از زمانی که متوجه می‌شوید والدین کودکان باهوش یا نابغه  هستید، پا به دنیای جدیدی از شگفتی و سردرگمی می‌گذارید. گاهی اوقات شما از باهوش بودن کودک خود مطمئن نیستید، اما پا به این دنیای جدید می‌گذارید. خیلی از والدین کودکان باهوش در آغاز متوجه می‌شوند که کودک آن‌ها مانند بچه‌های هم سن و سال خود نیست. گاهی اوقات فهمیدن این موضوع به آرامی اتفاق می‌افتد، چرا که والدین، فرزندان خود را با کودکانی که می‌شناسند مقایسه می‌کنند، این کودکان احتمالا عضوی از خانواده هستند یا عضوی از فامیل هستند و ممکن است همین اعضای فامیل یا خانواده هم باهوش باشند و رفتارهای مشابه نشان بدهند. در حقیقت رفتار متفاوت کودک، آشنا و عادی به نظر می‌رسد.

بیشتر بدانید: کودک باهوش باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

آگاهی والدین کودکان باهوش از وضعیت کودک خود

والدین کودکان باهوش

البته در خیلی از مواقع پدر و مادر آن کودک باهوش ریشه این رفتار متفاوت را جویا می‌شود. در اکثر مواقع این اتفاق زمانی می‌افتد که کودک به مدرسه می‌رود و تفاوت‌های او در توانایی‌ها و رفتارش بیشتر آشکار می‌شود. والدین هر زمانی که متوجه این تفاوت بشوند، چه قبل از مدرسه رفتن و چه بعد از آن، به دنبال دلیل آن می‌روند. بعضی از والدین می‌گویند که فرقی نمی‌کند که کودک آن‌ها باهوش باشد یا نباشد، باهوش بودن تنها یک صفت است، در حالی که درست نیست. دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می‌کند آگاهی از باهوش بودن یا نبودن فرزندان از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از دلایل این است که شما می‌دانید با رفتارهایی که برای شما گیج‌کننده به نظر می‌رسد چگونه رفتار کنید. دلیل دیگر این است که شما بهتر می‌توانید از نیازهای فرزند خود در مدرسه جانبداری کنید و از مسئولان بخواهید تا نیازهای آموزشی و پرورشی او را فراهم کنند.

شما به عنوان والدین کودکان باهوش ، باید مطالعه زیادی داشته باشید.

ماهیت باهوش بودن و تشخیص کودکان باهوش

والدین کودکان باهوش

زمانی که والدین به تدریج متوجه‌ می‌شوند که فرزند آن‌ها قادر به انجام دادن کارهایی است که هم‌سالان او نمی‌توانند انجام بدهند یا مسائلی را درک می‌کند که کودکان  همسن او از فهمیدن آن عاجز هستند، با خود فکر می‌کنند که آیا کودک آن ها باهوش است؟ پاسخ این سوال ساده نیست. برای شروع بهتر است اول راجع به ماهیت باهوش بودن و ویژگی‌های باهوش بودن مطالعه کنید.

اصول تست هوش

در بیشتر اوقات والدین کودکان باهوش متوجه می‌شوند که فرزند آن‌ها رفتار متفاوتی نسبت به هم‌سالان خود دارد. اما باز هم راجع به باهوش بودن کودک خود تردید دارند. یکی از دلایلی که فهمیدن یا قبول باهوش بودن کودکان را سخت می‌کند، این است که نمونه مشخص یا ویژگی‌های مشخصی راجع به همه کودکان باهوش وجود ندارد. همانطور که کودکان معمولی با یکدیگر متفاوت هستند، هر کودک باهوش با کودک باهوش دیگر متفاوت است. خیلی از والدین برای آسودگی خیال خود تصمیم می‌گیرند که فرزند آن‌ها آزمایش بشود. شاید اگر کودک شما در مدرسه شاد است و از مدرسه خود رضایت دارد، دلیلی برای آزمایش کردن وجود نداشته باشد، اما آزمایش کمک می‌کند که شما از حقوق کودک خود در مدرسه حمایت کنید. هیچ تضمینی وجود ندارد که نتایج آزمایش‌ها، والدین را به مسیر خاصی هدایت کند، اما انجام دادن آن ضرری ندارد.

بیشتر بخوانید: نمره تست هوش یا تست IQ کودکان چگونه تفسیر می‌شود؟

پرورش کودکان باهوش

والدین کودکان باهوش

اکثر والدین از زمانی که متوجه می‌شوند فرزند آن‌ها باهوش است، راجع به نوع تربیت آن‌ها فکر می‌کنند و اینکه چگونه با هوش زیاد آن‌ها رفتار کنند. معمولا والدین در اینطور مواقع سرشار از احساس مسئولیت هستند. اما اولین نکته‌ای را که باید به آن توجه داشته باشید این است که کودک باهوش شما، کودک است. نیازهای اصولی او با کودکان دیگر یکسان است. همه کودکان به یادگیری، چالش و تفریح نیاز دارند. فقط اینکه کودک باهوش شما اشتیاق زیادی به یاد گرفتن دارد و به سرعت همه‌چیز را یاد می‌گیرد، پس بهتر است کمی سرعت خود را بالا ببرید. دومین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که بعضی والدین فکر می‌کنند که کودک خود را تحت فشار قرار داده‌اند. تا زمانی که شما کارهایی را با محوریت فرزند خود انجام بدهید، نه اینکه شما او را مجبور به کاری کنید، به او فشار وارد نکرده‌اید.

بیشتر بخوانید: یک کودک باهوش از چه سنی حرف می زند؟

مطالعات خود را ادامه بدهید

نکات بسیار زیادی راجع به کودکان باهوش و نیازهای منحصر به فرد آن‌ها وجود دارد. والدین به راحتی می‌تونند دچار حس غرور و غفلت بشوند، به خصوص اگر آن‌ها با عقاید متضادی، مثل

همه بچه‌ها باهوش هستند

مواجه بشوند. اما چنین تفکراتی بر اساس افسانه‌ها است. بهترین کار این است که تا جایی که می‌توانید مطالعه کنید و مهم‌تر از همه این که به این کودک خارق‌العاده عشق بورزید.