شما اکنون در هفته سی و سوم بارداری هستید و تنها چند هفته فقط باقی مانده تا قرار‌های ملاقات با پزشک، رژیم‌های غذایی سخت و تغییرات ناخوشایند جسمی و روانی تمام شود. سه ماهه سوم بارداری، زمان وضع حمل شماست و باید خودتان را از هر جهت برای این زمان آماده کنید.

در این مرحله جنین وارد مرحله رشد پایانی خود شده است. اندام‌ها، استخوان و عضلات او به طور کامل شکل گرفته است. مو‌ها و ناخن‌های در حال رشد او، قابل مشاهده است. جفت، مواد مغذی و اکسیژن لازم را برای رشد کودک را به او می‌رساند و تمرین‌های تنفس کودک با استفاده مایع آمنیوتیک همچنان ادامه خواهد داشت. مغز کودک، بیشتر از قبل در حال رشد است و ارتباط بیشتری بین نورون‌ها برقرار شده است. کودک، همگام با چرخه خواب و بیداری شما، متوجه تفاوت روز و شب می‌شود. در این زمان مصونیت کودک در برابر بیماری‌ها بیشتر از قبل شده است و جنین از طریق جفت، آنتی‌بادی‌ها را دریافت می‌کند. در ادامه با تغییرات این هفته بیشتر آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید؛ با وضعیت جنین و مراقبت های هفته سی و دوم بارداری آشنا شوید

اندازه جنین در هفته سی و سوم بارداری

تغییرات جسمی دوران بارداری

در هفته سی و سوم بارداری جنین اندازه یک هندوانه است و از سر تا پای او حدود ۴۲ سانتی‌متر و وزن او حدود دو کیلوگرم است. با بزرگتر شدن جنین و کمبود فضای رحم، شما بیشتر از قبل متوجه تکان‌های کودک خواهید شد.

تغییرات بدنی رایج در هفته سی و سوم بارداری

هموروئید: خونریزی‌های پری‌آنال، آنال و رکتال به علت هموروئید یا در موارد نادر پارگی بافت‌های مقعد باشد. می‌توانید با تجویز پزشک از دارو‌های موضعی یا خوراکی استفاده کنید.

رگ‌های واریسی

فشار ناشی از وزن جنین ممکن است باعث تورم رگ‌های موجود در دست و پا شود. در صورتی که رگ‌ها قرمز و سفت شده‌اند، ممکن است در معرض خطر لخته‌شدن قرار گرفته باشند و نیاز ضروری به پزشک دارید.

ترشحات پستان

نوک سینه‌های شما در این زمان شروع به ترشح مایع زرد‌رنگی به اسم کلستروم می‌کند که برای تغذیه نوزادان تازه به دنیا آمده استفاده می‌شود. به همین دلیل نوک پستان‌ها با چنین ترشحاتی خودش را برای تغذیه نوزاد آماده می‌کند. می‌توانید از پد‌های جاذب داخل سینه‌بندتان برای مقابله با چنین وضعیتی استفاده کنید.

بی‌ خوابی

تغییرات موجود در این هفته نمی‌گذارد که خواب راحتی داشته باشید. سعی کنید غذا بیش از اندازه مصرف نکنید. یوگا و ماساژ می‌تواند به رفع بی‌خوابی کمک کند.

بیشتر بخوانید؛ لکه بینی و خونریزی در دوران بارداری نشانه چیست؟

نشانه‌های بارداری

نشانه های آزار دهنده بارداری

مشکلات تنفسی

در هفته ۳۳ بارداری رحم شما آنقدر بزرگ شده که به قفسه سینه و ریه‌های شما فشار می‌آورد و امر تنفس را برایتان سخت می‌کند. از فعالیت‌های شدید مانند بلند کردن و کشیدن وسایل سنگین خودداری کنید

اضافه وزن

شکم بزرگ شما بیش‌تر از هفته‌های قبل برایتان دردسر ایجاد می‌کند و ممکن است تعادل شما را موقع راه رفتن از بین ببرد. سعی کنید کفش راحت بپوشید.

افزایش سوخت و ساز بدن

در این هفته احساس گرمای شدیدی می‌کنید. زیرا بدن در حال تلاش است تا خودش را با نیاز‌های بدنی شما تطبیق دهد.

سردرد

کمبود آب بدن ممکن است باعث سرگیجه و عدم تعادل شما شود. حتی در صورتی که هر بیست دقیقه به توالت بروید، باید حدود بیست لیتر آب بخورید.

تغییرات شکل شکم

در این مدت شکم شما بسیار بزرگتر از قبل شده است و احتمالا حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم افزایش وزن خواهید داشت. همچنین پلی هیدرآمنیوس زمانی رخ می‌دهد که میزان مایع آمنیوتیک در طول بارداری بیش از اندازه باشد. اگر اضافه وزن بیش از اندازه داشتید، حتما با پزشک تماس بگیرید.

سونوگرافی

در هفته سی و سوم بارداری می‌توانید بسته یا باز بودن چشم جنین را در موقعیت خواب یا بیداری‌اش ببینید. استخوان‌های او قوی شده و سیستم‌های بدن او به طور کامل رشد کرده است. پزشک چند مورد را در سونوگرافی مورد بررسی قرار می‌دهد:

  • افزایش یا کاهش مایع آمنیوتیک ممکن است باعث مشکلاتی مانند زایمان زود‌رس یا به مرده به دنیا آمدن جنین شود
  • حرکات نفس کشیدن کودک مورد بررسی قرار می‌گیرد تا از سلامت او اطمینان حاصل شود

بیشتر بخوانید؛ رفع تهوع بارداری و یبوست با فهرستی از غذاهای مناسب و مفید

رژیم غذایی

رژیم غذایی هفته سی و سوم بارداری

به کمک یک رژیم غذایی مناسب می‌توانید این دوران را راحت‌تر سپری کنید. سعی کنید رژیم غذایی‌تان سرشار از غلات، لبنیات و کلسیم و پروتئین باشد. مصرف امگا ۳، نقش و تاثیر مهمی در رشد سیستم عصبی کودک دارد. تحقیقات نشان داده است، مادرانی که در طول بارداری روغن کتان و کنجد مصرف کرده‌اند، فرزندانی به دنیا آورده‌اند که نمرات بالایی در آزمون‌های استاندارد کسب کرده‌اند. اگر رژیم غذایی شما به اندازه کافی نیاز‌های غذایی خود و جنین را فراهم نمی‌کند، می‌توانید با تجویز پزشک از دارو‌های ویتامین و مکمل هم استفاده کنید.

مراقبت‌ها و باید‌ها و نباید‌های بارداری

در هفته ۳۳ بارداری و با نزدیک شدن زمان زایمان، هم جنین نیاز به مراقب ویژه‌ای دارد و هم اینکه شما باید خود را از هر جهت برای وضع حمل آماده کنید.

باید‌ها

در طول بارداری سعی کنید موقعیت‌های مختلفی را برای زمان وضع حمل امتحان کنید. دراز کشیدن، چمباتمه زدن، قرار گرفتن روی دست‌ها یا زانو‌ها یا استفاده از صندلی زایمان، از جمله این وضعیت‌ها هستند. موقعیت‌هایی که با آن راحت هستید انتخاب کنید تا در زمان شروع انقباضات زایمان از آن استفاده کنید. هموروئید ممکن است باعث درد و خجالت شما شود، اما مصرف آب زیاد و فیبر می‌تواند تا حدودی به کاهش این علائم کمک کند.

بیشتر بخوانید؛ ۲۱ بیماری خطرناک بارداری که باید پیشگیری شوند

نباید‌ها

هر گونه علائمی را در هفته سی و سوم بارداری جدی بگیرید. اگر لگد‌ها و فشار‌های جنین متوقف یا کم شد، هر چه سریع‌تر پزشک را مطلع کنید تا در صورت نیاز آزمایش‌های لازم انجام شود. رگ‌های واریسی از نشانه‌های بارداری در سه ماهه دوم و سوم بارداری است. با کمی تلاش مانند تمرینات ورزشی مداوم و شنا می‌توانید اثر آن را از بین ببرید. در این هفته از ایستادن یا نشستن طولانی در یک وضعیت خودداری کنید.

فراموش نکنید با مرور علائم بارداری هفته به هفته می‌توانید با باید و نباید‌های دوران بارداری آشنا شوید. همچنین اگر در هفته سی و سوم بارداری هستید یا تجربه‌ای از این دوره دارید، لطفا از طریق بخش نظرات این مقاله یا سایر شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید