آرام کردن گریه در نوزادان ممکن است طاقت فرسا باشد. اما گریه نوزاد تنها راهی است که با آن می‌تواند نیازهایش را به اطلاع والدین برساند. گرچه به مرور زمان همگام با رشد کودک، با شخصیت و نوع نیازهای او آشنا خواهید شد، اما در نخستین روزهای ورود آن‌ها به خانه، کشف اینکه مشکل چیست و پدر و مادر چه باید بکنند، چالش بزرگی برای خانواده است. پیش از این در مورد دلایل اصلی گریه در کودکان صحبت کردیم، چنانچه بررسی‌های لازم را انجام داده‌اید و اطمینان دارید گریه کودکتان به علت بیماری و گرسنگی نیست، می‌توانید با کمک گرفتن از روش‌های زیر، تا حدی آرامش را به خانه بازگردانید و به اوضاع مسلط شوید.

آرام کردن گریه در نوزادان

موسیقی برای خواب کودک

پخش کردن یک آهنگ ثابت

وقتی جنین در رحم مادر است، می‌تواند صدای ضربان قلب او را بشنود. یکی از علت‌هایی که کودکان علاقه شدیدی به آغوش گرفته شدن دارند احتمالا همین شنیدن صدای ضربان قلب مادر است که برایشان بسیار آرام بخش و آشنا است.

احتمالا شنیده‌اید بعضی کودکان با صدای سشوار، جاروبرقی یا ماشین لباسشویی به خواب می‌روند، علت آن است که این صداها ضرباهنگ ثابتی دارند و تداعی‌گر همان آواهایی هستند که کودک در رحم مادر مدام می‌شنیده است.

همچنین، استفاده از صداهای سفید می‌تواند در آرام کردن کودک شما بسیار مؤثر باشد. شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن‌ها و قطعات صداهای سفید، که در اینترنت در دسترس همگان وجود دارد، یا خرید اسباب بازی هایی که صدای سفید، مانند صدای اقیانوس یا باران، تولید می‌کنند به آرام شدن کودکتان کمک کنید. صدای سفید (white noise) صدایی است که از ترکیب آواهایی با فرکانس‌های متفاوت ایجاد می‌شود. اگر شما تمام صداهای متصوری را که انسان می‌تواند بشنود با هم ترکیب کنید و ضرباهنگ ثابت و مبهمی به آن بدهید، صدای سفید ایجاد خواهد شد. از آنجا که مغز انسان از دنبال کردن چندین فرکانس ناتوان است، وقتی شما صدای سفیدی برای کودک پخش می‌کنید، مغز کودک قادر به شنیدن صداهای مزاحم اطراف نیست و به همین دلیل احساس آرامش می‌کند.

مقاله مرتبط: گریه کردن کودک چه فواید و دلایلی دارد و چگونه می توان کودک را آرام کرد؟

تکان دادن

اغلب بچه‌ها عاشق تکان دادن یا تاب داده شدن هستند. بنابراین، می‌توانید کودک را در آغوش، میان بازوان خود، بگیرید و به آرامی تکانش دهید. او را روی پاهایتان یا در ننو و تاب‌های خانگی بگذارید تا در اثر حرکت‌های ملایم آرام شود.

اگر روش‌های بالا مؤثر نبود، می‌توانید ماشین سواری را هم امتحان کنید. تکان‌ها و گردش‌های ماشین به کودک کمک می‌کند به راحتی به خواب برود. شما همچنین می‌توانید از کالسکه کودک، حتی در خانه، برای خواباندن و آرام کردن او استفاده کنید.

ماساژ دادن یا مالیدن شکم

ماساژ نوزاد

از کرم‌‌ها یا روغن‌های ماساژ استفاده کنید و به آرامی پشت یا شکم کودک را، در جهت عقربه‌های ساعت، ماساژ دهید. ماساژ شکم نوزاد به هضم غذای او کمک می‌کند و لمس کردن‌های شما احساس خوبی در فرزندتان ایجاد می‌کند. بنابراین، ماساژ مداوم نوزاد کمک می‌کند تا کودک کمتر گریه کند یا نق بزند. بهترین زمان برای ماساژ زمانی است که کودک آرام و هوشیار است. اگر او در طول ماساژ شروع به گریه کند، بهتر است ماساژ را متوقف کنید، زیرا او با گریه کردن می‌خواهد به شما بفهماند دیگر ماساژ کافی است.

از حالت های متفاوت برای شیر دادن استفاده کنید

حالت مختلف شیردادن

بعضی نوزادان در حال شیر خوردن یا بعد از آن گریه می‌کنند. اگر کودک شما شیر مادر می‌خورد، ممکن است متوجه شوید که با تغییر حالت چسباندن کودک به خود، او با آرامش بیشتر و بدون گریه و بی‌تابی شیر می‌خورد. بنابراین، برای پیدا کردن بهترین حالت شیردهی، تمرین کنید و با مشاور شیردهی خود نیز صحبت کنید.

اگر کودک شیرخوار، چه با شیر مادر تغذیه شود و چه شیر خشک، در مدت شیر خوردن از پیچیدن باد در شکم خود رنج می‌برد، احتمال دارد شیر دادن در وضعیت عمودی برای او راحت‌تر باشد و دردهای شکمی‌اش را کمتر کند.

بعد از شیر خوردن کودک، او را در آغوش بگیرید، سرش را روی شانه‌هایتان بگذارید و به آرامی به پشت او ضربه بزنید، یا به آهستگی مالش دهید تا بتواند آروغ بزند. اگر کودک، بلافاصله پس از شیر خوردن، دوباره شروع به گریه کرد احتمالا همچنان گرسنه است. پس  سینه یا شیشه شیرش را مقابل دهانش بگیرید تا اگر مایل بود به خوردن ادامه دهد.

مقاله مرتبط: شیردهی شبانه به نوزاد ؛ نکات و مزایای شیردهی به نوزاد در طول شب

اجازه دهید چیزی را بمکد

آرام کردن گریه در نوزادان

در بعضی کودکان، نیاز به عمل مکیدن بسیار قوی است. اگر کودک با شیر مادر تغذیه می‌شود، می‌توانید برای آرام کردن او بگذارید همچنان سینه‌تان را بمکد یا به جای آن اجازه دهید انگشت تمیز شما را مک بزند یا عروسکی برای مکیدن به دستشان بدهید. این کار می‌تواند راه حل خوبی برای کاهش بی‌تابی و بی‌قراری کودک باشد. توجه داشته باشید، اگر از اسباب بازی برای این کار استفاده می‌کنید، از آلوده نبودن آن مطمئن شوید. همچنین، می‌توانید از پستانک برای آرام کردن او استفاده کنید.

نگران نباشید، براساس مطالعات انجام شده، خوردن پستانک در ماه‌های اولیه زندگی بر فرم دندان‌های کودک و نحوه حرف زدن او در آینده اثر نمی‌گذارد. بنابراین، می‌توانید با خیال راحت از این روش برای آرام کردن نوزاد گریان خود استفاده کنید. زیرا مک زدن واکنشی طبیعی است که موجب آرام شدن نوزاد می شود.

حمام آب گرم

حمام کردن نوزاد

حمام کردن کودک با آب گرم یکی دیگر از راه‌های آرام کردن گریه در نوزادان است. این راه حل حتی برای بزرگسالان هم مؤثر است. قبل از اینکه کودک را در آب بگذارید، دمای آن را بررسی کنید. دمای آب باید بین ۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد باشد. اگر دماسنج ندارید، آرنج خود را در آب قرار دهید، اینگونه می‌توانید سرد یا گرم بودن آب را تشخیص دهید.

البته توجه کنید، همه کودکان حمام کردن را دوست ندارند و این کار بعضی از آن‌ها را بیشتر به گریه می‌اندازد. در نتیجه، شما مجبورید برای گرفتن نتیجه بهتر تلاش کنید و علاقه مندی های او را کشف کنید.

قنداق کردن شاید آخرین حربه باشد

شاید شما از موافقان قنداق کردن کودک نباشید، اما بعضی نوزادان در محیط‌های تنگ و بسته، که تداعی‌گر رحم مادر برای آن‌ها است، احساس بهتری دارند و زودتر به آرامش می‌رسند. برای این کار می‌توانید از پارچه‌های نازک و نخی استفاده کنید و او را ببندید. مراقب باشید، قنداق کردن نیز قلق خاص خود را دارد و محکم بستن کودک می‌تواند عامل جدیدی برای گریه‌های او باشد.

اتاق خواب نوزاد را عوض کنید

محل مناسب خواب نوزاد روی آرامش او تاثیرگذار است. گاهی جا به جا کردن اتاق نوزاد، محل تخت یا گهواره او یا حتی عوض کردن زاویه تخت خواب در جایی که هست نقش به سزایی در آرام کردن آن‌ها دارد. اگر همه راه‌ها را رفته‌اید و ناامید برگشته‌اید، این راه حل را نیز امتحان کنید. گاهی محیط و شرایط جدید می‌تواند به طور چشمگیری آرامش را به کودک شما بازگرداند.

اگر هیچکدام از این راه‌ها جواب ندهد چکار کنیم؟

آرام کردن گریه کودک

اول از هر چیز، باید بدانید گریه کردن نوزادان اتفاقی عادی و طبیعی است. اگر نتوانستید کودک خود را آرام کنید، نباید خودتان را سرزنش کنید. بپذیرید که نوزادان، به طور طبیعی، در هفته‌های نخست زندگی‌شان گریه می‌کنند، اوج گریه‌های آن‌ها در دو ماهگی است و پس از آن به آهستگی بهبود می‌یابد. طبیعی است در این برهه، وقتی او در مقابل تمام تلاش‌های شما برای بهبود اوضاع مقاومت می‌کند، شما و همسرتان فشارهای زیادی را تحمل کنید و خسته و نگران شوید.

این را بدانید که شما علت گریه‌های او نیستید و بپذیرید که شما نوزادی دارید که زیاد گریه می‌کند. این طرز فکر می‌تواند تا حد زیادی در کنار آمدن با این مسئله به شما کمک کند. اگر شما همه نیازهای ضروری کودک را برآورده کرده‌اید و هر شیوه‌ای را برای آرام کردن او به کار برده‌اید،  وقت آن است کمی از خودتان مراقبت کنید:

کودک را در گهواره یا تختش بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه به حال خودش گریه کند. حالا نفس عمیق بکشید و برای چند دقیقه  خودتان را آرام کنید.

اگر دیدید هم شما و هم کودکتان ناراحت و بی‌قرار هستید و دیگر کاری از دستتان برنمی‌آید، می‌توانید از دوستان یا افراد خانواده‌تان کمک بگیرید، چند دقیقه کودک را به آن‌ها بسپارید و برای مدتی استراحت کنید.

در گروه‌ها یا انجمن‌های محلی ،که در آن‌ها معمولا مادران و فرزندان دور هم جمع می‌شوند، شرکت کنید و از راهنمایی‌های مادران با تجربه‌تر برای مدیریت چنین موقعیت‌هایی استفاده کنید.

آرام کردن گریه در نوزادان

مسئله را برای خودتان بزرگ نکنید و بدانید این مرحله از والدگری شما، خواه ناخواه، چه سخت و چه آسان، به پایان خواهد رسید. هرچه با آرامش بیشتری با مسئله برخورد کنید و خونسرد باشید، کودکتان نیز انرژی وجود شما را دریافت می‌کند و زودتر به آرامش می‌رسد. بدانید کودکان آینه تمام نمای پدر و مادر خود هستند و با مهارت بی‌نظیری قادر به تشخیص احوالات شما از حالات چهره و رفتارتان هستند. هر جا به تنگنا رسیدید، بایستید، چند نفس عمیق بکشید و با راهبرد متفاوت و تسلط بیشتر به حل مسئله خود بپردازید. این را هم بدانید، شما تنها نیستید و بیشتر مادر و پدرهای دنیا مشابه این دوره‌های سخت را پشت سر گذاشته‌اند و امروز کودکانی شاد و سرحال دارند. پس یک نفس عمیق بکشید و به والدگری خود ادامه دهید.

آیا کودک شما هم بی دلیل گریه می‌کند؟ شما از چه روش‌هایی برای آرام کردن کودکتان استفاده می‌کنید؟  در صورت تمایل، تجربیات و نظرات خود را از طریق سایت کودکت با مادران دیگر به اشتراک بگذارید تا کسانی که به تازگی مادر شده‌اند بتوانند از راهنمایی‌های شما استفاده کنند.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید