تزئین میان وعده های سالم چقدر اهمیت دارد؟ کودکان برای رشد و سلامت بهتر نیاز به رژیم غذایی متعادل و مقوی دارند. یکی از بهترین روش‌ها برای ورود میوه‌ها و سبزیجات مغذی، استفاده از آنها در میان وعده‌ها است. میان وعده های سالم بهترین گزینه برای تنظیم رژیمی مقوی هستند زیرا کودکان بر خلاف بزرگسالان، معده کوچکی دارند. آنها در هر وعده غذایی، آن قدر غذا نمی‌خورند تا وعده بعدی کاملا سیر و باانرژی باقی بمانند به همین خاطر بهتر است نقش میان وعده‌ها در پر کردن این فواصل را جدی بگیرید. تزئین میان وعده های سالم، کودکان را به خوردن جذب می‌کند و عاملی است برای ایجاد رغبت و میل در آنها.

میان وعده های سالم و ایجاد عادات مفید در کودکان

تزئین میان وعده های سالم - عادت غذایی

مقاله مرتبط: چگونه صبحانه کودکان را لذت بخش کنیم؟

برای اینکه در طول شبانه روز، کودک شما مواد مغذی و کافی به بدن خود وارد کند، باید ۳ وعده غذای اصلی و ۲ بار نیز میان وعده نوش جان کند. چنین برنامه‌ای باعث شکل‌گیری عادات غذایی مناسب در او می‌شود و احتمالا در بزرگسالی نیز این روند را طی خواهد کرد.تزئین میان وعده های سالم، نوعی حربه برای جذب کودک به خوردن میوه‌ها و سبزیجاتی است که به شکل عادی، علاقه چندانی به مصرف آنها ندارد.

اگر با تزئین میان وعده های سالم، کودک را عادت به خوردن مواد غذایی باارزش بدهید، او یاد می‌گیرد که چگونه مصرف پروتئین را در رژیم غذایی خود کنترل کند و خوردن مواد سالم به بخشی از فرهنگ غذایی فرزندتان  بدل می‌شود. کودکی که به شکلی اصولی در ساعات مختلف روز تغذیه می‌شود، در آینده نیز از خوردن بی‌برنامه و عادت‌های نامناسب به دور خواهد ماند. یکی از مشکلات بزرگسالان در زمینه تغذیه، این است که حتی در هنگام سیری نیز بی‌هدف و بی‌برنامه شروع به خوردن می‌کنند. حال اگر این افراد از کودکی آموزش دیده باشند تا موادی مفید را در زمان‌هایی صحیح میل کنند، در بزرگسالی  سالم‌تر خواهند بود.

 تزئین میان وعده های سالم و تامین انرژی کودکان

تزئین میان وعده های سالم - تامین انرژی

همان‌طور که پیش‌تر نیز عنوان شد، معده کودکان کوچک است و نمی‌توانند تمام مواد مغذی و لازم برای بدن را در ۳ وعده غذایی مصرف کنند و به بدن برسانند. در نتیجه باید از میان وعده ها به عنوان فرصتی مغتنم در جهت رساندن مواد مفید به بدن آنها استفاده کرد. یکی از بهترین راه‌ها برای جذب کودکان به مصرف سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات کم‌چرب و غلات، تزئین میان وعده های سالم است. با این کار، کودک بیشتر به خوردن ترغیب می‌شود.

نقش میان وعده های سالم در سلامت عمومی

اگر فرهنگ تغذیه خود و اعضای خانواده را تغییر بدهید، راه ورود بسیاری از بیماری‌های محتمل را نیز به بدن آنها می‌بندید. ابتلا به سرطان، دیابت‌ها، کلسترول بالا، فشار خون بالا و بیماری‌ها قلبی می‌تواند با رعایت رژیم غذایی تا حد زیادی کنترل بشود. ضمن اینکه بدیهی است، مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه نسبت به تنقلات شیرین برای حفظ بهداشت دهان هم مفیدتر است.

فرهنگ استفاده از تغذیه سالم را باید از همان کودکی در فرزندان خود نهادینه کنید. وقتی کودک شما عادت به خوردن مواد مغذی و مفید داشته باشد، در بزرگسالی هم دور مصرف کربوهیدرات‌ها و غذاهای پرکالری را خطی بزرگ خواهد کشید. با تزئین میان وعده های سالم، سعی کنید که کودک را به سمت خوردن موادی که پرخاصیت هستند جذب و جلب نمایید.

میان وعده های سالم و سلامت مغزی

تزئین میان وعده های سالم - انرژی بدنی

مقاله مرتبط: بدغذایی کودک را با ۱۰ روش ساده از همان ابتدا از بین ببرید

وقتی معده کودک با مواد مناسب پر شده باشد، تمرکز و دقت بهتری نیز برای یادگیری و انجام فعالیت‌هایش در طول روز خواهد داشت. زیرا انرژی بیشتری به بدن او وارد می‌شود و قدرت تمرکزش افزایش پیدا می‌کند. کودکی که به درستی غذا نخورد و به عبارت بهتر کاملا سیر نباشد، احساس خستگی خواهد داشت، بی‌دقت و کج‌خلق و حساس می‌شود. با تزئین میان وعده های سالم، فرزندان خود را به خوردن موادی که در رشد و سلامت مغزی نقش دارند، تشویق کنید و اجازه بدهید که توانایی رشد جسمی در آنها بیشتر و بیشتر بشود.

 روش‌هایی برای تزئین میان وعده های سالم کودکان

تزئین میان وعده های سالم - سلامت بدن

حالا که به اهمیت میان وعده‌های سالم پی بردید، بهتر است به دنبال روش‌هایی برای افزودن آنها به برنامه غذایی خانواده باشید. تزئین میان وعده های سالم باعث می‌شود که کودکان نسبت به خوردن آنها میل و اشتیاق بیشتری پیدا کنند. استفاده از پیشنهادات زیر در این مورد خالی از لطف نخواهد بود:

بستنی یخی موزی

برای اینکه میان‌وعده‌ای خوشمزه و سالم تهیه کنید به سراغ موز بروید. موز را قطعه‌قطعه کرده و در فریزر بگذارید تا یخ بزند. بعد از اینکه یک شبانه روز از قرار دادن موز در فریزر گذشت، آن را خارج کرده و در مخلوط‌کن یا غذاساز بریزید تا میان‌وعده‌ای سالم و خامه‌ای شکل داشته باشید. مزه این ترکیب بی‌شباهت به بستنی یخی نیست.

قطعات سیب

سیب یکی از مفیدترین خوردنی‌های روی زمین است. به همین خاطر بهتر است حتما آن را در میان وعده‌ها بگنجانید. سیب را در شکل‌های مختلف برش بدهید و سعی کنید با رعایت تزئین میان وعده های سالم، کودک را به خوردن آنها ترغیب نمایید. مثلا می‌توانید بعد از برش دادن سیب، روی یک سطح آن کره بادام زمینی بمالید.

کباب میوه‌ها

میوه‌ها را برش بدهید و آنها را مثل کباب روی سیخ‌های چوبی کوچک بچینید. مطمئن باشید که این دست از تزئین میان وعده های غذایی معجزه می‌کند. زیرا هم نوعی تفریح و بازی را در خود دارد و هم مقوی و سالم است. استفاده از قالب‌هایی با طرح‌های متنوع و شکل دادن به میوه‌ها هم فکر خوبی است. تزئین میان وعده های سالم مانند میوه‌های گوناگون باعث می‌شود که کودکان به سمت خوردن آنها جذب بشوند.

ایجاد شکل‌های جالب

برای تزئین میان وعده های سالم، خلاقیت به خرج بدهید. مثلا می‌توانید کرفس و کره بادام زمینی را ترکیب کرده و روی آن کشمش بپاشید. طراحی این میان وعده را طوری انجام بدهید که انگار کشمش‌ها، مورچه‌های زحمتکشی هستند که در حال تردد روی سایر مواد هستند.

بروکلی و دایناسورها

بروکلی خیلی شبیه درخت است. بنابراین یکی از موادی است که ظرفیت بالایی برای تزئین میان وعده های سالم دارد. با استفاده از به کارگیری قوه تخیل خود و کودک، سعی کنید با موادی نظیر بروکلی، بازی‌هایی راه بیاندازید. مثلا اسباب‌بازی‌های دایناسوری فرزندتان را بیاورید و ضمن بازی با آنها و درخت بروکلی، میان وعده خود را که همان سبزیجات تازه و سالمی نظیر بروکلی است هم مصرف کنید. خلاق باشید و ضمن نوآوری مواد مفیدی چون پنیر و… را نیز در میان وعده‌ها به کودک بدهید.

اسپاگتی کدو

تزئین میان وعده های سالم - اسپاگتی

اسپاگتی و ماکارونی همیشه در دسته غذاهای مورد علاقه کودکان قرار دارند. به همین خاطر سعی کنید تا با استفاده از مواد متنوع، اسپاگتی‌های خوشمزه‌ای برای کودک فراهم کنید. ترکیب کدو و اسپاگتی هم ایده بدی نیست. ضمن اینکه شکل اسپاگتی بسیار مفرح است و به شما اجازه تزئین به شکل‌های مختلف می‌دهد. پس فراموش نکنید که برای کنترل تغذیه فرزندان خود، حتما باید میان وعده را در طول روز به برنامه غذایی اضافه کنید. تزئین میان وعده های سالم واقعا کار سختی نیست و با صرف زمانی اندک می‌توانید تغییرات بزرگی در میل کودکت به خوردن مواد سالم ایجاد کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید