مسافرت با نوزاد بسیار خاطره‌انگیز و آسان است. به ویژه زمانی که فرزند شما هنوز شیر‌خوار است، سفر با کودک راحت‌تر است؛ به این دلیل که هنوز نمی‌تواند راه برود یا نمی‌تواند با کمربند ایمنی خود بازی کند و بی‌قراری کند. دلایل زیاد دیگری هم برای راحت‌تر بودن مسافرت با نوزاد وجود دارد که در ادامه با آن آشنا می‌شویم.

چرا مسافرت با نوزاد آسان است؟

راهنمای مسافرت با نوزاد

اگر واقعا برای سفر با کودک برنامه‌ی جدی دارید، باید خودتان را برای تمام شیرینی‌ها و تلخی‌های آن آماده کنید. مسافرت با نوزاد ، مخصوصا کودکان تازه به دنیا آمده تا سن دو سال به دلایل زیادی راحت است. این دلایل عبارتند از:

 • نوزاد برنامه‌ مشخصی ندارد، مگر این که مجبور باشید برنامه او را با سایر خواهر‌ها یا برادر‌های بزرگترش هماهنگ کنید. می‌توانید کودک را درون آغوشی بگذارید و کودک را در طول روز به وسیله آن حمل کنید.
 • بچه‌ها زیاد می‌خوابند. در حالی که آن‌ها در کالسکه خواب‌ هستند با خیال آسوده می‌توانید در شهر گردش کنید و برای آشنایان و دوستان خود سوغاتی بخرید .
 • نیازی به سرگرم کردن نوزاد نیست. آن‌ها فقط نیاز دارند که همراه شما باشند. اگر نوزاد شما بزرگ‌تر از این بود، شاید سفر یا گردش و تفریح شما برای او واقعا خسته‌کننده می‌شد.
 • البته سفر با نوزاد همیشه هم راحت نیست. شما باید جوانب کار را در پیش‌بینی کنید و نیاز‌های نوزاد را در نظر بگیرید. بچه‌ها ممکن است در هواپیما گریه کنند یا نیاز به تعویض پوشک داشته باشند. آن‌ها به برنامه‌های غذا و خواب خود در خانه عادت کرده‌اند، برای همین با به هم خوردن این برنامه، ممکن است دچار اضطراب شوند. بهتر است در این شرایط خونسردی خودتان را حفظ کنید و با آرامش و لبخند کودک را آرام کنید.

قبل از مسافرت با نوزاد چه باید کرد؟

نکات مهم در سفر با نوزاد

مقاله مرتبط: چه زمانی برای سفر هوایی با کودک مناسب است؟

برای این که سفر آرام و به یادماندنی با نوزاد داشته باشیم، رعایت مواردی قبل از مسافرت حتما لازم است. این موارد عبارتند از:

 • قبل از مسافرت با نوزاد به یک متخصص اطفال مراجعه کنید. نوزادان نسبت به کودکان بزرگ‌تر از خودشان آسیب‌پذیر‌تر هستند. قبل از این که به هتل یا فرودگاه بروید، از یک متخصص اطفال بخواهید که کودکتان را چک کند. اگر به یک کشور خارجی می‌روید، حتما از واکسینه شدن نوزاد در موعد معین خود اطمینان حاصل کنید.
 • ممکن است پرواز شما تاخیر داشته باشد یا یک سفر طولانی هوایی داشته باشید. به همین دلیل همیشه چند عدد پوشک اضافی برای نوزاد، همراه داشته باشید. چند بطری شیر، دستمال مرطوب، شیر‌خشک و چند دست لباس اضافی برای نوزاد و خودتان همراهتان باشد.
 • حواستان باشد قبل از مسافرت با نوزاد تمام وسایل مورد نیاز کودک را در چمدان گذاشته‌اید. البته لازم نیست که تمام وسایل مورد نیاز کودک را فقط در یک چمدان قرار دهید. اگر چیزی از لوازم کودک را فراموش کرده‌اید، دستپاچه و نگران نشوید. می‌توانید لوازمی مانند شیر خشک یا پوشک را در طول سفر هم تهیه کنید.
 • نوار چسب رنگی و چند عدد گیره‌ کاغذی، همراه خود داشته باشید. این ابزار فقط برای کار‌های خانه به کمک شما نمی‌آیند. کاربرد‌های فراوان و مفیدی در طول سفر دارند. چسب‌های کاغذی به راحتی کنده می‌شوند و شما می‌توانید از آن برای نشانه‌گذاری تمام سطوح اتاق کودک استفاده کنید. به کمک نوار‌های کاغذی می‌توانید اتصالات و پریز‌های برق و سایر منافذی که ممکن است برای نوزاد خطرناک باشد، پوشش دهید. همچنین می‌توانید از گیره‌های کاغذی برای نگه‌داشتن پتوی کودک در کالسکه، هنگام وزش باد استفاده کنید.
 • از اسباب بازی‌های گیره‌دار استفاده کنید. این اسباب بازی‌ها به آسانی به لباس‌های کودکتان وصل می‌شوند و می‌تواند آن‌ها را زمانی که در فرودگاه منتظر پرواز هستید، آرام کند. برای آرام کردن کودک خود در این شرایط می‌توانید از یک وسیله جدید و جالب توجه مانند تلفن ‌همراه خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای مشغول کردن کودک، یک فیلم یا کارتون برای او دانلود کنید.

پیشنهاد‌هایی برای مسافرت آسان‌تر با نوزاد

سفرد شاد و آرام با نوزاد

مقاله مرتبط: راهکارهایی برای تنظیم خواب کودک در تعطیلات

قبل از مسافرت با نوزاد برای تعویض پوشک کودک برنامه‌ریزی کنید و وسایل مورد نیاز را آماده کنید. چند عدد پوشک و دستمال مرطوب تمیز را روی یک حوله قرار دهید تا در صورت لزوم، چمدان را برای پیدا کردن پوشک زیر و رو نکنید.

برای رفتن به تعطیلات یا سفر عجله نکنید. سعی کنید خواب کودک را به هم نریزید. همچنین شما هم باید به عنوان مادر، خواب کافی داشته باشید. اگر به اندازه کافی استراحت نکرده‌اید، سفر را به زمان دیگری موکول کنید. سعی کنید یک آپارتمان اجاره کنید. اتاق‌های هتل برای اقامت یک یا نهایت دو شب مناسب است. اگر قصد تعطیلات یک هفته‌ای دارید، اجاره خانه یا آپارتمان برای رسیدگی به نوزاد راحت‌تر است. شما در یک خانه یا آپارتمان با خیال راحت می‌توانید آشپزی کنید و به بهداشت خودتان یا نوزادتان رسیدگی کنید.

با رعایت تمام این نکات در طول مسافرت با نوزاد ، ضمن لذت بردن از لحظات شیرین، می‌توانید تجربیات آن را با سایر مادران در میان بگذارید و آن‌ها را در این مسیر یاری کنید.

2 دیدگاه‌ها

 1. یادمه یه سفر داشتیم میرفتیم مالزی، پرواز ۱۲ ساعت تاخیر خورد و ما توی سالن ترانزیت گیر کردیم! اصلا اجازه نمیدادن بریم بیرون!
  یه خانواده که برای بچه شون پوشک نیاورده بودن انقد کلافه شدن که حد نداره.
  برا من اون صحنه درس عبرت شد همیشه پوشک زیاد همراهمه!

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید