احتمالا این روزها کودک ۱۸ ماهه شما راه می‌رود، اما هنوز هم به کمک شما برای بالا رفتن از پله‌ها نیاز دارد. حتی اگر کودک شما به خوبی راه می‌رود، هنوز هم از همه وسایل در منزل برای کشیدن خود به هر طرف استفاده می‌کند. محیط سالن نشیمن شما محل بازی کودکان است. او عاشق این است که از مبل‌ها بالا برود و کوسن‌ها را به این طرف و آن طرف پرتاب کند. اگر برای او موسیقی پخش کنید احتمالا کمی می‌رقصد یا خود را تکان می‌دهد. حتی ممکن است کودک ۱۸ ماهه شما با موسیقی یا شعرهای کودکانه خود همخوانی کند.

توانایی‌های کودک ۱۸ ماهه شما مانند صحبت کردن

کودک ۱۸ ماهه

احتمالا کودک شما در ۱۸ ماهگی می‌تواند یک جمله یا عبارت را سر هم بندی کند. ممکن است او به شما بگوید:

منو بغل کن

دامنه واژگان او به ۲۰ کلمه ساده می‌رسد به همین ترتیب راحت‌تر می‌تواند، منظور خود را به شما برساند. وقتی شما برای او یک شعر کودکانه می‌خوانید، کودک سعی می‌کند که کلمات شما را دنبال کند. او در حالی که بازی می‌کند این کلمات را با خود زمزمه می‌کند و یک سخنرانی واقعی به نظر می‌رسد. از گوش دادن به کودک خود و کلمه‌هایی که به کار می‌برد لذت ببرید.

ناراحتی کودک ۱۸ ماهه از عدم حضور موقت شما

کودک ۱۸ ماهه شما

در ۱۸ ماهگی کودک شما خود را در آینه می‌شناسد. او شروع به شناخت خود و احساسات خود می‌کند و دیگر خود را بخشی از شما فرض نمی‌کند. در نتیجه او می‌فهمد که شما  می‌توانید او را ترک کنید. البته او هنوز اطمینان از بازگشت شما را درک نمی‌کند به همین دلیل رفتن شما او را بسیار ناراحت می‌کند. مطمئن باشید که احساسات کودک ۱۸ ماهه شما کاملا طبیعی است.

اینکه شما به آرامی او را در اتاق و در حالی که پشتش به شما است رها کنید هیچ کمکی به او نمی‌کند و در واقع او را بیشتر می‌ترساند که شما نمی‌خواهید برگردید. در عوض از او به آرامی اما با جدیت خداحافظی کنید و برای او توضیح بدهید که شما برمی‌گردید.

زمانی که شما کودک خود را برای مراقبت پیش کسی می‌گذارید، به او وسیله یا لباسی از خودتان که اغلب استفاده می‌کنید، بدهید. مثل یک روسری لطیف که بوی شما را می‌دهد و او را آرام می‌کند.

تشویق کودکان به فعالیت بیشتر

کودک ۱۸ ماهه

کودک شما در این سن علاقه دارد که مدام در حرکت باشد، پس به او کمک کنید که انرژی خود را تخلیه کند. کالسکه او را در خانه در اختیارش بگذارید تا با آن بازی کند. برای این کار وقت بگذارید، البته او را بیشتر به راه رفتن تشویق کنید. تمام فعالیت‌ها چه داخل خانه و چه خارج از خانه شامل راه رفتن، دویدن و رقصیدن ورزش محسوب می‌شود.

اگر هوا برای گردش‌های خارج از خانه مساعد نیست، در خانه موسیقی پخش کنید و او را به حرکت و فعالیت تشویق کنید. اگر در خانه فضای آزاد دارید، می‌توانید کوسن‌ها را مثل مانع برای او بچینید تا از آن حالا بالا برود یا جعبه‌هایی که از لا به لای آن‌‌ها عبور کند می‌تواند بازی جذاب و پر تحرکی برای کودک باشد.

وقتی کودک شما خسته شد و روی مبل دراز کشید، برای او کتاب داستان بخوانید یا کارتون مورد علاقه او را پخش کنید. البته سعی کنید که کودک شما زمان زیادی را به مانیتور تلویزیون، موبایل یا رایانه خیره نشود. روزانه یک ساعت زمان کافی برای این کار است.

ممکن است کودک شما زمان خستگی عادت‌های مخصوصی داشته باشد، مثلا با موهای خود بازی کند یا انگشت خود را بمکد. اکثر کودکان تا ۴ سالگی این عادات خود را ترک می‌کنند، پس نیازی نیست که در این امر مداخله کنید.

کودک ۱۸ ماهه شما چه کارهایی انجام می‌دهد؟

2 دیدگاه‌ها

    • سلام،
      خیلی خوبه! این که بتونید تماشای تلویزیون رو به زمان‌هایی خاص محدود کنید واقعا مفید خواهد بود.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید