آموزش رنگ آمیزی داخل خطوط ضمن اینکه مهارت نقاشی کردن کودک شما را بالا می‌برد به توسعه مهارت‌های حرکتی ظریف کودکان هم کمک می‌کند. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانیم رنگ آمیزی داخل خطوط را به کودک خود آموزش دهیم.

بچه های کوچک هنوز در حال توسعه مهارت‌های مختلف خود هستند و اغلب ممکن است در انجام وظایف خاصی مهارت لازم و کافی را نداشته باشند. پیکاسوی کوچک شما ممکن است بارها و بارها هنگام رنگ آمیزی از خطوط بیرون بزند، وظیفه ما به عنوان والدین این است که به جای سرزنش کردن به آن‌ها بیاموزیم چگونه به این مهارت دست پیدا کنند.

رنگ آمیزی میان خطوط مهارت‌های حرکتی طرف کودک شما مانند مچ‌ها و انگشتان را تقویت می‌کند و هماهنگی بین چشم و دست را بالا می‌برد. همچنین مهارت رنگ آمیزی میان خطوط ، مهارت نوشت را نیز بهبود می‌بخشد و کودک یاد می‌گیرد چکونه کلمات را در محدوده بین خطوط دفتر مشق خود بنویسد. اگر نمی‌دانید چگونه می‌توانید این مهارت را در کودک خود افزایش دهید، در ادامه مقاله به ۶ راه کار اشاره کردیم، با کودکت همراه باشید.

درست در دست گرفتن مداد و قلم مو را آموزش دهید

آموزش رنگ آمیزی داخل خطوط

قدم اول در آموزش مهارت رنگ آمیزی داخل خطوط این است که به کودک آموزش دهید تا به درستی مداد یا قلم مو را در دست بگیرد. برای آموزش درست گرفتن مداد در دست برای او مداد و قلم موهای مختلف از کوچک تا بزرگ را فراهم کنید. به آن‌ها یاد دهید که برای در دست گرفتن صحیح قلم موهای کوچک باید آن‌ها را از نزدیکی نوک آن بگیرند و برای قلم موهای بزگ‌تر دورتر از نوک قلم مو به این ترتیب آن‌ها قادر خواهند بود کنترل بیشتری روی قلم مو داشته باشند.

بیشتر بخوانید: ۷ نکته در مورد آموزش نقاشی به کودکان زیر ۵ سال

تقویت و هماهنگی دستان کودک

رنگ آمیزی داخل خطوط تنها زمانی ممکن است که کودک شما از قدرت دست خوب و هماهنگی بین دست و چشم کافی برخوردار باشد. بنابراین شما باید با استفاده از فعالیت‌های تقویت دست مانند چنگ زدن اجسام نرم مانند اسباب بازی و بالش و حرکت دادن چیزهای کوچک قدرت دست کودک خود را بیشتر کنید. وقتی کودک شما کمی بزرگ‌تر شد می‌تواند با گرفتن بطری اسپری و فشار دادن آن به تقویت قدرت دستان خود ادامه دهد.

همچنین می‌توانید یک قلاب یا چیزی شبیه به آن را برای کودک خود فراهم کنید به او بگویید اشیاء مختلف را با کمک آن انتخاب کند. این کار به طور قابل ملاحظه‌ای قدرت دستان کودک را افزایش می‌دهد و هماهنگی بین قدرت دست و چشم کودک را بهبود می‌بخشد.

استفاده از عکس‌هایی با خطوط درشت‌تر

در مراحل ابتدایی، آموزش نقاشی، تشخیص رنگ و رنگ آمیزی، فرزند خود را تشویق کنید تا تصاویری با مرزهای بزرگ‌تر را رنگ بزند، بدون شک رنگ آمیزی این تصاویر برای کودک آسان‌تر خواهد بود و راحت‌تر با مفهوم رنگ آمیزی داخل خطوط آشنا خواهد شد. همانطور که کودک بزرگ‌تر می‌شود و مهارت رنگ آمیزی او بهبود می یابد، به مرور او را تشویق کنید تا تصاویری که مرزهای نازک‌تری دارند را رنگ آمیزی کند.

استفاده از ابزارهای رنگ آمیزی مختلف

ابزارهای رنگ آمیزی

بچه‌های خود را به انواع مختلفی از قلم مو و مداد رنگی با اندازه‌های مختلف از نظر بزرگی و کوچکی و ضخامت آشنا کنید. به او اجازه دهید تا خودش انتخاب کند تا از کدام مداد رنگی برای رنگ آمیزی استفاده کند. در نهایت بهتر است به کودک اجازه دهید تا تشخیص دهد برای رنگ آمیزی داخل خطوط می‌تواند از کدام ابزار استفاده کند.

بیشتر بخوانید: رمزگشایی نقاشی کودک ؛ معنا و مفهوم نقاشی ها و خط خطی های کودک شما چیست؟

تشویق کردن کودک به رنگ آمیزی

بدون شک یکی از راه‌های ماهر شدن تمرین زیاد است. اگر کودک شما هم قصد دارن نقاش خوبی شود باید در این مهارت پیشرفت کند. هر از چند گاهی برای کودک خود تصاویر ساده فراهم کند و آن‌ها را تشویق کنید تا آن‌ها را رنگ کنند. ابتدا می‌توانید دست کودک خود را نگه دارید و به او آموزش دهید تا چگونه بین خطوط مشخص شده رنگ آمیزی کنند بدون اینکه اجازه دهند رنگ از خطوط خارج شود.

همچنین می‌توانید کودک را تشویق کنید تا خودش تصاویر مختلفی را بکشد و درون آن‌ها را رنگ آمیزی کند. تمرین کردن کمک می‌کند تا مهارت کودک شما افزایش یابد و کنترل بیشتری روی توانایی‌های خود داشته باشد.

از کتاب های آموزش رنگ آمیزی استفاده کنید

کتاب آموزش رنگ آمیزی

همانطور که مهارت رنگ آمیزی کودک شما پیشرفت می‌کند باید با به چالش کشیدن او انگیزه کودک را برای افزایش توانایی‌هایش حفظ کنید. برای این کار می‌توانید از کتاب‌های آموزش رنگ آمیزی که شامل تصاویر با جزئیات بیشتر و پیچیده‌تر است استفاده کنید. فراهم کردن کتاب‌های جذاب هم می‌تواند به عنوان یک هدیه خوب و هم یک ابزار برای تقویت مهارت‌های کودک محسوب شود.

یک دیدگاه

  1. سلام و درود
    پسر من سه سال و دو ماه دارد می خواستم ببینم من باید آموزش نقاشی مستقیم بهش بدم یا اجازه بدم خودش یاد بگیره
    اصلا به من توجه نمی کنه
    بیشتر دوست داره خودش نقاشی بکشه

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید