راه‌های مختلفی برای پرورش رعایت نظم در کودکان وجود دارد. منظور از نظم مهارت‌های صحیح رفتاری در یک کودک است. راه‌های بسیاری برای تربیت یک کودک شاد و در عین حال جوانی با مسئولیت وجود دارد. نظرات گوناگونی راجع به تاثیر رویکردهای مختلف نظم در کودکان ارائه شده است. شما با بررسی چند نکته ساده می‌توانید بهترین راه را برای تربیت کودک خود انتخاب کنید.

اصول رعایت نظم در کودکان

اولین سوال این است که چه روشی مناسب خانواده شما و فرزند شما است. بهتر است برای پرورش رعایت نظم در کودکان این ۵ نکته را در نظر داشته یاشید.

خلق و خوی کودک خود را در نظر بگیرید

رعایت نظم در کودکان

خلق و خوی منحصر به فرد کودک شما مثل توانایی‌های او، ضعف‌های او و شخصیت او باید در نظر گرفته بشود. رفتاری که روی یک کودک تاثیر خوبی دارد، ممکن است روی کودک دیگری جواب ندهد.

احتمالا رفتار محکم و جدی در بچه‌های حساس نتیجه بخش است. اما شاید این رفتار در بچه‌های مصمم و سرسخت تاثیر نداشته باشد مگر اینکه بعضی از امتیازات را از آن‌ها بگیرید. بعضی از بچه‌ها با جایزه گرفتن نسبت به دیگر بچه‌ها بیشتر تشویق می‌شوند. پس برای اینکه ببینید چه رفتاری در کودک شما تاثیرگذار است وقت بگذارید.

خلق و خوی خود را در نظر بگیرید

رعایت نظم در کودکان

قطعا طبع والدین نیز باید در نظر گرفته بشود. پس از آن تناسب بین خلق و خوی خود و فرزندتان را بررسی کنید.

به طور مثال، اگر شما شخصی آرام و خونسرد هستید به راحتی می‌توانید با کودکی خجالتی که از کتاب خواندن و بازی با اسباب بازی‌هایش لذت می‌برد تعامل داشته باشید. اما اگر کودکی پر سر و صدا و پر تکاپو دارید، احتمالا در حجم انرژی کودک خود غرق می‌شوید. این طور به نظر می‌رسد که در مقابل بعضی از رفتارها کم طاقت هستید و نمی‌توانید آن‌ها را تحمل کنید یا اینکه شخصی جدی و سختگیر هستید در حالی که شما روش مناسب تعامل با کودک خود را به درستی انتخاب نکرده‌اید.

آگاهی از خلق و خوی خود باعث می‌شود که طوری رفتار کنید که کودک شما مهارت‌های زندگی را برای بزرگسالی از شما دریافت کند و فردی مسئولیت پدیر بشود. البته در نظر گرفتن شخصیت همسر شما نیر مهم است.

سبک تربیتی خود را مشخص کنید

رعایت نظم در کودکان

۴ نوع سبک تربیتی وجود دارد، سلطه جو، مقتدر، غیر مداخله‌گر و آسانگیر.

بررسی کنید که شما به صورت طبیعی به کدام یک از این سبک‌ها متمایل هستید. مزیت‌ها و معایب سبک تربیتی خود را بررسی کنید و اگر برای پرورش رعایت نظم در کودکان نیاز به تغییر داشتید، آن تغییرات را اعمال کنید.

تحقیقات نشان داده است که کودکانی که با والدین مقتدر سر و کار دارند از نظر جسمی و احساسی در بهترین وضعیت هستند. پس برای داشتن فرزندانی سال به سوی مقتدر بودن گام بردارید.

اطلاعات خود را در انواع مختلف نظم و انضباط افزایش بدهید

رعایت نظم در کودکان

مقاله مرتبط : توصیه به مادران برای چگونگی کنار آمدن با بی نظمی کودک

به صورت کلی ۵ نوع نظم و انضباط وجود دارد، پرورش نکات مثبت رفتاری، رعایت نظم با حفظ احترام والدین و بدون تنبیه، رعایت نظم در محدوده مشخص، اصلاح رفتار و کنترل احساسات. هرکدام از این موارد شامل زیر مجموعه‌هایی می‌شوند که در کتاب‌ها و نشریه‌ها با نام‌های دیگری نیز توضیح داده می‌شوند.

راجع به انواع مختلف نظم مطالعه کنید تا بهترین انتخاب را برای کودک در نظر بگیرید. ترکیبی از همه انواع نظم و انظباط تاثیر مثبتی در کودک شما خواهد داشت.

راهکارهای مختلف رعایت نظم را امتحان کنید

نیاز کودک شما به مهارت‌های نظم و انضباط در سنین مختلف و با توجه به شرایط زندگی تغییر می‌کند. شاید یک روش رعایت نظم و مسئولیت پذیری امسال در کودک شما موثر باشد اما سال بعد بی‌تاثیر باشد. به همین دلیل است که شما باید راجع به روش‌های مختلف پرورش مسئولیت پذیری اطلاع داشته باشید تا در زمان مناسب یکی را جایگزین دیگری کنید.

وقتی یک راهکار جدید را عملی می‌کنید، مثل بی محلی به رفتاری خاص، ممکن است فرزند شما در مراحل اولیه به جای بهبود رفتار، رفتاری غیر منطقی و بد از خود نشان بدهد که کاملا طبیعی است و این موضوع به معنی نتیجه بخش نبودن راهکار شما نیست.

قوانین خود را روشن کنید و روی آن‌ها پافشاری کنید تا نتیجه دلخواه را ببینید. در همین زمان مهارت‌های جدید را به کودک خود بیاموزید تا رفتار خود را بهتر کنترل کند.

شما برای رعایت نطم در کودکت چه روشی را در پیش گرفتید و چه  نتیجه‌ای دریافت کردید؟

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید