دندان‌های کودکان نوپا بسیار دوست داشتنی است، این دندان‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی در می‌آیند تا یک لبخند کاملا طبیعی و واقعی را درست کنند و با توجه به اینکه نوزادان از چای و قهوه و نوشیدنی‌های دیگر استفاده نمی‌کنند، آن‌ها باید کاملا سفید باشند. بیشتر اوقات همینطور است اما گاهی ممکن است لکه‌ های سفید روی دندان‌ کودکان به طور تصادفی مشاهده کنید. این امر ممکن است پدرها و مادرها را نگران کند که آیا این لکه‌ها برای سلامتی کودک ضرر دارد یا خیر؟

در این مقاله قرار است به همین موضوع بپردازیم که علت ایجاد لکه سفید روی دندان کودک چیست؟

اگر بخواهیم خیلی خلاصه توضیح بدهیم باید بگوییم که، لکه های سفید روی دندان به هیچ وجه به سلامت دهان و دندان آسیبی وارد نمی‌کند، تنها شاید از نظر زیبایی به لبخند شما آسیب وارد کند که راه‌هایی مانند سفید کردن دندان برای از بین بردن آن وجود دارد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

مقاله مرتبط: تمیز کردن لثه کودک پیش از درآمدن دندان مهم است؟

علت لکه های سفید روی دندان کودکان

طبق گفته‌های انجمن داندانپزشکی آمریکا (ADA) لکه سفید روی دندان کودک (فلورسیس) زمانی رخ می‌دهد که فلوراید بیش از حد مجاز در طول یک دوره طولانی مصرف شود در حالی که دندان‌ها هنوز درنیامده‌اند و زیر لثه‌ها پنهان شده‌اند. در حالی که دندان‌هایی که از زیر لثه بیرون آمده‌اند دیگر تحت تاثیر فلوراید قرار نخواهند گرفت.

لازم به ذکر است که این لکه‌های سفید به مقاومت و استحکام دندان هیچ آسیبی وارد نمی‌کند. در واقع لکه سفید روی دندان یا همان فلورسیس یک بیماری محسوب نمی‌شود و سلامتی شما را تهدید نمی‌کند فقط در موارد معدودی ممکن است دندانپزشک در معاینه متوجه شود. در واقع حتی ممکن است فلورسیس مقاومت دندان در برابر خراب شدن را بالا هم ببرد.

بنابراین به این معنی نیست که فلوراید برای دندان کودک شما مضر است بلکه طبق مراکز کنترل بیماری نوشیدن آب حاوی فلوراید دندان‌ها را سالم‌تر نگه می‌دارد و امکان خراب شدن و کرم خوردگی دندان را در کودکان و بزرگسالان ۲۵ درصد کاهش می‌دهد.

در واقع مصرف آب حاوی فلوراید نه تنها مضر نیست بلکه توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا، آکادمی بهداشت کودکان در آمریکا، سازمان بهداشت جهانی و سازمان بهداشت عمومی ایالات متحده توصیه هم شده است. بنابراین اصلا نمی‌تواند چیز بدی محسوب شود. فقط باید مراقب باشد که کودک خردسال شما مقدار بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم فلوراید دریافت نکند.

به گفته دکتر فئورشتاین متخصص اطفال در نیویورک، چند راه ساده برای جلوگیری از فلورسیس یا همان به وجود آمدن لکه‌ های سفید روی دندان‌ وجود دارد. برای مثال می‌توانید دندان‌های تازه درآمده را با کمی آب و پارچه یا لیف تمیز بشورید. هرچه دندان‌های بیشتری در می‌آیند روی خمیر دندان نرم مخصوص کودک خمیردندان بدون فلوراید قرار دهید و دندان‌های کودک را بشویید و تا ۲ سالگی از مصرف خمیردندان حاوی فلوراید برای کودک خودداری کنید. اگر روی کارتن خمیردندان را خوب نگاه کنید متوجه خواهید شد خمیردادن حاوی فلوراید است یا خیر.

آکادمی بهداشت کودکان در آمریکا همچنین گفته است مادرانی که نوزاد خود را فقط با شیر مادر تغذیه می‌کنند، میزان فلوراید در شیر مادر بسیار ناچیز است و مادرانی که از آب حاوی فلوراید مصرف می‌کنند نگران به وجود آمدن لکه‌ های سفید روی دندان‌ نوزاد خود نباشند چون به هیچ وجه تاثیر قابل توجهی نمی‌گذارد. اگر از مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنید از آب بدون فلوراید برای مخلوط کردن با پودر استفاده کنید.

تا وقتی مطمئن نشده‌اید که کودک شما می‌تواند پس از مسواک زدن خمیردندان را به بیرون تف کند و قورت ندهد از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده نکنید. همچنین از استفاده از دهانشویه‌های حاوی فلوراید حتی از نوع مخصوص کودکان تا قبل از ۶ سالگی خودداری کنید.

لکه‌ های سفید روی دندان‌

مقاله مرتبط: پاسخ به ۹ سوال رایج در مورد مراقبت از دندان کودک

درمان لکه‌ های سفید روی دندان‌ کودکان

در اغلب موارد لکه‌ های سفید روی دندان‌ به سختی مشاهده می‌شود بنابراین نیازی به درمان آن وجود ندارد.  همینطور وقتی کودکان بزرگتر می‌شوند دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند و دندان‌های اصلی به احتمال زیاد تحت تاثیر فلوراید قرار نخواهند گرفت. اگر متوجه شدید دندان‌های اصلی کودک شما هم تحت تاثیر فلوراید قرار گرفته و لکه‌های سفید روی آن مشاهده می‌شود روش‌های درمانی ساده‌ای مانند سفید کردن یا روکش کردن دندان وجود دارد که می‌تواند لکه‌های سفید را از بین ببرد.

اگر با این روش‌ها که ممکن است به سلامت دندان کودک آسیب برساند مخالف هستید مطمئن باشید که لکه‌ های سفید روی دندان‌ نه تنها سلامت کودک شما را تهدید نمی‌کند بلکه طبق نظر اغلب متخصصین باعث افزایش استحکام دندان هم خواهد شد، علاوه بر این در اغلب موارد بچه‌ها متوجه این لکه‌های سفید روی دندانشان نمی‌شوند و لبخندشان همچنان زیبا است.

آیا شما هم لکه‌ های سفید روی دندان‌ کودک خود مشاهده کردید؟ شما چه تجربه‌ای در مورد بهداشت دهان و دندان در کودکان دارید؟ فراموش نکنید با به اشتراک گذاشتن نظرات و تجربیات خود می‌توانید  به والدین جوان کمک کنید تا بهتر بتوانند از کودک خود مراقبت کنند.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید