اکثر بچه‌ها به بازی‌های آبی علاقه دارند و از شنا کردن در آب و رفتن به استخر لذت می‌برند، البته عده‌ای از آنها هم از آب می‌ترسند. آشنایی با تجربیات بعضی از والدین می‌تواند در آموزش شنا به کودک از همان سنین کودکی نقش مهمی داشته باشد. هنگامی که الاینا فرناندز تصمیم داشت که کودک ده ساله‌اش را برای آموزش شنا آماده کند، این سوال در ذهنش مطرح شد که چطور می‌تواند با ترس‌های کودکان در مواجهه با آب غلبه کند. فرناندز گفت:

 مدام به کودک می‌گفتم که تو بالاخره موفق می‌شوی و این کار بسیار سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است. اما اعمال و رفتار من با گفته‌ایم مطابقت نداشت. تلاش من بیشتر روی این مسئله متمرکز شده بود که او چطور می‌تواند بر ترس از آب غلبه کند. در حالی که من باید او را تشویق می‌کردم.

مقاله مرتبط: چرا آموزش شنا به کودکان باید قبل از ۵ سالگی آغاز شود؟

هر چند فرناندز اولین مادری نیست که ترس خودش از آب را به کودک انتقال می‌دهد. به طور ناخودآگاه والدین بسیاری این ترس را به فرزندان خود انتقال می‌دهند. می‌توان از راه‌های مختلفی برای آموزش شنا به کودک او را از سنین پایین با محیط آب آشنا کرد.

بهترین راه‌های آموزش شنا به کودک از سنین پایین

آموزش شنا به کودک

۱. از حمام استفاده کنید

حمام کردن فرصت خوبی برای آموزش شنا به کودک از سنین پایین و آشنا ساختن بچه‌ها با آب است. هلن گارسیا مدیر Helen’s Happy Swim School می‌گوید:

وقتی کودک را به حمام می‌برید، آب را روی سر او بریزید طوری که او ورود آب را به گوش احساس کند. ممکن است او احساس خوبی از ورود آب به گوش نداشته باشد، اما بگذارید کودک این حس را تجربه کند

بچه‌ها معمولا در سن یک سالگی احساس خوبی از پاشیدن آب روی صورتشان دارند.

۲. در کلاس‌های آموزش مشترک شنا (مخصوص مادر و کودک) ثبت نام کنید

این کلاس‌ها مخصوص کودکانی در سن ۶ تا ۳۶ ماهگی است. فضایی که کودک در آن شنا یاد می‌گیرد، کوچک، امن و راحت است. این ورزش‌ها مهارت‌های حرکتی را توسعه می‌دهد. در حین آموزش شنا به کودک نیازی به حضور مادران نیست؛ چون عمق آب به اندازه‌‌ای کم است که کودک می‌تواند در آن بایستد. مادران می‌توانند کودکان را روی سطح آب از سمت شکم قرار دهند به طوری که کودک در آب غوطه‌ور شود و مدام در آب دست و پا بزند.

۳. کودک را در کلاس‌های فردی آموزش شنا ثبت نام کنید

آموزش شنا به کودک و ترس کودک از آب

بیشتر بخوانید: آموزش دفاع شخصی به کودکان در دوران دبستان تا چه اندازه اهمیت دارد؟

سن سه سالگی فرصت مناسبی برای آموزش شنا به کودک است. کودکان می‌توانند بدون دخالت بزرگتر‌ها یا والدین در کلاس‌های خصوصی یا گروهی شنا شرکت کنند. گارسیا می‌گوید:

اگر کودکان تا سن چهارسالگی نتوانند خودشان را با آب سازگار کنند، با افزایش سن آموزش شنا به کودک سخت‌تر خواهد شد.

۴. با بازی‌های سرگرم‌کننده شروع کنید

بازی‌‌های سرگرم‌کننده نقش مهمی در زمینه تقویت اعتماد به نفس کودکان دارد. گارسیا می‌گوید:

مثلا ما از بچه‌ها می‌خواهیم که به ما نشان دهند که چطور می‌توانند ما را خیس کنند، آنها هم وارد می‌شوند و شروع به پاشیدن آب به سمت ما می‌کنند.

۵. شرایط محیطی را بسنجید

شرایط محیطی نقش مهمی در آموزش شنا به کودکان دارد. ۸۰ تا ۸۲ درجه فارنهایت دمای مناسبی برای کودکان به منظور یادگیری شنا است. گارسیا می‌گوید:

کودکان چربی زیادی ندارند، درصورتی که دمای آب سرد باشد، عضلات آن‌ها سفت می‌شود و چیزی یاد نمی‌گیرند.

بیشتر بخوانید: بهترین تمرین های کششی برای کودکان و دلایل اهمیت آن چیست؟

یکی دیگر از روش‌هایی که والدین می‌توانند کودکان را تشویق به یادگیری شنا کنند، تهیه لباس شنای مخصوص است. گارسیا اشاره می‌کند:

لباس‌های شنا از جنس لیکرا بسیار ایده‌آل است؛ زیرا آب را به خود جذب نمی‌کند. در حالی شلوارک‌های پنبه‌ای یا تیشرت‌ها با جذب آب، وزن بیشتری را به بدن کودک تحمیل می‌کند. زمانی که بچه‌ها وزن بیش از حد را تحمل می‌‌کنند و نمی‌توانند به کمک تخته شنای هفتاد سانتیمتری خوب پا بزنند.

۶. به عنوان پدر و مادر شنا کردن را یاد بگیرید

راهنمای آموزش شنا به کودک

هنگامی که والدین به ترسشان نسبت به آب غلبه می‌کنند، پیامی قدرتمند و متقاعد‌کننده به کودکان خواهند داد که به مراتب موثر‌تر از آموزش در استخر است. گارسیا می‌گوید:

والدین بسیاری را دیده‌ام که از پیشرفت فرزندانشان در شنا کردن الهام گرفته‌اند و این مسئله برای انگیزه‌ای برای یادگیری شنا شده است.

بیشتر بخوانید: ورزش کردن مادران پر مشغله با تمرینات سریع و ساده

در طول فرآیند یادگیری والدین و کودکان می‌توانند برای یکدیگر یک نیروی انگیزشی و مشوق را داشته باشند. اگر همراه کودکتان به کلاس‌های آموزش شنا می‌روید، سایر والدین را در جریان تجربیات و اطلاعات خود از طریق بخش نظرات این مقاله یا شبکه‌های اجتماعی کودکت بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید