نشانه های بارداری چیست؟ بسیاری از موارد زیر، اواخر چرخه قاعدگی شما اتفاق می‌افتند اما در عین حال می‌توانند از علائم بارداری هم باشند. احساس درد قاعدگی می‌کنید و خسته هستید؟ این‌ها و یک سری نشانه‌های دیگر، حتی قبل از این که عادت ماهیانه  شما عقب بیفتد، می‌توانند خبر از بارداری بدهند.

نشانه های بارداری چیست؟

نشانه های بارداری - تغییر حال

بیشتر بخوانید: چه غذاهایی به باردار شدن شما کمک می‌کنند؟

می خواهید بدانید که آیا فرزندی در شکم دارید یا خیر؟ بدن خود را زیر نظر بگیرید و در صورت عقب افتادن عادت ماهیانه خود و مشاهده چند مورد از نشانه‌های زیر، برای خرید دستگاه تست بارداری خانگی به داروخانه مراجعه کنید یا از متخصص زنان و زایمان خود وقت بگیرید.

به گفته ملیسا گوئیست که استادیار بالینی زنان و زایمان در مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو است، هورمون‌هایی که به محض لقاح در بدن شما ترشح می‌شوند ممکن است حتی قبل از این که آزمایش‌های خانگی بارداری چیزی را مشخص کنند،  باعث ایجاد تغییرات کوچکی شوند. متاسفانه بسیاری از نشانه‌ها مانند سوزش سینه‌ها و نفخ معده دقیقا قبل از عادت ماهیانه هم اتفاق می‌افتند و علائم مشترک با قاعدگی هستند و ممکن است شما را به اشتباه بیاندازند.

سوزش سینه‌ها

به گفته گوئیست، سوزش سینه‌ها  یکی از نشانه های بارداری است. بافت سینه به شدت نسبت به هورمون‌ها حساس است. ترشح پروژسترون وهورمون بارداری- اچ سی جی( گنادوتروپین جفتی انسانی)، بعد از بارور شدن تخمک، باعث افزایش فشار خون می‌شود؛ در نتیجه سینه‌ها متورم شده و نسبت به همیشه سنگین‌تر به نظر می‌آیند.

انقباضات عضلانی

ممکن است انقبضاتی در ناحیه کمر مشابه انقباضات قبل از عادت ماهیانه احساس کنید اما علت انقباضات چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم است نه قاعدگی. رحم شما ممکن است در جهت آمادگی برای انبساط بزرگش طی نه ماه آینده کمی بازتر و بزرگ‌تر از حد معمول شده باشد.

لکه بینی

بسیاری از بانوان لکه‌های روشن خون را به عنوان خون عادت ماهیانه در نظر می‌گیرند اما به گفته گوئیست، ۲۵ درصد بانوان طی لقاح لکه‌بینی را تجربه می‌کنند. اگر عادت ماهیانه  شما کمتر از حد معمول طول کشیده یا با همیشه فرق دارد ممکن است باردار باشید.

احساس خستگی

نشانه های بارداری - خستگی

احساس خستگی یک چیز است، این که تمام مدت سر کار  به چرت زدن فکر کنید چیز دیگر. یکی از نشانه های بارداری خستگی بیش از حد معمول برای انجام کارهای روزمره مثل رفتن به باشگاه ورزشی است. به گفته گوئیست، حتی در این مرحله اولیه هم جنین شروع به استفاده از کالری‌های بدن شما کرده است که می‌تواند به سرعت انرژی شما را مصرف کند.

تیرگی نوک سینه‌ها

این روزها سینه‌هایتان با قبل فرق کرده‌اند؟ هورمون‌های بارداری همچنین روی سلول‌های تولیدکننده رنگدانه در پوست (ملانوسیت‌ها) هم تاثیر می‌گذارند. گوئیست معتقد است، زنانی که پوست تیره‌تری دارند ممکن است حدود هفته دهم بارداری متوجه این نشانه بشوند.

بیشتر بخوانید: تهوع بارداری از چه زمانی شروع می‌شود و چه زمانی تمام می‌شود؟

حالت تهوع

در حالی که  حالت تهوع صبحگاهی (که بیش از  ۸۵ درصد زنان باردار با آن دست و پنج نرم می‌کنند) چند هفته بیشتر طول نمی‌کشد؛ بعضی بانوان ممکن است حالت‌های نامحسوس‌تری را نسبت به حالت تهوع صبحگاهی تجربه کنند. گوئیست می‌گوید بیمارانی داشته که هنگام مطالعه یا در هواپیما دچار حالت تهوع می‌شده‌اند.

نفخ معده

نشانه های بارداری - نفخ معده

زیپ شلوارتان به راحتی بسته نمی‌شود؟ افزایش هورمون پروژسترون قدرت هضم معده  شما را کم می‌کند، سرعت هضم را پایین می‌آورد و منجر به ورم معده می‌شود. گوئیست می‌گوید، این اتفاق در مورد سندروم پیش از قاعدگی هم پیش می‌آید اما  در آن مورد با شروع خونریزی و کاهش سطح پروژسترون خون، نفخ معده از بین می‌رود. در صورت از بین نرفتن نفخ معده و آغاز نشدن خونریزی، منتظر صورتی رنگ شدن تست بارداری خانگی خود باشید؛ نوزادی در راه است. این هم یکی از نشانه های بارداری است که باید مورد نظر قرار بدهید.

ادارار کردن بیش از اندازه

اگر بیشتر از حد معمول به قصد دستشویی رفتن از خواب بیدار می‌شوید، یعنی کلیه‌های شما فعال‌تر از قبل شده‌اند؛ چرا که که در دوران بارداری باید مایعات بیشتری را دفع کنند. این اتفاق در اواخر دوران بارداری هم به علت فشاری است که رحم  به مثانه وارد می کند.

 ویار کردن

در این مرحله، ممکن است به جای ترشی یا کیک بستنی، که جزو ویارهای معمول به حساب می‌آیند، به شدت هوس یک پیراشکی بزرگ بکنید. در دوران اولیه بارداری ، بدنِ خسته شما بیشتر به کربوهیدرات احتیاج دارد؛ زیرا راحت‌تر هضم می‌شود و سطح انرژی بدن شما را بالا نگه می‌دارد.

سردرد

نشانه های بارداری

افزایش فشار خون ممکن است در هفته‌های اول بارداری به سردردهای مکرر اما خفیف منجر بشود اما به مرور زمان، با عادت کردن بدن به میزان هورمون‌های خون، از بین خواهد رفت.

هورمون‌ها

هورمون‌هایی که باعث نفخ معده می‌شوند؛ عامل مشکلات شما با دفع مایعات هم هستند. روند هضم غذا در بدن شما کند شده است. به همین علت ممکن است مواد غذایی به سرعت قبل در بدن حرکت نکنند. خبر بد این که تا آخر دوران بارداری ، این مشکل روز به روز شدیدتر خواهد شد.

نوسانات خلقی

همان طور که میزان هورمون بارداری- اچ سی جی (گنادوتروپین جفتی انسانی) بالا می‌رود، احساس کوفتگی و خستگی هم بیشتر می‌شود. علاوه بر این، سردردها، نفخ معده، یبوست و درد سینه‌ها هم باعث به هم ریختن خلق و خوی شما می‌شود. این‌ها برای وجود نوسانات خلقی شما کافی نیست؟

دمای یک بدن سالم در حالت استراحت

نشانه های بارداری - تنگی نفس

بیشتر بخوانید: خانم های باردار، این اسموتی های مقوی را حتما امتحان کنند

اندازه‌گیری دمای  یک بدن سالم در حالت استراحت (دمایی که اول صبح با درجه جیوه‌ای دهانی اندازه گرفته شود)  زمان تخمک‌گذاری را مشخص می‌کند. معمولا یک تخمک در دمای نیم درجه یا کمی بیشتر آزاد می‌شود و تا زمانی که خونریزی شروع شود بارور می‌ماند. پس اگر از میزان دمای بدن خود، اول هر صبح نموداری تهیه کنید و اندازه‌اش طی بیشتر از دو هفته پایین نیاید می‌توان گفت که نوزادی در راه دارید. برای اطلاع شما باید بگوییم برای اندازه‌گیری دمای بدن خود به یک دماسنج دیجیتال مخصوص نیاز دارید؛ چون از دماسنج معمولی که برای اندازه‌گیری درجه  تب به کار می رود بسیار دقیق‌تر است.

اذیت شدن بینی و راحت نبودن تنفس

خون دماغ شدن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی همه به طور معمول در دوران بارداری اتفاق می‌افتند و به گفته  ناتانیل دینکلا، متخصص زنان و زایمان در دانشگاه پزشکی پنسیلوانیا در فیلادلفیا، دو علت مشترک دارند. افزایش فشار خون، فشار بیشتری را به رگ‌های ظریف و باریک مثل رگ‌های بینی وارد می‌کند. هورمون‌ها هم بی‌تقصیر نیستند. به طور کلی، استروژن می‌تواند رگ‌های خونی را منبسط کند و این به تورم غشاهای مخاطی در بینی شما می‌انجامد. خوشبختانه بیشتر این مشکلات با استفاده از یک اسپری بینی ساده حل می‌شوند و بعد از زایمان کاملا از بین می‌روند. پس به نشانه های بارداری دقت کنید و با بروز علایمی که عنوان شد به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید