حالا دیگر فرزند شما شش ماه دارد. وقت آن است که جشن بگیرید. می‌دانیم که سوالات زیادی ذهن شما را درگیر کرده است. اینکه کودکتان راست دست یا چپ دست است. اینکه برای خوردن غذا‌های جامد آماده است یا نه و قادر به غلت زدن است یا نه. در ادامه بیشتر با جزئیات هفته بیست و چهارم رشد کودک آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید: رشد هفته به هفته کودک؛ مراحل هفته بیست و سوم رشد کودک

هفته بیست و چهارم رشد کودک

هفته بیست و چهارم رشد کودک

وزن کودک بیست و چهار هفته‌ای شما کاملا بستگی به میزان رشد او دارد. همچنین او قادر است به طور کامل و بدون نیاز به کمک کسی بنشیند و با اسباب‌بازی‌ها بازی کند و در کنار شیر مادر و شیر‌خشک برای خوردن غذا‌های سبک آماده است. شاید کنجکاو باشید برای اینکه بدانید کودکتان چپ‌دست یا راست است. اما فعلا زود است و باید تا سن دو یا سه سالگی او صبر کنید.

نقاط عطف رشد هفته بیست و چهارم رشد کودک

 • از لحاظ جسمی وزن و سایز کودک شما دو برابر بیشتر از زمان تولد شده است.
 • در هفته بیست و چهارم رشد کودک او از لحاظ ذهنی رشد خوبی داشته است. او به درستی لمس، احساس و صدای شما را می‌شناسد. شروع به تولید صدا‌های خنده‌دار می‌کند و احساس شادی، خشم و عصبانیت و هیجان را بار‌ها از خود نشان می‌دهد. کم‌کم شروع به شناخت اطرافیان خود می‌کند.
 • همان‌طور که استخوان‌ها و ماهیچه‌های کودک قوی‌تر می‌شود قادر به نشستن و غلت زدن دور خودش است. برخی از بچه‌ها حتی می‌توانند سینه‌خیز بروند، در صورتی که کودکتان قادر به چنین فعالیت‌هایی نیست، او در حال گرم کردن و آماده شدن است.
 • همان‌طور که کودک از لحاظ جسمی و ذهنی رشد می‌کند، ممکن است اواسط شب به طور منظم از خواب بیدار شود . باید او را از طریق تغذیه حمایت کنید و با لالایی او را بخوابانید. از هفته بیست و چهارم رشد کودک او کم‌کم شروع به درآوردن دندان می‌کند برای همین ممکن است نیمه‌های شب از خواب بیدار شود.
 • سیستم عصبی و مغز او در حال توسعه است. ممکن است پا‌هایش را به سمت دهانش ببرد و شروع به مکیدن کند. صبور باشید و اجازه دهید از این تجربه لذت ببرد، زیرا او شروع به کنترل حرکات اندام بدنش کرده است.

بیشتر بخوانید: بررسی نقاط عطف رشد کودک چه قدر اهمیت دارد؟

تغذیه

همان‌طور که کودک رشد می‌کند، می‌توانید به او غذا‌های سبک و ملایم دهید. خوراکی‌هایی مانند سیب، موز، ماهی بدون استخوان، البته غذا‌هایی وجود دارد که نباید تا زمانی که کودک به سن خاصی نرسیده، به او دهید. هنگامی که غذای خاصی را به کودک می‌دهید، منتظر واکنش او در این مورد باشید. او از زبان، لب‌ها و لثه‌اش به شیوه‌های مختلف برای خوردن غذا استفاده می‌کند. می‌توانید برای غذا دادن به کودک از یک پیش‌بند استفاده کنید تا لباس‌های زیبای کودک کثیف نشود. می‌توانید همچنین از صندلی‌های بلند یا تشک‌های پلاستیکی برای غذا دادن به کودک می‌توانید استفاده کنید. همچنین استفاده از قاشق‌های نرم پلاستیکی برای غذا دادن به کودک پیشنهاد می‌کنیم.

خواب

خواب کودک بیست و چهار هفته ای

الگوی خواب کودک ۲۴ هفته‌ای بستگی به عوامل مختلفی دارد؛

 • در این هفته کودک در معرض چالش‌های مختلف قرار می‌گیرد؛ یکی از آنها خوردن غذا‌های جامد است. همین مسئله ممکن است باعث اختلال در خواب شبانه‌روزی او شود.
 • علاوه بر خوردن غذا‌های جامد، دندان درآوردن، رشد مغز و چهار دست و پا راه رفتن به سایر گرفتاری‌ها اضافه می‌شود. این‌ها باعث بیدار شدن مکرر کودک بیست و چهار هفته‌ای شما در طول شب خواهد شد. در این دوره باید به کودک غذا دهید و او را آرام کنید.
 • همین‌طور که کودک به سن هشت تا ده ماهگی نزدیک می‌شود، ممکن است جیغ و داد‌های او در طول شب بیشتر شود.

مراقبت از کودک بیست و چهار هفته‌ای

 • مراقبت از کودک بیست و چهار هفته‌ای می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد و کاملا شما را درگیر کند. می‌توانید زمان بیشتری را صرف کودک کنید و از بودن با او لذت ببرید. این هفته می‌تواند زمان خوبی برای بیرون بردن کودک و کالسکه‌سواری باشد.
 • سعی کنید بیش از حد از کودک مراقبت نکنید و او را در مکان‌های خاص قرار ندهید.
 • در انتخاب برنامه غذایی کودک، دقت و با یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا یک رژیم غذایی مناسب در اختیار فرزندتان قرار دهد.
 • کودک شما هنوز نیاز به سه چرت یک تا سه ساعته در طول روز دارد. بنابراین سعی کنید شرایط خواب را برای او فراهم کنید؛ حتی در صورتی که کودک بد‌خوابی دارید. می‌توانید برای او قصه بگویید تا خوابش ببرد.
 • بیش از حد در مورد وسایلی که اطراف کودکتان است، حساس نباشید و مانع این نشوید که کودک چیزی را به دهان خود ببرد؛ البته در این مورد بسیار دقت کنید و مراقب اشیای خطرناک باشید.

واکسیناسیون

مراقبت از کودک بیست و چهار هفته ای

واکسن‌هایی که باید در این هفته تزریق شود عبارتند از؛

در هفته بیست و چهارم رشد کودک واکسن آنفولانزا، نوبت سوم روتاویرس، PCV و نوبت سوم HIB برای کودکان شش ماه به بالا در نظر گرفته می‌شود.

بازی‌ها و فعالیت‌ها

کودک بیست و چهار هفته‌ای شما بسیار فعال و پر‌انرژی است. او به زمان بیشتری برای جست و جو درباره دنیای پیرامونش نیاز دارد. او همچنین قادر است پا‌هایش را به سمت دهانش ببرد و شروع به مکیدن انگشتش کند. این کار، پا‌ها و باسن او را برای سینه‌خیز رفتن آماده می‌کند. او علاقه ویژه‌ای به شنیدن صدا‌های مختلف دارد. سعی کنید صدای انواع حیوانات را برای او تولید کنید. حتما بسیار لذت می‌برد و سعی می‌کند این صدا‌ها را تقلید کند.

تاخیر در رسیدن به نقاط عطف

هر کودک شرایط منحصر به فرد خود را دارد و با سرعت ویژه خود رشد می‌کند. بنابراین از این بابت که کودک بیست و چهار هفته‌ای شما به نقاط عطف مانند سایر نوزادان دست نیافته، نگران نباشید. برخی از نوزادان زود‌رس معمولا دیرتر از سایر کودکان قادر به انجام کار‌هایی می‌شوند که بقیه کودکان انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید: با یازده فعالیت سرگرم کننده برای کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه آشنا شوید

مشورت با پزشک

در هفته بیست و چهارم رشد کودک هرگونه تغییر در وضعیت جسمی کودک مثل تب، گریه زیاد، علاقه کم به بازی و فعالیت را جدی بگیرید و هر چه زودتر به پزشک اطلاع دهید. ممکن است این علائم نشان‌دهنده‌ی درآوردن دندان باشد. در هر صورت مشورت با پزشک لازم است.

در هفته بیست و چهارم رشد کودک ضمن ایمن‌سازی خانه، کمی او را آزاد بگذارید تا با خیال آسوده کنجکاوی کند و شگفتی‌های اطرافش را کشف کند. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، از طریق شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید