تقریبا همه کودکان عاشق خوردن شکلات هستند و این امر کاملا طبیعی است. در واقع هیچ تنقلاتی به اندازه شکلات شیرین و خوش‌مزه نیست و از نظر کودکان هیچ چیزی شبیه آن نیست. تمام کودکان سراسر دنیا از این میان وعده‌ لذت می‌برند. با این حال، بسیاری از والدین نگران زمان مناسب برای دادن شکلات به کودک خود هستند. این نگرانی ناشی از حساسیت‌های است که ممکن است از مصرف شکلات برای سلامت کودکان به وجود بیاید. در این مقاله از کودکت به بررسی مزایا و معایب ناشی از مصرف شکلات برای کودکان می‌پردازیم.

کودکان می‌توانند شکلات بخورند؟

در حالی که کودکان از مزه شکلات لذت می‌برند، بهتر است از دادن شکلات به کودکان خودداری کنید زیرا حاوی مقدار زیادی کافئین است. اگرچه کافئین موجود در شکلات به اندازه‌ای نیست که بر یک فرد بالغ تاثیر بگذارد، اما این مقدار برای کودکان ممکن است بیش از اندازه باشد. کافئین یک محرک است و می‌تواند فشارخون و ضربان قلب را افزایش دهد.

شکلات هم‌چنین حاوی محرک‌های دیگری مانند شکر، تئوبرومین ( theobromine) و فنیل‌اتیل‌ آمین (phenylethylamine) است که می‌توانند موجب تحریک و اثرگذاری روی سیستم عصبی کودک شوند. علاوه بر این، شکلات حاوی آناندامید ( anandamide) است که می‌تواند بر عملکرد مغز تاثیر بگذارد.

چه زمانی می‌توانید شکلات را به کودک خود معرفی کنید؟

دادن شکلات به کودک

اگر مطمئن نیستید که کودک شما از چه سنی می‌تواند شکلات بخورد با ادامه این مقاله همراه باشید. بهتر است حداقل تا یک‌سالگی کودک، برای دادن شکلات به کودک صبر کنید. زمانی که تصمیم گرفتید به کودک خود شکلات بدهید، اطمینان حاصل کنید که هیچ‌گونه آلرژی وجود ندارد که موجب واکنش‌ (حساسیت) در کودک شما شود. هم‌چنین بهتر است مصرف شکلات را با رنگ‌های تیره شروع کنید.

چگونه شکلات را به کودکان معرفی می‌کنید؟

در حالی که هیچ دستورالعمل خاصی در مورد نحوه صحیح معرفی شکلات به کودک وجود ندارد، بهتر است بعد از یک‌سالگی کودک، به او شکلات بدهید. اگر کودک شما به مصرف شکلات عکس‌العمل منفی نشان نداده است، می‌توانید  به تدریج مقدار آن را افزایش دهید. هم‌چنین ممکن است بخواهید مقداری پودر شکلات تیره را به شیر اضافه کنید و به کودک خود بدهید. شیرهای حیوانی نباید به کودکان زیر یک‌سال معرفی شود. همیشه مطمئن شوید که برچسب مواد افزودنی روی شکلات را کنترل کرده باشید.

بیشتر بخوانید: آیا می‌دانید بدترین غذاها برای کودکان کدام غذاها هستند؟

آلرژی‌های موجود در شکلات:

شواهد و مدارک کافی وجود ندارد که نشان دهد شکلات موجب آلرژی در کودکان می‌شود. با این‌حال ممکن است شکلات حاوی مواد غذایی باشد که می‌تواند باعث حساسیت در کودکان شود. برخی از آلرژی‌ها عبارتند از:

 • بادام‌زمینی و دیگر آجیل‌ها
 • شیر
 • توت‌ها
 • سویا
 • ذرت
 • گلوتن و گندم

شما همیشه قبل از دادن شکلات به کودک، باید به برچسب‌های هشدار آلرژی آن دقت کنید. کودکانی که پدر، مادر یا خواهر و برادر آن‌ها درگیر آلرژی هستند احتمال ابتلا به آلرژی در آن‌ها بیش‌تر است. حتی اگر هیچ سابقه آلرژی در منزل شما وجود ندارد، با این‌حال شما باید به دنبال نشانه‌ها و علائمی باشید که آلرژی را در کودک شما نشان می‌دهد.

برخی از نشانه‌های آلرژی عبارتند از:

 • جوش یا کهیر
 • علائم آسم یا نفس کشیدن دشوار
 • عطسه دائم
 • قرمزی چشم یا آبریزش از چشم
 • تورم گلو و زبان
 • اسهال یا استفراغ

در چنین مواردی، شما باید با پزشک کودک مشورت کنید و یا به متخصص آلرژی مراجعه کنید تا شرایط را درمان کنید.

نگرانی‌های دیگر هنگام دادن شکلات به کودک

دادن شکلات به کودک

بیشتر بخوانید: ۵ نکته مهم درباره حس چشایی کودک که باید بدانید

علاوه بر آلرژی، نگرانی‌های دیگری در هنگام مصرف شکلات برای کودکان وجود دارد که ممکن است بخواهید در ذهن خود به خاطر داشته باشید.

 • هضم: کودکان تا شش ماهگی از شیر مادر تغذیه می‌شوند و سیستم گوارشی آن‌ها ممکن است برای هضم شکلات یا سایر غذاهای جامد آماده نباشد. بنابراین صبر کنید تا یک‌ساله یا بزرگتر شود و قبل از دادن شکلات به کودک غذاهای جامد دیگری را امتحان کنید.
 • غذاهای سالم: بهتر است شکلات را از کودک دور نگه دارید تا زمانی که غذاهای سالم را امتحان کرده باشد و غذاها مزه خوبی برای او ایجاد کرده باشد. اگر کودک شما طعم اولیه شکلات را بچشد، ممکن است از خوردن غذای سالم اجتناب کند.
 • پوسیدگی دندان: زمانی که کودکان در حال رشد هستند، دندان‌های آن‌ها بیش‌تر در معرض پوسیدگی ناشی از مصرف قند قرار می‌گیرد. قند رشد باکتری تولیدکننده اسید را افزایش می‌دهد که می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.
 • خطر خفگی: معمولا شکلات حاوی آجیل و یا آب‌نبات سفت است می‌تواند باعث خفگی کودکان شود و از این رو بهتر است از مصرف آن توسط کودک اجتناب شود.

مهم است که در سال‌های اول زندگی یک عادت غذای سالم برای کودکان ایجاد کنید. همیشه دقت کنید در دادن چیزی به کودک زیاده روی نکنید، اگر شکلات به اندازه مناسب و در حد اعتدال مصرف شود برای کودک ضرری نداشته و می‌تواند به تغذیه صحیح او کمک کند.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید