هنگامی که کوچولوی شما برای اولین بار شروع به چهاردست و پا رفتن می‌کند شادی شما هیچ حد و مرزی ندارد. چهاردست‌ و پا رفتن سنگ ‌بنای اصلی رشد و توسعه بدنی نوزاد است و اگر نوزادتان به شیوه درست چهاردست‌ و پا نرود یا اصلا چهاردست‌ و پا نرود، واضح است که به عنوان والدین نگران وضعیت نوزادتان خواهید شد. اگر نوزادتان با یک پا چهاردست‌ و پا می‌رود یا اگر متوجه چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد شده‌اید پس بدون شک تصور خواهید کرد کودکتان مشکلی دارد.

نوزاد چه زمانی شروع به چهاردست‌ و پا رفتن می‌کند؟

نوزاد چه زمانی شروع به چهاردست‌ و پا رفتن می‌کند؟

بیشتر بخوانید: کودک ۱۸ ماهه شما چه کارهایی می‌تواند انجام بدهد؟

همه نوزادان در یک زمان واحد شروع به چهاردست‌ و پا رفتن نمی‌کنند بلکه زمان شروع چهاردست‌ و پا رفتن در هر نوزادی متفاوت است. برخی از نوزادان هنگامی که تنها ۷ ماه سن دارند شروع به چهاردست‌ و پا رفتن می‌کنند در حالی که سایر نوزادان ممکن است نزدیک ۱ سالگی حرکاتی از خود نشان دهند. سبک چهاردست‌ و پا رفتن نوزادان نیز ممکن است متفاوت از هم باشد. برخی نوزادان هربار کل بدنشان را کف زمین می‌کشند یا چهاردست‌ و پا رفتن را با قل خوردن به اطراف ترکیب می‌کنند. برخی کمی چهاردست‌ و پا رفته و بعد می‌نشینند و دوباره چهاردست‌ و پا رفته و دوباره می‌نشینند. بنابراین اگر تصور می‌کنید که تنها یک سبک ایده‌آل برای چهاردست‌ و پا رفتن وجود دارد و کودک شما باید آن سبک بخصوص را دنبال کند در اینصورت باید بدانید نوزادان از ایده‌آل‌های شما پیروی نمی‌کنند.

 چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد عادی است؟

 چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد عادی است؟

با تمام این سبک‌های منحصربه فرد وعجیبی که نوزادان برای حرکت به اطراف برمی‌گزینند نوزاد شما ممکن است یکی از همان‌هایی باشد که یادگرفته برعکس چهاردست‌ و پا برود. از آنجایی که برعکس چهاردست‌ و پا رفتن در بین نوزادان معمول نیست در نتیجه شما ممکن است نگران این موضوع باشید اما خیالتان راحت باشد زیرا این حرکت نشانه هیچ نوع اختلال یا چیزی از این قبیل نیست. بسیاری از کودکان قبل از درک روش مناسب چهاردست‌ و پا رفتن تمایل دارند به این حالت چهاردست‌ و پا بروند اما با گذشت زمان کودک شما جهت درست چهاردست‌ و پا رفتن را خواهد آموخت.

علت چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد

علت چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد

بیشتر بخوانید: بهترین اسباب بازی برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه کدام است؟

بسیاری از پزشکان و متخصصان کودک روی جنبه چهاردست‌ و پا رفتن نوزاد تمرکز می‌کنند. این مرحله‌ای است که نوزاد در مورد عملکرد ران‌های خود و نحوه استفاده هماهنگ از آن‌ها آگاهی پیدا می‌کند. چهاردست‌ و پا رفتن نوزاد نشانه بسط و پرورش مناسب مهارت‌های حرکتی او است اما یادگیری این فرایند به همان آسانی که به نظر می‌رسد نیست زیرا نوزاد به تدریج کنارهم گذاشتن و هماهنگ کردن این حرکات را یاد می‌گیرد و این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد سبک چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد شود. اینجا چند دلیل احتمالی برای چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد بیان شده است:

  • همانطور که نوزاد بزرگ می‌شود شما شاهد استفاده روزافزون او از بازوهایش برای حمایت از حرکات بدنی خود خواهید بود. این تمایل نوزاد به استفاده از بازوهایش می‌تواند منجر به ایجاد سبک چهاردست‌ و پا رفتن نوزاد شود زیرا این نوع حرکت بیشترین کاربرد بازوها توسط نوزاد را می‌طلبد. توانمند شدن بازوها خود را در شکل هل دادن به جلو به جای کشاندن به جلو نشان می‌دهد که ممکن است سبب چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد شود.
  • بسیاری از مادران تمریناتی را به کار می‌گیرند که به نوزاد اجازه می‌دهد روی شکم خود بخوابد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا از بازوهای خود برای بلند کردن بدنشان و همینطور حمایت از گردن خود استفاده کنند. این کار در نهایت منجر می‌شود که بالاتنه نوزاد توانایی لازم را به دست آورد و نوزاد نیز این موضوع را به خوبی می‌داند. بنابراین چهاردست‌ و پا رفتن اولیه نوزاد به میزان زیادی متکی به بالاتنه او به جای پاهای او است.
  • از آنجایی که تمام توان نوزاد به صورت عمده روی بالا تنه متمرکز است نوزادتان ممکن است برای درک ساز و کار چهاردست‌ و پا رفتن نیاز به زمان داشته باشد و در این مدت با پاهایش شروع به هل دادن بدن خود کند. چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد نیز ممکن است به همین اندازه خوب بوده و او را به نقطه موردنظرش برساند اما دیر یا زود و همزمان با قوی‌تر شدن پاهایش نوزاد لزوم و فواید چهاردست‌ و پا رفتن به جلو را  تشخیص خواهد داد.

چگونه به نوزاد کمک کنیم چهاردست‌ و پا به جلو برود

چگونه به نوزاد کمک کنیم چهاردست‌ و پا به جلو برود

بیشتر بخوانید: پسرفت در آموزش دستشویی کودکان در سن مهد کودک

اکثر نوزادان خودبه‌خود یاد می‌گیرند چهاردست‌ و پا جلو بروند یا گاهی هم ممکن است به طور مستقیم وارد فرایند راه رفتن شوند اما اگر می‌خواهید به نوزادتان جهت درست چهاردست‌ و پا رفتن را بیاموزید، راه‌های غیرمستقیمی هم وجود دارند که می‌توان امتحانشان کرد، هرچند که چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد زیاد هم جای نگرانی ندارد.

چهاردست‌ و پا رفتن را تبدیل به یک بازی کنید

هنگام وقت گذرانی با کودک بازی بگیر و دنبال کن (نوعی گرگم به هوا) با او انجام دهید. هنگامی که نوزاد تلاش می‌کند روی چهاردست‌ و پای خود به سرعت از شما دور شود یا چهاردست‌ و پا سمت شما می‌آید تا شما را بگیرد، در این حالت او لزوم استفاده از پاهایش را تشخیص خواهد داد و ممکن است به چهاردست‌ و پا جلو برود.

 جهت درست چهاردست‌ و پا رفتن را تمرین کنید

نوزادان به شدت متکی به حافظه ماهیچه‌ای هستند و به همین دلیل هنگامی که شروع به یادگیری چهاردست‌ و پا رفتن برعکس می‌کنند همین فرایند را ادامه خواهند داد. بنابراین هر زمانی که نوزاد را پایین می‌گذارید و با او بازی می‌کنید از بازوها و پاهای او برای آموزش جهت درست چهاردست‌ و پا رفتن و هدایت او استفاده کنید. عدم توجه به چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد سبب تثبیت این عادت در او خواهد شد

رو به شکم گذاشتن نوزاد را تکرار کنید

تمریناتی که در ماه‌های اولیه تولد نوزاد به او می‌دادید را به خاطر می‌آورید؟ این تمرینات را از نو تکرار کنید و به او نشان دهید که چگونه به درستی از پاهایش نیز برای حمایت از بدن خود استفاده کند.

 از اسباب‌بازی استفاده کنید

توجه کودک را با استفاده از اسباب‌بازی‌های صدادار به خود جلب کنید. حتی اگر صدادار هم نباشند دیدن اسباب بازی می‌تواند نوزاد را تشویق به گرفتن آن کند و به او بیاموزد که چگونه خود را برای گرفتن اسباب‌بازی به جلو بکشاند. به خاطر داشته باشید که اسباب‌بازی را از پشت به نوزاد نشان ندهید زیرا این کار سبب چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد خواهد شد.

نوزاد را وسوسه کنید

در صورت گرسنگی شدید نوزادتان از انجام این کار صرفه نظر کنید اما درست قبل از زمان غذا دادن به نوزاد می‌توانید بیسکوئیت دندانی او را پیش رویش قرار دهید و از او بخواهید آن را بگیرد. او در این حالت متوجه محدودیت های چهاردست‌ و پا رفتن برعکس خواهد شد و راه‌هایی برای کشاندن خود به جلو پیدا خواهد کرد.

مانع شدن و فشار وارد کردن

هنگام چهاردست‌ و پا رفتن نوزاد سر راه او قرار نگیرید، هرچند می‌توانید دست خود را به عنوان یک مانع پشت پای کودک یا اطراف او حائل کنید.هنگامی که نوزاد تلاش به چهاردست‌ و پا رفتن می‌کند درنهایت ممکن است چهاردست‌ و پا جلو برود، از این عمل خود شگفت‌زده شود و خود را روی چهاردست و پایش به جلو هدایت کند.

اجازه دهید با مشاهده یاد بگیرند

نوزادان با مشاهده اعمال والدین خود موارد فراوانی می‌آموزند. اگر نوزاد شما به صورت نشسته در حال بازی با اسباب‌بازی‌هایش است شما هم به حالت نشسته مقابل او چهاردست‌ و پا بروید. چهاردست‌ و پا به جلو وعقب بروید تا او یاد بگیرد که بیشتر از یک جهت خاص برای انجام این کار وجود دارد.

یاد گرفتن چهاردست‌ و پا رفتن برای نوزاد کار آسانی نیست. زمانی که متوجه شوید چگونه باید نوزاد را تشویق به چهاردست‌ و پا رفتن به جلو کنید ممکن است  با مقاومت، گریه کردن و دلزدگی از جانب نوزاد روبرو شوید زیرا او مجبور می‌شود کل فرایند چهاردست‌ و پا رفتن را از نو یاد بگیرد.او را مجبور به چهاردست‌ و پا رفتن به سمت دلخواه خود نکنید، حتی اگر متوجه چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد شدید اجازه دهید خودش سمت درست را کشف کند یا در صورت آمادگی وارد فرایند راه رفتن شود.

اگر شما هم از چهاردست و پا رفتن کودک خود خاطره یا نکته‌ی جالبی دارید که بتوانید به سایر والدین در این زمینه کمک کنید حتما از طریق وبسایت کودکت با ما در میان بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید