آرام کردن گریه در نوزادان  واقعا ممکن است طاقت فرسا باشد.به مرور زمان که شما با شخصیت کودک خود آشنا می‌شوید و بهتر با رفتارها و واکنش‌های او ارتباط برقرار می‌کنید، یاد می‌گیرید که از چه تکنیک‌هایی برای آرام کردن کودکتان استفاده کنید. پیش از این در مورد دلایل اصلی گریه در کودکان صحبت کردیم، اگر نوزاد با در آغوش گرفتن و شیردادن آرام نشد با ادامه مقاله همراه ما باشید راه‌هایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که می‌تواند در آرام کردن کودک به شما کمک کند.

آرام کردن گریه در نوزادان

موسیقی برای خواب کودک

پخش کردن یک آهنگ ثابت

جالب است بدانید کودک وقتی در رحم مادر  قرار دارد می‌تواند صدای ضربان قلب مادر را بشنود، یکی از علت‌هایی که کودکان علاقه دارند در آغوش مادر باشند احتمالا همین صدای شنیدن ضربان قلب است که برایشان خیلی آشناست. یا احتمالا شنیده‌اید بعضی از کودکان با صدای سشوار یا جاروبرقی به خواب می‌روند علت این امر این است این صداها دارای ریتم ثابت هستند و به نوعی همان صدا و ریتم تکراری ضربان قلب را برای کودک تداعی می‌کنند.بنابرین، آرام کردن گریه در نوزادان آن قدر هم سخت به نظر نمی‌رسد.

همچنین اپلیکیشن‌ها و قطعات موسیقی صدای سفید نیز در اینترنت وجود دارد که با پخش کردن آن می‌توانید به کودک خود آرامش دهید.

صداي سفيد در واقع  (white noise) نوعي از صداست كه از تركيب شدن صداهايي با فركانس‌هاي متفاوت ايجاد مي‌شود . اگر شما تمام صداهاي قابل تصور كه يك انسان می‌تواند بشنود را با همديگر تركيب كنيد صداي سفيد ايجاد خواهد شد .از آنجایی که مغز انسان می‌تواند از دنبال کردن چندین فرکانس ناتوان است وقتی شما یک صدای سفید برای کودک پخش می‌کنید مغز کودک قادر به شنیدن صداهای مزاحم اطراف نیست و به همین دلیل احساس آرامش می‌کند.

تکان تکان دادن

اغلب بچه‌ها عاشق تکان اکان دادن یا تاب تاب دادن هستند. شما می‌تواند کودک را در آغوش بگیرید و آرام آرام تکان دهید یا در ننو قرار دهید یا روی پایتان او را تاب تاب دهید.

همچنین شاید شنیده باشید که بعضی از کودکان وقتی داخل ماشین هستند راحت می‌خوابند یا بعضی از پدر و مادرها مجبورند بچه‌های خود را به ماشین سواری ببرند تا بتوانند بخوابند علتش همان تکان تکان خوردن آرام است.

ماساژ دادن یا مالیدن شکم

ماساژ نوزاد

از کرم‌‌ها یا روغن‌های ماساژ استفاده کنید و به آرامی پشت یا شکم کودک را در جهت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید. انجام این کار به طور مرتب می‌تواند کمک کند تا کودک شما کمتر گریه کند تا نق بزند. با این حال بهترین زمان برای ماساژ دادن زمانی است که کودک شما آرام و هوشیار است. اگر کودک در طول ماساژ دادن گریه افتاد بهتر است ماساژ را متوقف کنید، در واقع او با گریه کردن می‌خواهد به شما بفهماند دیگر ماساژ دادن کافی است. پس می‌بینید که آرام کردن گریه در نوزادان آن قدر هم سخت به نظر نمی‌رسد.

از پوزیشن‌های متفاوتی برای شیر دادن استفاده کنید

حالت مختلف شیردادن

بعضی از بچه‌ها در حال شیر خوردن یا بعد از آن گریه می‌کنند. اگر کودک شما شیرخوار است و هنوز از شیر مادر تغذیه می‌کند ممکن است متوجه شده باشید در چه حالتی می‌توانید کودک را بهتر در آغوش بگیرید تا بتواند به راحتی شیر بخورد، سعی کنید حالتی را پیدا کنید که در آن هم کودک و هم شما راحت هستید برای اینکار می‌توانید از مشاور تغذیه با شیر مادر کمک بگیرید.

بعد از شیرخوردن کودک با ضربه زدن آرام به پشت یا مالیدن پشت و شانه‌های او کمک کنید آروغ بزند. اگر کودک شما بلافاصله پس از شیر خوردن گریه افتاد ممکن است هنوز گرسنه باشد.

اجازه دهید چیزی را بمکد

آرام کردن گریه در نوزاداناگر کودک شما شیرخوار است اجازه دهید کودک، پستان شما را بمکد تا آرام شود یا اجازه دهید انگشت تمیز شما را بمکد. کودکان معمولا با مکیدن آرام می‌شوند و این کار می‌تواند راه حل خوبی برای بی‌تابی و بی قراری کودک شما باشد. توجه داشته باشید اگر از اسباب بازی برای این کار استفاده می‌کنید حتما از آلوده نبودن آن اطمینان پیدا کنید. پس می‌بینید که آرام کردن گریه در نوزادان راه‌های زیادی دارد و جای نگرانی نیست.

حمام آب گرم

حمام کردن نوزاد

یکی دیگر از راه‌های آرام کردن گریه در کودکان حمام آب گرم است. این راه حل حتی برای بزرگترها هم جواب می‌دهد. قبل از اینکه کودک را در آب بگذارید دمای آب را چک کنید، دمای آب باید بین ۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد باشد. اگر دماسنج ندارید آرنج خود را در آب قرار دهید به این صورت می‌توانید سرد بودن یا گرم بودن آب را تشخیص دهید.

البته توجه کنید همه‌ی کودکان حمام کردن را دوست ندارند و برای بچه‌هایی که از حمام فراری هستند این را نه تهنا کمکی به آرام شدن کودک نمی‌کند بلکه باعث گریه بیشتر او هم می‌شود.

اگر هیچکدام از این راه‌ها جواب ندهد چکار کنیم؟

آرام کردن گریه کودک

اول از هرچیز باید بدانید گریه کردن نوزادان یک چیز کاملا عادی و طبیعی است و اگر نتوانستید کودک خود را آرام کنید نباید خودتان را سرزنش کنید.

توجه داشته باشید که کودکان با گریه کردن به خودشان هیچ آسیبی نمی‌زنند فقط باعث ناراحتی و نگران شدن والدین خود می‌شوند چرا که وقتی می‌بینید کودک شما ناراحت است و هر کاری می‌کنید نمی‌توانید او را آرام کنید ممکن است حس بدی به شما دست بدهد.

اما بدانید که شما علت گریه‌های او نیستید. گاهی اوقات باید بپذیرید که شما یک کودک خردسال دارید که زیاد گریه می‌کند این طرز فکر می‌تواند خیلی به شما کمک کند. اگر شما همه‌ی نیازهای کودک را برآورده کردید و هر تلاشی که می‌توانستید برای آرام کردن او انجام بدهید را انجام داده‌اید وقت آن است کمی از خودتان مراقبت کنید:

کودک را در گهواره یا تختش قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه به حال خودش گریه کند، حالا نفس عمیق بکشید و برای چند دقیقه به خودتان آرامش دهید.

اگر دیدید هم شما و هم کودکتان ناراحت بی قرار هستید و دیگر از دست شما کاری بر نمی‌آید می‌توانید از کمک دوستان یا افراد خانواده استفاده کنید و چند دقیقه کودک را به او بسپارید و برای مدتی استراحت کنید.

در گروه‌ها یا انجمن‌های محلی که معمولا مادران و فرزندان دور هم جمع می‌شوند شرکت کنید و از راهنمایی‌های مادران با تجربه‌تر در چنین موقعیت‌هایی استفاده کنید.

آرام کردن گریه در نوزادان

چیزی که خیلی مهم است این است که اغلب کودکان در بعضی از سنین بی دلیل گریه می‌کنند ممکن است بعضی کودکان بیشتر و بعضی کمتر این حالت را داشته باشند، این یک چیز کاملا طبیعی است و کودک شما خیلی زود از این فاز خارج خواهد شد. هر چه کودک بزرگتر می‌شود راه‌های بیشتری برای ارتباط با شما یاد می‌گیرد و به این ترتیب شما بهتر می‌توانید نیازهای او را برطرف کنید. پس می‌بینید که آرام کردن گریه در نوزادان آن قدر هم سخت به نظر نمی‌رسد.

آیا کودک شما هم بی دلیل گریه می‌کند؟ شما از چه روش‌هایی برای آرام کردن کودکتان استفاده می‌کنید؟ در صورت تمایل تجربیات و نظرات خود را با مادران دیگر به اشتراک بگذارید تا کسانی که به تازگی مادر شده‌اند بتوانند از راهنمایی‌های شما استفاده کنند.