بهترین زمان برای از پوشک گرفتن کودک چه زمانی است؟ برای جواب به این سوال باید به چند نکته توجه کنیم. کودکان در سال‌های اول زندگی به سرعت رشد می‌کنند و از مرحله‌ای به مرحله دیگر می‌روند. یکی از همین مراحل رشد کودک زمانی است که کودک دیگر نباید از پوشک استفاده کند. اما این مراحل رشد در همه کودکان یکسان نیست. در بعضی از کودکان زودتر به این مرحله می‌رسند و بعضی از کودکان دیرتر. پس بهترین راه برای پی بردن به این نکته که چه زمانی برای از پوشک گرفتن کودک مناسب‌تر است باید به نشانه‌هایی که از کودک دریافت می‌کنیم توجه کنیم. در واقع این نشانه‌ها به ما اطلاع می‌دهند کودک در چه مرحله‌ای از رشد قرار دارد. برای فهمیدن نشانه‌های زمان مناسب برای از پوشک گرفتن کودک با ادامه مقاله با ما همراه باشید.

از پوشک گرفتن کودک

مشکلی که بسیاری از والدین جوان با آن روبرو هستند: آنها نمی‌دانند چه وقت و چگونه برای از پوشک گرفتن کودک مناسب است؟ یکی از چالش‌های مهم در این موضوع آموزش دستشویی رفتنبه کودک با استفاده از لگن آموزشی توالت کودک است. والدین و کودکان باید در این فرآیند آموزش دخالت داشته باشند اما نکته مهمتر این است که این آموزش در زمان مناسب انجام شود.

پوشک اولین چیزی است که کودک بعد از تولد از آن استفاده می‌کند. پوشک به مدت طولانی همواره با کودک است. در واقع می‌توانیم بگوییم حتی گاهی اوقات به عنوان یک محافظ بخشی از بدن کودک عمل می‌کند. به همین علت بسیار دشوار است که کودک را از پوشک جدا کنیم. به ویژه اینکه اگر در زمان نا مناسب و در مراحل رشد اشتباه این کار را انجام دهیم.

با این حال وقتی فرآیند آموزش شروع شود کودک به مرحله‌ای جدیدی از رشد و استقلال و آگاهی در مورد بدن خود و عملکرد آن دست پیدا می‌کند. استفاده از لگن آموزش توالت کودک به کودک کمک می‌کند تا به مرحله جدیدی از رشد اجتماعی و عاطفی برسد. از دست دادن یک وسیله در لحظه اول می‌تواند احساس عدم امنیت به آن‌ها بدهد. اما کم کم آن‌ها یک حس آزادی تازه‌ای را درک خواهند کرد.

مراحل رشد کودک یک فرآیند تکاملی تدریجی است که والدین با نادیده گرفتن آن ممکن است باعث تغییرات بزرگی در این فرآیند شوند.

عوارض زود از پوشک گرفتن کودک

ما به عنوان والدین حتی بدون اینکه خودمان متوجه شویم می‌توانیم به رشد فرزندان خود کمک کنیم. همین طور، ممکن است در صورت ناآگاهی به آن‌ها آسیب بزنیم.

اگر ما مرحله مناسبی که باید کودک خود را از پوشک بگیریم را ندانیم ممکن است باعث مشکلات اجتماعی و عاطفی در کودک خود شویم که در دوران بزرگسالی هم در زندگی کودک تاثیر بگذارد.

مثانه کودک، که تا سن سه سالگی به رشد خود ادامه میدهد، وقتی به صورت مهار نشده پر و خالی شود قوی تر و زودتر رشد میکند. دکتر استیو هاجز، متخصص اورولوژیست اطفال در دانشگاه ویک فارست بابتیست مدیکال معتقد است: «وقتی شما زودتر زمان معمول کودکان را به این کار تشویق میکنید در واقع در این روند اختلال ایجاد خواهید کرد.»

آموزش کودک به ترک زودهنگام پوشک ممکن است به بروز حوادث دستشویی کردن منجر شود. چرا که مثانه به اندازه کافی قوی نیست. همچنین ممکن است منجر به بروز یبوست، آسیب به کلیه، و حتی عفونت مجاری ادراری شود. بیشتر از همه به این خاطر که بچه ها حرکات روده خود را بیشتر مهار میکنند.

استفاده از لگن آموزش توالت

بهترین زمان برای از پوشک گرفتن کودک

برای فهمیدن این مرحله مناسب باید مطمئن شویم که این موارد زیر اتفاق افتاده است:

  • بهترین زمان برای استفاده از لگن آموزش توالت بین ۱۸ ماه تا ۲ سالگی است. البته اگر هیچ اختلال یا بی نظمی بیولوژیکی یا فیزیکی برای کودک وجود نداشته باشد.
  • کودک باید به بلوغ عصبی رسیده باشد منظور از بلوغ عصبی این است که بتواند ادرار یا مدفوع خود را کنترل کند.
  • کودکان باید به مرحله‌ای رسیده باشند که تشحیص دهند پوشکشان خیس شده یا بافت آن تغییر کرده است.
  • کودکان باید قادر به تشخیص آن باشند که چیزی تغییر کرده و ناراحت کننده است.
  • کودکان باید به مرحله‌ای رسیده باشند که بخواهند از دستشویی رفتن والدین خود تقلید کنند.

اگر ما این معیارها را در کودک خود شناسایی کردیم، می‌توانیم استفاده از لگن آموزشی توالت را شروع کنیم و به تدریج استفاده از پوشک را متوقف کنیم.

جدا کردن پوشک از کودک

به عنوان مثال برای اینکه بفهمیم کودکمان به این مرحله رسیده است می‌توانیم مقدار زیادی مایعات به او بدهیم. و چند ساعت منتظر بمانیم تا ببینیم کودک چگونه در برابر ادرار کردن واکنش نشان می‌دهد.

ممکن است کودکان با دست کردن به پوشک یا یک حالت چهره خاص یا راه رفتن به شکلی خاص به ما علامت دهند. این علامت‌ها نشان می‌دهد کودک از چیزی که در حال اتفاق افتادن است اطلاع دارد. او در مرحله‌ای است که دیگر نیازی به استفاده از پوشک ندارد.

اگر کودک می‌تواند خودش بفهمد که نیاز به ادرار کردن یا مدفوع کردن دارد ما می‌توانیم در مورد کنترل کردن اسفنکتر با آن‌ها صحبت کنیم. اگر در این مورد صحبت نکنیم کودک نمی‌فهمد که این توانایی را دارد تا خودش را نگهدارد.

نباید کودکان را تحت فشار بگذاریم تا نشانه‌هایی از خود نشان دهد که هنوز به آن مرحله نرسیده است. برای مثال در اولین مرحله کنترل مثانه کودک وقتی می‌فهمد نیاز به ادرار کردن دارد که کار از کار گذشته و خودش را خیس کرده است.

در مرحله بعد آن‌ها وقتی به ما اطلاع می‌دهند که در حال ادرار کردن هستند. در مرحله بعد آن‌ها این توانایی را دارند قبل از ادرار کردن به ما اطلاع دهند.

وقتی مطمئن شدیم که کودک این ۳ مرحله را گذرانده است زمان آن رسیده که استفاده از پوشک را متوقف کنیم و استفاده از لگن آموزش توالت را شروع کنیم.

مقاله مرتبط: آیا تماشای تلویزیون برای کودکان واقعا مضر است؟

توجه داشته باشید که این فرآیند بسیار آرام ولی دائما در حال تداوم است. علامت‌هایی که کودک به شما می‌دهد را مشاهده کنید. آن‌ها را با کلمات و حرکات مثل گفتن آفرین یا دست زدن تشویق کنید. هر پیشرفت کوچک را تشویق کنید تا بچه‌ها برای پیشرفت بیشتر اشتیاق و علاقه بیشتری از خود نشان دهند.

حالا نوبت شماست تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید، شما در چند ماهگی کودک خود را از پوشک گرفتید؟ آیا نشانه‌های رسیدن کودک به این مرحله از رشد را مشاهده کردید؟