دندان‌های کودک به او کمک می‌کند تا بجود، صحبت کند و لبخند بزند، پس مراقبت از آن‌ها مهم است. همینطور این دندان‌های اولیه فضایی را در فک برای دندان‌های دائمی که در زیر لثه‌ها در حال رشد هستند نگه می‌دارند. در ادامه به پرسش‌های مادران درباره مراقبت از مراقبت از دندان کودک پاسخ می‌دهیم.

چگونه مطمئن شوم که نوزاد من دندان‌ها و لثه‌های سالمی خواهد داشت؟

مراقبت از دندان کودک

تغذیه با شیر مادر نوزاد شما را قوی خواهد کرد. عمل مکیدن و بلع برای کودک شما با اهمیت است چون به رشد بهتر استخوان‌های فک و صورت کمک می‌کند. دندان شیری یا دندان اولیه از ۸-۶ ماهگی نوزاد شروع به درآمدن می‌کند. وقتی که کودک شما سه ساله است، تمام دندان‌های شیری او باید درآمده باشد. انتظار می‌رود کودک در مجموع ۲۰ دندان در فک بالا و پایین داشته باشد. مراقبت از این دندان‌ها برای آماده‌سازی مقدمات درآمدن دندان‌های دائمی مهم است.

چگونه لثه و دندان‌های درآمده کودک را تمیز کنم؟ آیا باید هر روز آن‌ها را مسواک بزنم؟

مراقبت از دندان کودک

به محض اینکه اولین دندان در می‌آید، مراقبت از دندان کودک را از طریق مسواک زدن را همراه با مقدار کمی از خمیردندان مخصوص کودکان شروع کنید. می‌توانید از انگشت خود با یک پارچه در دورش یا یک مسواک بسیار کوچک استفاده کنید. یکبار در روز مسواک زدن برای دو سال اول کافی است، بعدها باید مسواک زدن دو بار در روز صبح و شب انجام شود.

کودک من تمام شب از دندان درد بیدار است و اغلب تب دارد. چه زمانی نیاز است تا او را به دکتر ببرم؟

مراقبت از دندان کودک

دندان درآوردن یک مشکل جدی نیست و تمام نوزادان آن را تجربه خواهند کرد. دندان درآوردن با علائم خاصی همراه است مانند بی‌خوابی، بی‌حوصلگی، تب، اسهال و بثورات پوستی. اگر این علائم بیش از حد باشند و کم هم نشوند ممکن است علل دیگری داشته باشند، در این وضعیت نیاز است تا به پزشک مراجعه کنید.

کودک من در زمان دندان درآوردن عاشق مکیدن و جویدن گوشت کبابی است. مسئله‌ای ندارد که برای تسکین درد به او غذا بدهم یا باید حلقه‌های مخصوص دندان درآوردن را جایگزین گوشت کنم؟

مراقبت از دندان کودک

نوزادان هر چیزی را در دهان خود می‌کنند تا درد دندان را کم کنند پس بهتر است از محصولات تأیید شده مخصوص دندان درآوردن استفاده کنید. آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید (هرگز در فریزر نگذارید) چون سرما درد را بیشتر کاهش می‌دهد.

چه نوع خمیردندانی باید برای مراقبت از دندان کودک خریداری کنم؟

تمام تولیدکنندگان بزرگ خمیردندان، خمیردندان‌هایی که مناسب نوزادان هستند تولید می‌کنند. به عنوان مثال، خمیردندان کلگیت خمیردندانی مخصوص نوزادان تا ۲ سالگی ارائه می‌دهد. این خمیردندان‌ها هیچ فلورایدی ندارند، پس اگر نوزاد شما آن را ببلعد، مشکلی پیش نخواهد آمد. از سن دو سالگی به بالا، خمیردندان‌ها مقدار کمی فلوراید خواهند داشت. هنگام خرید خمیردندان برچسب محصول را چک کنید و مطمئن شوید که مناسب نوزادان است.

فرزند من عاشق آبمیوه و چیزهای شیرین است. آیا این غذاها باعث پوسیدگی دندان می‌شوند؟

کره بادام زمینی

قاعده کلی این است که هر غذا یا نوشیدنی حاوی شکر، نوزاد را در معرض پوسیدگی دندان قرار می‌دهد. غذاهای طبیعی‌ مثل میوه و موادغذایی خام، غذاهایی که به جویدن بیشتری نیاز دارند، بیشتر از آبمیوه‌های شیرین به تمیزکردن دندان‌ها کمک می‌کنند. یک رژیم غذایی متعادل باید حتما شامل مقدار زیادی غلات و گندم، میوه‌ها و سبزیجات (ترجیحا خام یا کم پخته شده)، ماست، شیر و پنیر به علاوه کمی گوشت و ماهی بصورت منظم باشد. چربی‌های اشباع شده و روغن که به طور معمول در شکلات، شیرینی، کیک و بیسکوییت‌ها موجود است را محدود کنید. اجازه مصرف این نوع موادغذایی را فقط یکبار در روز به کودک بدهید و بعد از آن حتما باید دندان‌ها مسواک زده شوند. کودکتان را به انجام این روند تشویق کنید تا برایش تبدیل به عادت شود. انتخاب غذا و تمیز کردن دندان دو اصل مهم مراقبت از دندان کودک است.

از چه زمانی باید از نخ دندان برای مراقبت از دندان کودک استفاده کرد؟

نخ دندان در این سن مهم نیست، با این حال ایجاد مقدمه‌ای برای آن و نشان دادن یک مثال از طریق نخ دندان کشیدن دندان‌های خود در مقابل کودک حائز اهمیت است. کودک‌تان رفتار شما را تقلید خواهد کرد پس آموزش تمرین‌های بهداشت دهان و دندان را زود آغاز کنید.

کودک من از رفتن به دندانپزشکی می‌ترسد. چگونه باید او را به رفتن تشویق کنم و هر چند وقت یکبار ویزیت نیاز است؟

مراقبت از دندان کودکاگر شما به عنوان یک پدر و مادر از رفتن به دندانپزشکی لذت نمی‌برید، کودک بیشتر از شما این حس را خواهد داشت. او را تشویق کنید و سعی کنید یک دیدگاه مثبت درباره ویزیت دندانپزشک در او ایجاد کنید. ویزیت دندانپزشک را از زمانی که دندان‌های کودک در آمده است حدود ۳-۲ سالگی آغاز کنید. این ویزیت‌ها موجب می‌شود تا کودک زودتر با محیط دندانپزشکی آشنا شود. پس از آن، تا ۵ سالگی ویزیت سالانه کافی است. بعدها، هر ۶ ماه یکبار باید ویزیت دندانپزشک و متخصص بهداشت دهان انجام شود.

کودک ۴ ساله من دندان جلویش افتاده است. اکنون چه کاری باید انجام دهم؟

مضطرب نباشید. در ۴ سالگی کودک شما دندان‌های شیری دارد پس این دندان دائمی نیست. اگر شک دارید او را پیش دندانپزشک ببرید تا عکس بگیرد و بررسی کند که دندان دیگری شکسته یا آسیب دیده است.

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام، سیاه شدن دندان ها با قطره آهن یکی از دغدغه های بزرگ مادرها هست، لطفا راهنمایی بفرمایید برای کم کردن این سیاهی ناشی از قطره آهن چه کارهایی باید انجام داد؟ آیا قطره ای آهنی وجود داره که اثر روی دندان نگذاره؟لطفا راهنمایی کنید.
    ممنون

    • طبق نظر بیشتر دندانپزشکان کودک، سیاهی ناشی از مصرف قطره آهن، تا افتادن دندان شیری همراه کودک خواهد بود. تجربه بعضی‌ از والدین نشان داده که قطره آهن آیروویت خارجی، کم‌ترین اثر سیاهی روی دندان کودکت رو داره. اخیرا بعضی خمیر دندان‌ها هم به بازار اومدن با شعار تجاری «پاک کننده لکه سیاهی آهن» که در مورد موثر بودن یا نبودن‌شون نمی‌تونیم نظر قطعی بدیم.