کودکان خلاق و رویاپرداز هستند. آنها دوست دارند درباره موضوعات مختلف سوال کنند و از مواجه شدن با چالش‌های مختلف لذت می‌برند. همین ویژگی آنها یعنی علاقه‌مندی به رویارویی با چیزهای تازه و جدید، به شما فرصتی ایده‌آل برای افزایش هوش کودک می‌دهند. باید با تکیه بر این ویژگی از روش‌هایی استاندارد برای هوشمندتر شدن کودکان خود بهره بگیرید. در ادامه به ۶ راه برای افزایش هوش کودک اشاره شده که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

مقاله مرتبط: کودک باهوش باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

۱. برای افزایش هوش کودک از معما کمک بگیرید

افزایش هوش کودک - روش ها

مقاله مرتبط:  ۷ تکنیک برای تربیت کودک با مهارت

کودکان کنجکاو هستند و برای ارضای این حس خود مدام درباره چیزهای مختلف سوال می‌کنند. معماها یکی از بهترین ابزارها برای کمک به سمت‌دهی درست به حس پرسش‌گری کودکان هستند. بنابراین سعی کنید با مطرح کردن معماهای مختلف و کمک گرفتن از برنامه‌های انیمیشنی که در این‌باره ساخته می‌شود، حس پرسشگری کودکتان را جهت بدهید و به افزایش هوش او کمک کنید. برای مثال شروع به انجام آزمایش‌های علمی ساده کنید و سعی داشته باشید تا به کمک فرزندتان، نتیجه آزمایش‌ها را بررسی کنید. برای مثال، آزمایش اثر الکتریسیته ساکن یا تبدیل شکلات جامد به مایع و…، فعالیت‌های جذاب و آموزنده‌ای هستند. در خلال این آزمایش‌ها مدام از فرزندتان سوال کنید و اجازه بدهید او هم همین کار را یاد بگیرد. کودک باهوش، زیاد سوال می‌کند و البته پاسخ‌های زیادی هم دارد.

۲. خلاقیت کودک را تقویت کنید

افزایش هوش کودک - خلاقیت

خلاقیت یکی از ویژگی‌هایی است که افراد باهوش از آن بهره می‌برند. برای تقویت خلاقیت فرزندتان می‌توانید روش‌ها و ترفندهای متنوعی را به کار بگیرید. یکی از ترفندها برای افزایش هوش کودک این است که به او تصاویر جالبی از حیوانات مورد علاقه‌اش نشان بدهید و از او بخواهید که برای هر تصویر داستانی خلق کند. یا روش دیگر نشان دادن تصاویر مختلف از اشیا و آدم‌ها و… است. پس از بررسی هر تصویر از کودک بخواهید که خودش شروع به نقاشی کند و تصویری مطابق سلیقه خودش نقاشی کند. درست کردن کاردستی با تصاویری که کشیده هم فکر خوبی است. اجازه بدهید که مهارت‌های مختلف کودک از طریق دیدن تصاویر، خلق داستان‌ها، کشیدن نقاشی، کار با ابزارهایی مثل قیچی و درست کردن کاردستی و… در ابعاد مختلف و متنوع تقویت بشود.

مقاله مرتبط: والدین کودکان باهوش چه دنیایی را تجربه می‌کنند؟

۳. سرگذشت دانشمندان و افراد نابغه را مطالعه کنید

افزایش هوش کودک

کودک را با چهره‌های نابغه و سرشناس علمی آشنا کنید. سعی کنید، زندگی‌نامه این افراد را با هم مطالعه کرده و از کارهای متفاوت آنها و رفتارهای مثبت‌شان الهام بگیرید. آشنایی با این افراد، شور علم و جرقه هوشمندتر شدن را در ذهن کودک شعله‌ور می‌سازد. مثلا بعد از خواندن سرگذشت دانشمندان از کودک بخواهید که نامه‌ای به دانشمند موردعلاقه‌اش بنویسد و با او گفتگو کند.

مقاله مرتبط: آیا تمام بچه هایی که به موفقیت های بزرگ دست پیدا می‌کنند باهوش هستند؟

راه‌های مختلفی برای افزایش هوش کودک وجود دارد. با مطالعه و آگاهی از ترفندهای موثر می‌توان به توانمندتر شدن کودک در زمینه‌های فکری و عملی مختلف کمک شایانی کرد.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید