انتخاب اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه شاید کمی سخت باشد. کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه بمب انرژی و علاقه‌مند به کشف جهان اطراف خود هستند. قاپیدن، چنگ زدن، فشار دادن و پرتاپ کردن، عادت همیشگی اکثر کودکان در این سن است. این کودکان در حال راه رفتن، جست و خیز کردن و غلت زدن تمایل به گرفتن اشیایی دارند که حس کنجکاوی آنها را بر می‌انگیزد. در این زمان هماهنگی بین دست و چشم کودک بهبود پیدا می‌کند و او قادر به چنگ زدن و نگاه داشتن طیف وسیعی از اشیا است. این مهارت‌های فیزیکی به او قدرت درک روابط علت و معلولی را می‌دهد. مثلا او را با خودش می‌گوید:

چه اتفاقی می‌افتد اگر من این توپ را پرتاب کنم؟

یا

چه اتفاقی می‌افتد اگر این دستگیره را بکشم؟

اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

بازی، بخش مهمی از مرحله‌ی رشد کودک است. انتخاب اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه و تلاش برای لذت‌بردن او، نقش مهمی در رشد مهارت‌ها و استعداد‌های تازه کشف‌شده‌ی کودک دارد. در ادامه شما را با تعدادی از بهترین انواع اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه آشنا می‌کنیم.

اسباب‌بازی‌های کشیدنی و فشار‌دادنی

اسباب بازی هل دادنی

از آنجایی که کودک شما در حال یاد‌گیری راه رفتن است، دادن اسباب‌بازی‌های محکم و سنگین به او یک راه بسیار عالی برای تقویت اعتماد به نفس کودک است. همچنین با بیشتر شدن میزان جنب و جوش کودک، یک اسباب‌بازی کشیدنی می‌تواند باعث رشد مهارت‌های مختلف او شود. او به کمک اسباب‌بازی‌های هل دادنی مجبور می‌شود همانطور که به سمت جلو حرکت می‌کند، نگاهی هم به پشت سرش بیندازد.

اسباب‌بازی‌های محرک حواس

این اسباب‌بازی‌ها محرک‌هایی دارد که چندین حس کودک را همزمان تحریک می‌کند. ترکیب رنگ‌ها، شکل‌ها، بافت‌ها و صدا‌ها آنها را برای چند ساعت سر‌گرم می‌کند و او را وادار به درک روابط علت و معلولی می‌کند.

اسباب‌بازی‌های راندنی

اسباب بازی راندنی

مقاله مرتبط: اسباب بازی کمتر ، زندگی شادتر

استفاده از اسباب‌بازی‌های سوار‌شدنی که از طریق فشار آوردن به پدال‌ها حرکت می‌کند، باعث تقویت عضلات پای کودک نو‌پا می‌شود و تعادل و هماهنگی کودک را بهبود می‌دهد. بیشتر این اسباب‌بازی‌ها دسته‌ای دارند که در صورت خسته شدن کودک، می‌توانید آن را هل دهید. اشیای هل‌دادنی در ردیف مناسب‌ترین اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه است.

اسباب‌بازی‌های آشیانه‌سازی و جور‌شونده

کودکان نوپا علاقه‌ی ویژه‌ای به مرتب‌سازی و انباشتن اشیا روی هم دارند. برداشتن تعدادی از وسایل و گذاشتن آنها در یک مکان و تکرار این تمرین، به تقویت هماهنگی دست و چشم آنها کمک می‌کند. یکی از بهترین سرگرمی‌های آنها ساختن برجی از اشیا و خراب کردن آن است. کودک از تکرار این بازی خسته نخواهد شد. این اسباب‌بازی‌ها به تقویت مهارت‌های حل مسئله‌ کمک می‌کند.

اسباب‌بازی‌های بالا‌رفتنی

زمانی که کودک راه رفتن را یاد می‌گیرد، دوست دارد از همه جا بالا برود. بنابراین از مجموعه وسایلی می‌توان استفاده کرد که کودک از آن بالا رود. کودک می‌تواند به کمک این مجموعه تمام مهارت‌های حرکتی را تمرین کند.

توپ‌ها

اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

توپ‌هایی که کودک بتواند به راحتی آن را در دستش بگیرد، مناسب بازی برای این سن است. توپ را در مقابل کودک به جلو و عقب بغلتانید و توجه‌ی او را به خود جلب کنید. توپ‌های ساحلی، توپ‌‌های پارچه‌ای و از جنس وینیل برای کودک انتخاب کنید. هرگز توپ‌های با جنس فوم، در اختیار کودک قرار ندهید؛ چون ممکن است کودک آن را در دهانش بگذارد و شروع به جویدن کند. کودک از پرتاب کردن، غلتاندن توپ لذت می‌برد.

مداد شمعی قابل شست و شو

بگذارید کودک به کمک این مداد شمعی‌ها هر طرح و شکلی که دوست دارد، روی کاغذ بکشد. کاغذ‌های ضخیم و بزرگ را  طوری روی میز قرار دهید که حرکت نکنند و کودک بتواند به راحتی نقاشی کند. چند خودکار یا مداد شمعی‌های قابل شست و شو با رنگ‌های اصلی در دست او قرار دهید. طراحی با مداد شمعی علاوه بر شکوفایی خلاقیت در کودکان، باعث تقویت مهارت‌های حرکتی آنها هم می‌شود. مداد شمعی جزو بهترین اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه است.

اسباب‌بازی‌های نمایشی

کودکان در این سن اشتیاق زیادی به تقلید حرکات و رفتار‌های شما و سایرین دارد. اگر کودک مشتاق به آشپزی باشد، ممکن است ساعت‌ها وقت خود را صرف بازی با وسایل و لوازم پخت و پز و آشپزخانه کند. می‌توانید برای کودکتان لباس‌ها و لوازم شاهزاده و پادشاه یا دزدان دریایی را تهیه کنید. این اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه باعث تقویت قدرت تخیل آنها می‌شود.

کتاب‌های مصور

کتاب های مصور برای کودک نوپا

کودکان در این سن علاقه‌ی زیادی به کتاب‌های تصویری همراه با اشکال جذاب و متحرک آن دارند. به رنگ‌ها و اشکال داخل کتاب اشاره کنید و اجازه دهید کودک با صدا‌ها، کلمات و زبان آشنا شود. برای اینکه او را تشویق به خواندن کنید، از او بخواهید که کتاب مورد علاقه‌ی خودش را انتخاب کند.

با انتخاب مناسب‌ترین اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه خود می‌توانید نقش مهمی در رشد استعداد‌های جسمی و فکری این فرشته‌های کوچک داشته باشید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید