یکی از مسائلی که زوج‌های جوان هنگام بارداری به آن خیلی فکر می‌کنند تعیین جنسیت کودک است. اگر شما هم دوست دارید کودک شما دختر یا پسر باشد، مطمئنا منابع بسیاری در مورد تعیین جنسیت کودک را مطالعه کرده‌اید. روش‌های مختلفی همچون کیت جنسیت، نوشیدنی‌های ویتامینه، محصولات اطلاع‌رسانی و دوش واژنی وجود دارند که شانس شما برای داشتن فرزندی با جنسیت مشخص را بیشتر می‌کنند.

روند تعیین جنسیت کودک شامل مجموعه‌ای از افسانه ها، اطلاعات غلط و کمی حقایق علمی می‌شود. اکثر توصیه‌ها بی‌خطر است اما برخی هم می‌توانند خطرناک باشد. برخی از رژیم‌هایی که به گزینش جنسیتی مربوط می‌شود کاملا خطرناک هستند. برخی از تکنیک‌ها هم باعث پایین آمدن شانس بارداری خواهد شد.

برخی عملیات‌ها و تکنولوژی‌های باروری وجود دارند که به شما کمک خواهند کرد صاحب یک پسر یا دختر شوید. با این حال استفاده از این تکنولوژی‌ها، هزینه‌بر خواهد بود و علاوه بر اینکه صد در صد تضمینی نیست، ریسک پزشکی خواهد داشت. علاوه بر اینکه بسیاری از کلینیک‌های باروری چنین تکنولوژی را ندارند.

در این مجموعه مقالات، با دلایل احتمالی تعیین جنسیت کودک آشنا خواهید شد، نگاهی به متدهای طبیعی و محبوب گزینش جنسیتی خواهیم داشت و اشاراتی هم به روش‌های علمی و اثبات شده خواهیم کرد. همچنین سوالاتی اخلاقی در مورد تعیین جنسیت خواهیم پرسید.

چرا والدین به دنبال تعیین جنسیت کودک هستند؟

تعیین جنسیت کودک

بیشتر بخوانید: نشانه های بارداری را چطور و با چه روش هایی تشخیص دهیم؟

دلایل مختلف پزشکی و غیرپزشکی مبنی بر این سوال وجود دارد و ممکن است والدین دلایل خود را برای تعیین جنسیت فرزند داشته باشند.

از نظر پزشکی، برخی بیماری‌ها به جنسیت کودک مربوط می‌شود. هموفیلی و دیتفروشی ماهیچه‌ای دوشن، از بیماری‌هایی است که عموما تنها در کودکان پسر دیده خواهد شد. اگر چنین بیماری‌های در شجره‌نامه یک خانواده وجود دارد، ممکن است خانواده خواستار یک دختر باشند.

با این حال، اکثر والدین بیشتر به دلایل غیرپزشکی خواستار تعیین جنسیت کودک هستند.

مهم‌ترین و شایع‌ترین دلیل متعادل کردن خانواده است. اگر خانواده‌ای یک یا چند فرزند از یک جنسیت را دارد، امیدوار است که فرزند بعدی جنسیتی مخالف داشته باشد. یا به عنوان مثال اگر یک خانواده قصد داشتن دو فرزند را دارند و فرزند اول آن‌ها پسر است، مطمئنا دوست دارند که فرزند بعدی دختر باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که خانواده‌هایی که تمام فرزندانشان پسر است، بیش از برنامه‌ریزی بچه‌دار خواهند شد چون امید دارند که بالاخره صاحب یک فرزند دختر هم بشوند.

تعادل خانوادگی مسئله‌ای است که سریع به ذهن می‌رسد. این مسئله همچنین طولانی مدت خواهد بود و تا زمانی که حتی کودکان شما بچه‌دار هم شوند ادامه خواهد داشت. اگر شما نوه‌دار شوید و کودکان شما تنها فرزند دختر داشته باشند، مطمئنا یکی از فرزندان شما تلاش خواهد کرد که یک پسر برای شادی پدر خود به دنیا بیاورد.

مطمئنا دلایل دیگری برای انتخاب دختر یا پسر هم وجود دارد که عبارتند از:

  • ترجیح به تربیت فرزند با جنسیتی مشخص: اگر زوجی قصد داشته باشد که تنها یک فرزند داشته باشند، ممکن است یک جنسیت مشخص را ترجیح دهند. ممکن است یک مادر راحت‌تر باشد که یک دختر را تربیت کند. اگر برنامه‌ریزی برای تربیت فرزند خیلی دقیق باشد مطمئنا جنسیت بچه هم مشخص شده است.
  • دلایلی فرهنگی و مذهبی: در برخی جوامع یک جنسیت به جنسیت دیگر ترجیح داده می‌شوند. در برخی باورها مانند دین اسلام با اینکه تعیین جنسیت جایز است و مشکلی از نظر مراجع تقلید ندارد، اما این باور وجود دارد که ترجیح جنسی به جنس دیگر ظلمی بزرگ است.
  • مرگ فرزند: اگر بر اساس اتفاقی ناگوار یک خانواده فرزند خود را از دست دهند، ممکن است بخواهند فرزندی از همان جنسیت داشته باشند. همچنین ممکن است برای دوری از خاطرات بد، بخواهند فرزندی از جنس مخالف داشته باشند.

چه عنصری جنسیت کودک را تعیین می‌کند؟

تعیین جنسیت کودک
کروموزوم‌های X و Y در تعیین جنسیت کودک تاثیرگذار هستند. تخمک همیشه حاوی کروموزوم X است و اسپرم عموما X یا Y را وارد تخمک می‌کند.

اگر یک اسپرم حاوی کروموزوم Y باشد، شما با XY مواجه خواهید شد که در این صورت باید منتظر یک بچه پسر باشید. اگر یک اسپرم X تخمک را بارور کند شما با ترکیب XX روبرو می‌شوید که نوید به دنیا آمدن دختر را می‌دهد.

شاید باور عمومی این باشد که نصف بچه‌های جهان دختر و نصف دیگر پسر هستند اما این آمار درستی نیست. نسبت جهانی کودکان به دنیا آمده پسر به دختر، ۱۰۷ پسر به ۱۰۰ دختر است. بدین صورت به دنیا آمدن پسر به صورت ناچیزی بیشتر از دختر است، اما دلیل نمی‌شود که حس کنید به احتمال بیشتر پسردار خواهید شد.

پویایی تعیین جنسیت طبیعی درون یک خانواده بسیار پیچیده است و دلایل مختلفی دارد. مدت زمان بین بارداری‌ها، ترتیب تولد، در معرض سموم طبیعی بودن و دیگر فاکتورها که ناشناخته هستند تاثیرگذار خواهند بود.

IVF و PGD

تعیین جنسیت

بیشتر بخوانید: همه چیزهایی که باید قبل از انجام لقاح مصنوعی بدانید

تنها راه علمی برای تعیین جنسیت که ۹۹ درصد دقت عمل دارد، استفاده از IVF و PGD است. این تکنولوژی برای پیشگیری از بروز بیماری‌های ژنتیکی مختلف خلق شد و تا به امروز اصلی‌ترین استفاده از آن برای همین هدف است.

به هر حال استفاده از IVF می‌تواند برای موارد غیرپزشکی هم باشد. استفاده از IVF از نظر پزشکی تهاجمی است و هزینه‌بر خواهد بود. به همین خاطر اکثر خانواده‌ها دسترسی کاملی به این نوع روند درمانی ندارند. حتی خانواده‌هایی که به خاطر ناباروری نیاز به IVF دارند، گاهی اوقات امکان دسترسی به آن را ندارند.

در روند درمانی IVF، از داروهای باروری استفاده می‌شود تا تخمدان زن تحریک شود. هدف این است که با تحریک تخمدان، میزان تخمک‌ها بیشتری نسبت به یک یا دو تخمک در هر سیکل تولید شود.

در زمان میان دوره، زمانی که زن در حالت بیهوشی قرار دارد، یک سوزن فراصوت درون دیواره واژن قرار می‌گیرد تا تخمک‌ها را بازیابی کند. مرد باید یک نمونه اسپرم تهیه کند. پس از این در آزمایشگاه تخمک و اسپرم با هم ترکیب خواهند شد. به صورت امیدوارانه برخی از اسپرم‌ها، تخمک‌ها را بارور خواهند کرد و جنین را تولید می‌کنند.

در بخش PGD یک سری از سلول‌های جنین را بافت برداری خواهند کرد. این بافت‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا ارزیابی ژنتیکی صورت گیرد. بدین شکل متخصصین متوجه می‌شوند که کدام جنین XX و کدام XY است.

پس از این، اطلاعات به زوج انتقال داده می‌شود و زوج تصمیمی می‌گیرند که کدام جنین به رحم وارد شود. اگر زوج خواستار یک دختر هستند باید جنین XX و اگر خواستار پسر باشند باید جنین XY وارد رحم شود.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید از IVF استفاده کنید، بسیار مهم است که تمامی خطراتی که برای مادر و کودک وجود دارد را درک کنید. PGD هم ریسک و هزینه خود را دارد. ریسک‌ها بسیار پایین هستند و در موارد معدودی، خونریزی و عفونت ممکن است به وجود بیاید. حتما یک جلسه با دکتر خود در مورد این ریسک‌ها صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: بارداری در دهه سی سالگی چه پیامدها و عوارضی به همراه دارد

چند نکته دیگر هم در ذهن بسپارید:

  • هیچ تضمینی وجود ندارد که در جنین‌های به وجود آمده، جنسیت مورد نظر شما وجود داشته باشد. ممکن است تنها جنین XX یا XY به وجود بیاید.
  • در مورد جنین‌هایی که به وجود آمده و مورد استفاده شما نیستند باید تصمیمی بگیرید. می‌توانید آن‌ها را نابود کنید، به یک زوج نابارور اهدا کنید و حتی برای مصارف تحقیقاتی در اختیار آزمایشگاه قرار دهید. تصمیم شما ممکن است چالشی اخلاقی و احساسی را ایجاد کند.
  • ترکیب IVF و PGD نمی‌تواند ۱۰۰ درصد درست باشد و در موارد بسیار کمی احتمال خطا وجود دارد.
  • همانگونه که ممکن است جنین مورد نظر شما به وجود نیاید، ممکن است جنینی که به وجود آمده هم شما را باردار نکند. یک جنین انتقال یافته به معنای باردار شدن نیست.
  • همه کلینیک‌ها IVF و PGD را به دلایل غیرپزشکی ارائه نمی‌دهند و برخی کلینیک‌ها تنها برای تعادل خانوادگی آن را ارائه می‌دهند.

در مقاله بعدی در مورد روش‌های تعیین جنسیت کودک بیشتر صحبت خواهیم کرد و به روش مرتب سازی اسپرم هم خواهیم پرداخت و احتمالات و شرایط این روش را معرفی خواهیم کرد.

به نظر شما تعیین جنسیت کودک از نظر اخلاقی درست است؟ اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در مورد تعیین جنسیت کودک دارید حتما از طریق قسمت نظرات زیر همین مطلب یا در شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما در میان بگذارید.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید