لکه ‌بینی و هرگونه خونریزی در دوران بارداری ترسناک خواهد بود. اما جای نگرانی نیست. خبر خوب این است که لکه بینی یا خونریزی سبک در ابتدای بارداری امری طبیعی است. این نوع خونریزی که سبک‌تر از خونریزی دوره شما است، بین یک سوم خانم‌های باردار شایع است و خطری ندارد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های دوره بارداری ؛ ۱۰ روش برای مراقبت از خود

درصد کوچکی از خانم‌ها، پس از رابطه با همسر خود، ممکن است لکه بینی دارند. دیگران هم ممکن است به دلایلی که ربطی به بارداری ندارد دچار خونریزی شوند. این دلایل شامل، عفونت یا زخم و خرابی دیواره واژنی می‌شود. دکتر آلیسا استیفسون (Alyssa Stephenson) باور دارد که اکثر موارد لکه بینی بی‌خطر است. با این حال، خونریزی هر چقدر هم که کم باشد، ممکن است نوید یک مشکل پیچیده را بدهد؛ مشکلاتی همچون سقط جنین خود به خودی، حاملگی خارج رحم و جفت سر راهی که نباید نادیده گرفته شوند.

در ادامه به دلایل مختلف خونریزی در بارداری اشاره خواهیم کرد. برخی موارد بی‌خطر هستند اما باید بدانید که کدام موارد خونریزی و لکه بینی خطرناک خواهند بود. همچنین باید نشانه‌ها را به درستی به متخصص خود اعلام کنید. با کودکت همراه باشید.

دلایل خونریزی یا لکه بینی در ۲۰ هفته اول بارداری

لکه بینی

به گفته متخصصین، ۲۵ تا ۴۰ درصد بانوان در اوایل بارداری تجربه خونریزی واژنی را خواهند داشت. پس از این دوباره بارداری با حالت طبیعی خود ادامه خواهند داشت. اما دلایل مختلفی برای لکه بینی و خونریزی وجود دارد. دلایل زیر متعلق به نیمه ابتدایی بارداری است:

بیشتر بخوانید: سقط جنین خود به خودی چیست و چه اطلاعاتی باید داشته باشیم؟

 

 • خونریزی کاشت: هنگامی که ۴ هفته از شروع بارداری گذشته، کاشت تخمک صورت می‌گیرد. تخمک بارداری در این روند به دیواره رحم متصل خواهد شد. اگر یک هفته یا ده روز بعد از شروع رشد جنین خونریزی مشاهده کردید، دلیلی برای نگرانی ندارید.
 • رابطه جنسی: در طول سه ماهه دوم و سوم، دهانه رحم شما به خاطر حجم خون بالا، متورم می‌شود. به همین خاطر اگر رابطه جنسی طولانی داشته باشید، باید منتظر لکه بینی هم باشید.
 • عفونت: برخی از بانوان به دلیل یک عفونت مشخص دچار خونریزی خواهند شد. عموما بیماری‌های انتقالی جنسی مانند کلامیدیا باعث این نوع خونریزی خواهد شد. اگر بیماری شده تشخیص داده شده، بهتر است که آن را درمان کنید.
 • تست پزشکی: بین ۶ تا ۱۲ هفتگی بارداری، شما به متخصص سر می‌زنید و یک سری تست از شما گرفته خواهد شد. ممکن است ۲۴ ساعت بعد از تست فیزیکی لکه بینی داشته باشید. این لکه بینی بعد از یک روز از بین خواهد رفت.

گاهی اوقات، خونریزی نیمه ابتدایی بارداری می‌تواند نشانه شرایط جدی‌تری باشد. این شرابط عبارت اند از:

 • هماتوم: هماتوم بارداری پدیده خونریزی اطراف جفت است. اگر جفت شروع به خونریزی کند، همچنان امکان یک بارداری طبیعی وجود دارد، اما تشخیص و درمان به شدت ضروری است. هماتوم عموما حل خواهد شد، اما یک زن باردار را در ریسک زایمان زودرس قرار خواهد داد.
 • بارداری شیمیایی: هنگامی که یک تخمک بارور می‌شود، اما در رحم کاشت نمی‌شود بارداری شیمیایی رخ داده است. این نوع بارداری هم یکی از دلایل خونریزی و لکه بینی است.
 • سقط جنین خود به خودی: در ۲۰ هفته بارداری امکان از دست رفتن جنین وجود دارد. اگر لکه بینی و خونریزی، همراه با درد شکم دارید، امکان سقط جنین خود به خودی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: همه آنچه که باید درباره سقط جنین بدانید

 • حاملگی خارج رحم: در این نوع حاملگی تخمک بارور خارج از رحم کاشته خواهد شد. این نوع بارداری اگر تشخیص و درمان نشود، می‌تواند برای مادر خطرات جانی به همراه بیاورد.
 • بارداری مولار: در این نوع باردار، تخمک بارور هیچ وقت نمی‌تواند به جنین تبدیل شود. گاهی هم تبدیل به جنین خواهد شد که این جنین غیرطبیعی است و زنده نمی‌ماند.

دلایل خونریزی یا لکه بینی بعد از ۲۰ هفته بارداری

بعد از هفته بیستم، بسیاری از خطرات مانند سقط جنین خود به خودی یا حامگی مولار و خارج رحم از بین خواهند رفت. بعد از این سه ماهه ابتدایی، دیگر این خطرات فاکتوری برای خونریزی نیستند. خونریزی در نیمه دوم بارداری باید جدی گرفته شود، مخصوصا اگر ادامه دار است. دلایل خونریزی در نیمه دوم بارداری موارد زیر هستند:

بیشتر بخوانید: کمر درد در دوران بارداری خیلی راحت درمان می‌شود

 • رابطه جنسی
 • آزمایشات رحم، مخصوصا در سه ماهه سوم که بیشتر رخ خواهند داد
 • جفت سر راهی هم یکی دیگر از دلایل است. اگر جفت مسیر رحم را کمی یا کامل ببند، دچار خونریزی خواهید شد
 • جدا شدن جفت هم یک اتفاق خطرناک است. در این مورد، جفت از دیواره رحم جدا می‌شوند و باعث خونریزی واژنی می‌شود. این مورد برای کودک و مادر خطرناک است. این اتفاق تنها برای یک درصد بانوان باردار رخ می‌دهد و باعث خونریزی مداوم و جدی در سه ماهه پایانی بارداری می‌شود.
 • زایمان زودرس هم شامل خونریزی واژنی همراه با درد و گرفتگی، اسهال، فشار رحمی و درد پشت قبل از هفته ۳۷ است. اگر این مورد مدیریت نشود ممکن است که خطرات جدی همراه داشته باشد. بعد از هفته ۳۷، این نشانه‌ها نسبتا طبیعی هستند.

چگونه متوجه شویم لکه بینی یا خونریزی بارداری جدی است؟

همانطور که در طول مقاله اشاره کردیم، خونریزی واژنی در دوران بارداری نادر نیست، اما کاملا طبیعی هم نیست. این خونریزی می‌تواند نشانه اتفاقات فراوانی باشد. سبکی یا سنگینی، مدت زمان ادامه خونریزی، رنگ خون و همچنین زمان رویداد بسیار مهم هستند. اگر خونریزی سنگین است (همانند خونریزی ماهانه) می‌تواند نشانه سقط جنین خود به خودی، مشکلات جفت یا زایمان زودرس باشد. خونریزی مداوم همراه با گرفتگی عضلات، تب و خونریزی با مشاهده بافت، هم می‌تواند نشانه مشکلات بالا باشد.

فراموش نکنید که خون قرمز روشن، نگران کننده‌تر از خونریزی قهوه‌ای است.

چه نوع لکه بینی و خونریزی نیاز به مراجعه متخصص دارد؟

لکه بینی

مهم نیست لکه بینی و خونریزی چه زمانی رخ می‌دهد یا اینکه چه مقدار است، بهتر است برای امنیت به متخصص خود مراجعه کنید. مشخصا هر نوع خونریزی واژنی در دوران بارداری خطرناک نیست، اما این احتمال وجود دارد که نشانه یک مشکل بزرگ‌تر باشد. اگر با متخصص تماس می‌گیرید، تمامی اطلاعات را با دقت کامل انتقال دهید و هیچ چیز را از قلم نندازید. اینکه چه مقدار خون از دست دادید و چه حسی دارید یکی از سوالات مهم است.

بیشتر بخوانید: استرس در دوران بارداری چه پیامدهایی دارد؟

اطلاعاتی که انتقال می‌دهید به درک متخصص کمک خواهد کرد. اینگونه ممکن است متخصص از شما بخواهد که در صورت مشاهده دوباره تماس بگیرید؛ یا اینکه از شما بخواهد سریعا به مطب او مراجعه کنید. در این صورت عموما مراجعه با تست سونوگرافی همراه خواهد شد. اگر خونریزی شما زیاد است یا حال بدی دارید، حتما آن را با دقت کامل به متخصص بگویید.

همچنین اگر خونریزی مداوم است و درد و تب به همراه دارد، باید به دکتر مراجعه کنید.

متاسفانه اگر خونریزی به دلیل سقط جنین خود به خودی باشد، کاری نمی‌توان انجام داد. اگر خونریزی به خاطر زایمان زودرس باشد، دکتر توصیه‌هایی خواهد کرد که مانع از این اتفاق شود. استراحت و داروها می‌توانند جلوی زایمان زودرس را بگیرند.

بیشتر بخوانید: تغذیه در بارداری؛ میوه های مناسب دوران بارداری

اگر خونریزی یا لکه بینی به خاطر جفت سر راهی باشد، دکتر حتما تجویز می‌کند که استراحت کامل داشته باشد. در این حالت باید در تخت بمانید. همچنین در آینده دکتر از آزمایشات واژنی هم پرهیز خواهد کرد. در مورد جفت سر راهی، زایمان طبیعی امکان‌پذیر نیست و دکتر به شما سزارین را پیشنهاد خواهد داد. برنامه سزارین عموما در هفته ۳۸ یا ۳۹ بارداری خواهد بود. اما اگر مادر باردار رحم بسته شده‌ای داشته باشد، باید زودتر سزارین را انجام دهد.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید