میان ایده‌های مختلف برای نحوه بازی و ایجاد سرگرمی برای نوزاد گیر افتاده‌اید؟ این فعالیت‌های سرگرم‌کننده و آسان به تسریع رشد و تربیت کودک کمک می‌کنند و سبب پیدا شدن لبخندها و خنده‌های شیرین روی صورت آن‌ها می‌شوند. به خاطر داشته باشید که بخش قابل توجهی از یادگیری نوزاد در نخستین سال زندگیش به طور طبیعی و در حین صحبت‌ کردن، بازی، شکلک درآوردن و تعامل روزانه با او رخ خواهد داد و ایجاد سرگرمی برای نوزاد سبب تسریع این فرایند طبیعی می‌شود.

۱. روی شکم قرار گرفتن

روی شکم قرار گرفتن

بیشتر بخوانید: چند نکته مهم در مورد نحوه صحیح بازی با کودک خردسال

روی شکم قرار گرفتن یکی از روش‌های اولیه بازی‌ کردن است که نوزاد یاد می‌گیرد و جزو موارد ابتدائی ایجاد سرگرمی برای نوزاد محسوب می‌شود. آکادمی آمریکایی طب کودکان(AAP) توصیه می‌کند که نوزادان همیشه طاق باز بخوابند تا خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزادان در آن‌ها کاهش یابد اما همچنین توصیه کرده‌اند که نوزادان در هنگام بیداری و هوشیاری کافی برای بازی کردن به میزان زیادی روی شکم خود قرار بگیرند زیرا روی شکم قرار گرفتن نوزادان به سفت شدن گردن و ماهیچه‌های بالا‌تنه برای کنترل بهتر سر و همچنین پیشگیری از صاف شدن قسمت پشت سر آن‌ها کمک می‌کند.

آکادمی آمریکایی طب کودکان می‌گوید که شما می‌توانید روی شکم قراردادن نوزاد را از همان روز نخست ورود نوزاد از بیمارستان به خانه شروع کنید. او را هر بار به مدت ۳ تا ۵ دقیقه روی شکم قرار دهید و این کار را تا ۳ بار در روز یا به هر تعداد دفعاتی که از آن لذت می‌برد تکرار کنید. دفعات روی شکم قرارگرفتن نوزاد را با بزرگ شدن و قوی‌تر شدن او افزایش دهید و اسباب بازی‌ها را جلوی رویش قرار دهید تا تشویق به رساندن خود به آن‌ها، خزیدن، و به تدریج سینه‌خیز رفتن شود.

۲. ایجاد سرگرمی برای نوزاد با استفاده از صورت‌ها

ایجاد سرگرمی برای نوزاد با استفاده از صورت‌ها

نوزادان کند و کاو در دنیا به وسیله لمس‌ کردن را دوست دارند. به کوچولویتان اجازه دهید تا قسمت‌های مختلف صورت شما و حیوانات عروسکی خود را با دست‌هایش احساس کند. همانطور که در حال لمس‌ کردن است اسامی آن قسمت‌ها را به او بگویید و دست نوزاد را به سمت لمس بینی، دهان، گوش‌ها و سایر اعضای صورتش هدایت کنید. دست‌های نوزادتان را به سمت صورت خود ببرید و در همان حین به صحبت‌کردن و نشان‌ دادن علائم روی صورت خود بپردازید تا او بتواند با نحوه استفاده ما از صورت‌هایمان برای برقراری ارتباط آشنا شود.

۳. نوزادان و جعبه‌ها

نوزادان و جعبه‌ها

جعبه‌ها خیلی سرگرم‌کننده هستند! نیازی نیست برای ایجاد مهارت‌های حرکتی در نوزادتان اقدام به خرید اسباب بازی‌های گرانقیمت کنید. تعدادی جعبه کوچک‌تر مانند جعبه های حبوبات یا جعبه کفش را با روزنامه‌های کهنه یا کاغذهای بسته‌بندی به هم بپیچید و اجازه دهید نوزاد آن‌ها را مدیریت کرده و بازکردن کاغذهای دورشان را یاد بگیرد. نوزاد صدای پاره‌ شدن کاغذ در حین کشیدن را دوست خواهد داشت. او همچنین از روی هم چیدن جعبه‌ها، پرت‌کردنشان به این طرف و آن طرف و چیدن مجدد جعبه‌ها روی هم با کمک شما لذت خواهد برد.

۴. کشیدن به دنبال خود

کشیدن به دنبال خود

بیشتر بخوانید: سرگرمی های یک روز بارانی برای کودکان؛ از شکار گنج تا کوکی های خوشمزه

شما می‌توانید اسباب‌ بازی‌های ثابت را تبدیل به یک دسته اسباب بازی کنید که قابل کشیدن روی زمین باشند. تنها کافی است یک تکه از نخ یا بندکفش را به کامیون اسباب بازی یا بازوی حیوان عروسکی نوزادتان ببندید و کوچولویتان را تشویق کنید تا آن را به سمت خود بکشد. او از دیدن تاثیرکشیده شدن اسباب بازی‌ها به دنبال هم لذت خواهد ‌برد. همانطور که شروع به سینه‌خیز رفتن می‌کند دسته اسباب بازی‌ها را در جایی دور از دسترس او قرار دهید، در نتیجه او مجبور است برای گرفتن نخ آن‌ها حرکت کرده و اسباب بازی‌هایش را به دنبال خود بکشد.

۵. وسایل خنده‌دار

وسایل خنده‌دار

چه کاری بهتر از خنداندن و ایجاد سرگرمی برای نوزاد است؟ این کار نه تنها برای روحیه شما خوب است بلکه به نوزاد کمک می‌کند تا حس شوخ طبعی خود را توسعه دهد که یکی از بخش‌های مهم در روابط اجتماعی کودک به شمار می‌رود. توجه کنید که چه مواردی برای نوزادتان خنده‌دار است و آن‌ها را برایش تکرار کنید. از وسایلی مانند کلاه‌های خنده‌دار، عینک‌های بزرگ و آینه برای به خنده انداختن نوزاد استفاده کنید.

۶. تجربیه بافت‌ها

تست الیاف

همانطور که نوزاد شما شروع  به جست و خیز و سینه خیز رفتن می‌کند بهتر است فرش و پتو یا سایر اقلام کفپوش با الیاف مختلف را روی کف زمین برای او پهن کنید تا در حین سینه‌خیز رفتن از روی آن‌ها بتواند به کند و کاو الیافشان بپردازد. بقایای فرش‌های کهنه، کاغذهای چسبان یادداشت و بسته بندی‌های صدادار حبابی شکل تعدادی ایده جالب در زمینه ایجاد سرگرمی برای نوزاد محسوب می‌شوند. نوزاد خود را با دستانتان این طرف و آن طرف ببرید و کمک کنید تا بافت موجود در سطوح مختلف مانند دیوار سرد آجری یا نرده‌های گرد پلکان را احساس کند. این کار سبب ایجاد نوعی سرگرمی برای نوزاد خواهد شد.

۷. ایجاد سرگرمی برای نوزاد با بازی با آب

ایجاد سرگرمی برای نوزاد با بازی با آب

بیشتر بخوانید: دلیل بازی نکردن کودک با اسباب بازی چیست؟

شالاپ وشلوپ! نیازی نیست بازی با آب را به زمان حمام کردن کودک موکول کنید، یک وان کوچک پلاستیکی را با آب و تعدادی اسباب بازی فواره‌ای، فنجان‌های پلاستیکی، ملاقه‌های آشپزخانه و اقلام دیگری پر کنید که می‌شود به وسیله آن‌ها درآب سر و صدا راه انداخت. آب‌تنی با حباب‌های غیرسمی یک راه دیگر برای هیجان ‌انگیز کردن را به بازی با آب نوزاد اضافه می‌کند. تنها به خاطر داشته باشید که هرگز نوزاد را حتی برای یک لحظه بدون مراقبت در نزدیکی آب رها نکنید.

۸. قدرت اشاره کردن با انگشت

قدرت اشاره کردن با انگشت

با انگشت به کسی یا چیزی اشاره ‌کردن کار مودبانه‌ای نیست مگر اینکه کودک باشید (یا در حال بازی با نوزاد باشید)! نوزاد را بیرون ببرید و با انگشت به اشیاء و موارد مختلف اشاره کنید و در همان حین هم بگویید آن‌ها چه هستند. حتی اگر نوزادتان هنوز  نشانه‌های صحبت کردن را بروز نمی‌دهد یا صداهای زیادی از خود تولید نمی‌کند اما در حین صحبت ‌کردن شما به حرف‌هایتان گوش داده و تماشا می‌کند. به اشیاء مختلف اشاره کنید و بپرسید «آن ها چه هستند؟» یک روز از اینکه او قادر به پاسخ گفتن به سوالات شما است شگفت‌زده می‌شوید.

۹. گرفتن وسایل شناور

گرفتن وسایل شناور

متوجه باشید که بازی‌های ملایم گرفتن وسایل سبب شور و شوق و ایجاد سرگرمی برای نوزاد می‌شوند و به هماهنگ‌سازی حرکات دست و چشم آ‌ن‌ها کمک می‌کنند. تعدادی روسری رنگی و سبک را جمع کنید و آن‌ها را از هوا آویزان کنید، به طوری که جلوی نوزاد شناور باشند. در این حالت نوزاد می‌تواند سعی کند که آن‌ها را بگیرد. اگر روسری ندارید می‌توانید از هر وسیله سبک دیگر در بازی گرفتن وسایل شناور استفاده کنید.

۱۰. سرگرمی با قفسه‌ها

سرگرمی با قفسه‌ها

اگر نوزاد شما می‌تواند حرکت کند پس حتما در مورد حمله به قفسه‌هایتان کنجکاو خواهد بود. به جای این که تمام قفسه‌ها را در مقابل دسترسی نوزاد ایمن کنید یکی از آن‌ها را مخصوص بازی او قرار دهید. این یک روش عالی برای اجازه به نوزاد جهت انجام کنجکاوی کنترل شده در آشپزخانه است. تعدادی قوری، ماهی‌تابه، قاشق‌های چوبی و سایر اشیاء بی‌خطر را در دسترس نوزاد قرار دهید تا او بتواند در حین مشغول به کار بودن مادر یا پدر در آشپزخانه خود را سرگرم کند. شما به احتمال زیاد یک طبل‌زن باهوش کوچولو در خانه دارید. قبل از این که خودتان متوجه شوید می‌بینید که نوزادتان با الگو‌برداری از والدین برای پخت غذاهای خیالی ظروف را به هم می‌زند.

۱۱. این سومی است

این سومی است

بیشتر بخوانید: بهترین اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه کدام است؟

هومم.. کدام اسباب‌ بازی از همه بهتر است؟ به نوزاد دو عدد اسباب بازی بدهید که هر کدام را در یک دست خود نگهدارد. سومین اسباب بازی را به او پیشنهاد دهید تا بدین وسیله نوزاد مهارت‌های تصمیم‌گیری را تمرین کند، به طور مثال بگوید، آیا باید یکی از اسباب بازی‌هایم را با آن یکی عوض کنم؟ می توانم هر سه را نگهدارم؟ این یک ورزش جسمانی و روانی برای کوچولوی شما است.

۱۲. نوزاد کتابخوان

نوزاد کتابخوان

خواندن یک سرگرمی برای نوزاد است. به عبارت دیگر یک فعالیت عالی که باید نوزاد را از سن کم به آن عادت داد. شنیدن لغات تازه و دیدن تصاویر رنگارنگ سبب تحریک مغزی نوزاد خواهد‌ شد. در پایان یک روز پر از مشغله و تفریح، کتاب خواندن را تبدیل به یک برنامه همیشگی قصه‌گویی در هنگام خواب کنید و این برنامه را تا سال‌های بعد کودکی و حتی فراتر از آن ادامه دهید.

شما هم می‌توانید بازی‌های ساده مورد علاقه نوزاد خود را با ما در قسمت نظرات در پایین صفحه یا در شبکه‌های اجتماعی کودکت به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید