رنگ های مناسب برای اتاق خواب کودک از نظر روانشناسی نقش مهمی در تنظیم ساعات خواب و تغذیه کودک دارد. شاید زمانی که باردار هستید، و یا قصد دارید به خانه ای جدید نقل مکان کنید سوال‌های زیادی ذهن شما را درباره کودکتان در این محیط جدید به خود مشغول کند. مثلا این که اتاق خواب کودک را می‌خواهید چطور تزیین کنید. شاید ذهنتان سراغ این سوال هم برود که رنگ های مناسب برای اتاق خواب کودک کدامند.

رنگ های مناسب برای اتاق خواب کودک

به یاری تحقیقاتی که سال‌ها در زمینه‌ طراحی اتاق‌های خواب و تئوری رنگ انجام شده است، والدین می‌توانند از ترکیب‌های رنگی جذاب، آرام‌بخش و مناسب برای اتاق خواب کودک خود استفاده کنند تا کودک خواب آرامی را در آن تجربه کند؛ در زمینه آموزش خواب هم می‌توانید «ویدیو آموزش خواب به کودک» را تماشا کنید.

ما در ادامه شما را با بعضی از این رنگ‌ها و تاثیرات آن بیشتر آشنا می‌کنیم.

قرمز

اتاق خواب قرمز برای کودک

قرمز رنگ قدرت است. این رنگ شور و هیجان را در کودک زیاد می‌کند، به همین دلیل مناسب اتاق خواب نیست. نباید در حجم زیادی از این رنگ استفاده کنید. چون خواب کودک شما را به هم می‌ریزد. استفاده از رنگ قرمز روشن در کنار رنگ‌های دیگری مانند سبز، سفید یا آبی از رنگ های مناسب برای اتاق خواب کودک است. همچنین می‌تواند فضای مرده و بی‌جان اتاق خواب کودک را تبدیل به فضایی فرح‌بخش و پر از روح زندگی کند.

نارنجی

بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک

رنگ نارنجی اغلب برای مکان‌هایی مانند فست‌فود استفاده می‌شود. این رنگ ترکیبی از رنگ‌های قرمز و زرد است. ثابت شده است که این رنگ باعث احساس گرسنگی در انسان می‌شود. اگر شما یک بچه خواب‌آلود و تنبل داشته باشید که برای شیر خوردن بیدار نمی‌شود و وزن او در حال کاهش است، رنگ نارنجی می‌تواند به کمک شما بیاید. اگر یک نوزاد چاق و تپل دارید، رنگ نارنجی را برای اتاق خواب او فراموش کنید.

زرد

زرد یکی از رنگ های مناسب برای اتاق خواب کودک شما است. این رنگ مانند نور آفتاب، زندگی‌بخش و شادی‌آور است. البته سعی کنید از نوع ملایم آن برای اتاق خواب کودک استفاده کنید. چون چشم‌های ما نمی‌تواند تونالیته بالای رنگ زرد را تحمل کند. حد متعادلی از طیف رنگ زرد را برای اتاق خواب کودک استفاده کنید.

سبز

بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک

سبز، یکی از رنگ‌های چشمگیر و برجسته در طبیعت است. در واقع سبز یکی از ساده‌ترین رنگ‌ها به چشم ما است. این رنگ، ترکیبی از رنگ‌های زرد روشن و آبی ملایم است. این رنگ، یک انتخاب عالی برای اتاق خواب کودک است و تاثیر خوبی روی سلامت روان کودک شما دارد.

آبی

بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک

آبی یکی از رنگ‌های آرام‌بخش و زیبا است. می‌توانید در کنار آبی، از رنگ‌های خاکستری و سبز هم استفاده کنید. این سه رنگ، در کنار یکدیگر هارمونی زیبایی ایجاد می‌کنند. برای ایجاد یک رنگ آبی سلطتنی و درخشان، باید از کمی رنگ سفید استفاده کنید. رنگ سفید، جلوه آبی را چند برابر می‌کند. برای زیبا‌تر کردن رنگ آبی تیره و مرده، می‌توانید از رگه‌های نارنجی، قرمز و زرد استفاده کنید.

بنفش

بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک

این رنگ جزو رنگ‌های غالب در طبیعت نیست؛ به همین دلیل به ندرت در طبیعت به چشم می‌خورد. استفاده درست و مناسب از رنگ بنفش به ویژه همراه با پارچه‌های ابریشمی، فضای باشکوهی را ایجاد می‌کند.

سفید

بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک

رنگ سفید برای اتاق خواب کودک فریاد می‌زند که شما یک مادر تمام عیار هستید. اگر رنگ سفید را برای اتاق خواب کودک انتخاب کنید، یعنی دوست ندارید کوچک‌ترین آلودگی یا لکه‌ای از چشم شما دور بماند. در کنار رنگ سفید، به راحتی می‌توانید از رنگ‌های دیگر هم استفاده کنید.

قهوه‌ای

بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودک

رنگ قهوه‌ای به راحتی حس سادگی، صفا و صمیمیت خانه‌های روستایی را در ذهن ما زنده می‌کند. بهتر است در کنار رنگ قهوه‌ای از رنگ‌های درخشنده یا براق استفاده نکنید. اضافه کردن رنگ‌های براق به رنگ قهوه‌ای، جنبه سادگی آن را از بین می‌برد.

با انتخاب رنگ های مناسب برای اتاق خواب کودک می‌توانید خواب آرام و احساسی سرشار از امنیت و آسودگی را به کودک هدیه کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید