آیا باید برای کودک خود از پوشک پارچه‌ ای استفاده کنیم؟ یکی از سوالاتی که بعد از تولد کودک ممکن است در ذهن مادران جوان به وجود بیاید در مورد نوع، مدل و جنس پوشک بچه است. در این مقاله قصد داریم دو نوع پوشک پارچه‌ای و یکبار مصرف را با هم مقایسه کنیم تا ببینیم کدام یک می‌تواند گزینه بهتری برای ما محسوب شود.

وقتی از پوشک پارچه‌ای صحبت می‌کنیم احتمالا بیشتر مردم یاد همان دستمال‌های بزرگی می‌افتند که با یک مشما به پای بچه می‌بستند. نسل این پوشک‌ها تقریبا منقرض شده است اما هنوز بعضی خانواده‌ها هستند که از این نوع پوشک استفاده می‌کنند. اما این نوع پوشک منظور ما نیست. نسل جدید پوشک‌های پارچه‌ای با قدرت جذب فوق‌العاده که پوشیدن و درآوردن آن آسان است و به راحتی می‌توان با ماشین لباسشویی خود در منزل آن‌ها را بشویید.

این پوشک‌ها بسیار عالی هستند و از خیلی جهات از پوشک‌های دور ریختنی و یکبار مصرف بهتر هستند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا این پوشک‌های پارچه‌ای از پوشک‌های یکبار مصرف بهتر هستند.

مزایای استفاده از پوشک پارچه‌ ای

پوشک پارچه‌ ای

 قیمت ارزان‌تر پوشک پارچه‌ ای

هر کودک تا به سن گرفتن از پوشک برسد بیش از چند صد هزار تومان پوشک مصرف می‌کند، تازه اگر از پوشک‌های گران و مارک‌های برتر بازار استفاده کنید هزینه شما به چند میلیون هم خواهد رسید. اما با استفاده از پوشک‌های پارچه‌ای حتی گران‌ترین مارک‌های بازار هم هزینه شما در مقایسه با پوشک‌های یکبار مصرف چندین برابر کمتر خواهد بود.

سازگاری بیشتر پوشک پارچه‌ ای با محیط زیست

به طور میانگین هر کودک در دوران کودکی خود بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ پوشک مصرف می‌کند. با این حساب هرساله چند میلیون تن پوشک استفاده می‌شود و باید در معرض دفن قرار بگیرد. ضمن اینکه باید این نکته را در نظر بگیریم که برای تولید این پوشک‌ها چقدر درخت قطع شده است و چقدر پلاستیک که از مواد نفتی ساخته شده و چقدر مواد شیمیایی و آب در فرآیند تولید آن به کار برده می‌شود و همه‌ی این مواد شیمیایی که باید تبدیل به زباله شود و به محیط زیست برگردد. همچنین بسته بندی پلاستیکی، هزینه حمل و نقل و انرژی که برای بسته‌بندی این پوشک‌ها استفاده می‌شود و علاوه بر آن هزینه، انرژی و تجهیزاتی که برای جمع آوری و دفن این زباله‌ها هم مصرف می‌شود غیر قابل چشم‌پوشی است.

در حالی که هر کودک سالانه تنها به ۲۰ تا ۳۰ پوشک پارچه‌ای نیاز دارد که با شستن چندین باره آن با مواد شوینده ایمن برای کودکان کارایی خود را از دست نمی‌دهد و هیچ مشکلی برای کودک ایجاد نمی‌کند و هزینه و انرژی که برای تولید و شست و شوی آن به کار می‌رود و خسارتی که به محیط زیست وارد می‌کند قابل مقایسه با پوشک‌های یکبار مصرف نیست.

پوشک پارچه ای

قدرت جذب بیشتر پوشک پارچه‌ ای

اغلب کسانی که از پوشک پارچه‌ ای استفاده می‌کنند اعتقاد دارند پوشک پارچه‌ای قدرت جذب بیشتری از پوشک‌های یکبار مصرف دارد و نیازی به عوض کردن کودک در اواسط شب نخواهد بود. همچنین پوشک‌های پارچه‌ای نسبت به پوشک‌های یکبار مصرف کمتر فشرده هستند و می‌توانند مایعات بیشتری را در خود جای دهند.

مواد شیمیایی کمتر در پوشک‌های پارچه‌ای

در تولید اغلب پوشک‌های یکبار مصرف مواد شیمیایی از جمله دیوکسین (Dioxin) برای سفید کردن پوشک به کار رفته است. مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده این ماده شیمیایی می‌تواند باعث ایجاد بیماری عصبی، افزایش میزان سقط جنین و آسیب به سیستم ایمنی شود.

سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده دی اکسین را به عنوان یک ماده سرطان‌زا اعلام کرده است.

مقاله مرتبط: بهترین زمان برای از پوشک گرفتن کودک چند ماهگی است؟

ماده شیمیایی دیگری که در تولید پوشک یکبار مصرف به کار می‌رود سدیم پلی اکریلات (Sodium Polyacrylate) است که در واقع یک ژل جاذب است که اجازه می‌دهد کودک بتواند مدت بیشتری از یک پوشک استفاده کند. سدیم پلی اکریلات در گذشته به سندرم شوک سمی و واکنش‌های آلرژیک مرتبط بود و برای حیوانات بسیار کشنده است. همچنین مطالعات نشان می‌دهد این ماده شیمیایی می‌تواند باعث ایجاد آسم در کودکان و نازایی در پسران شود.

این نکته قابل ذکر است که اکثر تولیدکنندگان پوشک ادعا می‌کنند دوز موجود از این ماده شیمیایی در پوشک بسیار ناچیز است و سلامتی کودکان را تهدید نمی‌کند. البته مطالعات بیشتری باید در این زمنیه انجام شود اما مادر طبیعت می‌گوید چرا باید این ریسک را بپذیریم؟

همچنین بسیاری از مادرانی که از پوشک‌های یکبار مصرف استفاده می‌کنند گلایه دارند که این پوشک‌ها باعث ایجاد جوش و التهاب در بدن کودک می‌شود.

استفاده از پوشک پارچه ای

حفظ سلامتی بیشتر با پوشک‌های پارچه‌ای

دانشمندان آلمانی در مطالعات خود به این نکته دست یافتند که استفاده از پوشک یکبار مصرف در مقایسه با پوشک پارچه‌ ای باعث افزایش دمای بیشتری در اطراف دستگاه تناسلی کودکان می‌شود و استفاده طولانی از این نوع پوشک ممکن است در آینده باعث کاهش تولید اسپرم در کودکان پسر و نازایی آنان شود.

زیبایی بیشتر پوشک‌‌های پارچه‌ای

رنگ، الگو و بافتی که در روکش پوشک‌های پارچه‌ای به کار برده می‌شود بسیار زیباتر و قشنگ‌تر از الگوهای تکراری پوشک‌های یکبار مصرف است. به خصوص وقتی کودک شما تنها پوشک پارچه‌ای پوشیده باشد بسیار نازتر خواهد شد.

با وجود همه‌ی نکات مثبتی که در مورد پوشک پارچه‌ ای گفته شد چند نکته منفی هم در استفاده از این پوشک‌ها وجود دارد یکی شست و شوی بیشتر این پوشک‌ها است که شاید بسیاری از مادرهای جوان ترجیح می‌دهند به جای شست و شوی مکرر پوشک بچه از پوشک‌های یکبار مصرف استفاده کنند، همچنین وقتی کودک شما مدفوع می‌کند کار شست و شو و تمیز کردن آن دشوارتر هم خواهد بود.

زیبایی پوشک پارچه‌ ای

در پایان می‌توان گفت استفاده از پوشک‌های پارچه‌ای هرچند دردسرهای مخصوص به خودش را دارد اما از نظر حفظ سلامتی کودک و محافظت از محیط زیست نسبت به پوشک‌های یکبار مصرف برتری دارد، ارزان‌‌تر است و کودک شما با پوشیدن آن نازتر هم می‌شود.

نظر شما چیست؟ آیا شما تا به حال از پوشک پارچه‌ ای برای کودک خود استفاده کرده‌اید؟ تجربه شما در استفاده از این نوع پوشک چیست؟

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید