در برخی موارد یک مادر چند ماه پس از زایمان فرزند اول، دوباره باردار می‌شود. گاهی با برنامه‌ریزی و گاهی ناخواسته این اتفاق می‌افتد. به همین خاطر والدین باید خود را برای زندگی با دو خردسال آماده کنند.

دکتر لورا دین (Laura Dean) در این باره می‌گوید:

نیمی از مراجعین ما طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که زمان بارداری‌ها نزدیک به یکدیگر باشد. وسایلی مانند پوشک در یک زمان تهیه می‌شود. تمرین دستشویی رفتن و تمرین خواب هم همزمان انجام خواهد شد و مهم‌تر از همه دو کودک همبازی کنار هم دارید.

برخی شاید بر این باور باشند که به دنیا آوردن دو فرزند با فاصله زمانی کم ممکن است به کار و حرفه آن‌ها آسیب بزند. برخی نگران هستند که بدون فاصله بین دو خردسال پرداخت هزینه‌ها کمی سخت خواهد بود. اما چگونه می‌توان تعادل مناسبی در زندگی با دو خردسال زیر دو سال ایجاد کرد؟

هماهنگی بین زمان خواب

در نزدیک ترین حالت‌ها دو خردسال حدودا ۱۵ یا ۱۶ ماه با هم اختلاف سنی خواهند داشت. در این صورت ممکن است فرزند بزرگ‌تر شما از چرت خود بیدار شود و فرزند کوچک‌تر شما به خواب برود. در این صورت زمان استراحت برای شما کم خواهد بود.

راه حل چیست؟ سعی کنید که زمان خواب هر دو را با یکدیگر هماهنگ کنید. می‌توانید زمانی که خردسال کوچک‌تر به ۶ ماهگی رسید تلاش به هماهنگی را آغاز کنید. یک انتخاب دیگر هم وجود دارد. می‌توانید زمان خواب یک خردسال را هر روز ۱۵ دقیقه جلوتر بیاورید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که زمان خواب به کودک دیگر شما برسد.

سعی کنید که از فرزند کوچک‌تر شروع کنید. از استراتژی‌های ماهرانه برای خواباندن به موقع کودک استفاده کنید، او را هر روز زودتر به خواب بفرستید چون او به خواب بیشتری نیاز دارد. در این صورت، زمانی که خواب هر دو هماهنگ شد، شما زمان بیشتری برای تنها بودن با فرزند بزرگ‌تر خود دارید.

زندگی با دو خردسال و جوابگویی به آن‌ها

زندگی با دو خردسال

بیشتر بخوانید: آموزش خواب به کودک ؛ با بهترین روش های آن آشنا شوید

همانطور که گفتیم زندگی با دو خردسال کار راحتی نیست و زمانی که هر دو بیدار و سرحال باشند، شاید کار شما کمی سخت‌تر شود. هماهنگی خواب هر دو کودک به شما زمان بیشتری برای تنها بودن خواهد داد ولی مجبور هستید هر دو خردسال را همزمان مدیریت کنید و به خواسته‌های آن‌ها توجه کنید. این کار شاید شما را کلافه کند.

راه حل چیست؟ بهترین کار در زندگی با دو خردسال این است که از اولویت بندی استفاده کنید. باید نیاز فیزیکی کودک را به نیاز روحی ترجیح دهید. اگر کودک بزرگ‌تر شما گریه می‌کند چون نمی‌تواند توپ را داخل تور بیندازد و فرزند کوچک‌تر گریه می‌کند چون گرسنه است، پس باید گرسنگی او را برطرف کنید.

اگر کودک بزرگ‌تر شما زمین خورده و زخمی شده و کودک کوچک‌تر گریه می‌کند چون می‌خواهد شما او را بغل کنید، پس باید به کودک بزرگ‌تر خود توجه کنید.

برخی مادران ممکن است بیش از دو خردسال داشته باشند. در این صورت برخی فعالیت‌ها مانند شیر دادن به کودکان سخت خواهد بود. باید یک سری اسباب‌ بازی مخصوص تهیه کنید و در این مواقع به دیگر کودکان بدهید تا مشغول شوند. همچنین می‌توانید کودک را با یک پارچه یا کریر به خود متصل کنید تا دستان شما آزاد باشد.

بیشتر بخوانید: پاسخ به سوالات رایج درباره خواب، بازی و تغذیه نوزاد

مدیریت غذا خوردن

زندگی با دو خردسال شما را تبدیل به یک آشپز هم خواهد کرد. باید برای هر کدام از فرزندان خود یک غذای متفاوت آماده کنید.

راه حل چیست؟ هنگامی که فرزند شما تازه به دنیا آمده و شروع به غذا خوردن می‌کند، وقت کافی برای تهیه غذای بچه را دارید و می‌توانید به جای خرید، آن را بپزید و درست کنید. اما هنگامی که مشغول زندگی با دو خردسال شوید کار کمی سخت خواهد شد. بهتر است که غذای بچه را به جای درست کردن، خریداری کنید و وقت بیشتری با کودکان خود سپری کنید.

اگر حس می‌کنید که این کار منطقی و اقتصادی نیست می‌توانید از پیش چندین ظرف غذا را آماده کنید و در زمان نیاز آن‌ها را گرم و آماده کنید و به خردسال خود بدهید.

ترک منزل

زندگی با دو خردسال

بیرون رفتن و گردش در پارک تجربه خوبی برای والدین و دو خردسال است، اما حاضر شدن برای این سفر کوچک شاید یک ساعت زمان بر باشد.

راه حل چیست؟ یک مجموعه اضافه از پوشک، آبمیوه، لباس و هر چیزی که برای یک گردش مناسب لازم است را داخل ماشین یا جایی مناسب قرار دهید. از این راه شما به راحتی می‌توانید لباس به تن کنید و به گردش خود مشغول شوید.

بیرون رفتن با دوستان و والدین دیگر هم به شما کمک خواهد کرد. می‌توانید به راحتی به دوست خود رو کنید و از او خواهش کنید که برای یک دقیقه از بچه شما مراقبت کند. بدین ترتیب یک تیم آماده خواهید داشت که کار خود را بلد است و شما می‌توانید از دو خردسال خود مراقبت کنید.

بیشتر بخوانید: ۴ روش برای ایجاد اوقات فراغت در زندگی یک مادر پر مشغله

اهمیت و توجه

دو خردسال با اختلاف سنی کم همبازی خوبی برای هم هستند، اما گاهی اوقات خردسال بزرگ‌تر، ممکن است رفتار مناسبی با برادر یا خواهر کوچک‌تر خود نداشته باشد و به او به چشم اسباب‌بازی نگاه کند. همچنین حسادت هم بخش مهمی است و ممکن است فرزند بزرگ‌تر شما به میزان توجه حسادت کند.

راه حل چیست؟ شاری گیتی (Shari Giti) که یک روانشناس و مشاور خانواده است، پیشنهاد می‌کند که کودک بزرگ‌تر خود را در فعالیت‌های مختلف شریک کنید. به عنوان مثال می‌توانید به او بگویید که هر وقت نیاز به پوشک شد، او یک پوشک از جای مخصوص برای شما بیاورد. می‌توانید به او بگویید وقتی خواهر یا برادر کوچک‌ترش از خواب بیدار شد به او سلام کند.

بدین ترتیب کودک شما درگیر یک فعالیت خواهد شد و هر وقت که کسی از او بپرسد چه کار می‌کند، او با عشق و علاقه توضیح خواهد داد.

اگر شما هم دو کودک خردسال در خانه دارید و به خوبی زندگی خود را مدیریت می‌کنید تجربیات خود را از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا در شبکه‌های اجتماعی کودکت با والدین دیگر به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید