آیا مفهوم مسافرت و خوشگذرانی با حضور کودکتان در سفر  در تناقض است؟ سفر با کودک به راحتی مسافرت‌های بدون بچه نیست و در حالی که توصیه‌های بسیار در مورد چگونگی برنامه‌ریزی سفر با کودک موجود است اما اطلاعات زیادی درباره  این که وقتی به مقصد رسیدیم باید چه کار کنیم در دست نیست. اینجا چند توصیه که بسیاری از سفرهای خانوادگی ما را از فاجعه نجات می‌دهند را با هم مرور می کنیم.

فوت و فن باز کردن چمدان ها در سفر با کودک

سفر با کودک - چمدان‌ها

این که چطور چمدان‌های خود را در مقصد باز می‌کنید، به اندازه این که چه چیزهایی را باید همراه خود ببرید مهم است.در ادامه چند نکته که برای باز کردن چمدان هنگام سفر با کودک باید بدانید را می‌خوانیم:

برای باز کردن چمدان‌ها هنگام سفر با کودک وقت تلف نکنید

به محض این که به مقصد رسیدید فوری چمدان‌ها را باز کنید (البته اگر کسی از اعضای خانواده بیش از حد خسته نباشد). اتاقتان را طوری بچینید که احساس کنید در خانه  خودتان هستید. بچه کوچک‌تر را همراه وسایل بازی و عروسک‌هایش در محوطه مخصوص بازی یا تخت‌خواب کودک موجود در اتاق هتل بگذارید؛ سر بچه بزرگ‌تر را با یک کتاب رنگ‌آمیزی گرم کنید یا از همسرتان بخواهید وقتی شما مشغول باز کردن چمدان‌ها هستید، بچه  بزرگ‌تر را بیرون از اتاق ببرد. چیدن مرتب وسایلتان در هتل باعث می‌شود در طول اقامتتان منظم بمانید.

محلی برای تعویض پوشک بچه درست کنید

یک جعبه دستمال مرطوب همراه خود داشته باشید. تشک مخصوص تعویض پوشک را روی محل تعویض پهن کنید(می‌توانید از تشک یک بار مصرف استفاده کنید و آن را روی حوله هتل پهن کنید) و تعدادی پوشک را روی هم، در گوشه‌ای بگذارید. طوری که وقتی خواستید پوشک بچه را عوض کنید دیگر دنبال پوشک نگردید.

محلی برای بازی بچه‌ها درست کنید

تعدادی اسباب بازی و کتاب را روی یک قفسه یا میز جلوی آیینه بگذارید. یا تمام وسایل بازی را در یک گوشه اتاق جمع کنید. ایجاد مکانی برای بازی بچه‌ها باعث می‌شود احساس کنند در خانه هستند و از آشفتگی اتاق هم جلوگیری می‌کند.

یک آشپزخانه درست کنید

 حتی اگر اتاقتان جایی به عنوان آشپزخانه ندارد، جایی را برای نگهداری بطری‌ها، ظرف‌ها، غذای بچه‌ها (مثل جعبه شیر خشک)، تنقلاب و مایع ظرفشویی در نظر بگیرید. گاهی اوقات دستشویی بهترین محل برای این کار است؛ چون معمولا تنها نقطه  اتاق است که شیر آب دارد.

استفاده مفید از وقت، هنگام سفر با کودک

کودک شما به خواب نیمروزی‌اش نیاز دارد اما شما به سفر نرفته‌اید که تمام روز در اتاق هتل بمانید و چرت زدن او را تماشا کنید. این روش‌ها را برای استفاده مفید از ساعت‌هایی که کودکتان چرت می‌زند به کار ببندید:

راه بروید

بعضی کودکان هنگام سفر در تخت، خوابشان نمی‌رود. پیاده روی‌های طولانی را در برنامه سفر خود جای دهید و هنگام پیاده روی کودک را در کالسکه‌اش بخوابانید. بعضی از مادران پیشنهاد می‌کنند که در سفر از کالسکه‌های سبک استفاده کنیم که جای کمتری را اشغال می‌کنند اما استفاده از کالسکه‌ای استفاده می‌کنم که پشتی نرم و انعطاف پذیری داشته باشد که کودک بتواند در آن راحت بخوابد.

از کیف آغوشی نوزاد استفاده کنید

از کیف آغوشی نوزاد استفاده کنید و کودک را روی شکم خود حمل کنید. اگر کودک شما در کالسکه نمی‌خوابد، از آغوشی یا کوله‌پشتی مخصوص حمل نوزاد استفاده کنید. اگر در خانه عادت به استفاده از آغوشی یا کوله پشتی مخصوص حمل نوزاد را ندارید ولی می‌خواهید در سفر از آن ها استفاده کنید، حتما قبل از رفتن امتحانشان کنید. گاهی بعضی کودکان از این وسایل خوششان نمی‌آید یا ممکن است خودتان نتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

برای دیدن مناظر اطراف با ماشین بیرون بروید. 

با ماشین بیرون بروید و به آرامی در مقصد بگردید تا هنگام چرخ زدن کودک هم در ماشین بخوابد. در بعضی از سفرها، می‌توانید ساعت خواب بچه‌ها را با ساعت‌هایی که باید رانندگی کنید هماهنگ کنید.

به نوبت مراقب کودک در حال چرت زدنتان باشید

 اگر بچه کوچک شما هنگام حرکت ماشین خوابش نمی‌برد، به او فشار نیاورید. بگذارید در اتاق بخوابد. درست است که در این صورت ریتم سفر با سفرهای قبل متفاوت خواهد بود اما شاید استراحت صبحگاهی و خواب نیمروزی برای شما هم آرامبخش باشد. فقط هنگام رزرو هتل به مدل خوابیدن کودکتان توجه داشته باشید. اگر می‌دانید که مجبور هستید زیاد در اتاق هتل بمانید، بهتر است هتلی نزدیک به ساحل رزرو کنید؛ حتی اگر کمی گران‌تر باشد. اگر امکانش هست اتاقی با بالکنی یا تراس اجاره کنید که کسی که برای مراقبت از کودک در اتاق می‌ماند بتواند از آن استفاده کند.

نکاتی برای خواب کودک در سفر

یکی از نگران‌کننده ترین موارد در سفر با کودک این است که چگونه کودک را در جای جدید بخوابانیم. این راه‌ها را برای بالا بردن شانستان در داشتن دست کم چند شب آرامش امتحان کنید :

چند شب قبل از رفتن محل خواب کودک در سفر را برایش شبیه سازی کنید

سفر با کودک - برنامه‌ریزی

اگر قرار است در سفر برای کودک از یک تخت مسافرتی قابل حمل استفاده کنید، چند شب قبل از سفر کودک را در همان تخت بخوابانید. این گونه کودک در سفر با محل خوابش احساس غریبگی نخواهد کرد و راحت‌تر به خواب می‌رود.

چند روزی به خود زمان بدهید

در حالی که ممکن است نیمه کار گذاشتن سفر و برگشتن به خانه از زور بی‌خوابی وسوسه‌کننده به نظر برسد اما کمی تحمل کنید. کودکان در نهایت به محیط و برنامه جدید عادت می‌کنند و می‌خوابند. اگر دو سه شب طاقت بیاورید، به شما نوید روزهای خوش سفر را می‌دهیم.

اتاق هایی را رزرو کنید که مناسب شما هستند

اگر خوابیدن همه در یک اتاق باعث شود که کسی خوابش نبرد، به اجاره یک سوئیت یا اتاق‌هایی که به هم مرتبط هستند فکر کنید. سوئیت‌ها همچنین آشپزخانه هم دارند اما هزینه اجاره اتاق‌هایی که به هم وصل هستند کمتر است و در عین حال می‌توانند فضای بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورند.

برنامه خوردن غذا هنگام سفر با کودک

سفر با کودک - برنامه غذایی

اگر کودک شما عادت دارد قبل از خواب حمام کند یا مثلا به لالایی خواندن شما گوش کند، در سفر هم همان کارها را انجام بدهید تا کمتر غریبگی محیط را احساس کند.

بیرون غذا بخورید

خوردن غذاهای محلی و غذا خوردن در رستوران از جمله لذت‌های سفر هستند. بیرون غذا خوردن با کودکان هم امکان‌پذیر نیست.

صبحانه در تختخواب، ایده خوبی است

چون خواب‌های نیمروزی کودک، زمان شما را برای شنا، پیاده‌روی، خرید کردن و بازدید از مکان‌های دیدنی مثل آکواریوم‌ها محدود می‌کند، با عقل جور درمی‌آید که کل خانواده در اتاق هتل صبحانه‌ای سبک بخورند. می توانید از خانه صبحانه‌های آماده مثل پیراشکی‌های آماده، شکلات همراه با دانه‌های روغنی و مغزها و میوه ببرید.

غذایتان را با خودتان بیاورید

اگر کودک شما شیر خشک می‌خورد، بهتر است کمی بیشتر از مصرف معمولش همراه خود شیر خشک بیاورید. برای این که کمتر جا بگیرد، شیر خشک‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی محکم حمل کنید یا مواردی اساسی مثل پوشک و شیر خشک یا حتی شامپوی بچه را موقع رسیدن به مقصد به صورت آنلاین بخرید. بهتر است در سفر شیرخشک آماده خریداری کنید که احتیاجی به درست کردن نداشته باشد.

هر جا که احساس راحتی می کنید بچه را شیر بدهید

شما می‌توانید هر جایی که منع قانونی ندارد به بچه شیر بدهید.

در مورد اجرای قوانین انعطاف پذیر باشید

برای لذت بردن از شامتان در رستوران باید بچه‌ها را تشویق به کارهایی کنید که معمولا اجازه ندارند انجام بدهند. مثلا اگر در حالت عادی اجازه ندارند موقع خوردن غذا تلویزیون نگاه کنند، در سفر یک دستگاه پخش دی وی دی کوچک همراه خود به رستوران‌ها ببرید. نگاه کردن کارتون‌های مورد علاقه‌شان در رستوران باعث می‌شود شما هم بتوانید از غذایی که سفارش داده‌اید لذت ببرید.

دیر شام نخورید

معلوم است که معمولا ساعت ۸ شب بهترین زمان برای صرف یک شام رومانتیک است اما اگر در سفر ساعت ۵/۳۰ عصر شام بخورید می‌توانید از رستوران خلوت لذت ببرید. جایی را برای پارک کالسکه  بچه‌ها پیدا کنید و بدون معطلی غذایتان را بخورید. از سوی دیگر، اگر نوزاد شما دوست دارد در صندلی ماشینش بخوابد؛، می‌توانید میز مورد نظرتان را رزرو کنید و زمانی که منتظر پیش غذایتان هستید کودک را شیر بدهید. معمولا در این موارد نوزاد شما وقتی شام می‌خورید، می‌خوابد.

حالا وقتش رسیده که از سفر با کودک لذت ببرید. تمام فکرهای قبلی‌ خود درباره این که سفر باید چگونه باشد یا نباشد را دور بریزید و به استقبال آشفتگی بروید که سفر با یک نوزاد برای شما به همراه می‌آورد. به این که مجبور هستید در سفر، ساعت ۶ عصر برای بازی بچه‌ها به پارک بروید و ۸ شب هم بخوابید بخندید. حمل تمام وسایل بچه‌ها مثل کالسکه را ورزش به حساب بیاورید و در آخر طعم برگشتن به خانه و زندگی روزمره همیشگی‌تان را مزه مزه کنید.

تجربه شما از سفر با کودک چیست؟ برای مسافرت با کودکان چه پیشنهادی دارید که سفر را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر کند؟