ترک عادت مکیدن انگشت در کودکان کار ساده‌ای نیست نوزاد شما احتمالا مکیدن شست را از زمانی که درون شکم مادر است شروع می‌کند و زمانی که نوزاد است این رفتار به یک عادت برای او تبدیل می‌شود. وقتی نوزاد شما ماه‌های اول زندگی خود را سپری می‌کند کاملا طبیعی است که به عنوان یک راهی برای آرام شدن یا خوابیدن یک انگشت یا شست خود را در دهانش بگذارد. در این سن این عادت هیچ مشکلی ندارد، با این وجود اگر متوجه شدید که کودک شما این کار را انجام می‌دهد بهتر است برای او یک جایگزین مانند پستانک تهیه کنید. هر چنر که پستانک هم می‌تواند مشکلات مشابهی را ایجاد کند اما ترک عادت خوردن پستانک راحت‌تر از مکیدن انگشت است.

وقتی که کودک به سن راه رفتن می‌رسد، عادت مکیدن انگشت خود به خود ترک می‌شود. اما اگر این عادت مکیدن شست یا خوردن پستانک تا سن پیش دبستانی ادامه پیدا کند و کودک نتواند به طور طبیعی این عادت را ترک کند ممکن است به مشکلاتی در دهان و دندان یا حرف زدن کودک منجر شود. اگرچه فشار و تاثیر دوستان در مدرسه و مهد باعث ترک این عادت در سن ۵ یا ۶ سالگی می‌شود  اما والدین انتظار دارند بچه‌ها خیلی زودتر این کار را ترک کنند.

مکیدن شست در کودکان

مشکلات مربوط به دندان در اثر مکیدن انگشت

مکیدن انگشت و شست می‌تواند در ۲ سالگی روی دهان و فک کودک تاثیر بگذارد. مکیدن شست می‌تواند روی بافت نرم سقف دهان و همچنین سمت بالای فک مشکل ایجاد کند. وقتی این اتفاق می‌افتد فک بالا ممکن است نازک شود و مانع از روی هم قرار گرفتن دندان‌ها هنگام بستن دهان می‌شود. این مشکل شاید با هزینه‌های بالای ارتودنسی حل شود ولی مشکلات بیش از آن است. باریک شدن فک می‌تواند باعث مشکلات گفتاری مانند نوک زبانی حرف زدن شود. به همین دلیل است که متخصصان تاکید به ترک عادت مکیدن انگشت دارند.

مقاله مرتبط: با مراحل رشد زبان در کودک چه قدر آشنا هستید؟

هنگامی که کودک رشد می‌کند، فاصله بین دندان‌های بالا و پایین می‌تواند در اثر مکیدن انگشت شست ایجاد شده باشد. در این زمان، ساختار فک تغییر کرده است و عضلات زبان به احتمال زیاد به درستی رشد نکرده‌اند.

اگر کودک مکیدن انگشت را تا از دست دادن دندان‌های شیری ادامه دهد و دندان‌های دائمی در بیاید ممکن است باعث شود فک بالا خیلی جلوتر از فک پایین قرار بگیرد و هنگام بسته شده دهان دندان‌های بالا از دهان بیرون بماند. شدت این مشکلات فیزیکی به این امر بستگی دارد که کودک چگونه انگشت خود را می‌مکد هرچه کودک با شدت بیشتری به مکیدن انگشت خود ادامه دهد مشکلات هم جدی‌تر خواهد بود.

مشکلات مکیدن شست

اگر کودک فقط انگشت خود را در دهان بگذارد بدون مکیدن واقعی، احتمالا مشکلات زیادی پیش نخواهد آمد تا اینکه کودک واقعا با شدت انگشت خود را بمکد. به حالت مکیدن انگشت کودک خود دقت کنید اگر متوجه شدید با شدت انگشت خود را می‌مکد هر چه زودتر باید برای ترک این عادت اقدام کنید.

در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ در مجله دندانپزشکی کودکان منتشر شد به این نکته اشاره شد که مکیدن شست یا هر انگشت دیگر باعث قرارگرفتن نامناسب فک بالا و پایین در کودکان می‌شود و اگر این عادت تا قبل از ۴ سالگی ترک شود مشکلات دندان و فک به صورت خود به خود تا حد زیادی ترمیم می‌شود. پس مهم است که به پزشک یا دندانپزشک کودک خود در مورد مکیدن انگشت کودک خود توضیح دهید شناسایی هر چه زودتر مشکلات دهان و دندان به درمان راحت‌تر آن کمک می‌کند.

چگونه به ترک عادت مکیدن انگشت شست کمک کنیم؟

ترک عادت مکیدن انگشت

اگرچه در نهایت ترک عادت مکیدن انگشت به خود کودک بستگی دارد، اما چند روش وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن به کودک خود کمک کنید تا زودتر این رفتار را ترک کند:

آرام باشید

داد زدن یا اصرار کردن به کودک برای ترک عادت مکیدن انگشت یا شست مفید نخواهد بود. اگر چه ممکن است شما نگران آسیب بالقوه‌ای که او به دندان خود وارد می‌کند یا میکروب‌هایی که وارد دهانش می‌کند باشید اما مطمئن باشید ناراحتی شما هیچ کمکی به این موضوع نمی‌کند.

یک جایگزین پیدا کنید

مقاله مرتبط: تشویق کودکان نوپا به انجام کارهای روزانه چقدر اهمیت دارد؟

وقتی می‌بینید کودک شما در حال مکیدن شست خود است به او چیزی بدهید تا سر گرم شود. اگر وقتی کودک شما ناراحت و مضطرب است انگشت خود را می‌مکد به او یک توپ بدهید تا فشار دهد. اگر کودک شما وقتی حوصله‌اش سر می‌رود شست خود را می‌مکد او را تشویق کند تا نقاشی بکشد تا با توپ بازی کند و دست او را مشغول کنید تا از دهانش دور باشد.

او را تشویق کنید

هر وقت مشاهده کردید کودک شما انگشت خود را از دهان در می‌آورد یا آن را نمی‌مکد او را تشویق کنید مثلا بگویید: آفرین که یادت بود که انگشت تو دهنت نکنی. این روش در ترک عادت مکیدن انگشت بسیار موثر است. همه‌ی کودکان تشویق شدن را دوست دارند.

ترک عادت مکیدن انگشت

مهارت‌های مقابله‌ای دیگری به او یاد دهید

معمولا کودکان وقتی انگشت خود را می‌مکند که خسته، ناراحت، مضطرب یا ترسیده باشد. بهتر است مهارت‌های دیگری مانند گوش دادن به موسیقی، استفاده از لوسیون‌های خوشبو، یا انجام حرکات ساده یوگا را به او یاد بدهید.

یادآوری کنید

وقتی شما نمی‌خواهید توجه زیای به مکیدن انگشت کودک خود داشته باشید (کودک ممکن است برای جلب توجه شما این کار را انجام دهد تا واکنش شما را ببیند). پس بهتر است وقتی کودک شما متوجه نیست ولی انگشت خود را درد هانش می‌گذارد با گفتن کلماتی مثل «شست نه!» به او یادآوری کنید. همچنین شما با گفتن جملاتی دهان برای خوردن غذا و صحبت کردن است و دست برای بازی کردن و انجام دادن کارها است به او بیاموزید که این عادت خوبی نیست.

در ابتدا باید به کودک توضیح دهید که مکیدن انگشت شست عادت بدی است

درست که یک کودک ۲ ساله به احتمال زیاد متوجه نخواهد شد وقتی در مورد آسیب دندان برای او صحبت می‌کند اما یک کودک حدودا ۴ ساله این مسائل را درک می‌کند و می‌توانید در مورد خراب شدن دندان یا ورود میکروب به دهان برای او توضیح دهید.

اثرات مکیدن انگشت

از یک پوشش برای انگشت شست استفاده کنید

مقاله مرتبط: چه چیزی باعث ایجاد لکه‌ های سفید روی دندان‌ کودکان می‌شود؟

اگر کودک شما به حرف زدن و یادآوری کردن هیچ تلاشی برای ترک  این عادت از خود نشان نمی‌دهد می‌توانید از یک پوشش پلاستیکی روی انگشت استفاده کنید. این پوشش‌ها طوری روی انگشت قرار می‌گیرد که کودک نمی‌تواند به راحتی آن را از دستان خود جدا کند بنابراین بعد از ۲ هفته به مرور این عادت کمتر می‌شود. هرچند که این پوشش‌ها معایبی هم دارند و کودک برای بازی کردن و یا غذا خوردن با آن دچار مشکل خواهد شد.

جایزه بدهید

تقویت مثبت می‌تواند به کودک شما انگیزه بدهد تا انگشتش را از دهان خود دور نگه دارد. مثلا می‌توانید برچسب آفرین تهیه کنید و در زمان‌های خاص روز هر بار که کودک شما انگشت خود را نمی‌مکد به او بدهید و بگوید اگر ۵ برچسب جمع کند او را به پارک می‌برید.

از مزه‌های بد استفاده کنید

حتما شنیده‌اید که برخی از والدین فلفل یا سس تند روی انگشت کودک خود می‌ریزند تا عادت مکیدن انگشت را ترک کنند. اگر شما از همه‌ی راه‌ها ناامید شدید می‌توانید از این راه استفاده کنید به شرطی که مطمئن شوید چیزی که به انگشت کودک خود می‌مالید برای او مضر نباشد.

مشکلات مکیدن انگشت

صبور باشید

این امر می‌تواند برای والدین استرس‌زا باشد که هر کاری می‌کنند کودکشان عادت مکیدن شست را ترک نکند اگر کودک شما هنوز نوپا است بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید صبر کردن است. اگر چه اینکار می‌تواند طاقت فرسا و ناراحت کننده باشد که ببینید کودک شما انگشت کثیفش را در داخل دهانش می‌گذارد اما او بالاخره این کار را ترک می‌کند اما وقتی که آماده باشد.

دقت کنید که این روش‌های برای همه‌ی کودکان پاسخ یکسانی در پی ندارد بعضی از کودکان به روش تقویت مثبت پاسخ بهتری می‌دهند و بعضی از کودکان با حرف زدن و صحبت کردن راضی می‌شوند عادت مکیدن شست را ترک کنند. اگر کودک شما ۵ ساله یا بزرگتر است بهتر است با متخصص اطفال یا یک دندانپزشک کودکان صحبت کنید تا شما را راهنمایی کند.

آیا کودک شما هم انگشت خود را می‌مکد؟ شما از چه روشی برای ترک عادت مکیدن انگشت در کودک خود استفاده کرده‌اید؟ در اینجا می‌توانید تجربیات و نظرات خود را با والدین دیگر به اشتراک بگذارید.