۸۰ درصد از زنان باردار در سه ماهه اول بارداری خود تهوع در زمان بارداری یا همان بیماری صبحگاهی را تجربه می‌کنند. با کودکت همراه باشید تا ببینیم این علائم حالت تهوع بارداری تا چه زمانی معمولا ادامه دارند.

زمان شروع بیماری صبحگاهی شما

تهوع در زمان بارداری

بیماری صبحگاهی یا تهوع و استفراغ در بارداری از فردی به فرد دیگر و در هر بارداری متفاوت است. با این حال، اکثر زنان در سه ماهه اول بارداری بین هفته‌های شش تا هشت دچار تهوع می‌شوند. میشل هاکاکا متخصص زنان و زایمان در دانشگاه بورلی هیلز می‌گوید:

اصولا کم سابقه است تهوع پیش از هفته ششم آغاز شود و معمولا پس از هفته چهاردهم دیگر شروع نمی‌شود. اما ممکن است در اواخر دوران بارداری، کودک به معده و روده شما فشار بیاورد و باعث تهوع شود. بسیاری از روش‌هایی که برای استفراغ در زمان بارداری استفاده می‌کنید، می‌توانند در رفع حالت استفراغ اواخر بارداری به شما کمک کنند.

مارا فرانسیس متخصص زنان و زایمان در تگزاس توضیح می‌دهد که تهوع بارداری نه یک نشانه خوب است نه بد و هیچ تاثیری بر سلامت بارداری شما ندارد. با این حال، کاهش شدید وزن به دلیل تهوع ممکن است برای رشد جنین خطراتی به همراه داشته باشد که به همین دلیل، مادر در خانه یا بیمارستان باید مورد درمان قرار بگیرد.

زمان پایان تهوع در دوران بارداری شما

اکثر زنان از هفته شانزدهم بارداری احساس بهتری پیدا می‌کنند. تنها تعداد کمی، حدود ۱۰ درصد از مادران، تهوع و استفراغ را در طول دوران بارداری تجربه می‌کنند. اگر تهوع شما کمتر نمی‌شود با دکتر خود در میان بگذارید. داروهای خاصی مانند آب‌نبات زنجبیلی و مکمل‌ ویتامینB6 و همین طور مصرف برخی مواد خوراکی می‌توانند به بهتر شدن حال شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید: درمان حالت تهوع صبحگاهی در زمان بارداری چیست؟

اگر تهوع بارداری شما به طور ناگهانی در سه ماهه اول متوقف شد به پزشک خود اطلاع دهید. اما توجه داشته باشید که برطرف شدن ناگهانی تهوع، همیشه به این معنی نیست که بارداری شما دچار مشکل شده است. برای بعضی از زنان تهوع یک نشانه است که هر روز احساس می‌کنند و برخی دیگر، به طور متناوب تهوع را تجربه می‌کنند.

این مقاله توسط تیم تولید محتوای کودکت در بهمن ۹۹ بازبینی شده است.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید