ممکن است برای شما این سوال به وجود آمده باشد که بارداری دوقلو یا چندقلو چه تفاوتی با بارداری تک قلو دارد و چگونه می‌توانیم متوجه شویم که یک قلو باردار هستیم یا چندقلو. در این مقاله از کودکت به نشانه های بارداری دوقلو اشاره شده ‌است با ما همراه باشید.

مانند بسیاری از زنان، شما اولین بار وقتی که در منزل تست بارداری را انجام دهید و جواب آن مثبت باشد متوجه خواهید شد که باردار هستید. برای تایید این نتیجه باید برای آزمایش خون به دکتر مراجعه کنید. روز بعد، که برای نتیجه آزمایش مراجعه کنید ممکن است جوابی بشنوید که هرگز فراموش نخواهید کرد: بله شما باردار هستید. در حقیقت سطح هورمون شما خیلی زیاد است، ما فقط نمی‌دانیم چند قلو هستند.

این کلمات تکان دهنده اولین نشانه های بارداری دوقلو می‌باشد که این اتفاق به طور رسمی چهار هفته بعد در اولین سونوگرافی تایید می‌شود.

نشانه های بارداری دوقلو

اگرچه زنانی که دوقلوها و چندقلوها را باردار هستند ممکن است مانند زنانی که یک قلو باردار هستند طیف متنوعی از علائم را تجربه کنند. برخی از علائم اولیه وجود دارد که می‌تواند نشان ‌دهد شما بیش از یک کودک را در شکم خود پرورش می‌دهید. در ادامه به برخی از نشانه های بارداری دوقلو اشاره می‌کنیم.

نتایج آزمایش خون

نشانه های بارداری دوقلو

سطح بالای هورمون hCG هورمون‌هایی که در حین حاملگی تولید می‌شود. این هورمون توسط جفت ایجاد می‌شود که تخمک را پس از لانه‌گیری در رحم تغذیه می‌کند. این هورمون اولین بار حدود ۱۱ روز پس از لقاح در خون و بین ۱۲ تا ۱۴ روز پس از لقاح در ادرار قابل اندازه‌گیری است. به طور طبیعی مقدار hCG هر ۷۲ ساعت دو برابر می‌شود. سطح این هورمون در هفته‌های ۸ تا ۱۱ به حداکثر خود رسیده و سپس در ادامه حاملگی کاهش می‌یابد. وجود این هورمون در خون ممکن است نشان دهنده این باشد که شما دوقلو باردار هستید. اگر این اعداد در یک تست اولیه بالا به نظر برسند، شما ممکن بیش از یک نوزاد داشته باشید اما قطعی نیست.

بیشتر بخوانید: نشانه‌ های اولیه بارداری : چطور می توانم بفهمم باردار هستم ؟

علائم بارداری شدیدتر

علائم بارداری دوقلو

دکتر آموس گرانباوم (Amos Grunebaum)، مدیر بخش زنان و زایمان در کلینیکی در نیویورک و پروفسور ویل (Weill)، مشاور  بهداشت و پزشک سلامت در این باره گفته‌اند: بارداری دوقلو اغلب hCG خون را افزایش می‌دهد اما گاهی اوقات بارداری یک قلو هم همینطور است. دامنه وسیعی از hCG نرمال برای هر دو نوع از بارداری دوقلو و یک قلو وجود دارد و حصول اطمینان از وجود دوقلوها حتی در هنگام افزایش سطح hCG بعید است.

بیشتر بخوانید: تهوع صبحگاهی دوران بارداری را با کمک چه روش هایی می توان از بین برد؟

دکتر گریوز (Greves) می‌گوید: در حقیقت، زنانی که دوقلو باردار هستند ممکن است بیش‌تر از علائم باردرای مانند تهوع صبحگاهی حاملگی رنج ببرند که در آن حالت تهوع و استفراغ به حدی شدید است که یک زن ممکن است به مایعات تزریقی و کمک‌های دیگر نیاز داشته باشد.

شکم بزرگ‌تر

نشانه های بارداری دوقلو

اگر چه دکتر گرانباوم اعتقاد دارد افزایش وزن و سایز زنان باردار نمی‌تواند به عنوان یک نشانه قطعی از بارداری دوقلو باشد، بسیاری از مادران دوقلو می‌گویند شکم‌ آن‌ها به سرعت رشد می‌کند که ممکن است در مورد حاملگی‌های آن‌ها متفاوت باشد.

اگر در ماه چهارم بارداری دوقلو به استخر بروید و مایو بپوشید ممکن است شکم شما از نظر دیگران بسیار بزرگ‌تر از بارداری در ماه چهارم باشد.

البته، در حالی که این نشانه‌های بارداری دوقلو ممکن است به شما کمک کند تا شما سرنخ‌هایی از بارداری چند قلو به دست بیاورید، پزشکان می‌گویند هیچ راه واقعی برای مطمئن شدن وجود ندارد تا زمانی که سونوگرافی آن را تایید کند.

بیشتر بخوانید: علائم بارداری هفته به هفته را بیشتر بشناسیم

دکتر گرانباوم می‌گوید: شما می‌توانید هر چه که دوست دارید حدس بزنید، اما تا زمانی که معاینه سونوگرافی را انجام ندهید، این تنها حدس و گمان است. خوشبختانه اکثر ماماها مجبور نیستند مدت زیادی صبر کنند تا مطمئن شوند. وی افزود: امروزه، دوقلوها معمولا در هفته شش یا هفته هفتم بارداری تشخیص داده می‌شوند.

اگر شما فرزند دوقلو دارید یا متوجه شده‌اید دوقلو باردار هستین لطفا نشانه های بارداری دوقلو را از طریق قمست نظرات زیر همین مطلب در وبسایت کودکت به اشتراک بگذارید تا ما و سایر خوانندگان بیشتر با نشانه‌های باردرای دوقلو آشنا شوند.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید