مسئله حمل و نقل بچه‌ها و سرویس مدارس یکی از مهم ترین مواردی است که پدر و مادرها باید به آن توجه کنند. بسیاری از والدین برای رفت و آمد کودکان خود از مدرسه به خانه از مینی بوس یا اتوبوس مدرسه استفاده می‌کنند. اتوبوس‌های استانداردی که سرویس مدارس هستند یکی از مطمئن‌ترین وسایل نقللیه برای مدارس هستند.  اما با این وجود مسائلی وجود دارد که برای حفط امنیت کودکان در اتوبوس مدرسه باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای کرد. بیشترین خطری که کودکان را در حین حمل و نقل تهدید می‌کند، زمانی است که می‌خواهند به اتوبوس سوار شوند. نزدیک شدن به اتوبوس مدارس پیش از توقف کامل مسئله‌ای است که سالانه جان دانش آموزان را به مخاطره می‌اندازد. به طور متوسط سالیانه در آمریکا ۵۰۰ دانش آموز بین ۵ تا ۱۸ سال در زمان رفتن به مدرسه جان خود را از دست می‌دهند و حدود ۱۰۰ کودک در این گروه سنی که پیاده یا با دوچرخه به مدرسه می‌رفتند بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده‌اند.

کودکان و حفظ امنیت در اتوبوس مدرسه

اتوبوس مدرسه

کودکانی که برای اولین بار است به مدرسه می‌روند بیش از سایرین در معرض خطر تصادفات مدرسه‌ای قرار دارند. حداقل نیمی از کشته شدگان این تصادفات در سال‌های گذشته کودکان بین ۵ تا ۷ بودند. بچه‌هایی که سنین پایین‌تری دارند اغلب در زمان سوار شدن به اتوبوس مدرسه خیلی عجله می‌کنند و گاهی پیش از توقف کامل اتوبوس سعی می کنند به آن برسند و همین باعث وقوع حوادث ترافیکی و جان باختن کودکان می شود. از آن جایی که کودکان بین ۵ تا ۷ سال جثه و قامت کوچکی دارند اغلب دیده نمی‌شوند و همین باعث بروز تصادفات و خوادث ناگوار می شود. کودکان در این سن برای اولین بار است که به مدرسه می‌روند و برای همه چیز هیجان دارند و طبیعی است برای سوار شدن به سرویس مدرسه عجله کنند و از آنجایی که بسیار کوچک قامت هستند، اغلب بین ماشین‌های دیده نمی‌شوند و باعث بروز حوادث ناگوار می‌شوند، از این رو آموزش صحیح و حفظ امنیت کودکان در اتوبوس مدرسه و پیش از سوار شدن به آن بسیار اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید: چطور به کودکان برای انجام تکالیف انگیزه کافی بدهیم؟

برای حفظ امنیت کودکان در اتوبوس مدرسه و حین سوار شدن به آن باید مامور و همراهی از طرف مدرسه انتخاب شود تا قوانین را به آن‌ها آموزش داده و مانع از دویدنشان بین ماشین‌ها و پریدن در خیابان شود. شما به عنوان والدین کودک می‌توانید قوانین مروبط به ایمنی در اتوبوس مدرسه و پیش از سوار شدن به آن را کودک خود آموزش داده و پیش از شروع سال تحصیلی این قوانین را مدام با هم تمرین کنید تا به صورت کامل آموزش ببیند.

اهمیت آموزش حفظ امنیت کودکان در اتوبوس مدرسه

استفاده از اتوبوس مدرسه

برای حفط امنیت کودکان در اتوبوس مدرسه و جلوگیری از بروز حوادث ناگوار مواردی هست که شما می‌توانید به عنوان والدین آن را انجام دهید. برای مثال :

  • اگر کودک شما زیر ۱۰ سال است بهتر است او را تا زمان سوار شدن به اتوبوس یا سرویس مدرسه همراهی کنید. تحقیقات نشان داده است که کودکان زیر ۱۰ سال توانایی اداره کردن خطرات غیر منتظره و پیش بینی آن‌ها را ندارند. بنابراین شما می‌توانید او را تا زمان سوار شدن به اتوبوس راهنمایی کنید و در ایستگاه اتوبوس تا رسیدن سرویس مدرسه همراهش باشید. برخی از مدارس ماموری را برای همراهی بچه‌ها و مراقبت از آن‌ها در سرویس مدرسه انتخاب می‌کنند تا والیدن با آسودگی خاطر بیشتری کودک خود را به مدرسه بفرستند.
  • زمانی که در ایستگاه اتوبوس منتظر هستید تا سرویس مدرسه بیاید به او یاد دهید که همیشه سه قدم بزرگ از سکوی ایست اتوبوس فاصله بگیرد و برای سوار شدن به اتوبوس مدرسه عجله نکند. همیشه صبر کند تا درب اتوبوس به طور کامل باز شود و بعد سوار شود. هرگز برای سوار شدن به اتوبوس دیگران را هل ندهد زیرا باعث می‌شود جان دیگران به خطر بیافتد.
  • به کودک خود یاد دهید که دست و پای خود را از پنجره اتوبوس بیرون نبرد و زمانی که سوار اتوبوس است به هیچ وجه سر خود را از پنجره سرویس بیرون نبرد.
  • اگر کودک شما برای سوار شدن به سرویس مدرسه باید از خیابان رد شود مطمئن شوید که پیش از توقف کامل اتوبوس مدرسه، کودکتان حداقل پنج گام بزرگ از آن فاصله دارد و پیش از سوار شدن به سرویس مطمئن شوید که راننده او را دیده و برایش دست تکان دهید.
  • یکی از مهم ترین نکاتی که برای حفط امنیت کودکان در اتوبوس مدرسه به آن توجه کنید، این است که به کودک خود یاد دهید هرگز برای برداشتن چیزی از زیر اتوبوس خم نشود، اگر وسیله‌ای از او افتاد یا به دنبال چیزی زیر اتوبوس بود، به او یاد دهید که حتما این کار را از راننده بخواهد انجام دهد. نه تنها در سرویس مدرسه بلکه برای برداشتن هر چیزی از زیر وسیله نقلیه یا وسط خیابان باید از یک فرد بالغ کمک بخواهد.
  • به کودک خود یاد دهید که هرگز بدون همراهی یک فرد بزرگسال به اتوبوس مدرسه نزدیک نشود زیرا ممکن است راننده او را نبیند و باعث بروز حادثه شود. برای حفظ امنیت کودکان در اتوبوس مدرسه به آن ها یاد دهید که تحت هیچ شرایطی به چرخ‌های اتوبوس نزدیک نشوند.

بیشتر بخوانید: آیا دوچرخه‌ سواری کودکان بر سلامت آنها تاثیر دارد؟

نکته آخر

اتوبوس مدرسه

حفط امنیت کودکان در اتوبوس مدرسه و پیش از سوار شدن آن بخش مهمی از ایمنی و قوانین مدرسه است. آموزش این قوانین باعث نجات جان بسیاری از کودکان می‌شود و بالاتر از همه باعث می‌شود در محیطی سالم رشد کند. کودکان با چنین آموزش‌هایی یاد می‌گیرند که وسایل نقیله موتوری برای شوخی و بازی مناسب نیستند و ممکن است در صورت بی‌حواسی باعث آسیب دیدن و حوادث ناگوار شود.

این قوانین گاهی توسط ماموری با لباس مشخص که در جلوی مدرسه برای رساندن بچه‌ها  یا عبور دادنشان از مدرسه وجود دارد. اگر شما هم تجربه‌ای مشابه برای افزایش حفط امنیت کودکان در اتوبوس مدرسه یا سرویس مدارس دارید می‌توانید آن را با ما در قسمت نظرات وب‌سایت کودکت به اشتراک بگذارید.

 

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید