید سیگار را ترک کنید اما نمی‌توانید، با پزشک یا ماما مخصوص خود مشورت کنید و کمک حرفه‌ای برای ترک سیگار بگیرید. حتی می‌توانید با مراکز مشاوره رایگان تماس گرفته و از آن‌ها برای ترک سیگار کمک بگیرید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید