افزایش ایمنی کودکان در زمستان همیشه یک موضوع مهم برای مادران است. تا چند روز آینده زمستان پیش روی ما است و ترس و وحشت از بیماری‌های مختلف در افکار والدین گسترش می‌یابد. احتمالا شما در حال حاضر یک سری دارو و درمان‌های خانگی را در خانه نگهداری می‌کنید تا در زمانی که فرشته کوچکتان علائمی از سرماخوردگی را نشان داد از آنها استفاده کنید. بنابراین، شما چگونه می‌توانید از کودک خود در مقابل بسیاری از میکروب‌ها که در زمستان در هوا وجود دارند، محافظت کنید؟ برای جلوگیری از ورود انواع ویروس به خانواده خود چه کار می‌کنید؟

نکاتی برای افزایش ایمنی کودکان در زمستان

سیستم ایمنی کودکان کاملا تکامل پیدا نکرده است. با گذشت زمان بدن آن‌ها به منظور مبارزه با بیماری‌ها تکامل پیدا می‌کند، به خصوص اگر کودکان داری یک شیوه زندگی نسبتا سالم باشند. در این زمان نقش شما به عنوان مادر برای افزایش ایمنی کودکان پر رنگ می‌شود. با تمام کارهایی که برای فرزندتان انجام می‌دهید او را به اندازه کافی قوی نگه می‌دارید تا با این ویروس‌های مزاحم، باکتری‌ها، میکروب‌ها و دیگر موجودات میکروسکوپی در آینده مبارزه کند. بیاید نگاهی به بهترین شیوه‌ها برای حفظ ایمنی کودک بیاندازیم.

بیشتر بخوانید:  چگونه سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت کنیم

۱ – مصرف بیشتر میوه و سبزیجات

افزایش ایمنی کودکان

همانطور که دوست دارید فرزندتان لذت مزه‌ پنیر و پیتزا را کشف کند اما بهتر است این انتخاب‌های ناسالم بزرگسالان را به تاخیر بیاندازید. تا زمانی که فرزندتان هنوز کوچک است، او را با انواع میوه و سبزیجات آشنا کنید تا ذائقه غذایی او در اوایل زندگی به سمت سبزیجات و میوه‌ها متمایل شود. مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات در رژیم غذایی، به طور خودکار ایمنی بدن را بالا می‌برد. میوه‌های فصلی مثل پرتقال و توت فرنگی منبع غنی از ویتامین C هستند و مصرف این میوه‌ها برای دور نگه داشتن کودک از زکام و افزایش ایمنی کودکان بسیار ضروری هستند.

۲ – خواب کافی

احتمالا تلاش برای خواباندن کودک برای والدین یک کابوس باشد مخصوصا اگر کودک نوپا باشد. با این حال شما باید این هنر را یاد بگیرید! محرومیت از خواب سبب کاهش سطح ایمنی بدن می‌شود و فرزند شما را در معرض انواع بیماری‌ها قرار می‌دهد. خواب کم به اضافه سرمای زمستان و گاهی عطسه کردن شما ممکن است شروع سرماخوردگی را برای فرزندتان رقم بزند. سعی کنید با یک راه حل تسکین دهنده مانند استفاده از انواع روغن‌های اوکالیپتوس، رزماری، استخدوس بدن کودک را ماساژ دهید تا سبب مرطوب کردن بدن و آرامش و آرام کردن کودک شود. رایحه این روغن ها سبب آرامش کودک شده و به خوابی آرام فرو می‌رود.

۳ – تغذیه با شیر مادر

اگر کودک شما هنوز در سن تغذیه با شیر مادر است، هیچ چیز بهتر از تغذیه با شیر مادر برای ایمنی فرزندتان نیست. شیر مادر نه تنها مواد مغذی لازم برای بدن فرزندتان را محیا می‌کند، بلکه بیماری های کودک را نیز درمان می‌کند. فرمول شیر مادر در زمان بیماری فرزندتان برای تولید آنتی بادی برای مبارزه با بیماری تغییر می‌کند! شگفت انگیز است نه ؟

بیشتر بخوانید:  آیا با مزایای شیردهی برای مادر و کودک یا فواید شیر مادر آشنا هستید؟

۳ – محافظت از ورود میکروب

مبارزه و مراقبت از کودک برای تماس برقرار نکردن با انواع میکروب‌ها در حقیقت ایمنی بدن را افزایش نمی‌دهد، در واقع میکروب‌ها را از بدن دور نگه می‌دارد. شما با راه های مختلف ایمنی کودک خود را افزایش می‌دهید. بهداشت عمومی هیچ وقت بی‌فایده نیست، درست است؟ همیشه دستمال همراه خود داشته باشید، و مطمئن باشید که دستان فرزندتان همیشه تمیز هستند، تا موقع خوردن غذا و تنقلات آلودگی وارد دهانشان نشود.

۵ –  ترک سیگار

سیگار را ترک کنید. باید این را به شما بگوییم که کودک را از دود سیگار دور نگه دارید. دود سیگار حاوی بیش از ۴۰۰۰ سموم مختلف است و نه ما در تعداد صفرها اشتباه نکرده‌ایم. سیستم سم‌زدایی بدن کودک شما بسیار نابالغ است. به این معنی که دود وارد بدن کودک می‌شود و می‌تواند سبب آسم، برونشیت، عفونت و حتی سبب سندرم مرگ ناگهانی کودک در خواب شود. همچنین دود سیگار بر رشد طبیعی کودک نیز اثر می‌گذارد. نیاز به دلایل بیشتری برای دور نگه داشتن کودک از دود سیگار دارید؟

به غیر از موارد بالا، پوشاندن کامل کودک در هوای سرد زمستان به خصوص دست و پا و سر در پیشگیری از بیماری مؤثر است. زیرا از همین اندام‌ها است که سرما در بدن کودک رخنه کرده و سبب سرماخوردگی می‌شود. او را با مقدار زیادی سوپ‌ خانگی و مقوی تغذیه کنید و او را گرم نگه دارید. بعد از همه این کارها، زمستان یکی از بهترین فصول سال است، و نه شما و کودکان از این قائده مستثنا نیستید که گاهی باید سرما بخورید.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید