بسیاری از مادران نگران مراقبت از کودک خود در تابستان هستند. از آنجایی که کودکان سیستم بدنی ضعیف‌تری نسبت به بزرگسالان دارند مراقبت از آن‌ها در برابر گرما و سرما نیاز به توجه بیشتری دارد. تامین آب بدن و خنک نگه داشتن کودک در طول تابستان و هوای گرم به خصوص برای کودکان زیر ۶ ماه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه این مقاله از کودکت قصد داریم در مورد مراقبت از کودک در تابستان و هوای گرم بیشتر صحبت کنیم.

مراقبت از کودکان قبل از ۶ ماهگی

مراقبت از کودک در تابستان

تا آنجایی که ممکن است از بیرون بردن کودک زیر ۶ ماه در نور آفتاب و هوای گرم خودداری کنید. همچنین اگر مجبور به بیرون رفتن یا مسافرت در فصل تابستان و هوای گرم هستید، بهتر است صبح زود یا عصر را برای آغاز حرکت انتخاب کنید. همچنین برای مراقبت از پوست نوزاد حتما از کرم ضد آفتاب مناسب کودکان استفاده کنید.

برای بیرون بردن کودک در فصل تابستان از لباس‌های خنک ولی کاملا پوشیده استفاده کنید. جنس لباس نوزاد را طوری انتخاب کنید که ضمن محافظت از پوست کودک از عرق کردن زیاد کودک جلوگیری کند. همچنین فراهم کردن کلاه آفتاب‌گیر را فراموش نکنید.

از آنجایی که در فصل تابستان و به دلیل عرق کردن زیاد نوزاد آب زیادی از دست می‌دهد، ممکن است بیشتر تقاضای شیر کند. بنابراین در فصل تابستان و هوای گرم هر گاه کودک تقاضای شیر کرد باید به او شیر دهید تا از دی هیدارته شدن بدن کودک جلوگیری کنید.

توجه کنید که برای حمام بردن کودک در فصل تابستان نیازی به استفاده از آب سرد نیست و برای استحمام نوزاد از آب با دمای اتاق استفاده کنید. همچنین اگر کودک شما تعریق زیادی دارد صرف نظر از زمان‌هایی که به طور معمول کودک را به حمام می‌برید، می‌توانید حداقل ۲ بار در روز  و به خصوص شب‌ها به وسیله اسفنج مرطوب  بدن کودک را شست شو دهید.

با وجود اینکه استفاده از پوشک‌های یکبار مصرف بسیار ساده‌تر است اما بهتر است برای مراقبت از کودک در تابستان از پوشک‌های پارچه‌ای بهره ببرید. همچنین اگر پوشک‌های یکبار از مصرف استفاده می‌کنید فراموش نکنید مدت زمانی را بین تعویض کردن پوشک، نوزاد را آزاد بگذارید تا از عرق سوز شدن و ناراحتی کودک جلوگیری کنید.

کریر یا تخت کودک را در قسمت خنک خانه قرار دهید تا از گرمازدگی کودک در هوای گرم جلوگیری کنید.

قبل از ۶ ماهگی بیشتر نوزادان کاملا وابسته به شیر مادران هستند، مادران شیرده باید آب زیادی مصرف کنند تا از دی هیدراته شدن (از دست دادن آب بدن) هم مادر و هم نوزاد جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: کدام کرم ضد آفتاب برای کودک بهتر است؟

مراقبت از کودکان بعد از ۶ ماهگی

معمولا گرم‌ترین زمان روز در تابستان بین ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعدازظهر است. بهتر است از بیرون بردن کودک در این ساعت‌ها پرهیز کنید اما اگر مجبور هستید در این زمان از خانه خارج شوید، حتما از یک چتر برای جلوگیری از برخورد نور آفتاب با بدن نوزاد استفاده کنید.

اگر کودک شما در تابستان بیرون می‌رود، حتما پوست او را به طور مناسب با کرم ضد آفتاب محافظت کنید تا از آفتاب سوختگی جلوگیری شود. حتی اگر کودک شما برای شنا کردن یا آب بازی بیرون می‌رود، باز هم از یک کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

برای نوزادانی که بزرگتر از ۶ ماه هستند، صرفنظر از آب، می‌توانید آب میوه تازه و همچنین مقدار زیادی میوه و سالاد تهیه کنید تا به اندازه کافی آب مورد نیاز بدن او را تامین کنید.

اگر امکان دارید می‌توانید یک استخر بادی برای نوزادتان تهیه کنید تا در طول تابستان از آب بازی در آن لذت ببرد، اما هرگز کودک خود را در آب تنها نگذارید.

از مواد غذایی و سبزیجاتی که طبع خنک دارند مانند هندوانه، گشینز و رازیانه در طول تابستان بیشتر استفاده کنید.

نکات عمومی برای مراقبت از کودک در تابستان

مراقبت از کودک در هوای گرم

در فصل تابستان از تهویه هوای اتاق کودک کاملا مطمئن شوید و با استفاده از پنکه یا کولر هوای خنک و مطبوعی را برای کودک فراهم کنید. توجه کنید که هرگز کودک را در مسیر جریان هوای مستقیم پنکه و کولر قرار ندهید.

اگر از کولر استفاده می‌کنید حتما موقع خواب لباس مناسب و آستین بلند برای کودک تهیه کنید. اما در غیر اینصورت بهتر است از یک لباس آزاد و خنک بهره ببرید.

بدون شک شما در طول تابستان هم می‌توانید بدن نوزاد را ماساژ دهید. در حقیقت ماساژ دادن کودک برای سلامتی و شادابی کودک  بسیار سودمند است.  اما در فصل تابستان بهتر است از روغن‌های سبک مانند زیتون و نارگیل برای ماساژ دادن کودک استفاده کنید و همچنین برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ تنفسی پوست بعد از ماساژ روغن‌ها را به خوبی از بدن کودک تمیز کنید.

موقع خواب کودک از ملحفه‌های نازک و پنبه‌ای استفاده کنید. ملحفه‌هایی که از مواد مصنوعی درست می‌شوند جریان هوا را به خوبی منتقل نمی‌کنند و باعث گرما و ناراحتی کودک هنگام خواب می‌شوند.

به هیچ عنوان کودک خود را در ماشین تنها نگذارید، حتی اگر کولر ماشین را روشن بگذارید. فضای داخل ماشین خیلی زود گرم می‌شود و می‌تواند باعث دی هیدارته شدن بدن کودک می‌شود. همچنین قطعات پلاستیکی و فلزی داخل اتومبیل به راحتی در اثر نور آفتاب گرم می‌شود و ممکن است باعث سوختگی شود. بنابراین حتما از یک پوشش برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به داخل ماشین استفاده کنید.

اگر کودکتان را با خود بیرون می‌برید، سعی کنید او را به مکان‌هایی ببرید که خنک باشد، به خوبی هوا جریان داشته باشد و کمتر شلوغ هستند.

برای استفاده از پودر بچه فقط مقدار اندکی پودر را روی دست خود بریزید و سپس روی پوست کودک بمالید تا از بروز خارش جلوگیری شود. توجه کنید استفاده بیش از حد از پودر بچه می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوست شود.

بیشتر بخوانید: ۴۰ نکته ساده برای آسایش کودک در تابستان و هوای گرم

همیشه آمدن تابستان و فصل گرما با حضور حشرات به خصوص پشه‌ها همراه است. بنابراین قبل از بیرون بردن کردن از اسپری ضد نیش حشرات استفاده کنید و از لباس آستین بلند بهره ببرید. اگر نمی‌توانید از ورود حشرات به داخل خانه جلوگیری کنید می‌توانید از پشه بند برای نوزاد استفاده کنید. اگر نوزاد شما در اثر نیش حشرات ناراحتی و بی تابی می‌کند می‌توانید از درمان خانگی نیش حشرات یا لوسیون‌های بعد از نیش حشرات یا برای تسکین دادن سوزش استفاده کنید.

شما می‌توانید فایل صوتی این مقاله را از این قسمت بشنوید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید