احتمالا هیچگاه قبل از خوردن سس مایونز با ساندویچ خود، راجع به مزایا و معایب آن فکر نکرده‌اید. اما در زمان بارداری خوردن یا نخوردن مایونز به یک معضل تبدیل می‌شود؛ زیرا زنان باردار مطمئن نیستید که سس مایونز با تخم‌مرغ خام تهیه شده است یا پاستوریزه؟ کودکت در این مقاله شما را از بایدها و نبایدهای مصرف مایونز در بارداری و همچنین زمانی که باید از خوردن آن پرهیز کنید آگاه می‌سازد، پس برای یافتن پاسخ سوالات خود این مقاله را با دقت بخوانید. همچنین می‌توانید در مقاله « روش‌های تعیین جنسیت جنین ، از افسانه تا واقعیت » در مورد تاثیر مصرف مواد غذایی مختلف در دوران بارداری بر جنسیت جنین بخوانید.

مصرف مایونز در بارداری خطرناک است؟

مصرف مایونز در بارداری در صورتی که از تخم‌مرغ پاستوریزه تهیه شده باشد، هیچ مشکلی ندارد. همانطور که می‌دانید سس مایونز از ترکیب زرده‌ی تخم‌مرغ، روغن سبزیجات و آب لیمو یا سرکه تهیه می‌شود.

سس‌های مایونز موجود در فروشگاه‌ها که در بیرون از یخچال نگهداری می‌شوند، از تخم‌مرغ پاستوریزه تهیه می‌شوند و برای مصرف زنان باردار مناسب هستند. اما باید توجه داشته باشید که مصرف سس مایونزهای خانگی که با تخم‌مرغ خام تهیه ‌می‌شوند در بارداری ممنوع است.

همچنین بهتر است از خوردن مایونزهای موجود در رستوران‌ها خودداری کنید؛ زیرا مشخص نیست که برای تهیه‌ی آن‌ها از تخم‌مرغ پاستوریزه استفاده شده است یا خام.

انواع مایونزها

مصرف مایونز در بارداری

شما می‌توانید با توجه به ترکیبات تشکیل دهنده‌ی مایونز، سسی را انتخاب کنید که از نظر میزان چربی و کالری مناسب شرایط شما باشد.

  • مایونز واقعی که شامل ترکیب غذایی استاندارد، ۷۸/۳۰ درصد چربی و ۶ درصد تخم‌مرغ است.
  • مایونز پرچرب که دارای ۶۵ تا ۷۵ درصد چربی است.
  • مایونز کم‌چرب، همانطور که از اسمش مشخص است، شامل ۲۰ تا ۳۰ درصد چربی و ۳ درصد تخم‌مرغ است.
  • مایونزی که حاوی کمتر از ۱۰ درصد چربی و ۴ درصد تخم‌مرغ است.

بیشتر بخوانید: اثرات مضر پرخوری در دوران بارداری چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

ارزش غذایی موجود در مایونز

حتی اگر از مایونزهای موجود در بازار  را مصرف می‌کنید، لازم است که از ارزش‌های غذایی آن مطلع باشید.

 • یک قاشق غذاخوری سس مایونز حاوی حدود ۹۴ کالری است یا ۱۰۰ گرم از آن حاوی ۷۰۰ کالری از چربی است.
 • یک قاشق غذاخوری از مایونز دارای ۵ میلی‌گرم کلسترول است یا به بیان دیگر، ۱۰۰ گرم مایونز حاوی ۷۰۰ کالری از چربی است.
 • در یک قاشق غذاخوری سس مایونز، حدود ۸۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم سدیم وجود دارد. در حالیکه باید میزان مصرف روزانه سدیم کمتر از ۲۳۰۰ میلی‌گرم باشد.
 • مایونزهای موجود در بازار حاوی ۸۰ درصد روغن سبزیجات، ۸ درصد آب، ۴ درصد تخم‌مرغ ، ۳ درصد سرکه، ۱/۵ درصد شکر و ۰/۷ درصد نمک هستند.
 • مایونزهای کم‌چرب حاوی ۵۰ درصد روغن سبزیجات، ۳۵ درصد آب، ۴ درصد تخم‌مرغ، ۳ درصد سرکه، ۱/۵درصد شکر و ۰/۷ درصد نمک هستند.

مزایای مایونز

اگر مایونز به میزان کافی و کم مصرف شود، می‌تواند برای سلامتی مفید باشد. در ادامه توضیح داده می‌شود که چگونه مایونز می‌تواند مفید باشد.

ویتامین E

طبق تحقیقات انجام شده در هر قاشق غذاخوری مایونز، حدود ۱/۷۷ میلی‌گرم ویتامین E وجود دارد. ویتامین E به کنترل قند خون در دوران بارداری کمک می‌کند، احتمال سقط جنین و خطر ابتلا به مسمومیت تنفسی را در آینده کاهش می‌دهد.

ویتامین K

یک قاشق غذاخوری مایونز حاوی ۲۴ میکروگرم ویتامین K است که ۳۰ درصد از نیاز روزانه‌ بدن را شامل می‌شود. لازم به ذکر است روزانه ۶۰ میکروگرم ویتامین K برای بدن لازم است. ویتامین K در طول زایمان نیز اهمیت دارد؛ زیرا به لخته شدن خون کمک و از خونریزی بیش از حد جلوگیری می‌کند. نوزاد شما نیز برای رشد خود نیاز به ویتامین K دارد.

میزان چربی

یک قاشق غذاخوری مایونز حاوی ۵ گرم چربی است. مقادیر کمی از چربی برای بدن لازم است؛ زیرا چربی منبع انرژی است. با این حال، چربی اشباع شده برای سلامتی خوب نیست.

به خاطر داشته باشید که مصرف مایونز در بارداری توصیه نمی‌شود؛ زیرا می‌توانید این ویتامین‌ها و چربی‌ها را از سایر غذاهای سالم‌تر دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: آیا رژیم غذایی در تعیین جنسیت طبیعی تاثیر دارد؟

چگونه مصرف مایونز در بارداری می‌تواند مضر باشد؟

همانطور که گفته شد، مایونز حاوی مقادیر زیادی چربی و مواد زیان‌بار دیگری است که در دوران بارداری ضرر بیشتری دارند. در اینجا دلایلی برای عدم مصرف یا کاهش مصرف مایونز در بارداری مطرح می‌شود.

باکتری

اگر از سس مایونزی را که با باکتری سالمونلا آلوده شده است مصرف کنید، می‌تواند منجر به کم شدن آب بدن، ایجاد باکتری در جریان خون، مننژیت و آرتریت واکنشی شود. همچنین، کودک شما ممکن است آلوده به باکتری سالمونلا شود.

سس مایونز تهیه شده با تخم مرغ خام می‌تواند خطر ابتلا به باکتری‌های لیستریا را نیز به همراه داشته باشد، که منجر به لیستریوزیس، یکی از بیماری‌های نادر دوران بارداری می‌شود.

کالری بالا

اکثر زنان باردار به ۳۰۰ کالری در روز نیاز دارند. سس مایونز دارای کالری بسیار بالایی است و با توجه به سایر کالری‌هایی که هر روز مصرف می‌کنید، می‌تواند به افزایش اضافه وزن منجر شود.

میزان چربی

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مصرف بیش از حد چربی توسط مادر می‌تواند به سیستم ایمنی نوزاد آسیب برساند. همچنین مطالعه دیگری در کلینیک کلولند (Clinic Cleveland) و دانشگاه ویرجینیای غربی نشان می‌دهد که کودکان متولد شده از مادران با سطح بالای چربی، مشکلات چاقی را بیش از سایرین در زندگی خود تجربه می‌کنند.

میزان شکر و سدیم

مایونز حاوی میزان زیادی شکر و سدیم است. دو ماده‌ای که همواره باید به میزان محدودی مورد استفاده قرار گیرند. استفاده زیاد از شکر موجب ابتلا به دیابت و همچنین میزان زیاد سدیم در بدن موجب ابتلا به فشار خون می‌شود.

مواد نگهدارنده‌ مصنوعی

سس مایونزهای موجود در بازار دارای مواد شیمیایی و مواد افزودنی هستند. این مواد عمدتا بی‌خطر هستند؛ اما برخی از زنان ممکن است دچار عوارض جانبی مانند تهوع و ضعف شوند و همچنین این مواد می‌توانند بارداری را در معرض خطر قرار دهند.

مقدار مناسب برای مصرف مایونز در بارداری

مصرف مایونز در بارداری چگونه است؟

چگونه می‌توان مقدار مناسبی از مایونز را مصرف کرد و با عوارض جانبی آن در دوران بارداری مواجه نشد؟ برای پاسخ به این سوال، اقدامات ایمنی زیر را دنبال کنید.

بررسی محتویات

اگر در رستوران در حال خوردن مایونز هستید، بهتر است مواد تشکیل دهنده‌ی آن را بررسی کنید. از پرسیدن اینکه آیا تخم‌مرغ استفاده شده در سس مایونز پاستوریزه است یا نه خجالت نکشید.

بررسی برچسب روی سس

آیا برچسب سس مایونز که در سوپرمارکت خریداری می‌کنید را بررسی می‌نمایید تا میزان چربی آن، اطلاعات مربوط به نگهدارنده‌ها و جزئیات بیشتر را بدست آورید؟ بررسی کنید که آیا مایونز حاوی تخم مرغ خام است یا خیر، و اگر بله، آن را نخورید.

استفاده از یک چاقو یا قاشق پاکیزه

هنگام برداشتن مایونز از شیشه برای استفاده در غذا، از یک قاشق تمیز استفاده کنید تا مطمئن شوید که هیچ باکتری یا میکروبی روی آن وجود ندارد.

جایگزین های سس مایونز

در جهان انواع مختلفی از مایونزهایی که حاوی تخم‌مرغ نیستند، توسط سازمان غذا و دارو به عنوان مایونز شناخته می‌شوند.

برای خانم‌های باردار که به تخم‌مرغ حساسیت دارند یا گیاهخوار هستند، مایونزهای بدون تخم‌مرغ جایگزین مناسبی برای مایونز به حساب می‌آیند.

اگر علاقه دارید که ساندویچ و غذای خود را همراه با مایونز میل کنید و در عین حال می‌خواهید از خوردن آن اجتناب کنید، می‌توانید از جایگزین‌های مناسب که در ادامه گفته می‌شود استفاده کنید.

  • سس سویا
  • سس بادام
  • ماست ساده
  • خردل
  • خامه بدون چربی

بیشتر بخوانید: غذاهای نامناسب برای زنان باردار که باید از آن ها اجتناب کنند

سوالات متداول

چرا مایونز موجود در بازار سالم است؟

مایونز موجود در بازار سالم و فاقد هرگونه باکتری است؛ زیرا در تهیه‌ی آن‌ از تخم‌مرغ پاستوریزه استفاده و عواملی که موجب بیماری می‌گردد، در فرآیند تولید آن از بین برده می‌شوند. همچنین وجود نمک، آب لیمو و سایر اسیدها باعث جلوگیری از رشد باکتری‌ها می‌شود.

آیا من می توانم سس مایونز منقضی را در دوران بارداری مصرف کنم؟

به طور کلی، سس مایونز منقضی شده مضر نیست. اگر پس از باز کردن در دمای مناسب نگهداری شود، می‌توان آن را سه تا چهار ماه پس از تاریخ انقضا استفاده کرد. با این حال، توصیه می‌شود که در طول بارداری از مایونز منقضی شده نخورید؛ زیرا هر گونه باکتری رو به رشد می‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

به طور کلی لازم نیست که به میل و اشتیاق خود برای مصرف مایونز در بارداری سخت بگیرید؛ زیرا مقادیر کمی مایونز گاهی اوقات به شما و کودک‌تان آسیب نمی‌رساند. با این حال، آنچه که شما باید رعایت کنید،‌ عدم مصرف مایونز خانگی است.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید