با توجه به انواع و اقسام بازی های کامپیوتری و سرگرمی‌های دیجیتالی تشویق کردن کودک به بازی خارج از خانه کار چندان ساده‌ای نیست. اما به علت اهمیت ورزش کردن و فعالیت‌های جسمی برای رشد و سلامت کودک، والدین نباید نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشند. به خصوص اینکه مدارس معمولا مدت زمان محدودی در هفته را به فعالیت‌های بدنی و کلاس ورزش اختصاص می‌دهند.

طبق تحقیقات انجام شده در ایالات متحده تنها یک چهارم کودکان ۶ تا ۱۵ ساله به طور متوسط حداقل یک ساعت در طول روزهای هفته فعالیت دارند. این آمار تقریبا برای سایر کشورهای جهان از جمله کشور ما هم می‌تواند صادق باشد. به این ترتیب والدین باید تلاش کنند فرصت‌هایی را برای کودکان ایجاد کنند تا آن‌ها بتوانند بعد از مدرسه یا تعطیلات آخر هفته به بازی بیرون از خانه بپردازند و فعالیت بدنی داشته باشند.

جالب است بدانید ورزش و فعالیت بدنی علاوه بر اینکه با جلوگیری از چاقی، دیابت، فشار خون و کلسترول برای سلامت جسمی کودکان مفید است، با تقویت مهارت یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات به سلامت ذهنی و مهارت‌های اجتماعی کودک هم کمک می‌کند.

کودکان پیش از شیوع بازی‌های کامپیوتری ساعت‌های زیادی را در خارج از خانه مشغول بازی و فعالیت بودند زیرا سرشار از انرژی و تحرک هستند، بچه‌های امروزی هم دارای این ویژگی‌ها هستند تنها نیاز دارند بازی‌های جذاب و سرگرم کننده به آن‌ها معرفی شود تا به بازی کردن خارج از خانه علاقه پیدا کنند.

تشویق کودکان به بازی خارج از خانه

بازی خارج از خانه

در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم به چند روش اشاره کنیم که والدین به کمک آن‌ می‌توانند کودکان را به بازی خارج از خانه تشویق کنند:

والدین بهترین الگو هستند

حتما شما هم متوجه این موضوع شده‌اید که بهترین راه برای تشویق کردن کودکان به انجام کاری این است خودتان پیش قدم شوید و آن کار را انجام دهید. لازم نیست شما به یک ورزشکار حرفه‌ای تبدیل شوید تا کودکان به ورزش کردن یا انجام فعالیت بدنی تشویق شوند کافی است که یک سبک زندگی فعالی و پر تحرک داشته باشید و ورزش کردن را جزیی از برنامه‌های روزانه خود قرار دهید.

از آنجایی که کودکان در سنین پایین پتانسیل انجام ورزش‌های مختلف را دارند بهتر است فقط به پیاده روی یا ورزش‌هایی که خودتان انجام می‌دهید اکتفا نکنید  و انواع و اقسام ورزش‌های مختلف را به کودک خود معرفی کنید تا او خودش به ورزش دلخواه خود پی ببرد و آن را پیگیری کند.

مقاله مرتبط: ۷ ترفند برای جدایی کودک از گوشی‌ موبایل، تلویزیون و کامپیوتر

خلاق باشید

والدین می‌توانند خلاق باشند و ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی ساده را برای کودکان جذاب‌تر کنند.برای مثال پیاده‌روی اطراف خانه را می‌توانید به یک شکار تبدیل کنید. می‌توانید از چیزهایی که کودک می‌تواند در مسیر پیاده روی ببیند مانند درخت میوه، خانه‌ای با در قرمز، مغازه میوه فروشی و .. یک لیست ایجاد کنید و به شکار آن‌ها بروید.

یک راه دیگر برای جذاب‌تر کردن مسیر پیاده روی بازی «از جلویی تقلید کن» است. در این بازی نفری که در جلو حرکت می‌کند می‌تواند مسیر حرکت خود را تغییر دهد، لی لی کند، بپرد و … و شخصی که پشت سر حرکت می‌کند باید کارهای او را تقلید کند. پس از مدتی می‌توانید جای همدیگر را عوض کنید.

ابزارهای سرگرمی جذاب استفاده کنید

بازی کردن کودک

می‌توانید یک استخر بادی کوچک پر از توپ، طناب بازی، راکت بازی، فریزبی و دیگر ابزارهایی که باعث تشویق کودک به بازی خارج از خانه می‌شود را تهیه کنید. همچنین در فصول سرد سال و روزهایی که شرایط آب و هوایی برای رفتن به خارج از خانه و بازی و ورزش مهیا نیست می‌توانید از اسباب بازی‌ها و وسایلی که باعث تحرک و جنب و جوش می‌شود مانند کلاه، روسری، توپ‌های ابری نرم، حلقه بسکتبال، چاله گلف و ابزارهای موسیقی بهره ببرید.

هنگام آگهی بازرگانی هم فعالیت داشته باشید

شاید برای شما کمی سخت باشد اما برای سلامتی و شادابی خانواده می‌توانید هنگام پخش آگهی بازرگانی هم تحرک داشته باشید. آگهی‌های بازرگانی معمولا موسیقی شادی دارند می‌توانید به همراه تمام اعضای خانواده موقع پخش آگهی بازرگانی با این موسیقی بالا و پایین بپرید و ورزش کنید.

با خانواده همراه شوید

توصیه می‌شود حداقل یک نصف روز را به ورزش و فعالیت با خانواده اختصاص دهید و همه‌ی اعضای خانواده با هم فعالیت بدنی داشته باشید. برای این کار می‌توانید یک فهرست از فعالیت‌های که همه‌ی اعضای خانواده علاقه دارند مانند دوچرخه سواری، بادبادک بازی در پارک یا شرکت در یک جنگ شادی تهیه کنید و برنامه‌ریزی کنید که آخر هفته‌ها همه‌ی اعضای خانواده برای فعالیت و بازی خارج از خانه با هم همراه شوید. این کار ضمن حفظ سلامتی و روحیه اعضای خانوده، کمک می‌کند تا رابطه اعضای خانوده هم به هم نزدیک‌تر و صمیمی‌تر شود.

نکاتی برای تشویق کودکان به ورزش کردن

ورزش کودن کودکان

کودکان بر اساس سنی که در آن هستند نیازها و انگیزه‌های متفاوتی برای ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی دارند. متخصصان پیشنهاد می‌کنند برای تشویق کودکان به ورزش یا بازی کردن خارج از خانه از نکات زیر استفاده کنید:

کودکان ۵ ساله و کوچکتر

مهمترین نکته برای بچه‌ها در این سن دور کردن آن‌ها از تلویزیون، موبایل و سرگرمی‌های دیجیتالی است. به طور طبیعی بچه‌ها در این سن تمایل به تحرک و جنب و جوش دارند و اگر بتوانید آن‌ها را از سرگرمی‌های دیجیتالی دور کنید، آن‌ها به اندازه کافی جنب و جوش و تحرک خواهند داشت.

وظیفه شما به عنوان والدین این است که آن‌ها را به خارج از خانه مانند پارک ببرید تا با بچه‌های همسن و سال خود دوست شوند و با هم بازی کنند. همچنین اگر در محیط داخل خانه هم بتوانید موقعیت‌ها و ابزارهایی برای تحرک و فعالیت کودکان فراهم کنید بچه‌های پیش دبستانی به آسانی برای ورزش و فعالیت ترغیب می‌شوند.

همچنین کودکان نوپا و پیش دبستانی علاقه زیادی به انجام دادن کارهای خانه مانند جمع کردن لباس‌ها، آب دادن گل‌ها و … دارند که می‌توانید برای تشویق آن‌ها به فعالیت بدنی از این ترفند استفاده کنید.

مقاله مرتبط: تشویق کودکان به انجام کارهای روزانه چقدر اهمیت دارد؟

کودکان ۵ تا ۱۲ سال

بچه‌هایی که در سن مدرسه قرار دارند معمولا به بازی‌های ساده و بازی‌های گروهی مانند قایم موشک علاقه دارند. بچه‌ها در این سن پتانسل یادگیری حرکات پایه برای انجام ورزش‌های مختلف را دارند. بنابراین موقعیت خوبی است که به کمک والدین، معلمین ورزش یا مربیان ورزش‌های مختلفی مانند فوتبال، شنا، تنیس و .. را به آن‌ها آموزش دهید.

بچه‌ها در این سن نیازی به تاکید بر رقابت ندارند به همین علت سعی کنید کودکان را از راه دوستی با هم به ورزش کردن ترغیب کنید تا رقابت کردن و برنده شدن.

با توجه به اینکه کودکان در این سن علاقه زیادی به تقلید کردن از بزرگترها دارند می‌توانند بعضی از کارهای خانه مانند آب دادن به گل‌ها یا تمیز کردن خانه را انجام دهند.

کودکان ۱۲ ساله و بزرگتر

انجام کارهای خانه

کودکان تا قبل از ۱۲ سالگی ممکن است از انجام دادن یک فعالیت زود خسته شوند، اما بعد از ۱۲ سالگی می‌توانند روی یک فعالیت متمرکز شوند. بچه‌های ۱۲ ساله و بالاتر می‌توانند در فعالیت‌های طولانی مدت، مانند دوچرخه سواری، پیاده روی روی تردمیل یا استفاده از دستگاه‌های ورزشی شرکت کنند.

همچنین بچه‌ها در این سن تمایل دارند در کلاس‌های ورزشی هم شرکت کنند و برای رسیدن به دهف تلاش کنند، بنابراین می‌توانند در تیم‌های ورزشی حضور داشته باشند یا برای داشتن اندام متناسب ورزش‌های خاضی را انجام دهند.

همچنین برای تشویق بچه‌ها در این سن برای انجام دادن کارهای خانه به جای اینکه به آن‌ها بگویید چکار کنند، از آن‌ها بپرسید تمایل دارند چه کاری انجام دهند برای مثال به جای اینکه به او بگویید «اتاقت رو تمیز کن!» به او بگویید: «دلت می‌خواد با هم اتاقت رو تمیز کنیم یا با هم  بریم پیاده روی؟» به این روش کودکان برای انجام فعالیت‌های بدنی کمتر مخالفت می‌کنند.

شما هم اگر راهکارهایی برای تشویق کودکان به ورزش، فعالیت بدنی و بازی خارج از خانه دارید حتما از طریق وبسایت کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید