حتی اگر مطالعه بسیاری راجع به بارداری داشته‌اید و با مادرهای دیگر راجع به علائمی که در بارداری دارید صحبت کرده‌اید، باز هم ممکن است علائمی در بارداری اتفاق بیافتد که شاید از طبیعی بودن یا نبودن آن آگاه نباشید. به این علائم قابل توجه در بارداری که در اینجا به آن‌ها اشاره شده است، بیشتر اهمیت بدهید و آن‌ها را پیگیری کنید. اگر آن‌ها را تجربه کردید حتما باید با ماما، پزشک یا بخش زایمان بیمارستان تماس بگیرید.

علائم قابل توجه در بارداری

اگر می‌خواهید با این علائم بیشتر آشنا شوید همه این مقاله را در کودکت دنبال کنید.

درد در ناحیه کمر

علائم قابل توجه در بارداری

درد شدید یا مزمن در ناحیه کمر یا بالاتر از شکم، چه با حالت تهوع و بالا آورن و چه بدون آن‌ها، نشانه سو‌ء هاضمه شدید، سوزش معده، مشکلی در معده یا مسمومیت غذایی است.

اگر شما در نیمه دوم بارداری خود هستید، درد در ناحیه کمر نشان‌دهنده‌ی  پری-اکلامپسیا (حالت تشنج به ویژه در مراحل آخر بارداری که با فشار خون همراه است) است. این موضوع یک وضعیت جدی است که باید برای رسیدگی به آن فورا به پزشک مراجعه کنید.

درد در ناحیه زیر شکم

علائم قابل توجه در بارداری

درد در هر طرف از ناحیه زیر شکم از علائم قابل توجه در بارداری است و باید برای اطمینان از سلامت خود، معاینه بشوید. ممکن است دچار کشیدیگی رباط شده باشید چرا که این موضوع در طول دوران بارداری طبیعی است. یا ممکن است درد ناحیه زیر شکم نشانه مشکلات دیگری مثل بارداری خارج از رحم، سقط جنین، زایمان زودرس، شکستگی فیبروئید و خون‌ریزی داخلی یا جدا شدن جفت از رحم باشد.

تب داشتن

اگر شما تب دارید و دمای بدن شما بالاتر از ۳۷.۵ درجه سانتیگراد است، اما علائم سرماخوردگی ندارید، در همان روز با دکتر خود تماس بگیرید. اگر دمای بدن شما بالاتر از ۳۹ درجه سانتیگراد بود، بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید. ممکن است بدن شما عفونت کرده باشد. احتمالا دکتر برای شما آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر تجویز می‌کند. اگر دمای بدن شما برای طولانی مدت بالاتر از ۳۹ درجه باشد، به بدن شما آسیب جدی میزند.

تاری دید و مشاهده‌ی نقاط درخشان

علائم قابل توجه در بارداری

اگر در نیمه دوم بارداری هستید و چشم شما دچار مشکلاتی مثل دو بینی، تاری دید، کم سویی است یا پشت چشم خود نور یا نقاط درخشان مشاهده می‌کنید، حتما با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. این اختلالاتی که در بینایی به وجود می‌آید نشانه پری-اکلامپسیا است.

تورم دست و پا

یکی دیگر از علائم قابل توجه در بارداری که معمولا جدی گرفته نمی‌شود تورم است. تورم یا پف کردن (آماس) دستان، صورت و چشم‌های شما در اواخر دوران بارداری طبیعی است. در خیلی از موارد جای نگرانی نیست. اما اگر تورم شما شدید است یا ناگهانی به وجود آمده است و با سر درد یا اختلال در دید شما همراه است، ممکن است دچار پری-اکلامپسیا شده باشید. اگر شما هر یک از این علائم را دارید فورا با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

سر درد شدید و مزمن

علائم قابل توجه در بارداری

اگر سر درد شدید شما بیش از دو یا سه ساعت طول می‌کشد و شما دچار تورم شدید در بدن یا اختلال در دید بینایی هستید، ممکن است به پری-اکلامپسیا مبتلا شده باشید که ممولا در نیمه دوم بارداری یا کمی بعد از زایمان اتفاق می‌افتد.

خونریزی واژن

در اوایل بارداری لکه بینی یا خونریزی خفیف که با درد همراه نباشد طبیعی است، معمولا خود به خود برطرف می‌شود و به بدن شما آسیبی نمی‌رساند. با این حال هرگونه خونریزی در طول بارداری را با ماما یا پزشک خود در میان بگذارید. اگر خونریزی با عوامل زیر همراه باشد موضوعی جدی است.

  • خونریزی که با دوران قاعدگی شما متفاوت باشد، خون شما رقیق‌تر و رنگ آن تیره‌تر از همیشه باشد و با درد شدید و مداوم در ناحیه شکم شما همراه باشد، علائم بارداری خارج از رحم است.
  • خون ریزی شدید که با درد مداوم در ناحیه پشت شما یا درد شکم همراه باشد هم نشانه سقط جنین است.
  • خون ریزی ناگهانی و بدون درد زمانی می‌افتد که جفت سر راهی در رحم شما اتفاق افتاده باشد که در سونوگرافی هفته بیستم مشخص می‌شود.
  • در اواخر دوران بارداری، خون تازه و تیره چه به صورت لخته و چه عادی نشانه جدایی حفت از رحم است. زمانی که جفت شروع به جدایی از دیواره رحم می‌کند، خونریزی اتفاق میافتد که با توجه به حالت و محدوده جدایی میتواند موجب خونریزی زیاد یا کم به همراه درد و حساسیت بشود.
  • اگر قبل از هفته‌ی ۳۷ام هستید، خونریزی شدید ممکن است نشانه زایمان زودرس باشد.

در هفته‌های آخر بارداری خونریزی شدبد غیر طبیعی است.

ترشح مایعات از واژن

یکی دیگر از علائم قابل توجه در بارداری ترشح مایع از واژن است که باید آن را برای پیشگیری از خطرات احتمالی بررسی کرد. اگر شما قبل از هفته ۳۷ام هستید و مایعی از طریق واژن از شما خارج می‌شود، ممکن است کیسه آب شما زودتر از موعد پاره شده باشد.

با بخش زایمان تماس بگیرید تا یک دکتر یا ماما وضعیت سلامت جنینن شما را بررسی کند. اگر شما نشانه‌هایی از عفونت داشتید باید هرچه سریعتر درمان شوید.

اگر کیسه آب شما پاره بشود کودک شما در مقابل عفونت آسیب پذیر میشود. یا ممکن است عفونت بدن شما موجب پارگی کیسه آب شما بشود. شما باید برای زایمان زودرس آماده شوید.

اگر کیسه آب شما بعد از هفته ۳۷ام پاره بشود احتمالا باید فردای آن روز زایمان کنید. با مامای خود یا بخش زایمان بیمارستان تماس بگیرید و آن‌ها را از اتفاق پیش آمده مطلع کنید. احتمالا از شما می‌خواهند که برای بررسی اولیه به بیمارستان بروید تا اگر در ۲۴ ساعت آینده آماده وضع حمل نشدید چه کاری انجام بدهید.

احساس تشنگی ناگهانی

علائم قابل توجه در بارداری

اگر شما ناگهان احساس تشنگی می‌کنید و رنگ ادرار شما زرد تیره است نشانه کمبود آب در بدن شما است. در طول بارداری شما باید بیشتر از مایعات استفاده کنید. اگر شما تشنه می شوید و بیشتر از همیشه به دستشویی می‌روید نشانه دیابت بارداری است که معمولا علایم قابل توجهی ندارد. دیابت بارداری سلامت شما و جنین شما را به خطر می‌اندازد.

سوزش ادرار

یکی از علائم قابل توجه در بارداری احساس سوزش موقع ادرار است. اگر شما حالت‌های ریز را تجربه می‌کنید ممکن است دچار عفونت مجاری ادرار شده باشید.

  • احساس درد یا سوزش موقع ادرار
  • تکرر ادرار یا از دست دادن کنترل ادرار (به صورت خفیف)
  • ادرار تیره، بد بو و همراه با خون
  • حالت تهوع، خستگی و عرق سرد
  • احساس درد در ناحیه زیر شکم یا احساس درد در تمام بدن

اگر شما این نشانه‌ها را دارید به دکتر خود مراجعه کنید تا برای درمان شما اقدام کند.

بالا آوردن مداوم

اگر چندبار در روز بالا بیاورید موجب کم آبی بدن شما و ضعیف شدن شما می‌شود. البته بعید است که به کودک شما آسیب بزند.

اگر شما دایم استفراغ می‌کنید که به استفراغ تند بارداری معروف است، با پزشک خود مشورت کنید، خصوصا اگر نمی‌توانید غذاها و نوشیدنی‌ها را تحمل کنید.

اگر شما در نیمه دوم بارداری خود زیاد استفراغ می کنید، درد شدیدی زیر دنده خود احساس می‌کنید و تورم ناگهانی در صورت، دستان و پاهای شما دیده می‌شود، شما دارای نشانه‌های پری-اکلامپسیا هستید.

استفراغ همراه با اسهال نشانه‌ی مسمویت غذایی است.

احساس ضعف و سرگیجه

علائم قابل توجه در بارداری

مقاله مرتبط: مشکلات شرم آور بارداری را تا چه حد می شناسید؟

احساس ضعف معمولا نشانه این است که شما غذای کافی نخورده‌اید، اما نشانه فشار خون پایین نیز است که در اوایل بارداری معمول است. خیلی از خانم‌ها در زمان بارداری احساسس سرگیجه دارند، اما اگر از حال رفتید حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید تا از سلامت خود مطمئن بشوید.

حرکات کند جنین

اگر شما متوجه شده‌اید که جنین شما کمتر از همیشه حرکت می‌کند با ماما یا بیمارستان تماس بگیرید، ممکن است کودک شما در وضعیت سختی باشد. اگر بعد از هفته ۲۸ هستید و تغییری در حرکات جنین احساس کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائم قابل توجه در بارداری جدی گرفته نشود و برای درمان آن به پزشک مراجعه شود ممکن است مادر و جنین در خطر بیماری‌ها یا مشکلات گوناگونی قرار بدهد.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید