گرفتن پستانک از کودک حتما برای شما کار بسیار سختی است. می‌دانیم که خیلی خوب است که یک پستانک می‌تواند معجزه کند و کودک شلوغ و پر سر و صدای شما را آرام کند. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که ممکن است پستانک به بهترین دوست فرزندتان تبدیل شود؟ اگر کودک به پستانک وابسته شود، گرفتن پستانک از کودک کار دشواری می‌شود.

افراد زیادی با مشکل گرفتن پستانک از کودک خود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتما اطرافیان پیشنهادهای زیادی برای حل این مشکل به آن‌ها داده‌اند. اما شاید استفاده از پیشنهاداتی که پیش از این امتحان شده و جواب داده‌اند استفاده کنید. با کودکت همراه شو تا بیشتر درباره راه‌های گرفتن پستانک از کودکان برایتان صحبت کنیم.

زبان اشاره را از متن فارسی راحت‌تر درک می‌کنید؟ ویدیوی ویژه ناشنوایان این مقاله را ببینید.

گرفتن پستانک از کودک را هرچه زودتر انجام دهید بهتر است

گرفتن پستانک از کودک را هرچه زودتر انجام دهید بهتر است

پزشکان می‌گویند موثرترین استراتژی برای گرفتن پستانک از کودک این است که او هرچه زودتر عادت پستانک خوردن را ترک کند. کودکان روش‌های مقتدرانه خودشان را برای مقابله با پایان دادن به عادت‌های مورد علاقه‌شان مانند پستانک خوردن دارند. اما زمانی که فرزند شما هنوز برای ابراز نارضایتی خود خیلی کوچک است یا هنوز بلد نیست آن طور که باید صحبت کند و منظور خود را برساند، می‌توانید راحت‌تر و آسان‌تر عادت پستانک خوردن او را ترک دهید.

بیشتر بخوانید: عادت به دهان بردن اشیا در کودکان برای چیست؟

پیشنهادهای آزموده شده توسط پدر و مادرها در این زمینه

۱. من در سه ماهگی هر دو دخترم را از پستانک گرفتم. به نظر نمی‌رسید که نیازی به پستانک خوردن برای آرام گرفتن داشته باشند و علاوه بر این خیلی کوچک‌تر از آن بودند که حتی داشتن پستانک را به خاطر بیاورند. گرفتن یک چیز از نوزاد خیلی راحت‌تر از گرفتن آن از یک کودک بزرگ‌تر است. گرفتن پستانک از کودک را هرچه زودتر انجام دهید بهتر است و با این کار خود را از یک جنگ در آینده نجات داده‌اید.

۲. هنگامی‌که فرزندم حدودا ۵ ماهه بود، فقط زمان خواب به او پستانک می‌دادم. سپس در ۸ ماهگی به طور کامل پستانک را از او گرفتم. ابتدا در زمان‌های خواب بی قراری می‌کرد اما بعد از چند روز به حالت عادی خود بازگشت و به راحتی می‌خوابید. من تصور می‌کنم بهتر است هرچه زودتر کودک عادت پستانک خوردن را ترک کند، زمانی که او متوجه چیزی نمی‌شود، چون دیرتر باید برای دلیل این کار به او توضیح بدهید یا داستان بسازید.

برای گرفتن پستانک به درستی و با قدرت عمل کنید

شما والدین کودک هستید و قدرت گرفتن پستانک از کودک را دارید. اگر فکر می‌کنید بهترین روش برای فرزند شما این است که به او نه بگویید. این روش انتخابی شما است.

پیشنهادهای آزموده شده توسط پدر و مادرها در این زمینه

۱. ما در سومین تولد پسرم به او گفتیم که دیگر نباید پستانک بخورد چون پسر بزرگی شده است. او مهمانی خوب و سرگرم کننده‌ای داشت، به طوری که پس از مهمانی خیلی سریع خوابید. بعد از آن یک یا دو بار پستانک خواست، اما ما فقط به او گفتیم که پسران بزرگ نیازی به پستانک ندارند و او با این حرف ما موافق بود.

۲. پسر من در ۱۸ ماهگی به طور کامل به پستانک وابسته شده بود. من نمی‌خواستم که پسرم بیشتر از آن به پستانک عادت کند. تصمیم گرفتم آن را ناپدید کنم. من همه‌ی آن‌ها را جمع کردم و در یک کمد پنهان کردم. او تنها چند بار از من درخواست پستانک کرد و تنها فقط یک بار در هفته اول که ۴ صبح به علت کثیف کردن پوشک از خواب بیدار شده بود به او دوباره پستانک دادم.

۳. من فکر می‌کنم بهترین راه این است قبل از گرفتن پستانک از کودک با او صحبت کنید و او را برای این موضوع آماده کنید. سعی کنید یک زمان به یاد ماندنی مانند تعطیلات یا تولد را برای این کار در نظر بگیرید و با دلیل توضیح بدهید که چرا می‌خواهید پستانک را از او بگیرید. با کودک در مورد یک برنامه برای ترک عادت پستانک خوردن به تفاهم برسید و همان را ادامه دهید. اگر سن بالاتری دارد، گرفتن پستانک از کودک را به جای اینکه با زور انجام بدهید، با تکنیک صحبت کردند به نتیجه برسانید.

برای گرفتن پستانک از کودک آن را بد طعم کنید

گرفتن پستانک از کودک

حتما با روش متوقف کردن ناخن خوردن از طریق نقاشی کردن روی ناخن‌ها با مواد بد طعم آشنا هستید. می‌توانید از همین روش برای گرفتن پستانک از کودک هم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: پاسخ به ۹ سوال رایج در مورد مراقبت از دندان کودک

پیشنهادهای آزموده شده توسط پدر و مادرها در این زمینه

دخترم در ۳۳ ماهگی هنوز به پستانک خوردن در هنگام خواب اصرار می‌کرد و ما همه چیز را امتحان کردیم. پزشک متخصص اطفال به ما پیشنهاد داد تا از دکتر داروساز بخواهیم یک ماده بی‌خطر و بدمزه به ما توصیه کند تا به طور مخفیانه روی پستانک بمالیم. شب اول، او شروع به پستانک خوردن کرد و گفت که بد طعم است. پس از کمی گریه، او تصمیم گرفت آن را برای همیشه کنار بگذارد و بدین ترتیب مشکل در عرض چند ساعت حل شد.

پستانک را هدیه بدهید

اگر فرزندتان به اندازه کافی بزرگ است تا مفاهیم را درک کند، پستانک را هدیه بدهید یا آن را با چیز خاصی معامله کنید.

پیشنهادهای آزموده شده توسط پدر و مادرها در این زمینه

۱. ما به دخترمان گفتیم که او باید پستانک را به نوزادی که به زودی به دنیا خواهد آمد بدهد. دفعه بعد که پیش دکتر رفتیم، همه‌ی پستانک‌های او را با خودمان بردیم و به دکتر دادیم تا به نوزادان تازه متولد شده بدهد. این روش همانند یک جادو موثر واقع شد. یک یا دو شب او پستانک خواست و پس از آن هرگز نپرسید.

۲. پسرم سه ساله می‌شد و من می‌دانستم که وقت آن رسیده تا پستانک را از او بگیرم. نزدیک عید بود، ما برایش توضیح دادیم که او هم اکنون پسر بزرگی است و می‌تواند پستانک را با یک اسباب بازی بزرگ معاوضه کند. بعد از آن، دو یا سه بار پستانک خواست اما گریه نکرد و ما به او یادآوری کردیم که آن را معاوضه کرده است.

۳. دختر من در عید یا تعطیلات مهم وسایل کودکی خود را می‌بخشید. مثلا در یک عید شیشه شیرش را بخشید و در عیدی دیگر پستانکش را. این روش برای من خیلی جواب داده است. هر بار که بهانه می‌گرفت به او یادآوری می‌کردیم که آن را هدیه داده است.

گرفتن پستانک از کودک به روش تدریجی

گرفتن پستانک از کودک به روش تدریجی

فرآیند آهسته و به تدریج برای گرفتن پستانک از کودک می‌تواند برای کودک شما آسان‌تر باشد. محدود کردن پستانک خوردن به زمان‌های خاص (مثل زمان خواب) یا مکان‌های خاص (مانند تخت‌خواب) اغلب اولین گام است. این روش گرفتن پستانک از کودک نیاز به کمی حوصله دارد اما کارسازترین روش ممکن است.

پیشنهادهای آزموده شده توسط پدر و مادرها در این زمینه

از پستانک گرفتن فرزندم آنقدر که فکر می‌کردم سخت نبود. من در ابتدا فقط در هنگام خواب شب و نیمروز به او پستانک می‌دادم. بعد از یک سال تصمیم گرفتم که دیگر پستانک نخرم.چون تصور می‌کردم که بهترین راه است چون اغلب پستانک‌ها گم می‌شوند. مدت کوتاهی پس از تولد یک سالگی فرزندم، فقط یک پستانک در خانه وجود داشت. یک روز یا چند روز بعد از تولد، همان یک عدد پستانک هم گم شد و من دیگر پستانک نخریدم. پسرم شب اول بسیار بی‌قراری کرد اما شب سوم به راحتی خوابید.

پیشنهادهای آزموده شده توسط پدر و مادرها در این زمینه

۱. من توانسته بودم زمان پستانک خوردن پسرم را به زمان خواب یا شرایط خاص( مثل هواپیما) محدود کنم. صبح‌ها پسرم پستانکش را به من می‌داد تا به او شیر بدهم و در طول روز دیگر سراغش را نمی‌گرفت. ما حتی آن را با خودمان به خارج از خانه هم نمی‌بردیم.

۲. وقتی که پسرم حدودا هفت ماهش بود، شب‌ها از خواب بیدار می‌شد و بخاطر پستانک گریه می‌کرد. ما به تدریج زمان پستانک خوردن او در طول روز را کم و با فعالیت‌های دیگر مشغولش ‌کردیم تا بی‌مقدمه به او پستانک ندهیم. ما سعی کردیم بدون پستانک او را بخوابانیم اما چندین بار از رختخواب بلند می‌شد تا پستانکش را پیدا کند. یکی از دوستان به من گفت فرزندش وقتی از خواب بیدار می‌شود دنبال پستانکش نیست چون وقتی که به رختخواب می‌رود پستانک ندارد. این روش برای من کاربردی بود و پسرم در هشت و نیم ماهگی پستانک را کنار گذاشت.

۳. به تدریج شروع کنید. در ابتدا هنگام خواب‌های نیمروز به او پستانک ندهید. هنگامی که فرزندتان آماده شد ساعت‌های پستانک خوردن او در هنگام خواب شب را محدود کنید. کمی صبر داشته باشید اما ارزشش را دارد. هنگامی که کودک خواب است پستانک را از دهان او دربیاورید. ممکن است متوجه نشود یا حتی ممکن است از خواب بیدار شود.

پستانک را به پری پستانک‌ها بدهید

گرفتن پستانک از کودک

پری پستانک، یک موجود دوست‌داشتنی و جادویی است. این موجود جادویی می‌تواند در گرفتن پستانک از کودک به شما کمک کند. این تکنیک چیزی شبیه به روش هدیه دادن پستانک است.

پیشنهادهای آزموده شده توسط پدر و مادرها در این زمینه

۱. وقتی برادرم دو ساله بود، به او گفتیم که پری پستانک به پستانکش نیاز دارد تا به نوزادانی بدهد که پستانک ندارند. به طور عجیبی این روش موثر واقع شد و او از این ایده استقبال کرد.

۲. من فکر می‌کردم دخترم برای همیشه پستانک خواهد خورد. اما خواهران بزرگتر او ایده‌ای را مطرح کردند. آن‌ها به او گفتند اگر پستانکش را به یک نوزاد تازه متولد شده بدهد، پری بزرگ به او یک هدیه خواهد داد. ما یک جشن برای گرفتن پستانک از او برگزار کردیم و آن شب پری دختر بزرگ، یک کتاب و اسباب‌بازی زیر بالشش گذاشت. او بسیار هیجان‌زده بود و به همه می‌گفت که اکنون یک دختر بزرگ است.

۳. دختر من بسیار به پستانکش وابسته بود. وقتی که سه و نیم سالش بود، به او گفتم که پری‌ها به پستانک نیازمندند تا به نوزادانی بدهند که پستانک ندارند. دخترم حرف‌هایم را باور کرد. ما همه‌ی پستانک‌های او را جمع کردیم و در یک کیف رنگی گذاشتیم. وقتی‌که صبح روز بعد بیدار شد، یک عروسک پری صورتی در جای کیف پیدا کرد. اکنون به همه می‌گوید پری، پستانک‌ها را برای بچه‌ها برده است به همین خاطر دیگر آن‌ها گریه نمی‌کنند. فقط یک بار موقع خواب پستانک خواست و دیگر صحبتی از آن نکرد.

بیشتر بخوانید: زمان دندان درآوردن کودک شما چه وقتی است؟

پستانک را گم کنید

پستانک را گم کنید

این کار می‌تواند برای شما الهام‌بخش باشد. دفعه بعد که به طور جدی به دنبال پستانک گم‌شده فرزندتان هستید، از این کار دست بردارید. اگر گم شده است، اجازه دهید پیدا نشود. همینطور، شما می‌توانید از عمد آن را گم کنید. هر دو استراتژی برای پدران و مادران کارآمد بوده است.

پیشنهادهای آزموده شده توسط پدر و مادرها در این زمینه

۱. یک روز پسرم پستانکش را گم کرد و ما سعی نکردیم آن را پیدا کنیم. بعد از یک هفته، سرانجام او متوجه شد که به آن احتیاج ندارد و همه چیز خوب است.

۲. مرحله به مرحله این کار را انجام دهید. پستانک‌ها را در خانه گم کنید. جایی قرار دهید که فرزندتان نتواند آن را پیدا کند یا آن‌ها را دور بیندازید. فرزند شما باید مشارکت فعال در هنگام پیدا کردن آن‌ها داشته باشد و وقتی نتواند پیدا کند، احتمالا چیز دوست داشتنی دیگری را جایگزین آن خواهد کرد.

۳. پسر من عاشق پستانکش بود و از همان لحظه‌ای که از مهدکودک سوار ماشین می‌شد پستانکش را می‌خواست. درست قبل از این که سه ساله شود. تصمیم گرفتم که باید پستانک را از او بگیرم. در نتیجه، هنگامی‌که او خواب بود پستانک را در جایی پنهان کردم و او به من کمک کرد تا دنبال آن بگردیم. در نهایت به او گفتم من دنبال پستانک خواهم گشت و او می‌تواند استراحت کند. هر چند دقیقه یک بار از من می‌پرسید:مامان، چه کار می‌کنی؟ دنبال پستانک من می‌گردی؟ من پاسخ او را می‌دادم در حالی که ظرف‌های شام را می‌شستم. او حتی برای پستانکش گریه هم نکرد.

درباره گرفتن پستانک از کودک کتاب بخوانید

هنگام کتاب خوانی زمان بسیار خوبی است تا فرزند خود را در آغوش بگیرید و او را به کتاب و کتاب خوانی علاقه‌مند کنید. اما شما می‌توانید از کتاب‌ها برای الهام بخشی به رفتارهایی که دوست دارید فرزندتان انجام دهد و همچنین کمک به بچه‌ها برای کنار آمدن با تغییرات مانند گرفتن پستانک از کودک بهره بگیرید.

اجازه دهید طبیعت راه خود را ادامه دهد

اجازه دهید طبیعت راه خود را ادامه دهد

آکادمی طب اطفال آمریکا معتقد است که در اولین سال تولد نوزاد بهتر است در هنگام خواب به او پستانک داده شود تا احتمال خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد کاهش یابد. اما دلایل بالقوه زیادی در رابطه با منع استفاده از پستانک وجود دارد:

 • کودکانی که پستانک نمی‌خورند کم‌تر دچار عفونت گوش می‌شوند.
 • اگر کودک شما در صحبت کردن مشکل دارد، پستانک می‌تواند این مشکل را بدتر کند.
 • استفاده طولانی مدت از پستانک موجب پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌شود.

اما همه‌ی والدین دوست ندارند تا عادت‌ها را تغییر دهند. بعضی‌ها فکر می‌کنند بهتر است که فرزندشان از پستانک استفاده کند.

۱. در ۲۸ ماهگی، پسر من تقریبا دیگر پستانک را کنار گذاشت. او دچار سرماخوردگی شد و فهمید که نمی‌تواند همزمان پستانک بخورد و نفس بکشد. بعد از خوب شدن سرماخوردگی‌اش، دیگر پستانک نخواست. بعدها او یک پستانک در اتاق خوابش پیدا کرد و در دهانش گذاشت، سریع آن را بیرون آورد و گفت: کثیف است.

۲. دختر من نزدیک پنج سالش بود و هنوز پستانکش را دوست داشت. من و شوهرم هیچ مشکلی در پستانک خوردن آن نمی‌دیدیم چون فقط هنگام خواب از آن استفاده می‌کرد. شعار من در تمام مسائل نگهداری از کودک این است: این کار چه اهمیتی دارد؟ مگر مهم است که چه سنی باید کودک را از شیشه شیر یا پستانک گرفت؟ یا چه سنی باید ورزش‌های ساده را انجام دهد، راه رفتن یا دوچرخه‌سواری را یاد بگیرد، رکاب زدن دوچرخه را بیاموزد یا نوشتن، خواندن یا شمردن تا ۱۰۰ را یاد بگیرد. تقریبا همه‌ی ما در پایان به نتیجه مشابهی می‌رسیم. آرامش داشته باشید، از این دوران لذت ببرید، اجازه دهید نوزاد یا کودک یا فرزند پیش‌دبستانی شما در سن خودش زندگی کند. بسیاری از والدین تلاش می‌کنند تا فرزندشان سریع‌تر بزرگ شود.

۳. چرا برای گرفتن پستانک از کودک عجله می‌کنید و اجازه نمی‌دهید کودکان به روش خودشان پستانک را کنار بگذارند؟ چه تعداد بزرگسال که پستانک در دهان دارند در اطراف خود می‌بینید؟ هیچ. چون همه آن‌ها در زمانی از دوران کودکی خود تصمیم گرفتند تا بدون پستانک، شجاعانه با این دنیا مواجه شوند. پستانک دختر من مایه آسایش اوست. به خواب او کمک می‌کند و به او احساس امنیت می‌دهد. امیدوارم همه کسانی که این متن را می‌خوانند و با پستانک خوردن فرزندشان مشکل دارند، از این کار دست بردارند و به کودک اجازه دهند تا خودش باشد و از پستانک خوردنش لذت ببرد.

۴. بچه‌ها وقتی که خودشان آماده باشند پستانک را کنار می‌گذارند مثل همه‌ی چیزهای دیگر، بنابراین اصلا نیازی نیست برای گرفتن پستانک از کودک عجله کنید. فرزند سه ساله من خودش پستانک خوردنش را کنار گذاشت. من او را مجبور نکردم. او خودش تصمیم گرفت تا آن را در سطل زباله بیاندازد. برای بزرگ شدن فرزندتان عجله‌ای نداشته باشید چون آن‌ها فقط یک بار بچه هستند. پستانک تسکین‌دهنده و مایه آرامش آن‌ها است.

بیشتر بخوانید: چه چیزی باعث ایجاد لکه‌ های سفید روی دندان‌ کودکان می‌شود؟

مراقب باشید که چه چیزی را آرزو می‌کنید

گاقی اوقات یک کودک واقعا به مکیدن نیاز دارد و گرفتن پستانک ممکن است موجب ایجاد عادت دیگری مانند مکیدن انگشت شست، حمل کردن یک پتو یا وابستگی بیش از حد به یک چیز مورد علاقه دیگر شود.

پیشنهادهای آزموده شده توسط پدر و مادرها در این زمینه

پسر من از نوزادی به پستانک وابسته بود. ما تلاش کردیم این عادت او را از طریق پری پستانک، در هنگام تولد خواهر کوچکش و سایر رویدادهای مهم زندگی‌اش پایان دهیم. هنگامی که ۵ سالش شد، من پستانک را از او گرفتم. او خیلی ناراحت بود، خواهش می‌کرد و با بهترین استدلال‌ها و دلایل که یک بچه پنج ساله می‌تواند به آن فکر کند از خود دفاع می‌کرد و پستانکش را می‌خواست اما من می‌دانستم که اگر کوتاه بیایم هرگز پستانک را کنار نخواهد گذاشت. اکنون او شروع به مکیدن انگشت شست‌ خود کرده است. ممکن است من این مبارزه را برده باشم اما در جنگ نهایی بازنده بودم.

گرفتن پستانک از کودک گاهی اوقات ممکن است خیلی سخت شود. راه‌هایی که در این مطلب پیشنهاد دادیم در بیشتر موارد کارایی دارد و باید خودتان با شناختی که از کودک دارید بهترین روش را انتخاب کنید. شما برای گرفتن پستانک از کودک خود چه راهی پیش گرفتید؟ ترجیح می‌دهید فرزند شما تا زمانی که می‌خواهد پستانک بمکد یا دوست دارید خیلی زود این عادت او را ترک بدهید؟ نظرات خود را با ما دیگر والدین به اشتراک بگذارید.

شما می‌توانید فایل صوتی این مقاله را از اینجا بشنوید.

 

ویدیوی ناشنوایان

ناشنوایان عزیز از این قسمت می‌توانید ویدیو مربوط به این مقاله را مشاهده کنید.

یک دیدگاه

 1. سلام به همه
  دختر منم خیلی علاقه به پستونک داشت ولی من تو یک سال و ده ماهگی ازش گرفتم از یکسالگی هم نه شیر مادرخورد نه شیشه
  الان سه سال و سه ماهشه
  خیلی دست توی بینی و دهنش می کنه به خصوص قبل از خواب ومن حساسیت نشون نمیدم اما اطرافیان خیلی بهش تذکر میدن و اون هم حساس شده اما یکبار پیش خودم فکر کردم که شاید زود پستونک رو ازش گرفتم و اون هنوز دوره ی دهانی اش رو طی نکرده بوده
  عذاب وجدان دارم😢

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید