تنظیم خواب کودک در تعطیلات و برنامه‌ریزی برای آن، یکی از نگرانی‌های معمول مادران است. در این مقاله قصد داریم راهکار‌هایی را در اختیار شما قرار دهیم تا هم تعطیلات لذت‌بخش و خاطره‌انگیزی داشته باشید و هم نگران به هم خوردن تنظیم خواب کودک در تعطیلات و مسافرت نباشید.

تنظیم خواب کودک در تعطیلات

تنظیم خواب کودک در مسافرت

آنچه که بیشتر از همه در تعطیلات یا مسافرت اهمیت دارد، این است که نهایت استفاده و لذت را از زمان ببرید. اگر شما یک کودک نوپا دارید و نگران خوابش هستید، می‌توانید این روش‌ها را امتحان کنید.

 • قبل از سفر، از خواب کافی و منظم خود اطمینان حاصل کنید. داشتن خواب کافی و منظم روزانه به شما این امکان را می‌دهد که به نیاز‌ها و انتظارات کودک خود بهتر رسیدگی کنید.
 • قبل از این که به سفر بروید، استفاده از موسیقی برای خواب کودکان را در برنامه روزانه خود قرار دهید. می‌توانید از این موسیقی برای تنظیم خواب کودک در تعطیلات هم استفاده کنید و خواب آرامی را برای کودک خود رقم بزنید.
 • برای خواب شیرین کودک خود از بالش یا پتوی مورد علاقه او استفاده کنید. حتما در سفر، لوازم خواب مورد علاقه کودک را همراه خود ببرید. اگر نوزاد دارید، می‌توانید با قنداق‌ کردن خوابی سرشار از آرامش را به او هدیه کنید.
 • در سفر به مناطق مختلف با فاصله‌های زمانی متفاوت، مدیریت زمان داشته‌ باشید. اگر مجبور شدید که در شب سفر کنید، سعی کنید روز بعد، حتما استراحت و خواب کافی داشته باشید.
 • در مدت سفر ممکن است، توجهی به گذر زمان نداشته باشید و با فراغ بال از لحظات خود لذت ببرید. ولی سعی کنید پس از بازگشت به خانه خیلی سریع به حالت عادی برگردید و کار‌های روزمره خودتان را شروع کنید.
 • مکان مناسب و راحتی برای خواب کودکان خود فراهم کنید. اگر کودک نوپا دارید، بهتر است برای تنظیم خواب کودک در تعطیلات از یک گهواره یا تخت قابل حمل استفاده کنید.
 • بهتر است برنامه‌های مربوط  آموزش خواب به کودک را در طول سفر کنار بگذارید. در طول سفر، به دلیل اسکان در مکان‌های مختلف و به هم خوردن ساعت خواب خود و کودکتان، تمام برنامه‌ریزی‌های شما برای آموزش خواب به کودکتان تغییر می‌کند. بهتر است تا زمان بازگشت به خانه و برگشتن به حالت عادی صبر کنید.

خواب کودک و بازدید مهمان‌ها

تنظیم خواب کودک در تعطیلات

یکی از نگرانی مادران در تعطیلات، دید و بازدید خویشاوندان و مهمان‌ها از کودک و بازی کردن آن‌ها با نوزادشان است. معمولا در تعطیلات و سفر دوستان و آشنایان شما علاقه‌ دارند ساعت‌های زیادی با فرزندتان سرگرم شوند. اما این موضوع می‌تواند در خواب کودک اختلال ایجاد کند. ما توصیه‌هایی در این مورد برای شما داریم.

 • به مهمان‌ها و خویشاوندان خود بگویید که فرصت کم آن‌ها را برای دیدن و بازی کردن با کودکتان درک می‌کنید، اما فرزند شما برای آرامش و شادی نیاز به خواب کافی دارد.
 • از ملاقات‌کنندگان کودک، به خصوص مادربزرگ و پدربزرگ فرزند خود بخواهید که از بچه‌ها زمانی که خواب یا نیمه خواب هستند، دیدن کنند.
 • بهتر است ملاقات‌کنندگان و خویشاوندان کودک، او را بعد از خواب نیمروز ملاقات کنند. از این طریق، حتی در صورت به هم خوردن برنامه خواب کودک در باقی ساعات روز، او زیاد خسته نمی‌شود.

می‌توانید با انجام این راهکار‌ها، نتایج شگفت‌انگیز آن را روی خواب کودکتان در طول سفر مشاهده کنید و تجربه آن با سایر مادران در میان بگذارید.

3 دیدگاه‌ها

 1. ما یک ماه دیگه میخوایم بریم سفر و من خیلی نگرانم چون پسرم فقط توی تخت خودش میخوابه.☹
  حالا این تکنیک موشیقی خواب رو امتحان میکنم

 2. یک پسر ۱۷ ماهه دارم که بشدت مقاومت داره برای خوابیدن و قبل از خواب کلی گریه میکنه و داد میزنه ،مدام سرش رو به در و دیوار میکوبه در حین گریه و به تازگی انگشتانش رو داخل دهانش میکنه در همون حالت گریه که بالا بیاره …ممنون میشم اگه مطلب و مقاله ای در این مورد هست راهنماییم کنید که بخونم

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید