همه ما عبارت خوابیدن مثل یک نوزاد را شنیده‌ایم اما حقیقت این است که چیزی به نام خوابیدن مانند یک نوزاد وجود ندارد و هر نوزادی نسبت به دیگری روش خواب متفاوتی دارد. برخی از نوزادان به صورت طبیعی خوب می‌خوابند، برخی دیگر به خواب خرگوشی می‌روند و گروهی هم باید یاد بگیرند که بدون کمک دیگران به خواب بروند.

زمانی که بچه‌دار می‌شوید، ساده‌ترین سؤالی که همواره از شما پرسیده می‌شود این است که فرزندتان چطور می‌خوابد؟ خوابیدن برای هر شخصی و به ویژه کسانی که به تازگی بچه‌دار شده‌اند، از اهمیت ویژه برخوردار است.

بیشتر بخوانید: دوره ۴ ماهه تغییر الگوی خواب کودک و کاهش زمان خواب چیست

مدیریت خواب نوزاد

عادت‌های خواب نوزاد شما با محیط خواب او آغاز می‌شود. اگرچه محیط خواب در طول زمان و با رشد خانواده و تغییر نیازهای آن تغییر می‌کند اما سنجش چگونگی تأثیر محیط خواب نوزادتان بر روی کیفیت خوابش بسیار مفید خواهد بود. همه موارد از قبیل گهواره‌ای که انتخاب می‌کنید تا زمان خواب و روالی که برای آن تنظیم می‌کنید می‌تواند در خواب فرزندتان تفاوت ایجاد کند.

در ادامه اطلاعات دیگری برای شما آورده شده است:

مبانی و الگوی خواب نوزاد

نوزادان چقدر می‌خوابند؟ انتظارتان از خواب نوزادان چیست؟ آیا نوزادان می‌توانند زیاد از حد بخوابند؟ در رابطه با مبانی خواب نوزاد بیشتر بدانید تا بتوانید راحت‌تر با چالش‌های خواب فرزندتان کنار بیایید.

انتخاب یک گهواره

گهواره مناسب نوزاد

اگر تاکنون گهواره‌ای انتخاب نکرده‌اید می‌توانید در رابطه با بهترین مدل گهواره برای فرزندتان بیاموزید. برای مثال، گهواره‌ای که خیلی کوچک است ممکن است برای نوزادتان راحت نباشد و بر روی کیفیت خوب او تأثیر بگذارید. علاوه بر این نوزادان نیز درست مانند بزرگ‌سالان ممکن است به برخی از پارچه‌ها حساسیت داشته باشند و علاوه بر این نتوانند با سر و صدای محیط خوابشان کنار بیایند و به خواب بروند. به ‌این ‌ترتیب در رابطه با خواب نوزادان بهتر است که به نکات بسیار اولیه هم توجه کنید.

بیشتر بخوانید: در مورد ترس های شبانه کودک چه کاری باید انجام دهیم

 خواب امن

اول از همه، امنیت در زمان خواب فرزندتان نکته بسیار مهمی است که بیش از هر چیزی باید بر روی آن تمرکز کنید. تحقیقات زیادی در رابطه با خواب امن نوزادان انجام شده است که نتیجه آن‌ها ارائه راهنمایی‌های جدید در این رابطه بوده است.

پس اطمینان حاصل کنید که تمامی مبانی خواب امن برای نوزادتان را می‌آموزید. این مبانی شامل اطمینان از وجود سطحی ایمن برای خواب نوزادان، هم خوابی نکردن با آن‌ها و وجود نداشتن هر شی‌ء خطرناک مانند ضربه گیرهای گهواره، اسباب‌بازی‌های بالشتکی یا پتو است.

گریه کردن

گریه کردن نوزاد در خواب

گربه کردن نوزادان در هنگام خواب موضوعی بحث‌برانگیز است. البته تحقیقات اخیر در این رابطه اطلاعات زیادی را در رابطه با نحوه تعریف این نوع از گریه کردن و چگونگی تأثیر آن بر نوزادان ارائه کرده‌اند.

 آموزش خواب

آیا ممکن است که نوزادتان را برای خوابیدن آموزش بدهید؟ روش‌های آموزش خواب را بیاموزید و دریابید که آیا آموزش خواب برای شما مفید است یا خیر.

روال خواب

روال خواب نوزاد

ایجاد روال خواب موجب ایجاد نشانه‌هایی برای نوزادان می‌شود که با یافتن آن‌ها می‌توانند از زمان خوابشان آگاهی پیدا کنند. نشانه‌هایی مانند قصه‌گویی در زمان خواب، استحمام یا استفاده از ماشین صداداری می‌توانند به عنوان بخشی از روال خواب موفق عمل کنند.

 فرزندان هم سن

دوقلوها و فرزندان هم‌سال نیازهای خواب متفاوتی دارند که ممکن است پرسش‌هایی در رابطه با آن‌ها داشته باشید.

اهمیت حال خوب شما

اگر از کم‌خوابی رنج می‌برید می‌بایست زمانی را به مراقبت از خود اختصاص بدهید. نیازی نیست که همه جنبه های زندگی‌تان را به خاطر مراقبت دائمی از فرزند جدید مختل کنید. شما می‌توانید از این تمرین‌های مراقبت از خود در جهت کمک به بهتر کردن حالتان باوجود کم‌خوابی استفاده کنید:

  • ورزش کنید: حتی قدم زدن محدود روزانه می‌تواند موجب تولید اندورفین، کاهش سطح استرس و در نتیجه باکیفیت شدن خواب شما شود.
  • به یک گروه حمایتی ملحق شوید: محرومیت از خواب موجب بروز مشکلات سلامتی دیگر از قبیل افسردگی پس از زایمان می‌شود. بنابراین، ملحق شدن به گروه‌های حمایتی به منظور ارتباط با پدر و مادرهای دیگری که به شما در درک امکان نیاز به مراجعه به پزشکان کمک می‌کند، بسیار مفید است.
  • نوشیدن مقدار زیادی آب: هیدراته بودن همیشه مهم است اما  مضایقه کردن در خوابیدن می‌تواند موجب کم‌آبی بدن شما بشود.
  • روال چک آپ بدن خود را حفظ کنید: خوابیدن ابزار بسیار مهمی برای بدن است که با استفاده از آن بافت‌های آسیب‌دیده را ترمیم کرده و با عفونت‌ها مبارزه می‌کند.

بنابراین، از دست دادن زمان خواب می‌تواند شما را در برابر بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی یا آسیب‌دیدگی‌های دیگر ضعیف و آسیب‌پذیر کند. اطمینان حاصل کنید که بررسی‌های سلامت معمولتان را با پزشکتان برنامه‌ریزی می‌کنید . واکسن و آمپول‌های تقویتی موردنیاز برای سلامتتان را سر موقع دریافت می‌کنید.

مقاله مرتبط: خواباندن کودک بدون دردسر در طول شب چه اصولی دارد؟

  • محدود کردن استفاده از کافئین: ممکن است احمقانه به نظر برسد اما کافئین بیش‌ازحد و خواب بسیار کم کی تواند موجب ایجاد ویرانی‌های شدیدی در بدن شما بشود. با بدنتان خوب رفتار کنید و تنها در صبح کافئین مصرف کنید.
  • زمانی که می‌توانید چرت بزنید: حتی یک وقفه ۱۰ دقیقه‌ای برای استراحت دادن به چشم‌ها می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

اول به خودتان کمک کنید

خواب مادر و نوزاد

شکایت از کمبود خواب در میان همه والدینی که فرزند کوچک دارند بسیار شایع است. اما حقیقت این است که محرومیت از خواب مشکلی جدی در رابطه با سلامتی است.

ما می‌توانیم در رابطه با این موضوع شوخی کنیم اما زمان‌های بسیاری در زندگی ما وجود دارند که کمبود خواب در آن‌ها به شدت بر روی سلامت ما تأثیر گذاشته است.  وجود نوزادان دیگر، نیازهای مرتبط با سلامتی و حتی افسردگی پس از زایمان می‌تواند به صورت منفی تحت تأثیر کمبود خواب قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: خوابگردی در کودکان چه نشانه هایی دارد و چطور کنترل می شود؟

شما ممکن است تصور کنید که همه پدر و مادرها در برهه‌ای از زمان با کمبود خواب مواجه می‌شوند اما این اتفاق برای هر شخصی نمی‌افتد و البته رویکرد افراد برای مواجهه با کمبود خواب یکسان نیست. بنابراین اگر کمبود خواب شما بر روی زندگی روزمره و سلامتتان تأثیر منفی دارد، سعی کنید از متخصصان در این زمینه کمک بخواهید.

شما ممکن است نیاز داشته باشید تا برای نوزادتان با یک درمان گر خواب مشورت کنید، با پزشک خود در رابطه با روش‌هایی برای کمک به سلامتی‌تان صحبت کنید یا حتی به فکر استخدام یک دستیار و کمک موقتی باشید. دانستن این‌که چه زمانی و در چه مکانی می‌توانید به کمک دسترسی داشته باشید یکی از کلیدهای اصلی موفقیت در فرزند پروری است.

سخن آخر

خوابیدن مانند یک نوزاد همیشه آسان نیست. اگر برای خواباندن نوزادتان با چالش‌هایی روبرو هستید باید بدانید که در این ماجرا تنها نیستید. البته این امر ممکن است فصلی موقتی در زندگی شما باشد اما چالش مهمی است که باید به آن رسیدگی شود. منابع، تمرین‌های مراقبت از خود و پشتیبانی تخصصی می‌تواند به همه اعضای خانواده برای داشتن خوابی که برای سلامتی‌شان مفید است، کمک کننده باشد.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید